IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:31




Интересна пресметка, Мјкл.    


Јас пак мислам дека оној БОГ во Исус Христос има врска и со световните игри (како на пример фудбалот), световните работи (како на пример рибарството), но и со се’ друго (како на пример биологијата, метеорологијата, интер-нет-от, ... )!





За разбирање на ова, можеби би ни помогнал еден стих на од тебе (погоре)споменатата книга - Дела Апостолски -, но сигурно и целата Библија која од почетокот до крајот е - како и целиот универзум - целата повржана!


Denn in ihm leben und weben und sind wir ...!


Се надевам дека ме разбираш зошто го зедов баш Лутеровиот превод (17:28) кој и вашата заедница радо го употребува.



















...

Колата на тријумфот (Албрехт Дурер)






Изменето од spiros - 23.Мај.2010 во 10:32
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 15:59
Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???

Изменето од Messenger - 23.Мај.2010 во 17:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 19:10
Originally posted by spiros spiros напиша:





Интересна пресметка, Мјкл.    
Дали според тебе е точна?

Јас се обидов со истата обидувајќи се да те разберам која е твојата поента, бидејќи ти пишуваш честопати во тој стил, но ретко кажуваш директно и јасно што е оноа на кое мислиш.

Отпрвин Ден го гледав само како Д, и се обидов со книга Даилова од Стариот Завет, но таа нема толку поглавја, освен тоа годината која ја наведе како важен дел од датумот е 2010, и затоа потоа реков дека можеби се мисли на Новиот Завет.
Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас пак мислам дека оној БОГ во Исус Христос има врска и со световните игри (како на пример фудбалот), световните работи (како на пример рибарството), но и со се’ друго (како на пример биологијата, метеорологијата, интер-нет-от, ... )!

За разбирање на ова, можеби би ни помогнал еден стих на од тебе (погоре)споменатата книга - Дела Апостолски -, но сигурно и целата Библија која од почетокот до крајот е - како и целиот универзум - целата повржана!

Denn in ihm leben und weben und sind wir ...!
Но недоамна ти на Месинџер кој го кажа истото, ти му забележа дека тоа не е баш така. Зошто е сега според тебе сепак тоа така?
Originally posted by spiros spiros напиша:

Се надевам дека ме разбираш зошто го зедов баш Лутеровиот превод (17:28) кој и вашата заедница радо го употребува.
Жалам, не те разбирам зошто токму Лутеровиот? Мислам дека ти е познат ставот на таа верска заедница во врска со Библијата, а за Лутер генерално се нема баш пофален став. Додуша при осврт на некои работи во своите радио-емисии прахристијаните во Германското говорно подрачје наведуваат и библијски цитати, но се користи не само Лутеровиот, туку и оној на римо-католичката црква па и други.

Изменето од Majkl - 23.Мај.2010 во 19:10
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 20:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали според тебе е точна?







За мене е ТОЧНО она што во Дела Апостолски (17:27+28) е посведочено!


Во него живееме, ...! (обрни внимание кој збор го употребува Лутер за движење).








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 23:00
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





A 22 Maj, 22 chasot i 22 minuri... i dvata gola... a?
Neli toa beshe poentata? 22... 22.. 22... 2...?

Kako sega odednash ne se bitni vreminjata i broevite? Prvin bea mnogu bitni, sega koga kaj mene ne se istite tie broevi, za istiot sluchaj, odednash ne se bitni istite broevi.

Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje. Ako ja prifatam doktrinata deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira site ovci od site vremenski podrahja, togash tvojata doktrina ...   








Изменето од Messenger - 23.Мај.2010 во 23:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 23:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





A 22 Maj, 22 chasot i 22 minuri... i dvata gola... a?
Neli toa beshe poentata? 22... 22.. 22... 2...?

Kako sega odednash ne se bitni vreminjata i broevite? Prvin bea mnogu bitni, sega koga kaj mene ne se istite tie broevi, za istiot sluchaj, odednash ne se bitni istite broevi.

Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje. Ako ja prifatam doktrinata deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira site ovci od site vremenski podrahja, togash tvojata doktrina ...   








Abre brate messi, Gospod vas tamu ne ve recka eden posto.

Dojdi si ti vo Evropa, uste podobro vo Makedonija, a ne na Gospod zad grbot смеење   газење%20од%20смеење

P.S. Malku da se nasalime, se nadevam deka ti i brat spiros nema da se nalutite, ama taka mi dojde na umголема%20насмевка
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 22:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje.

...







Пред Небото, земјата, ... океаните, ... пред секое време е БОЖЈОТО Спасително Семе!

Во Него е ВИСТИНАТА СОВРШЕНА, Единсвена и Една,
Многу поголема е Таа од цела азија, африка, америка, ... европа северна, јужна, источна, западна и средна.      








Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Abre brate messi, Gospod vas tamu ne ve recka eden posto. Dojdi si ti vo Evropa, uste podobro vo Makedonija, a ne na Gospod zad grbot смеење   газење%20од%20смеењеP.S. Malku da se nasalime, se nadevam deka ti i brat spiros nema da se nalutite, ama taka mi dojde na umголема%20насмевка






Ајде меси, правам место МК - 91220!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 22:47
Originally posted by spiros spiros напиша:



Ајде меси, правам место МК - 91220!



Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќа
среќа

Ajde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 23:14
Originally posted by spiros spiros напиша:


Ајде меси, правам место МК - 91220!
    



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќасреќаAjde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување



Тоа е (или поточно: беше) бројот на најубавиот град во македонија!



п.с Денеска пак имав една чудесна случка ...!    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 23:51
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:


Ајде меси, правам место МК - 91220!
    



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќасреќаAjde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување



Тоа е (или поточно: беше) бројот на најубавиот град во македонија!



п.с Денеска пак имав една чудесна случка ...!    






Ne mi teknuva koj grad bese bas....не%20знам




Tuku, kazuvaj za cudesnata slucka brate spiros.

 Bas sakam da procitam, pisuvaj... големо%20гушкање
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 00:22




Во овие моменти германија слави додека Лена победува со песната на евровизија 2010!

Лена пееше под бројот 22!


O mein GOTT ...!   извикува среќната Лена додека се радува на неочекуваниот тријумф!   






Изменето од spiros - 30.Мај.2010 во 00:24
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 17:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Во овие моменти германија слави додека Лена победува со песната на евровизија 2010!

Лена пееше под бројот 22!


O mein GOTT ...!   извикува среќната Лена додека се радува на неочекуваниот тријумф!   
Во германското говорно подрачје кога се изненадени пријатно или непријатно , честопати извикуваат „O mein GOTT!„. Белким нема пејачката да извика „O mein TEUFEL!„

Која е поврзаноста со тоа што германката во Осло била 22-ра по ред?

2002 година(првата и последната бројка е 2) победи Латвија која беше 23-та по ред(22-ри беа Словенија со Sestre - машки облечени како женски), A 2005 победи Грција која беше 19-та по ред.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 18:08
Погледни ја сликата, подобро!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 00:34
Пред (околу) еден и пол час - додека седев тука пред компјутеров - заѕвони телефонот на женами и таа ми рече дека треба да ја поземам (со автомобил) ќерками.
Таа денес беше на био-екск*рзија од школо и имаше доста возено со велосипедот, па бидејќи беше доста касно и таа беше доста изнемоштена, јас требаше да ја поземам од соседното село.

Пристигнав на договореното место и чекав, ... чекав, ... но таа со нејзиниот велосипед никако да се појави на хоризонтот.

Автомобили минуваа ли минуваа. Околу 23:30 (часот) се угаснаа уличните светилки. Фрекфенцијата на автомобилите значајно се намали, но мојата ќерка веќе прилично каснеше на договореното место.
Почнав некако да не се чувствувам баш убаво во мојата кожа, бидејќи таа кажа дека (набрзо) ќе дојде сама а најзиниот пат беше прилично низ шуми и притоа незнаев каква е состојбата на нејзината батеријската лампа.

Јас лично немам мобилен телефон    и неможев да и свртам на женами (или ќерками) за да прашам што е работава ... Но тогаш почнав засилено да вртам нешто друго во срцево ... а на утештелниот знак не му требаше долго. Автомобилите во меѓувреме минуваа во такт (одприлика) од 4-5 минути. Наредниот автомобил што минуваше кон правецот одкаде што требаше да дојде мојата ќерка, имаше регистарски таблички кои завршуваа со две двојки. Со поглед го пратев автомобилот како со оддалечувањето му се губат светлата во темната кривина, но, со неговото губење во темнината од кривината се појавија три малечки велосипедски светла. Едно одними беше на ќерками, која меѓувреме мирно си спие.


ХалелуЈАХ + Елхамдулилах + Фален и Славен да е УТЕШИТЕЛОТ



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.