IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Желба за болка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Желба за болка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 26>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Желба за болка?
    Испратена: 02.Април.2010 во 14:48
Go pratam coveckoto bitisuvanje odkako se poznav sebesi.Niskata na bolka sekogas stoi kako osnoven dvigatel na coveckata dusa.Vo moite razmisluvanja sekogas e ljubovta kon covekot...filantrop...DA.

Niedno spoznanie na nasata dusa ne odi bez bolka

Tema na koja bi sakal da gi trgnete svoite moralni standardi i da gi spregnete svoite setila.

Iritacijata na nasite setila se.... bolka?
Greskite od minatoto.... bolka?
Nasite silni emocii...bolka?
Naseto bitie taka ranlivo....bolka?


Nasiot duh?????????
Sto so nego?


Изменето од Joshua_Tree - 02.Април.2010 во 15:21
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 22:05
Ah lele ... a ubavo si Strajkuvav ..... голема%20насмевка
 
Nasiot duh ... roden vo bolka ....
Zivee vo bolka .....
Se hrani od bolka ....
 
Bolkata e dobro utro i dobra nok .... za onoj koj ke spoznae i prifati kako svoja , kako del od sebe ....
Onoj koj probuva da ja zamolci i prikrie , se gubi vo sopstveniot lavirint .... bes, depresija, fobii ......
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 23:36
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Ah lele ... a ubavo si Strajkuvav ..... голема%20насмевка
 

Nasiot duh ... roden vo bolka ....

Zivee vo bolka .....

Se hrani od bolka ....

 

Bolkata e dobro utro i dobra nok .... za onoj koj ke spoznae i prifati kako svoja , kako del od sebe ....

Onoj koj probuva da ja zamolci i prikrie , se gubi vo sopstveniot lavirint .... bes, depresija, fobii ......


Си било едно јагне и го јал волко.


Изменето од DragancoLeskoec - 03.Април.2010 во 00:04
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 23:46
Babe.ne OJ na KLIPERI....staveT droga vo zetonite!голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 00:03
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Babe.ne OJ na KLIPERI....staveT droga vo zetonite!голема%20насмевка


Абе кој дух која болка, аман трезни бидете ко ќе постирате работи.
Дух и болка е нешто неповрзано.Џошуа вели ниедно спознание на нашата душа не оди без болка, така некако.Ама чоек ко ќе си ја препознај душата, вистината која Toj е, во таја вистина нема никаква болка или булшит ти реков ми рече.

Изменето од DragancoLeskoec - 03.Април.2010 во 00:10
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 00:07
Objasni...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 01:37
Nitu edno spoznanie ne odi bez bolka?

Celiot zhivot e samo bolka?

Site silni emocii se samo bolka?

Izgleda zhiveeme vo potpolno razlichni svetovi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 02:02
Или во различни илузи/виртуелни светој
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 02:43
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Go pratam coveckoto bitisuvanje odkako se poznav sebesi.Niskata na bolka sekogas stoi kako osnoven dvigatel na coveckata dusa.Vo moite razmisluvanja sekogas e ljubovta kon covekot...filantrop...DA.

Niedno spoznanie na nasata dusa ne odi bez bolka

Tema na koja bi sakal da gi trgnete svoite moralni standardi i da gi spregnete svoite setila.

Iritacijata na nasite setila se.... bolka?
Greskite od minatoto.... bolka?
Nasite silni emocii...bolka?
Naseto bitie taka ranlivo....bolka?


Nasiot duh?????????
Sto so nego?


Џош... болката ја прифаќам како неминовен дел од моето и било чие битисување, ја прифаќам како таква, знам и сум научила како да живеам со неа... но не ја прифаќам како потреба или желба, никако...
Понајмалку секогаш!

Премногу секогаш имаш во воведниот пост, премногу акцентирање на болката во твоите коментари, премногу ограничивања, премногу фиксни категории...?збунетост
Зарем твоите сетила се иритираат само од болка?
Зарем твоите најсилни емоции ги предизвикува единствено болката?
Кај ти се изгуби љубовта кон човекот... филантропијата од воведот?






Изменето од Анастеа - 03.Април.2010 во 02:44
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 07:46
Инаку има и стручен назив за оние кои уживаат во болката, нели?
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 08:20
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Go pratam coveckoto bitisuvanje odkako se poznav sebesi.Niskata na bolka sekogas stoi kako osnoven dvigatel na coveckata dusa.Vo moite razmisluvanja sekogas e ljubovta kon covekot...filantrop...DA.

Niedno spoznanie na nasata dusa ne odi bez bolka

Tema na koja bi sakal da gi trgnete svoite moralni standardi i da gi spregnete svoite setila.

Iritacijata na nasite setila se.... bolka?
Greskite od minatoto.... bolka?
Nasite silni emocii...bolka?
Naseto bitie taka ranlivo....bolka?


Nasiot duh?????????
Sto so nego?


Џош... болката ја прифаќам како неминовен дел од моето и било чие битисување, ја прифаќам како таква, знам и сум научила како да живеам со неа... но не ја прифаќам како потреба или желба, никако...
Понајмалку секогаш!

Премногу секогаш имаш во воведниот пост, премногу акцентирање на болката во твоите коментари, премногу ограничивања, премногу фиксни категории...?збунетост
Зарем твоите сетила се иритираат само од болка?
Зарем твоите најсилни емоции ги предизвикува единствено болката?
Кај ти се изгуби љубовта кон човекот... филантропијата од воведот?






Ne znam,Anastea,kade gi gledas moite fiksni kategorii.Prasanjata se postaveni vo nasoka na vaseto razmisluvanje i pred bolkata ima tocki,sto znaci prasalna forma.
Jas svojot stav vo vovedniot del go iznesov,pa ostaviv na vas da gi dadete vasite mislenjaсреќа



Изменето од Joshua_Tree - 03.Април.2010 во 08:21
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 08:39
Нивните мислења ги претставија и те запрашаа дали болката е она што се појавува како мотивационо средство кај тебе?
И каква улога игра болката во твојот живот?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 12:38
Болката е само удар често предизвикан од надворешни услови па и од самите нас, доколку ја пуштиме да си оди после неа доаѓа радоста.
Болката може да предизвика многу промени и да го вознемири духот но не мора да остане засекогаш во нашата душа.
Од неа учиме, но не мора да се дружиме долгорочно.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 16:05
Prasanjeto e kako ja gledame bolkata?

Iljadnici primeri na luge sto ne osetile nikogas bolka...i zavrsile brzo tamu kade sto pripagaat...vo kanta za gubre.
Zatoa napisav otfrlete gi moralnite normi sto ke ve napravat pomali ili pogolemi vo ocite na toj sto cita...trgnete go ako mozite moralot koga zboruvame za bolkata...

No...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.