IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 23:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Спирос, имам едно прашање до тебе: што те наведе да ги изброиш ѕвездичките од амбалажата на “Нивеа“ и какво значење за тебе има тоа? Дали ако на пример се работеше за друг број ќе ја купеше кремата? Дали кога купуваш други артикли ги броиш деталите на амбалажата и дали, доколку одговорот е потврден, добиениот број е пресуден дали ќе го купиш производот?


Марија сестричке, јас сакав да купам обична (класична) нивеа во плава кутија со бели букви, но наместо таква гледам три различни кутии од кои 2 со срциња а 1 со Давидова Ѕвезда. Мене лично - поради синот - и срцето и ѕвездата (како форма) ми значат и силно ме подсетуваат на нешто многу значајно ...

Зошто ги броев? - Животот ме натера!

Дали бројот е одлучувачкото? - Некогаш обраќам повеќе внимание на форми, фарби и броеви, некогаш помалку, а некогаш воопшто (свестно) не обраќам внимание!












Изменето од spiros - 10.Април.2010 во 23:58
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 23:57
Благодарам спиросе, со нетрпение ке го чекам одговорот...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 00:33
Те молам имај стрпение ...


Минатиот Велики Петок требаше да возам малку подалеку бидејќи 2 блиски душички требаа ...

Кога стигнавме на “целта“ , го паркирав автомобилот, си извадив паркинг билет и си ги оставивме 2те особи кадешто требаа да одат. Но, додека возевме кон “целта“ една особа почна да раскажува дека на Велики Петок се оди во 3 цркви, што моето чедо го зачуди бидејќи тоа дотогаш никогаш не го доживеало ...

Одкако јас и ќерками си тргнавме накај дома, јас - како по обичај - кога веќе сум возел толку далеку пробувам успат да ја искористам можноста и да ѕирнам по тие големите авто гаражи. Тоа ме подсети и на една случка пред неколку години кога ја носев женами и децата на аеродром. Во тоа време горев во Духот се до моментот кога на враќањето ми се уклучи рациото и сакав да го искористам патот и ѕирнам по гаражите. Одкако ѕирнав, почнав некако да да се чувствувам како балон кој што се издишува.
Значи овој Велики Петок бев на најдобар пат да ја направам истата грешка, но оддеднаш и одненадеж тунелот кој што водеше во тој правец беше блокиран. Семафорите се вклучија на црвено и автомобилот пред мене оштро закочи, по што и јас истото го сторив.
Ги исклучивме автомобилите и чекавме, чекавме, чекавме, ... Никогаш така не ми се случило пред нос да ми се блокира тунел! Мислев дека можеби има несреќа. Полицијата дојде. Го контролираа тунелот. После неколку минути со специјален клуч ја отворија електронската кутија на семафорот и го исклучија давајќи ни знак дека можеме да возиме. Колоната беше огромна и почнавме да возиме но јас не во истиот правец.    Јас се решив да невозам во гаражите туку со ќерками си отидовме во стариот град на Цирих. Автомобилот го пакиравме на аголот Ураниа(штрасе) кај еврејската синагоа.
Кога отидовме баш во стариот град и 5 минути пред 12 се најдовме пред големата Евангелиска црква (Evangelische Frauenmünster) толку чукаа камбаните и луѓе влегуваа во полната црква што и јас отидов да ѕирнам, а и ќерками помене.
Внатре што ќе видам? - Верници од многу деноминации кои заедно го означуваат Великиот Петок. Меѓу ними и еден од порано мене познат православен монах (швајцарец).
После неколку минути сватив дека се наоѓам - заедно со ќерками - баш на една интерконфесионална средба која со пратња на полиција пешачеше и посетуваше 3 цркви кои се расфрлени по стариот град, а на 5 места се читаше од Евангелиските списи. Во моментот кога “бурнав“ во џебот и го погледнав бројот на тикетот (тикет број 2266) од паркплацот на кого ги оставивме 2те сакани души, сватив дека нити блокирањето на сообраќајот во тунелот НЕ БЕШЕ СЛУЧАЕН!

Во 2 часот бевме на пат за накај дома и слушавме вести на кои кажуваа за случката во шпанија (мескита-кордоба) кадешто 100тина мухамеданци сакале да држат молитва во познатата (денес) катедрала.

Кога стигнавме дома јас легнав да се одморам. После тоа ќерками ми звони и ме вика на миниголф. Јас отидов и така го започнав нејзиното пријателче. Тој ми раскажуваше што учи и што би сакал да биде. Само неколку минути после тоа доаѓа една жена барајќи баш од нас помош и тоа баш во врска со професијата за која ми зборуваше пријателчето дека сака да ја учи понатака.

После (околу) половина час жената, нејзиниот маж и нивните дечиња дојдоја да ни понудат кафе во знак на благодарност поради услугата. Но наместо кафе ние западнавме во теолошки диспут поради Великиот Петок, бидејќи тие - возвишувајќија својата заедница како единсвената исправна - го одфрлаа славењето на Великиот Петок и Велигденот како пагански. Јас се потрудив да им објаснам дека Библискиот превод на кој се повикуваа тие нее баш потполно коректен, бидејќи на одредени места наместо да преведува со зборовите во Исус тој преведува со зборовите во обединстост со Исус. Со тоа тој превод ја елиминира и внатрешната димензија на Христовото учење и затоа неможам потполно да го прогласам за единсвениот и најдобриот превод, како што тоа го прават тие. Како и да е', пријателски се разделивме, а пријателчето дојде кај нас дома за да го запознае моето гледање на светот.

Одкако слушна ... не сум сигурен дека стана баш некој мој fan.

Ќерками излезе да го испрати, а кога се врати рече: - Тато, најдов 2 по 2 франци паднати во песокот кај миниголфот.   

“Денеска“ (однос вчера сабота наутро) после ноќна смена сакав да го гледам филмот илуминати. Го пуштив филмот и го загледав, но низ отворениот прозорец толку гласно пееше еден кос од кровот на соседната куќа што потполни ми го тргна вниманието од филмот а ме упати на разденувањето. Се решив да го исклучам филмот и да легнам. Кога станав да го исклучам ... што мислите на колку минути покажуваше дисплејот ...? 22

Вечерва се решив да го догледам. После неколку минути гледање, сликата на филмот се блокира а тонот одеше. Го исклучив дивидитот и свртев на телевизија 2. Таму имаше вести и го даваа Далаи Лама кој денес беше во посета на стариот дел од Цири и пред една од црквите држеше говор пред неколку илјади присутни. Одкако го видов тоа пробав да видам дали дивидито ќе фукционира ... и функционираше без проблем!

Чудесен е Живиот БОГ во Господа Исуса Христа!

Чудесен!



Вечна Фала и Слава!



ХАЛЕЛУЈАХ!    







Изменето од spiros - 11.Април.2010 во 03:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 21:53

 Interesno, brate spirose!   среќа
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 23:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Interesno, brate spirose!   среќа


Брате КингДавиде, уште поинтересен е можеби фактот дека во Рајот БОЖЈИ никој не е така обседнат со моќ и броеви како што тоа е случај со антихристијанскиот свет во кого ние живееме.

Погледни скоро на секој продукт кој што го купуваш има еден CODE кој што почнува со една подолга линија, во неговата средина има една подолга линија и на неговиот крај има една подолга линија. Знаеш ли зошто на тие подолги линии - за разлика од другите - не им е запишана нумеричната вредност?

Што мислиш кој стои позади сето тоа?
















Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:34
Денес пред 7 дена гледав еден видео во кое една професорска душа - со еврејско порекло - зборуваше за Св.Јов.

Оваа душа - која од порано ја знам - некако постојано се труди да го релативира Исус и на крајот (индиректно) да каже дека Тој нее ветениот Христос (Месија)!

Додека го гледав видеото како да почна да ми сее некое црно семе во мене ... и туку одеднаш - за неколку мигови - видеото се блокира и тоа баш на 22 минути и 22 секунди !   

О браќа и сестри - кога би сте само знаеле - колку ми значи утешителната подршка на Живиот ГОСПОД !






Изменето од spiros - 21.Април.2010 во 22:36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 04:53
Незнам за кој пастир зборуваме, овој на власт, си ги знае овцците, дури им издава и книшки а богами и наплатува за "чувањето".
Господе чувај не од злото.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 10:21


Кога би ги пишувал “коенциденциите“ од само последниве 6 месеци ...


Утринава морав на едно место да пратам еден факс за едно осигурување низ србија, кое морав лани да го платам. Во бројот на осигурувањето беше и бројот на раѓањето на мојот син ...1999... кој што во тој момент баш дојде кај мене.   

Кога морав од свој џеб да ги платам 110те евра во србија, се налутив и ја потемнев атмосверата во автомобилот кадешто беше и мојот син. Сега изгледа дека моето осигурување ќе ми ги врати тие пари. Колку само - ние луѓето - сме неверни и смотани кога се лутиме поради материјалните потешкотии кои ни доаѓаат во овој свет.

Завчера го пречекавме од одмор 22 годишното пријателче (кое е родено на 22 фебруар) со вереницата , но предтоа извадивме карта за паркинг во чиј број трипати едно додруго се појави бројот два (222).

Наредниот ден уште одутрина бевме со женами на пазар и првите пари што ми ги дадоја продавачите во рака, беа 22 девизњака и 2 цента.


Пред некоја недела се шетам со синми и морав да мислам на “коенциденциите“ кога одеднаш (забрзан) комшијата не’ сретна на расксницата со автомобил во чија регистарска табличка се повторуваше двојката. Веднаш помислив на 22те Христови доблести, а кога ја подигнав главата и погледав на задното стакло од автомобилот, таму стоеше една налепница со два германски збора кои почнуваат со М и смисловно значат: Креатор на Радоста.



Munter Macher!    


     





Изменето од spiros - 19.Мај.2010 во 13:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 23:22
Денес - 22 Мај 2010 - Интер победи против Бајерн со 2та гола на Диего Милито!









Изменето од spiros - 23.Мај.2010 во 00:36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 00:16



Денов што изминува (22 мај 2010) за првпат оваа година - уочи Духовден - правев скара. Првото полувреме на финалето помеѓу Интер и Бајерн го промашив, но затоа комшијата ме подсети за второто полувреме да го гледам од (околу) 60та минута па натака. Мојот син и внук веќе си беа зазеле места и го бодреа тимот кај што игра Горан Пандев. Интер водеше со 1:0 но јас неразбрав (и не ме интересираше толку бидејќи небеше Пандев ) кој го дал голот.
Но, тогаш падна и вториот гол! Радувањето на интерџиите беше големо, а мене телевизорот баш во тој момент ми “пукна“ и се изгасна.

Клекнав и пробував да направам нешто со телевизорот - исклучувајќи го и вклучувајќи го - како би функционирал повторно. Додека бев наведнат ми впадна во очи дека часовникот на DVDто (кој што не е потполно точен) покажуваше на 22 часот и 22 минути.
Дечките навиваа да одиме кај комшиите и таму да ја догледаме утакмицата. Комшијата срдечно не’ пречека и праејќи муабет си гледавме фудбал. Во собата тие имаат два кревета и двајца седевме на едниот, а другите двајца на другиот кревет. После неколку минути - одкако приметив дека часовникот на неговиот телевизор баш сега покажуваше 22 часот и 22 минути - мене полека но сигурно почна да ми станува јасно дека исто така и вториот гол за Интер го даде Диего Милито, играчот со број 22!




На 22 април 2007 година - после една подолга духовна пустина - јас за првпат во годината правев скара.
Денот предтоа бев доста замислен во учењето на интердепенденцијата и се чудев како во Телото ГОСПОДОВО се’ е повржано!

Додека ја правев скарата прснаа неколку искри и ме изгореа на раката. Веднаш рефлексно реагирав и ја повлеков, мислејќи на она што Св.Ап. Павле го вели: “Кога болува еден член - тогаш болува целото тело!“

Вечерта сакав на кратко да ѕирнам вести. На втората телевизиска програма - тогаш - ја имав втората австриска телевизија која известуваше дека на тој 22 Април во Сараево, во еден дом за сирачиња избил пожар во кој една храбра босанка успеала да спаси многу дечиња, но за жал 5 не!

Што мислите: Дали преку нелицемерна вера во Љубовта БОЖЈА и спремност за саможртвување како што имаше босанката (сестрата во погорниот пример), дали БОГ би ни ги отворил ризниците на Неговата интердепедентна Мудрост и би ни Го дарил Светиот Дух како би можеле да ја заштитиме творевината на планетата земја од огнот кој ни се наближува поради неверата во Евангелието?


Одсрце на сите ви Го посакувам ветениот Светол Дух БОЖЈИ!












Изменето од spiros - 23.Мај.2010 во 00:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 00:40
spiros, искрено според тебе: кој е најкомпетентен од членовите на форумов да одговори на твоето прашање?


п.с. интердепенденција - меѓузависност на 2 или повеќе единки, личности, системи и тн...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 00:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Денес - 22 Мај 2010 - Интер победи против Бајерн со 2та гола на Диего Милито!

На што укажува тоа? Каква е меѓеусебната мистична поврзаност помеѓу датата, фудбалскиот играч и Бог?

Еве на пр. нека биде вака:

Денес = Дела Апостолски

22 = дваесет и втора глава

Мај е петти месец, па нека биде = 5ти стих

2010 = 2 илјади и 10 години наша ера, односно после Христа, значи Нов Завет!

значи можно решение на равенката би било = Дела 22:5 од Нов Завет(Библија) каде што се вели: „како што може да посведочи за мене првосвештеникот, со сите старешини. Од нив примив и писма за браќата во Дамаск, каде одев за да ги дотерам врзани во Ерусалим и оние, кои беа таму, за да бидат казнети„

Но на кој начин укажува тоа на фудбалскиот гол и која врска ја има таа световна игра со Бог?



Изменето од Majkl - 23.Мај.2010 во 00:53
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 00:54
Мајкл, искрено и одсрце се радувам на секој член, на секој одговор или мислење, нарочито на оние души кои со детинско срце Му веруваат на БОГА (во) и Господа Исуса Христа, Кој несебично се жртвуваше за сите нас како би не спасил од огнот !


Поздрав

п.с. Со стрпление го чекам твоето мислење!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 01:09
Originally posted by spiros spiros напиша:

п.с. Со стрпление го чекам твоето мислење!
Во ред... еве што мислам јас за прашањето:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Што мислите: Дали преку нелицемерна вера во Љубовта БОЖЈА и спремност за саможртвување како што имаше босанката (сестрата во погорниот пример), дали БОГ би ни ги отворил ризниците на Неговата интердепедентна Мудрост и би ни Го дарил Светиот Дух како би можеле да ја заштитиме творевината на планетата земја од огнот кој ни се наближува поради неверата во Евангелието?

Да, нелицемерната вера е важна, особено надополнета со несебични дела. Сите оние кои вршат правилно правилни дела(затоа што еврата односно информациите што ги имаат се правилни) еден ден кога низ делата доволно ќе созреат, стануваат мудри, оти низ делата собрале искуство.

Светиот Дух инаку нам на сите веќе ни е подарен. Без него ништо и никој не би можел да постои, тој е сеприсутен. Проблемот е во тоа што кај некои битија и луѓе проструеноста не е доволно голема а тоа е поради блокадите кои тие преку сопствените гревови ги поставиле.

Бидејќи од таквите врие, овој свет се ближи кон „огнот„ односно кон својот крај преку мали и големи катастрофи и сл. Но сето тоа не се наближува директно поради неверата во Евангелието. Статистиките покажуваат дека луѓето масовно веруваат во Евангелието особено во поголемиот дел на Европа, Северна и Јужна Америка, како и Австралија и Нов Зеланд. Но малкумина од тие ревносни верници тоа Евангелие го практицираат низ делата.

Затоа денес доаѓа до исполнување на Исусовото предупредување: „... И секој, кој ги слуша овие Мои зборови, а не ги исполнува, ќе биде спореден со безумен човек, кој ја изградил својата куќа на песок. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, и таа падна, и нејзиното паѓање беше големо.”(Ев. според Матеј 7:26-27)

Изменето од Majkl - 23.Мај.2010 во 01:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.