IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - SATHYA SAI BABA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

SATHYA SAI BABA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: SATHYA SAI BABA
    Испратена: 27.Јануари.2010 во 16:37
Religija?
Kosmicko ucenje?
Pristap kon idividuata?

Vo denesniot svet na nistoverci...izleze avatarot...so svoite cuda,mudrost i propovedi.Vo negoviot lik gledam kosmos,ucenje i prikaz na nasite dusi vo denesnoto bitisuvanje!
Sai Baba ne ni ja otfrla religijata,a taka vesto gi mesa vo kosmosot.
Da veruvame vo nasite dusi ili vo nasite propovedi?

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 16:41
Chris Angel e ushte podobar Sai Baba od samiot Sai Baba.

Shteta shto nekoi pravat mechkina usluga na duhovnosta i prosvetluvanjeto manipulirajkji so lugjeto... vo obidot da im ja dokazhat vrednosta na prosvetlensta i duhonosta.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 16:44
Ucitelot e AVATAROT...ostanatite samo negovi kanalizirani slusateliсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 22:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chris Angel e ushte podobar Sai Baba od samiot Sai Baba.

Shteta shto nekoi pravat mechkina usluga na duhovnosta i prosvetluvanjeto manipulirajkji so lugjeto... vo obidot da im ja dokazhat vrednosta na prosvetlensta i duhonosta.


So samoto toa sto pravat bini i sceni da privlecat vnimanie kaj lugeto se podrzabira deka se e djavolska rabota.
Imalo mnogu pogolemi kerameti i mudzizi niz istorijata.
Znaeme za luge koi klanjale nad voda,klanjale vo vozduh... Znaeme za grupa Ashabi koi,so cela vojska preminale ezero sosi konji... znaci nad ezero.
Ima luge koi ni samite ne se svesni deka istoto toa mozat da go napravat... no vo nuzda.
Zavisi do stepenot na tvoeto ubeduvanje vo Sozdatelot.
Nitu eden od Allahovite pratenici a.s nemase nekoja posebna mok. Site cudata gi pravea so svoeto ubeduvanje vo Sozdatelot. Ubedeni deka Allah dz.s nema da gi ostavi gazele smelo vo dlabokite vodi i prefrluvale,no koga bilo potrebno.
Primerot so Musa a.s. Toj ne go delel sekogas moreto.No koga se nasol vo takva situacija,ubeden bil deka Allah ke gi spasi,pa pobaral od Vozviseniot da go podeli moreto. Zamislete sto bara vo negovata Dova. Allah da go podeli moreto.
Ili Joshu'a. Koga go moli Sozdatelot da go sopre sonceto,za da ja zavrsi rabotata koja ja zapocnal. Zamislete kolkavo bilo negovoto ubeduvanje i za sto go moli Vozviseniot.

E sega,kolku za potsetuvanje. I magionicarite koi gi frlile stapovite se pretvorile vo zmii. No ima razlika pomegju "Sihir-Magija i Mudziza-Allahovo cudo".
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 03:56
Сатја Саи Баба(вистинско име Сатјанарајана Раџу) дозволува да го частат со титулата Бхагаван која пак во хиндуизмот го означува машкиот аспект на божеството. Тој во неколку наврата зборуваше за себе како за Бог, реинкарнација на Исус(но и други личности) воедно дозволува неговите следбеници да го обожаваат. Според Христовите објави примени низ пророчката реч за денешницата, тоа кажува многу, за жал ништо позитивно - напротив.

Еве еден краток документарец(секој дел трае околу 9 мин.) еитуван на BBC на англиски јазик кој го разоткрива овој „чудотворец„. Во него зборуваат и некои поранешни следбеници на овој индиски учител(го обвинуваат за сексуално злоставување додека тие биле млади). Дали се нивните изјави вистинити или лажни не навлегувам, но оние „чуда„ забележани со камера сметам дека овој документарец ги раскринкува.


прв дел
http://www.youtube.com/watch?v=EwOecpMkHH0
втор дел
http://www.youtube.com/watch?v=hWomaejpSkg
трет дел
http://www.youtube.com/watch?v=hG3i2EwSCGs
четврт дел
http://www.youtube.com/watch?v=Djz5wiyYWl8

Изменето од Majkl - 28.Јануари.2010 во 04:01
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 04:11
Vakvite lugje pravat samo shteti...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:16
Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chris Angel e ushte podobar Sai Baba od samiot Sai Baba.

Shteta shto nekoi pravat mechkina usluga na duhovnosta i prosvetluvanjeto manipulirajkji so lugjeto... vo obidot da im ja dokazhat vrednosta na prosvetlensta i duhonosta.


So samoto toa sto pravat bini i sceni da privlecat vnimanie kaj lugeto se podrzabira deka se e djavolska rabota.
Imalo mnogu pogolemi kerameti i mudzizi niz istorijata.
Znaeme za luge koi klanjale nad voda,klanjale vo vozduh... Znaeme za grupa Ashabi koi,so cela vojska preminale ezero sosi konji... znaci nad ezero.
Ima luge koi ni samite ne se svesni deka istoto toa mozat da go napravat... no vo nuzda.
Zavisi do stepenot na tvoeto ubeduvanje vo Sozdatelot.
Nitu eden od Allahovite pratenici a.s nemase nekoja posebna mok. Site cudata gi pravea so svoeto ubeduvanje vo Sozdatelot. Ubedeni deka Allah dz.s nema da gi ostavi gazele smelo vo dlabokite vodi i prefrluvale,no koga bilo potrebno.
Primerot so Musa a.s. Toj ne go delel sekogas moreto.No koga se nasol vo takva situacija,ubeden bil deka Allah ke gi spasi,pa pobaral od Vozviseniot da go podeli moreto. Zamislete sto bara vo negovata Dova. Allah da go podeli moreto.
Ili Joshu'a. Koga go moli Sozdatelot da go sopre sonceto,za da ja zavrsi rabotata koja ja zapocnal. Zamislete kolkavo bilo negovoto ubeduvanje i za sto go moli Vozviseniot.

E sega,kolku za potsetuvanje. I magionicarite koi gi frlile stapovite se pretvorile vo zmii. No ima razlika pomegju "Sihir-Magija i Mudziza-Allahovo cudo".


Satya Sai Baba ne ti ja pluka tvojata religija(i ne bara da ja otfrlis),nitu postavuva bini za svoite propovedi...slep si i gledas ednonasocno!
Negoviot ashram e otvoren za sekoj dobronamernik,a ima i bolnica za onie koi nemaat osnovna zdrastvena zastita.

Kakov si ti vernik koga ja nametnuvas svojata religija,a plukas na drugite?
Taka li te uci k*ranot?
Ili si odpadok...kako sto gi ima vo sekoja religija?

Ne gi gibaj lugjeto vo verata,tamu se najosetlivi!

Sekogas so ljubov vo svoeto srce sakaj go svoeto i pocituvaj go tugjoto!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:25
Kako sam lugjeto nemozat da se naucat da gi sobiraat site ubavi raboti na svetot?
Postanale rezistentni na dobroto,a kako sungeri za zloto!
Ne mozam da go svatam toj mentalen sklop sto vo ovoj svet so izobilstvo na informacii sakaat da go apsorbiraat samo najlosoto?
Od edna mudrost...od edna obicna recenica na pitacot tolku mnogu mozes da naucis.
To sto sum se krstil vo crkva pred oltarot na Isus ne mi dava za pravo da izigruvam MAL BOG!

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:10
Gospodine Joshua...
Jas se izvinuvam ako se navredivte od mojot post.
Iskreno ne sum voopsto informiran okolu Sai Baba i postot moj se odnesuvase poveke na Chris Angel i drugi manipulatori.
A sto god da propoveda Sai Baba,isto mislam deka treba da se slozuvate i da ne napagate ni vie ako nekoj ne se slozuva so nego i gleda poinaku od rabotite.

Da ne si licno ti slep,ke vidis deka mnogu poveke me iznavregja mene i mojata religija odkolku jas na vas.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:18
Измамник.
И јас имам слушани и читано како некои негови поранешни следбеници го обвинуваат за сексуални напади.
п.с
видеата погоре постирани од мајкл се кажуваат.


Изменето од ahmar1 - 28.Јануари.2010 во 14:19
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:20
Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:

Gospodine Joshua...
Jas se izvinuvam ako se navredivte od mojot post.
Iskreno ne sum voopsto informiran okolu Sai Baba i postot moj se odnesuvase poveke na Chris Angel i drugi manipulatori.
A sto god da propoveda Sai Baba,isto mislam deka treba da se slozuvate i da ne napagate ni vie ako nekoj ne se slozuva so nego i gleda poinaku od rabotite.

Da ne si licno ti slep,ke vidis deka mnogu poveke me iznavregja mene i mojata religija odkolku jas na vas.


Procitaj go uste ednas tvojot post i vidi kako aludiras na Islamot pred se drugo....sto ne e tema za diskusija ovde!
Moite postovi nikogas nema da bidat navreda za onie sto ZNAAT DA GI CITAAT...

I na kraj...zosto postiras na tema Sai Baba ako nemas dovolno info?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:31
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:

Gospodine Joshua...
Jas se izvinuvam ako se navredivte od mojot post.
Iskreno ne sum voopsto informiran okolu Sai Baba i postot moj se odnesuvase poveke na Chris Angel i drugi manipulatori.
A sto god da propoveda Sai Baba,isto mislam deka treba da se slozuvate i da ne napagate ni vie ako nekoj ne se slozuva so nego i gleda poinaku od rabotite.

Da ne si licno ti slep,ke vidis deka mnogu poveke me iznavregja mene i mojata religija odkolku jas na vas.
Procitaj go uste ednas tvojot post i vidi kako aludiras na Islamot pred se drugo....sto ne e tema za diskusija ovde!Moite postovi nikogas nema da bidat navreda za onie sto ZNAAT DA GI CITAAT...I na kraj...zosto postiras na tema Sai Baba ako nemas dovolno info?


Prijatele.
So samoto toa sto vo mojot post si primetil deka aludiram na Islamot i toa gnev ti predizvika da mi kazes deka sum slep i odpadok toa e samo dokaz deka Sai Baba ne te uci da bides ramnodusen prema drugite ili ti si daleku od toa.

Jas i sekoj,moze da napravi paralela,sto uci negovoto za ona sto go izlozuva drugiot.
Ova e Forum,za se ima prvpat.

Uste ednas ti se izvinuvam.

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 16:30
ha ha ha........neznaev deka ima uste musterii....da gi raboti.i potstrizuva....газење%20од%20смеење
.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 17:00
Problemot so nego e shto vo osnova onoa shto go propoveda ne e nishto novo, tuku e istoto koe postoelo so milenijumi vo toj del na svetot. Od taa strana nikoj ne mu prefrla nishto.

Rabotata e shto so izveduvanje na iluzii se obiduva da se dokazhe deka toj dostignal odredeno vrvno nivo i zatoa lugjeto treba da mu veruvaat.

A so samoto toa go pobiva i uchenjeto i samiot sebe si. Od druga strana, shtetata shto ja pravi so toa negovo mamenje od aspekt na valoriziranjeto na dalekuistochnata mudrost e neprocenliva. Koga kje se govori za nea lugjeto kje ja poistovetuvaat so Sai Baba i kje ja potcenuvaat poradi toa.

Zatoa rekov deka Chris Angel e podobar Sai Baba od samiot Sai Baba. Barem toj pravi pospektakularni iluzii... i ne ne gi obviva vo religija ili filozofija, nitu pak tvrdi oti Gospod mu ja dal taa mokj.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.