IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Ерван Фуере распали по Владата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ерван Фуере распали по Владата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ерван Фуере распали по Владата
    Испратена: 27.Април.2010 во 09:38
Темата е актуелност на денот и пренесена порака - уште една - за застранување на Владата.
"Еврокомесарот, вчера ги предупреди Владата и владејачката партија да не го поткопуваат напредокот што го направи земјата кон ЕУ минатата година.Без ракавици и без сокриени пораки, тој изјави дека и владејачката партија треба да се потсетат на одговорностите што ги имаат како земја кандидат и да се воздржат од какви и да е активности што го поткопуваат напредокот направен минатата година ".
Тој ги критикуваше властите за Законот за водите, за дискриминација, политизација на судството со наиминувањето на член на судскиот совет...
Изјаснет се по поставената тема и како не доживува Европа во моментов?
Повелете со коментари..
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 09:41
Настапота на еврокомесарот многу убаво зборува за тоа како не доживува Европа, по апла отворените примедби( и предходно) од разни институции и тела на ЕУ.
Мора да се вразумиме ако сакаме европска иднина и останување на младите дома - во Македонија.
Нашата вистина не е сечија вистина.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 09:49
Жално е што Владата како да не ја сфаќа тежината на зборот на европреставникот....кога ќе каже нешто во нејзина корист, тоа го повторуваат по 100 пати....а кога ќе каже нешто што не и одговара, тоа го игнорираат или го етикетира како свој противник.....не
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 10:43
Ерван Фуере -не е некој- како што милуваат да кажат -кога не им одговара неговата изјава, но нека си спомнат на сите изјави однадвор и тоа од сите страни од Европа до Америка ( скриени од власта или јавни), тој е Еврокомесар кој и самиот сака да ја види Македонија во ЕУ.
Само тој е со европски дух а што е поважно европски политичар, кој добро знае што значат и колку ќе ја чинат Македонија последните глупости .Продолжување на партизација на администрацијата, судството, закони кои не се со европска агенда или не се почитуваат...
Да не зборуваме за организираниот криминал,непотизмот,буџетското трошње на средствата без отчет и т.н. и т.н...
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 13:09
Фуре некако се одомакини во нашава земја. Не ми е јасно дали од многу љубов или затоа што не смета за недоучени умее да ’’распали’’. Ако е од љубов и желба побргу да не види во ЕУ и НАТО нека каже, а ако не смета за неуки и немудри пак нека си каже ама нека ни каже и како да станеме уки и мудри. Како човек задолжен за нашата интеграција во еврипските институции барем според мое мислење треба да заземе малку построг став спрема небулозните позиции на Грција. Односот на Талер мене повеке ми се допаѓа.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 16:35
Me zabole kako evropa me dozivuva,jas nea ja smetam za edno fasisticko i nedemokratsko drustvo.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 16:51
 
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Me zabole kako evropa me dozivuva,jas nea ja smetam za edno fasisticko i nedemokratsko drustvo.
 
 
Нормално, кога во едно такво друштво си израснал и не си видел ништо поарно.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 16:57
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Me zabole kako evropa me dozivuva,jas nea ja smetam za edno fasisticko i nedemokratsko drustvo.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 17:43
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Me zabole kako evropa me dozivuva,jas nea ja smetam za edno fasisticko i nedemokratsko drustvo.




 

 

Нормално, кога во едно такво друштво си израснал и не си видел ништо поарно.

 

 


Ne prijatele sum videl poveke od tebe sto si vo Kanada.Ama za nekoj koj pluka po makedonecot,ne mu gi priznava osnovnite covekovi prava,ne mu priznava da se narece kako sto saka,ne priznava za decata begalci od grcija,ne priznava za napalm bombite 49,za nekoj koj ima dvojni arhini,za nego me zaboe sto misli za mene.


A za fasistite vidi samiot otvori kaj evropskiot parlament i vidi kolku ima nacionalisticki partii kaj niv i vidi ja nivnata programa.
Ako si kanada ne znaci deka tie ovde sme slepci pa ke cekame nekoj kako tebe da ne uci.

Изменето од mungos80 - 27.Април.2010 во 17:44
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 18:17
Na tipot mu e mnogu jasno kolku e saatot. Mnogu vesto i diplomatski se obiduva da im objasni 2 i 2 na nasite "drzavnici", no nekoj treba da nauci da slusa, neli.
Mnogu destruktivni se obidite da se diskreditiraat evropskite pretstavnici, pregovaraci, sovetodavaci i sl. koi resile da se zafatat so makedonskite prasanja. 
A tie obidi stanaa mnogu silni, vo pritoa seta neuspeshnost, neumeshnost samostojno da gi resime tie prasanja.
Pa "drzavnicite" odat vo krajnosti: ili se debilno nesposobni i baraat drug da snosi celosna odgovornost za nasite problemi ( sema koja seuste ja odigruvame: baranjeto nekoj drug da gi resi nasite problemi), ili gi ignoriraat, i bezobrazno arogantno diskreditiraat.
Namesto da zasukaat rakavi, i da obrnat vnimanie na negovite sugestii.


Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 18:19
Isto kako onoj britanecot sto ni go pokazvase satot.Kako nie neandertalci da sme pa ne znaeme kako izgleda saat
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 18:44
Originally posted by Kali Kali напиша:

Na tipot mu e mnogu jasno kolku e saatot. Mnogu vesto i diplomatski se obiduva da im objasni 2 i 2 na nasite "drzavnici", no nekoj treba da nauci da slusa, neli.
Mnogu destruktivni se obidite da se diskreditiraat evropskite pretstavnici, pregovaraci, sovetodavaci i sl. koi resile da se zafatat so makedonskite prasanja. 
A tie obidi stanaa mnogu silni, vo pritoa seta neuspeshnost, neumeshnost samostojno da gi resime tie prasanja.
Pa "drzavnicite" odat vo krajnosti: ili se debilno nesposobni i baraat drug da snosi celosna odgovornost za nasite problemi ( sema koja seuste ja odigruvame: baranjeto nekoj drug da gi resi nasite problemi), ili gi ignoriraat, i bezobrazno arogantno diskreditiraat.
Namesto da zasukaat rakavi, i da obrnat vnimanie na negovite sugestii.

 
Каква дипломатија, какви бакрачи. Префинетоста и дипломатскиот јазик на европските политичари, нашиве сељачишта не се способни ниту да го начнат, тоа е како на слеп човек од раѓање да му објаснуваш разлика меѓу нијанси на бои - а тој не може ни црно-бело да гледа. Народот ја прави таа негативна селекција, колку е политичарот повулгарен, понедипломатски се однесува со странските представници, толку повеќе е популарен. Дипломатичноста и воспитувањето се третираат како слабости во МК, и како такви не проаѓаат. И на крајот се се сведува лични и приватни интереси, на „еври мен фор химселф“ животна филозофија, противникот со тесла по глаа, па кој ќе преживее.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 20:01
Дипломатијката се учи, но не на улица.Таа значи големо искуство, но тоа е тоа.Оние кои беа над европските доблести знаеме како завршија.Добро би било Груевски да ги праша, но за жал истите веке ги нема мегу живите.
Може малку да се помоли на Киро Глигоров да го подучи со дел од големото негово искуство.Емоциите и дигање чалами пред своите не ќе да е на добро.Тоа додуша и овде го имаме видено. Да не даде господ пак да го видиме.
Е мој премиере, не е се во кажувањето, нешто треба и да се одработи - а тука сте најтенок.
П.С. Продолжите да одите на работа во 12.00 - точно на пладне.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 22:32
Јас овие ич не ги верувам...ама ронка. Загрижени за нас...па па пааа ...лаги со опашки. изненадување

Меѓународната заедница загрижена за Македонија


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.