IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Желба за болка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Желба за болка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 26>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:52
Vo interes na temata sto ne sakam da odi po ovoj tek uste ednas ke gi iznesam svoite stavovi po temata vo edna recenica...

NIEDNA PROMENA VO COVECKIOT MOZOK NE DOAGJA SAMO PO SEBE.ODTAMU I NASATA ZELBA ZA "BOLKA" KOJA E OSNOVEN DVIGATEL NA NASATA DUSA KON SPOZNANIETO.

DODEKA NEKOJA RABOTA NE NI NAPRAVI BURA VO GLAVATA,I NE JA PUSTIME DA STIGNE OD MOZOKOT DO DUSATA,NEMA SPOZNANIE.


Изменето од Joshua_Tree - 04.Април.2010 во 20:53
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:10
Дали чувството на мајката кога прв пат ќе го види своето чедо, новороденче е болка или радост...

дали спознанието на таткото дека станува родител е последица на  промена во мозокот предизвикана од  желбата за болка...

дали силните емоции кои ги доживуваме кога ќе ја видиме саканата личност се последица на желбата за болка...

дали спознанието за успешно завршената работа има било каква врска со болката...

или ти можеби зборуваш за некаков друг вид на болка...
можеби потреба...
но ако е така, тогаш...
навистина важи тоа што си го напишал...
да се тргнат настрана моралните норми...
а тоа веќе не е во границите на нормалното човечко однесување...


Изменето од којсумјас - 04.Април.2010 во 21:10
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:43
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали чувството на мајката кога прв пат ќе го види своето чедо, новороденче е болка или радост...
моментална радост да!!! ама ако нема со што да го храни.....
ако нема услови што да му пружи на бебчето рожбата се претвора во болка..


дали спознанието на таткото дека станува родител е последица на  промена во мозокот предизвикана од  желбата за болка...
не , најголема радост е да стане татко......
ногубитник ако тоа значи крај на неговото слободно време и дружење со другарите, ако тоа значи нагласување на беспарицата и бесони ноќи....
дали бебчето е негово???
верувај тој ќе почуствува болка....но ја сака таа болка ,,,,како промена!!

дали силните емоции кои ги доживуваме кога ќе ја видиме саканата личност се последица на желбата за болка...
силните емоции се уште посилни кога ќе ја видиме саканата личност... но само поради  предходната сакана која не напуштила и се уште ја имаме таа болка која сега се претворила во емоција да не ја загубиме новата..

дали спознанието за успешно завршената работа има било каква врска со болката...
секоја успешна завршена работа е поради пракса ......
или искуство од некоја предходно незавршена работа која ни створила болка поради неуспешноста...
и сега веќе испраксирани од предходната болка на неуспех ја завршуваме оваа успешно...

или ти можеби зборуваш за некаков друг вид на болка...
можеби потреба...
но ако е така, тогаш...
навистина важи тоа што си го напишал...
да се тргнат настрана моралните норми...
а тоа веќе не е во границите на нормалното човечко однесување...

јас така го разбирам Џошуа...да 


Изменето од bijonse1 - 04.Април.2010 во 21:46
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:52
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


јас така го разбирам Џошуа...да 

bijonse1...
ти така ги разбираш посочените ситуации...
остави го Џо самиот да каже...
темата сепак не е кој како го разбира Џо...
а и онака знаеш...
патот до пеколот е поплочен со добри намери...

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 11:08
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Дали чувството на мајката кога прв пат ќе го види своето чедо, новороденче е болка или радост...

дали спознанието на таткото дека станува родител е последица на  промена во мозокот предизвикана од  желбата за болка...

дали силните емоции кои ги доживуваме кога ќе ја видиме саканата личност се последица на желбата за болка...

дали спознанието за успешно завршената работа има било каква врска со болката...



Koga seto ova tvoe gorenavedeno ke evoluira vo smisolot na mojata dolu navedena recenica togas mozebi i ke me svatis za sto ti zboruvam.

A koga kazav da gi otfrlite moralnite normi,mislev na sto pomalku podmetnuvanja na vakvi tipovi komentari
Opasen e nacinot na koj gi izvrtuvas rabotite i samo odi vo prilog na moralnoto i povrsno procesiranje po odredeni stavovi i mislenja

Vo sekoj slucaj ti blagodaram na opseznata psihoanaliza sto mi ja napravi bez ni gram od tvoite razmisluvanja za istata.



Изменето од Joshua_Tree - 05.Април.2010 во 11:58
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 12:19
Joshua, ако мислиш дека целта ми е да се расправам и дека те напаѓам бадијала, најдобро ќе е да не пишувам на твои теми, изгледа паѓа 'квалитетот' со мене.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 12:32
Суштината на работите околу нас е камуфлирана со шлаг пена од наметнати и однапред дефинирани т.н. морални норми на однесување, па дури и размислување.
Треба да си мудар и длабок за да успееш да ги разголиш и да ја видиш нивната вистинска форма и тогаш се раѓаат револуционерни заклучоци, како овој твојов, кои се тешки за соџвакување.
Јас го сфаќам твоето величање на болката, зашто и јас самата ја почитувам.
Често пати сме свесни за неа, а сепак ја очекуваме и предизвикуваме, затоа што е таа незаменлив двигател на нашиот живот.

Болно е раѓањето, ама да не е никогаш не би знаела што значи да сум благословена со пород. Кејт девојката и Кејт мајката се две различни личности.
Силната љубов меѓу маж и жена граничи со болка, сепак ја бирам неа, јас не сакам млаки чувства.
Сакам да можам да ги заштитам моите деца и тоа е мојот биолошки инстинкт, но сум и свесна дека за да пораснат и да созреат, мора самите да преживеат многубројни болни искуства.

Во многу животни ситуации, болката е наш пријател и учител.

Пробувам да влезам во суштината на твоето тврдење и до некаде го прифаќам, ама сметам дека лошо го образложуваш, а текот на дискусијата се губи заради тоа што прекумерно употребуваш иронија, сакаш да се правиш сезнајко, а тоа е скроз безвезе.
Вакво смајли не%20вреден јас би ставила на постовите на Месинџер и Којсумјас, зашто се конкретни и удираат во центар, а не на твоите постови, иако со твоето тврдење се согласувам повеќе одколку со нивните.

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 12:37
дада

Stilot na pisuvanje e individualna rabotaголема%20насмевка(samo e malku poinakov)
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 12:42
понекогаш болката е неопходна за да не дефинира како луѓе и да не направи посилни на некој начин.
некој тоа го дефинира како мазохистичко ужување во неа, и целиот оквир на животот му се врти околу болката. но работите едноставно не се така. се зависи како гледаш на работите.
откако таа ќе се прифати како неоходна за некои ситуации, нејзината величина двоструко се намалува, и така.. секој ден посилни, секој ден нова „болка“ за совладување.

инаку, темава е малку хаос, Џошуа ако сакаш да те разберат сите, треба да дефинираш што всушност подразбираш под „болка“


Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 13:00
Originally posted by connected connected напиша:

понекогаш болката е неопходна за да не дефинира како луѓе и да не направи посилни на некој начин.
некој тоа го дефинира како мазохистичко ужување во неа, и целиот оквир на животот му се врти околу болката. но работите едноставно не се така. се зависи како гледаш на работите.
откако таа ќе се прифати како неоходна за некои ситуации, нејзината величина двоструко се намалува, и така.. секој ден посилни, секој ден нова „болка“ за совладување.

инаку, темава е малку хаос, Џошуа ако сакаш да те разберат сите, треба да дефинираш што всушност подразбираш под „болка“




Koga ke pocnat "malite bogovi na mudrosta" da gi secat moite izjavi normalno deka ke ispadne haos..среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 14:35
Joshua_Tree, ajde smiri so go haosot nekolku dena i potoa vrati se na forumov.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 17:59

Bilo koj covek ili grupa tezneat vo zivotot da postignat kolku sto e mozno povekje zadovolstvo i srekja, a da ja izbegnat bolkata.

Vistinskata radost i srekja se najvazen dvigatel na zivotot.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 18:37
najvazen gvigatel bil e i kje bide BORBA ZA OPSTANOK

se drugo e mentalna gimnastika so okolni slusateli голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 17:23
Originally posted by anakin anakin напиша:

najvazen gvigatel bil e i kje bide BORBA ZA OPSTANOK

se drugo e mentalna gimnastika so okolni slusateli голема%20насмевка


Bazicniot instikt ne vodi...kade?
Na majkata priroda?

Pa zosto ednas ne svatime deka sme prirodni bitija koi samo sakaat da najdat smisol vo se ona sto kako "bolka" go primaat vo svojot mozok?


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.