IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - OШO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OШO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2011 во 15:07
Amin!

Ne veruvam deka mozhe podobro da bide kazhano od citiranoto.

Razlikata na dvete neznaenja e toa shto onoa kaj mudriot e prosvetluvanje. A ironijata e shto za da se dojde to nego treba prvin znaenje...

I toa e alfa i omega, pochetok i kraj, ragjanje i umiranje, pristiganje onamu od kade shto prvichno se poshlo...






Изменето од Messenger - 25.Јануари.2011 во 15:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 00:12
Originally posted by Македон Македон напиша:



Неговите верувања не би ги коментирал, иако кога го слушам, ме потсетува на пропагандата по Октомвриската револуција, во рамките на СССР, кога новата власт го убедуваше народот да се откаже од институцијата брак и од своите деца и на т.н. црвени крштевки во поранешниот СССР мајката да изјавува дека детето и припаѓа на државата, да го дава на воспитување на државата, па дури и да не смее да му избере име надвор од советскиот граѓански именик.
Знаеме во што се претворија тие деца во тој период, а и како завршија голем дел од нив во периодот на чистките. Истото се случуваше и во нацистичка Германија со децата кои беа дел од Хитлер Југенд.



Ошо - која е потребата од нации?

Сега можам да кажам дека за ова што сум го кажал, комплетно сум во право.

Ова што го кажува Ошо е исто со она што го кажувал Маркс за државите и нациите.

Messenger, се надевам дека сега ми ја разбираш поентата кога кажав дека ова што го проповеда Ошо е она што на народот му се кажувало по Октомвриската револуција.

На вакви водачи никако не смее да им се дозволи имплементација на идеите, затоа што ова веќе не се верски идеи, туку мошне опасни политички идеи.

Верувам дека добро се сеќаваш на фразите кои одекнуваа во половина свет, во кои се говореше дека треба да се живее во комуни, дека нациите се зло на капиталистичкиот свет, дека ќе дојде денот кога државите ќе пропаднат.

Ако ваквите идеи се пробијат, наскоро пак ќе имаме лидери кои зад вакви идеи, знаеме што ќе донесат.



Можне жално е што не учиме од историјата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 03:27

Ne znam zoshto me prozva prijatele so tvojov komentar, no eve se odzivam i bez da go gledam posocheniot link ti repliciram vaka:


Da go osoznaesh Osho treba da razbirash Hristijanstvo, Budizam, Zen, Vedanta, Islam, Yoga, Sufizam, Tantra ... treba da ja razberesh sushtinata na onoa shto propovedale prosvetlenite lugje od navedenite veruvanja i religii, od zhivotnite filozofii i od onie koi na prv pogled izgledale kako otpadnici od oragniziranoto opshtetsvo, kako shto bile na primer Diogen ili Rabija koja pravela najgolem haram shkrtajkji go K'uranot.

I treba da zhiveesh vo SEGASHNOSTA, bez sozdavanje zavisnost od bilo shto vo bagazhot koj go nosime na plekjite od samoto ragjanje, vkluchuvajkji gi istorijata, tradiciite, obichaite, veruvanjata, mislenjata i ubeduvanjata od roditelite, politichkite partii, opshtetsvenite zakoni i religijskite dogmi.

Ako pojdesh da go chitash ili slushah Osho, onaka verski ili politichki naostren, za da mu naogjash 'rchki koi ne se sovpagjaat so nekoja odredena institucijalizirana religija, opshtestvena filozofija ili drzhavna politika, togash ne kje mu najdesh samo nemu, tuku i na Isus, Buda, Muhamed, Lao Tsu, Ramakrishna, Patandzhali i na sekoj sveti ovoj ili sveti onoj.


Ako ne si podgotven da bidesh TAKVA pochva za dozhd i Sonce, togash bidi siguiren deka i dvete kje te odminat.


E sega, posle ovoj generalen voved, se obidov da go vidam videoto koe si mi go posochil i nikako ne mozham da go otvoram.

Gledajkji go naslovot se obidov da najdam drug link i go pronajdov
ovoj. Se nadevam deka e istiot.

Posle gledanjeto mozham da kazham deka ne vidov nishto shto bi me nateralo da se naostram za kritikuvanje. Toa shto go veli Osho za drzhavite (toj go koristi sinonimot "nacii" kako soodveten angliski termin), nivnite granici, igrite na politicharite, alchnosta na vodachite i site drugi raboti ne e nishto novo, kako shto ne e nishto novo i tvrdenjeto deka Sonceto gree za site podednakvo, deka nikoj ne e sopstvenik na planetava, deka nikoj ne mozhe da gi privatizira vozduhot i dozhdot i deka site lugje se Bozhji cheda dareni od Nego so sloboda da se dvizhat kade shto sakaat i da zhiveat onamu kade shto sakaat. Site Bozhji cheda se edna Bozhja kreacija, eden Bozhji narod i nikoj ne e pobozhestven od drugiot. Zatoa chovechkite granici postaveni na kartite koi imaat za cel samo fragmentiranje, podeluvanje i antagoniziranje na lugjeto voopshto ne e bogoljubivo, tuku e gjavolska rabota.

Toa go govorel Isus, toa go proklamiral Pavle, toa go uchele Buda, Muhamed i site onie prethodno nabrojani i site onie koi ne sum gi nabrojal.

Site sme Edno i tie shto se svesni za toa Sebstvo nikogash ne pomisluvaat na nikavi delbi bidejki bilo kakva delba e samo iluzija na pravniot um koja ne vodi nikade osven vo tenzii, grevovi, zlodela i Bogohulie.



Na krajot kje ti kazham edna vistinska sluchka...

Na vremeto koga anglichanite, naucheni od fancuzite, dojdoa na zaednichkiot Amerikanski kontinent sakajkji da go prisvojat za sebe, se najdoa vo mnogu neobichna situacija. Imeno, francuzite zhiveeja zaedno so domorodnoto naselenie, a ovie pak voopshto nemaa geografski plemenski granici i nikoj od niv ne polagashe sopstvenost na zemjata.

Anglichanive vidoa deka nema so koj da razgovaraat za zemanje na teritorijata, pa se reshija nekako da si ja ozakonat so dogovor vo koj nekoj od domorodcite kje se najde kako nejzin prodavach.

Anglichanskiov praven um veli "daj da stavime na parche hartija dve pravni strani vo edna spogodba za razmena na dobra, pa vo idnina sekogash mozheme da se povikame na toa kako oficijalen dokument!"

I shto storija? Isaac Ingalls Stevens se sretna so indijanskiot poglavica Seattle i mu reche:

- Slushaj, ako se potpishish tuka deka po dogovor mi ja prodavash zemjava na koja se naogjate, jas kje ti dadam pari so koi podocna kje mozhete da si nabavuvate od nas shto sakate i kolku shto sakate i ke imash potpolno pravo da doagjash koga sakash na vashata sakralna teritorija.

Poglavicata mu rekol:

- Abe zemjava nikogash ne bila moja, nitu na bilo koe pleme... kako mozham da ti prodadam neshto na shto ne sum sopstvenik.

- Kako ne si sopstvenik? Togash zoshto zhivesh tuka?

- Pa zemjava e na Boga i site nie mozheme da zhiveeme kade shto sakame.

- E ako e taka, ajde nie da se dogovorime deka i jas mozham da zhiveam tuka so tebe i deka mi ja davash zemjava za pari.

- OK, ako vekje tolku sakash da mi dadesh pari za neshto shto ne e moe tuku Bozhje, togash jas nema da te navredam i kje gi zemam...



Ako nekogash voopshto si pomislil kako toa evropjanite dojdoa na Amerikanskiot kontinent megju indijancite i ne bea vednash isterani ili ispotepani, toa beshe zatoa shto bea dobredojdeni na Bozhjata zemja. No krvoprolevanjeto, istrebuvanjeto na indijancite i nivnata s'e ushte nezavrshena tragedija zapochna otkako anglichanite reshija da postavat granici i od nea da napravat lichna sopstvenost.


Zhalno e shto ne se vodime od Ljubovta, tuku od pravniot um.


P.S. Mislam deka ne si go razbral ubavo govorot na Osho shtom go povrzuvash so onoa shto si go prokomentiral za Rusija.






Изменето од Messenger - 04.Март.2011 во 13:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 17:48
Пријателе, те прозвав затоа што неколку страни поназад кажа дека разбираш зошто говорам како што говорам, а и дека Ошо го разбираш.

Јас Ошо не го коментирам воопшто од аспект на неговите верувања, туку од аспект на тоа што, изложувајќи ги своите верувања, всушност промовира верувања, кои се далеку од верувања, туку се политички доктрини, иако можеби не делуваат како такви.

Верувам си го слушал кога говори за бракот, децата, па и нивното воспитување. Поврзи го тоа со ова интервју. Ако тој повикува на институционално воспитување на децата, од друга страна не го признава бракот, а сето тоа го зачинува со борба против државата, границите, организираниот начин на живот и бара враќање во периодот кога сето тоа го немало, зар нема тука нешто чудно? И верувам дека не сум единствен кој тоа го забележува.

Зар сето ова не те потсетува на марксистичката философија? Зарем не е страшно сето тоа кое се говори? Зарем не се знае што носи институционалното и шаблонското воспитување на децата од разно-разни институции? А за да биде сето тоа пријателе малку, се заговара пропаѓање на државата и создавање комуни. Значи, од една страна се заговара уништување на државата, а од друга инситуционално мешање во воспитувањето на децата?

Не го говореа ова Маркс, Ленин и Сталин? Не го правеше ова Сталин и неговите истомисленици, па и Хитлер во неговите обиди да создава чистокрвни ариевци, лојални на Рајхот? Не беше на крајот целта на ваквите философии создавање комуни, како онаа во Каталонија?

Е токму тука лежи мојот страв дека ваквите философии ќе си го пробијат својот пат и потоа тешко ќе се излезе со нив на крај.

Мене не ми пречи што говорел Ошо за своите следбеници, но кога има политички говори, кои сите може и тоа како да не засегнат, наша должност е да се реагира.


Сега јасно ли ти е зошто ги поставив српот и чеканот овде?

И тоа кое го говорел Ошо нема никаква врска со она кое го говорел Господ Исус Христос, или пак св.Павле. Свети Павле знаеме јасно што говорел за власта, дури и дека бил римски граѓанин, а за Христос истотака знаеме добро. За Стариот Завет и да не говорам.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 18:07
Sega sum siguren deka ne si go razbral Osho.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 18:09
Originally posted by Македон Македон напиша:


Е токму тука лежи мојот страв дека ваквите философии ќе си го пробијат својот пат и потоа тешко ќе се излезе со нив на крај.



Ne se sekiraj Makedon, ona sto ne e od Boga kje propadne , nema potreba da se stravuva i da se vodi "vojna" protiv vakvi filozofii.


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 18:18
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Е токму тука лежи мојот страв дека ваквите философии ќе си го пробијат својот пат и потоа тешко ќе се излезе со нив на крај.
Ne se sekiraj Makedon, ona sto ne e od Boga kje propadne , nema potreba da se stravuva i da se vodi "vojna" protiv vakvi filozofii.


KINGDAVID, несомнено си во право дека се што не е од Бога пропаѓа, но тешко на сите ако ваквите философии некој се обиде да ги наметне во пракса на општествено ниво. Дури и Маркс имал убави идеи, ама знаеме што донесе идејата за нивна имплементација.

Хитлер и Сталин, како и нивните идеи несомнено пропаднаа, ама направија штета од која и денес светот пати. А за колективното и институционалното воспитување на деца, верувам дека сите си спомнуваме за Hitlerjugend и советските црвени домови.


Изменето од Македон - 04.Март.2011 во 18:19
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 18:35
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Е токму тука лежи мојот страв дека ваквите философии ќе си го пробијат својот пат и потоа тешко ќе се излезе со нив на крај.
Ne se sekiraj Makedon, ona sto ne e od Boga kje propadne , nema potreba da se stravuva i da se vodi "vojna" protiv vakvi filozofii.


KINGDAVID, несомнено си во право дека се што не е од Бога пропаѓа, но тешко на сите ако ваквите философии некој се обиде да ги наметне во пракса на општествено ниво. Дури и Маркс имал убави идеи, ама знаеме што донесе идејата за нивна имплементација.

Хитлер и Сталин, како и нивните идеи несомнено пропаднаа, ама направија штета од која и денес светот пати. А за колективното и институционалното воспитување на деца, верувам дека сите си спомнуваме за Hitlerjugend и советските црвени домови.



Mislam deka lugjeto sega imaat primeri vo minatoto od koi mozat da ucat deka takvi filozofii vodat do propast.

Inaku, licno ne veruvam  deka nekogas nekoj kje ja zeme filozofijata na Osho i kje napravi drzava po negovoto ucenje.

Samiot Osho se zalaga za ukinuvanje na naciite i granicite.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 01:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Samiot Osho se zalaga za ukinuvanje na naciite i granicite.


Но, и за воведување комуни, кои ќе се грижат за децата и ќе ги воспитуваат наместо нивните родители...

Изменето од Македон - 06.Март.2011 во 01:53
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 07:50
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Samiot Osho se zalaga za ukinuvanje na naciite i granicite.


Но, и за воведување комуни, кои ќе се грижат за децата и ќе ги воспитуваат наместо нивните родители...


Jas velam deka pogreshno si go razbral. Ne znam kolku go vladeesh angliskiot jazik i terminologijata koja toj ja upotrebuva, no spored onoa shto zakluchiv vo vrska so terminot "nacija", mislam deka sum vo pravo koga veam oti si "lost in translation".

Toj ne go veli onoa shto mu go prepishuvash i nikogash ne go tvrdel toa bidejki e potpolno sprotivno od negovoto uchenje. Slushni ja prvata rechenica i kje razberesh deka tvojata interpretacija e potpolno kontradiktorna na nea.

Toj veli deka lugjeto koi ne se klonovi na opshtestvoto, tuku originalni i nikogash povtorlivi bitija, kje se socijaliziraat na osnova na ramnopravna participacija, na baza na slobodna volja za spodeluvanje i komuniciranje, a ne zatoa shto moraat da go pravat toa. Toa znachi zbiranje vo komuna. Potochno, toa e definicija za komuna.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 14:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Samiot Osho se zalaga za ukinuvanje na naciite i granicite.


Но, и за воведување комуни, кои ќе се грижат за децата и ќе ги воспитуваат наместо нивните родители...


Jas velam deka pogreshno si go razbral. Ne znam kolku go vladeesh angliskiot jazik i terminologijata koja toj ja upotrebuva, no spored onoa shto zakluchiv vo vrska so terminot "nacija", mislam deka sum vo pravo koga veam oti si "lost in translation".

Toj ne go veli onoa shto mu go prepishuvash i nikogash ne go tvrdel toa bidejki e potpolno sprotivno od negovoto uchenje. Slushni ja prvata rechenica i kje razberesh deka tvojata interpretacija e potpolno kontradiktorna na nea.

Toj veli deka lugjeto koi ne se klonovi na opshtestvoto, tuku originalni i nikogash povtorlivi bitija, kje se socijaliziraat na osnova na ramnopravna participacija, na baza na slobodna volja za spodeluvanje i komuniciranje, a ne zatoa shto moraat da go pravat toa. Toa znachi zbiranje vo komuna. Potochno, toa e definicija za komuna.




Пријателе, настана недоразбирање. Тоа кое го говори за децата, не го говори на ова видео, за јас да бидам изгубен во преводот. Тој тоа го вели на ова видео, кое е прво видео со кое јас го сретнав мислењето на Ошо непосредно, а го постирав и овде, но неколку страни поназад. Слушни го што вели за тоа чија треба да биде одговорноста за воспитување на децата.

Тоа е тоа за кое говорам јас, а и за кое говорев три страни поназад, кога и го поставив ова видео и го коментирав истото.

Изменето од Македон - 06.Март.2011 во 14:04
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 14:40

 Kako sto mozev da vidam i slusnam od videata, se raboti za mnogu ostroumen i harizmaticen covek, koj odlicno gi analizira rabotite , no so covecka mudrost.

Toj vo edno video veli : jas ne veruvam deka Bog ne postoi, jas ZNAM deka ne postoi.

Potoa veli: postoenjeto na Bog bi bil golem problem.

Ete, takva e coveckata mudrost koja ja otfrla bozestvenata mudrost, se pretvora vo golema glupost, za zal.

Koga eden covek ima biblisko spoznanie, toj e pomudar i od najpametnite lugje na planetata.

Kako sto pisuva vo Svetoto Pismo :


" зашто безумното од Бога, помудро е од луѓето; и слабото од Бога, посилно е од луѓето. " ( 1 Korintjanite 1:26)













   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 14:46
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Toj vo edno video veli : jas ne veruvam deka Bog ne postoi, jas ZNAM deka ne postoi.


Но, истотака е и човек кој доста добро знае да ги изврти работите. Тој вели дека Бог имал односи со Пресвета Богородица без нејзина волја, односно насилно, што е лага и глупост и секој што знае да чита може да провери како стојат работите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 15:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Toj vo edno video veli : jas ne veruvam deka Bog ne postoi, jas ZNAM deka ne postoi.


Но, истотака е и човек кој доста добро знае да ги изврти работите. Тој вели дека Бог имал односи со Пресвета Богородица без нејзина волја, односно насилно, што е лага и глупост и секој што знае да чита може да провери како стојат работите.



Da, toa go ima vo istoto video. Gi izvrtuva rabotite i kazuva netocni raboti.

Bez somnenie Osho bil inteligenten covek, no sepak donesuval pogresni zaklucoci . Zosto? Zatoa sto nemal vera vo BOG.


Od sekoj covek moze da se nauci nesto, ima interesni i vistiniti  raboti i kaj Osho, no ima i mnogu stetni raboti od koi moze nekoj covek ako ne e utvrden vo Vistinata  i vo Evangelieto da se odvrati od ziviot BOG i da zaluta .

Bez Bozjata mudrost, covekot e izguben vo ovoj svet.

Celoto Prvo Poslanie na Apostol Pavle do Korintjanite zboruva tokmu na ovaa tema.

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава  1                 
              


26 Гледајте го, браќа, само своето повикување! Нема тука многу мудри по човечко сфаќање, нема многу силни, ниту многу од благороден род.

27 Туку, Бог го избра она што е безумно пред светот, за да ги посрами мудрите; што е слабо пред светот, Бог го избра, за да ги посрами силните;

28 и што е неблагородно и што е презрено во светот - и она што се смета за ништо - Бог го избра, за да го уништи она што е нешто,

29 за да не може ниедно тело да се пофали пред Бога.

30 Од Него сте и вие во Христа Исуса, Кој ни стана мудрост од Бога, праведност, и осветување, и искупување,

31 за да биде како што е напишано: „Кој се фали, во Господа да се фали!”





Изменето од KINGDAVID - 06.Март.2011 во 15:05
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.