IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Баба и дедо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба и дедо

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Баба и дедо
    Испратена: 10.Јануари.2010 во 09:06
 Како мала поголемиот дел од времето го минував со баба и дедо, бидејки мама и тато беа на работа. Секогаш кога размислувам за нив бидејки веќе не се живи секогаш ме обземаат убави спомени. Знам дека беа многу стрпливи, никогаш не им беше тешко да сторат она што ќе им се побара. Дедо ми знаеше да раскажува убави приказни (и лични доживувања), а баба ми знаеше да готви јадења кои повеќе не сум ги вкусила, да сплете некоја блуза ’’преку ноќ’’, да сокријат од мама и тато некоја палавштина.љубов
Зборувам за родителите на мама, бидејки ние живеевме со нив. На баба(помајката бидејки мајка му умрела кога тој бил мал)  и дедо по тато не ми беа толку блиски но и на нив се сеќавам на добро. Одев на гости з авреме на распустот и иако се трудеа да ми биде убаво  сакав бргу да се вратам кај ’’моите баба и дедо’ . Ден денес во семејството пренесувам односно сум задржала некои делови од традицијата на кои ме учеа тие.
Какви се вашите искуства, вашиот однос со бабите и дедовците? голема%20насмевка



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 13:06
Одсекогаш дедо ми и баба ми од на татко ми страната ме разгалувале и ми угодувале...
Дедо ми знаеше да раскаже некоја случка или приказна, ако треба и ќе подлажеше, само јас да се смиревголема%20насмевка
Исто, со него шетав низ селото каде што престојуваа во текот на летниот период, ковавме шајки, фарбавме ограда заедно, памтам дека и со најлон кеси, за време на зимскиот распуст ме пушташе по ридовитетрепкање

А баба ми...никој не може од неа поубава баница да направизадоволство
И никој не може така да ми го погоди ајваротголема%20насмевка Таа сакаше да бидам балерина едно време, па кога ќе ме видеше со дедо ми како коваме нешто во дворот збеснувашеплазење
И двајцата многу ги сакамљубов
Се уште се живи, но не се гледаме толку...
Само преку викендите...
И секогаш ми е задоволство да одам кај нивљубов



What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 19:21

Имам само еден жив дедо сега. Толку. Другите 2 баби и дедо се умрени одамна но никогаш не сум живеела со нив.  Моите од сам почеток живееле сами, така да кај бабите и дедовците само на гости имам одено. Никогаш не ме чувале зашто работеа.

Толку малку години колку што се имаме посетувано имам пријатни спомени на моите баби. Двете умреа кога бев некаде 12 год, не беа стари баби загазени во години и да бидам искрена ми недостасуваат.тага Судбина
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 00:14

mnogu pati imam napishano, kje se povtoram ushte ednash голема%20насмевка baba mi i dedo mi, od stranata na majka mi, se neshto najdobro shto chovek mozhe da posaka od baba i dedo... sum porasnala so niv, ( sum zhiveela kaj niv do mojata 9-10 godina)  mnogu od nivnite naviki mi gi prenele,... i do den denes, sekogash odam kaj niv, barem ednash nedelno... i stvarno mnogu gi pochituvam i gi sakam... nikogash ne se sluchilo da navlezam vo konflikt so niv....

kaj i da odam, sekogash im kupuvam niv neshto najgolemo i najubavo,... ednostavno od blagodarnost i od nekoja golema, golema pochit... големо%20гушкање
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:32
samo sto ja vidov naslovot na temava mi se nazali srceto...
jas nemam nikov veke...i 2te babi i 2ta dedovci mi se pocinati...I so ednite i so drugite imav ubavi momenti koi den denes gi pametam..i so sekoj sum povrzana na razlicen nacin...ednata baba koja bese podaleku i koja ja gledav vo mesecot po ednas i skoro za cel raspust, iako mi bese dalecna vo kilometri, pak mi bese vo srceto zosto znam deka mnogu me sakase, krstena sum po nea, go nosam nejzinoto i sum gorda poradi toa zosto bese isklucitelno dobra, mudra no i mnogu napatena i namacena zena...
a drugata baba, po majkami...za taa zena jas mislam deka nemam dovolno zborovi da ja izrazam dobrinata na nejzinoto srce i dusa...me cuvase od mala i sekogas sme imale posebna povrzanost...nejzinata nenadejna smrt mnogu me pogodi,sto i sega posle nekolku godini ne mozam da se pomiram deka nea ednostavno ja nema..a dvajcata dedovci bea super,koga bevme pomali znam deka pravea sekakvi gluposti samo da ne nasmeat, da ne raspolozat a koga bevme pogolemi znam deka mnogu mu bese kef koga ke ja zemat penzijata da ni dadat nesto sitno citiram"da si se pocastime" среќа
 
Mnogu gi sakav moite baba i dedo, od dvete strani...posebno mojata babicka(kako sto jas miluvav da si ja vikam) i sekogas ke gi sakam, tie ostavile golema traga vo mojot zivot...
 
 
a mnogu mi e zal koga nekogas ke vidam kako nekoj se odnesuva bez pocit sprema tie luge, a sum videla mnogu takvi slucai, koga vnucite nemaat trpelivost sprema postarite.... 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 19:17
......imam samo edna baba, mi dojde na gosti pred dva meseci i taka so tivok glas mi veli:vnucko dojdov samo za tebe, samo tebe da te vidam, mi dojde nekoj plac, sakam stari luge.........mojata mila baba segogas mi veli; mila moja ne vikaj kakov si tuku kakov ke bides, posle mnogu godini go razbrav ova sto mi go kazuvase celo vreme...........
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 18:47
Kaj baba mi odam najchesto vo petok...
Ne za drugo, ubavo gravche pravi...задоволство
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:48
Уф, дедо ми ми недостига ужасно многу, кога и да помислам на него ми се насолзуваат очите и имам некоја гадна, тешка кнедла во грлото која не ми дава нормално да дишам.
Почина пред околу три месеци, сеуште ми е тешко, имаше голема улога во мојот живот...
Секогаш беше тука за мене, ми помагал за различни работи, многу ме сакаше и јас го гледав, го чувствував тоа. Многу беше против татко ми кога ми се дереше пред него, секогаш му викаше:
-Ти да ќутиш! Остај го детето да каже што има, па после мрчи.

Ќе го памтам како човек кој видел многу во животот, кој го збореше германскиот како втор јазик и му беше жал што не останал во Германија, човек што ја знаеше македонската историја на памет, човек што цел живот учеше, заедно гледавме фудбал, јадевме полжави и печени тикви и многу сакаше да црта со мене. Тој ме научи да играм шах и често игравме навечер пред спиење. Исто многу танцував со него кога бев помала, најчесто танго. Ги памтам вечерите во село кога бев помала и лежењето на душек во дворот зјапајќи во ѕвездите.

Многу ми недостига, секогаш кога одам во куќата на баба ми ми фали неговото присуство и неговата насмевка кога ќе ме видеше.

Минував прекрасни моменти со мојот дедо.

И цел реферат да напишам џабе е.
А мразам реферати...


What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 12:27
Никој не ми недостасува повеќе. Заради едните останав без дом, а од другиот дедо кај што сум добивам само лош фидбек постојано. Но среќа тука е баба ми да балансира. Јбг, стариот не сфаќа дека ни јас не сакам да ми биде вака.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.