IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е ИСУС ХРИСТОС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е ИСУС ХРИСТОС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:39
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mnogu dosega   mi go izbegnuvaat moeto prasanje   i nikoj ne mi go odgovoril dosegaa

zosto isus imal potreba da se moli na boga t.e tatkoto,
aKO TOJ BIL BOG?
evee gi citati od eevangelie spored matej


Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.”

37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува.

38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!”

39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; но не како што сакам Јас, туку како Ти!”

40 И дојде при учениците, и ги најде како што спијат, и му рече на Петра: „Така! Не можевте ли да пробдеете со Мене еден час?

41 Бдејте и молете се, за да не паднете во искушение! Духот е бодар, но телото е слабо!”

42 Пак, повторно отиде и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако не е можно да Ме одмине оваа чаша, да не ја пијам, нека биде Твојата волја.”

43 И кога дојде пак ги најде како што спијат, зашто очите им беа натежнале.

44 И пак ги остави и отиде да се помоли, по третпат, и ги изговори истите зборови.

45 Тогаш дојде при учениците и им рече: „Само спијте и почивајте. Еве, наближи часот кога Човечкиот Син ќе биде предаден во рацете на грешниците.

46 Станете, да одиме! Ете, наближи Мојот предавник


on imal potrebaa
poveliii,

pa koj ima potreba poveke da razgovara so tatkoto od sinot?taa ..,,potreba,,  se vika ljubov.....i taa e ,,sponata,, koja kaj nekoi se izgubila vo relacijata na licnostnite odnosi ....pa se nema predstava.....zosto ,,Otecot i Sinot komuniciraat vo ljubov,,..................
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:40
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mnogu dosega   mi go izbegnuvaat moeto prasanje   i nikoj ne mi go odgovoril dosegaa

zosto isus imal potreba da se moli na boga t.e tatkoto,
aKO TOJ BIL BOG?
evee gi citati od eevangelie spored matej


on imal potrebaa
poveliii,




Прашањата се одговорени во темата на The king, поткрепени се одговорите со цитати, а тоа што некои ги избегнуваат одговорите си е друга работа.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 18:59
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mnogu dosega   mi go izbegnuvaat moeto prasanje   i nikoj ne mi go odgovoril dosegaa zosto isus imal potreba da se moli na boga t.e tatkoto, aKO TOJ BIL BOG? evee gi citati od eevangelie spored matej Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.” 37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува. 38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!” 39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; но не како што сакам Јас, туку како Ти!” 40 И дојде при учениците, и ги најде како што спијат, и му рече на Петра: „Така! Не можевте ли да пробдеете со Мене еден час? 41 Бдејте и молете се, за да не паднете во искушение! Духот е бодар, но телото е слабо!” 42 Пак, повторно отиде и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако не е можно да Ме одмине оваа чаша, да не ја пијам, нека биде Твојата волја.” 43 И кога дојде пак ги најде како што спијат, зашто очите им беа натежнале. 44 И пак ги остави и отиде да се помоли, по третпат, и ги изговори истите зборови. 45 Тогаш дојде при учениците и им рече: „Само спијте и почивајте. Еве, наближи часот кога Човечкиот Син ќе биде предаден во рацете на грешниците. 46 Станете, да одиме! Ете, наближи Мојот предавник on imal potrebaa poveliii,

pa koj ima potreba poveke da razgovara so tatkoto od sinot?taa ..,,potreba,,  se vika ljubov.....i taa e ,,sponata,, koja kaj nekoi se izgubila vo relacijata na licnostnite odnosi ....pa se nema predstava.....zosto ,,Otecot i Sinot komuniciraat vo ljubov,,..................




ovie citati      se tokmu opis na sluckite vo koi isus se nasol, jasno ukazuvaat deka se molel samo na boga i deka oj nitue bog nitu sin bozji bidiiki onoj koj taguva strada se moli , ponizno se moli i umira moze da bide samo sodaden covek a nikako bog koj sozdava,
,, onoj koj ispraka nee ist kako onoj koj e ispraten.

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 19:26
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mnogu dosega   mi go izbegnuvaat moeto prasanje   i nikoj ne mi go odgovoril dosegaa zosto isus imal potreba da se moli na boga t.e tatkoto, aKO TOJ BIL BOG? evee gi citati od eevangelie spored matej Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.” 37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува. 38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!” 39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако е можно, нека Ме одмине оваа чаша; но не како што сакам Јас, туку како Ти!” 40 И дојде при учениците, и ги најде како што спијат, и му рече на Петра: „Така! Не можевте ли да пробдеете со Мене еден час? 41 Бдејте и молете се, за да не паднете во искушение! Духот е бодар, но телото е слабо!” 42 Пак, повторно отиде и се помоли, велејќи: „Татко Мој! Ако не е можно да Ме одмине оваа чаша, да не ја пијам, нека биде Твојата волја.” 43 И кога дојде пак ги најде како што спијат, зашто очите им беа натежнале. 44 И пак ги остави и отиде да се помоли, по третпат, и ги изговори истите зборови. 45 Тогаш дојде при учениците и им рече: „Само спијте и почивајте. Еве, наближи часот кога Човечкиот Син ќе биде предаден во рацете на грешниците. 46 Станете, да одиме! Ете, наближи Мојот предавник on imal potrebaa poveliii,

pa koj ima potreba poveke da razgovara so tatkoto od sinot?taa ..,,potreba,,  se vika ljubov.....i taa e ,,sponata,, koja kaj nekoi se izgubila vo relacijata na licnostnite odnosi ....pa se nema predstava.....zosto ,,Otecot i Sinot komuniciraat vo ljubov,,..................




ovie citati      se tokmu opis na sluckite vo koi isus se nasol, jasno ukazuvaat deka se molel samo na boga i deka oj nitue bog nitu sin bozji bidiiki onoj koj taguva strada se moli , ponizno se moli i umira moze da bide samo sodaden covek a nikako bog koj sozdava,
,, onoj koj ispraka nee ist kako onoj koj e ispraten.

da ova e tvoe mislenje....................
 
no apostolite i ckvata Hristova imaat sosema poinakvo razbiranje i veruvanje.............
deka OTECOT I SINOT SE EDNO!    DEKA BOG E LJUBOV!     KOJ GO VIDEL SINOT GO VIDEL I OTECOT!
DEKA ISUS HRISTOS E BOGOCOVEK;I SO TOA JA SPASUVA CELA SOZDADENA TVAR!
DEKA KAKO SOVRSEN COVEK I BOG; MOZEL DA SE MOLI ,JADE, I DEKA TOA E NAJBLISKATA BLIZINA STO E BILO KOGA OSTVARENA POMEGJU BOGA I COVEKOT!
DEKA MOZE DA STRADA;SO COVECKATA PRIRODA,i DA VOSKRESNE KAKO I STO MU DOLIKUVA NA EDEN BOG!
DEKA MOZE DA SE RAZDAVA SEBE SI;POD FORMATA NA LEBOT I VINOTO;I DA PRAVI MILIONI I MILIONI DA BIDAT EDNO TELO SO NEGO!
TAKA I TIE DA SE NARECAT SINOVI KAKO I TOJ STO GO VOOSINOVUVA SO OTECOT!
 
 


Изменето од aladin - 01.Јануари.2010 во 19:28
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 19:28
Originally posted by aladin aladin напиша:

eve edna tema koja moze ,da posluzi za razjasnuvanjeto na prasanjeto sto e Isus Hristos, kako i zosto.......
 

moze da dademe i objasnuvanje ,posíroko,vo kontekst na SV:TROICA;no pred se temata neka bide posvetena na licnosta na Isus.

bozji verovesnik sin na merjem i eden e od najcesnite robovi na boga i eden od negovite najodbravi verovesnici nego gosodade bog bes tatko , kako sto go sozdade i tatkoto na site luge adam od zemja,
i toj bese ispraten od boga   na narodot narecen benu israil za da go obozavaat boga potrvrduvajki deka osven nego nema drug bog bog mu pomogna so negovite cuda za da im posluzi kako argumenti.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 19:31
DA NE SE ZABORAVA I TOA DEKA ISUS HRISTOS;SEKOGAS DAVAL PRIMER:::I GI POUCUVAL LUGJETO DEKA TREBA DA MU SE MOLAT NA BOGA I DA GO SLAVAT;VO SITE PRILIKI KOGA SE SREKNI NO I KOGA SE VO ISKUSENIJA:::::::
 
ZA STO I SAMIOT DAL PRIMER;DA SE MOLIME SEKOGAS KOGA SME VO ISKUSENIJA;
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 20:10
PRASANJETO NA KEVSER e vprocem odlicno.......nameravam da se zadrzam ,na toa koga Isus se molel ......
 
no kevser ....ne mi odgovori ,kazi mi......sto im se otkrilo na apostolite .koga Isus se preobrazil vo neiskazana svetlina,pred niv,od koja sto popagjale na zemja,pa duri i ne mozele da gledaat vo nego?
 
sto tie spoznale so toa iskustvo?
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:02
Originally posted by aladin aladin напиша:

najkratko kazano........
 
Toj e   BOGOCOVEK!
 
znaci edna licnost ,so dve prirodi.............
covecka i bozestvena...........
soedineta od SV.DUH....................
preku marija deva dobiva se sto e covecko........kako Bog Sin ,se soedinuva so TAA priroda,i kako licnost stanuva nositel na dve prirodi.......



Tekstovite od kade sto e napisana biblijata se podeleni na poveke kategorii textovi I takanareceni familii na textovi kade sto sekoja familija si ima I svoja textualna tradicija .

Deneska voglavno se razlikuvat 4 grupi na textovi ili se podeleni na 4 textualni familii od koi :

1.Aleksandriskiot text ( nastanat vo Egipet)
2. Zapadniot text (nastanal vo zapadna Afrika I Rim )
3. Vizantiskiot text ( istok, Konstantinopol =Vizantija )
4. Cesaria text ( nastanal vo Palestina )

Textovi koi spagaat pod Aleksandriskata grupa ili vidovi na textovi

Alexandriskite textovi deneska se smetaat deka se naj avtenticni i pod Aleksandriskata familija na primer spagaat :

1. P75 (Bodmer XIV-XV = Fragmenti von Lk und Joh)
2. P66 (Bodmer II = Evangeliite),
3. P46 (Chester Beatty II = pismata na Pavle),
4. P72 (Bodmer VII / VIII = pismata na Petar i pismata na Juda),
5. Codex  (Codex Sinaiticus; ca. 340 n. Chr.)
6. Codex B (Codex Vaticanus; ca. 300 - 325 n. Chr.),
7. Codex C (Codex Ephraemi ; ca. 5 Jh.)
8. Codex L (Codex Regius, 8 Jh. = Evangeliite)
9. Codex Q (Codex Guelferbytanus B, 5. Jh.)
10. Codex T (Codex Borgianus, 5. Jh.)


Bibliolozite i text kriticarite tvrdaat deka ovie vidovi textovi trpele korekturi I revidiranja so izemanje i dodavanje na zborovi i celi citati , no za toa ke pisuvam koa ke mu dojde redot da objasnuvam za tie raboti.


Pod grupata na zapadniot text na primer spagaat :
1 . Codex D (Codex Bezae, 5. Jh.; koj sto e glaven zastapnik i predvodnik na site ostanati tekstovi od ovaa grupa)
2 . Manuskriptite od Severna Afrika (Tertullian, Cyprian, I nekolku starolatinski prevodi),
3 . Manuskriptite od Italia (Novatian, nekolku latinski prevodi ) I Istocna Francija (Ireneus).

No mnogu karakteristicni Lazarti isto taka se naogaat vo Istok (Tatian, i Vetus Syra ) I eden dobar del vo Alexandria (nekoi citati od Clemens, vo P66 [vo Jovan 6-7], vo S [vo Jovan 1-8], I vo W [vo Mark 1-5]

Vizantiskiot vid na textovi

Pod ovaa grupa na textovi spagaat na primer:

1. Codex A (Codex Alexandrinus; od 450; no samo vo Evangeliite),
2. Stihovi od Antionskite svestenici ( Kappadocier, Chrysostomus [pocinat 407], Theodoret od Kipar);

Ovaa grupa ja socinuvaa 80% od Grckiot MSS na NZ.

Momentalno postojat okolu 5000 rakopisi na NT i 200.000 Lazarti, no se upotrebuvaat samo tie so postar datum koi sto datiraat do 5 vek , i toa samo tie koi sto vo sebe go socinuvaat minimum 50% od Bibliskiot text ( se prasuvam sto li napisale vo ostanatiot 50% od textot i pod cija inspiracija )Tuka spagaat Codex Sinaitikus (S), Alexandrius (A), Vaticanus (B), Ephraemi (C) od koi sto (S) e edinstveniot koj sto go sodrzi celosniot text i vo sporeduvanje so (A) i (B) kako sto velaat Bibliolozite nema ni celosni 3000 nesoglasuvanja ili sprotivstavuvanja od koi pak so gordost velat deka samo okolu 300 se so golemo znacanje ostanatoto ne e tolku bitno bidejki se raboti za promena na zborovite , promena na iminjata na mestata izostavuvanje na zborovi i dodavanje na drugi zborovi .( seto toa za niv e nebitno i toa oficijalno se okolu 2700 takvi nesoglasuvanja za koi tie smetaat deka se nebitni, no sto e so tie 300 za koi i samite velat deka se problematicni poradi toa sto direktno gi dopira osnovnite nacela na nivnoto veruvanje ).

Primer:
Jovan 1:4 vo izvorite (A),(B),(C) i nekolku rtugi rakopisi e napisano: VO NEGO BESE ZIVOT

Dodeka vo izvotor (S) i nekolku srugi Codexi pisuva : VO NEGO E ZIVOT

Ova se dva razlisiti znacanja so ogromna razlika , prvata verzija ni pokazuva deka toa e minato i e zavrseno , dodeka vtorata verzija ni pokazuva deka toa trae i ne zavrsuva , bila vo minatoto , e vo segasnosta i ke bide i vo idnina.

Toa se dva sosema razliciti znacanja

Vo Biblijata na makedonski jazik e prevzemen stihot od prvata verzija

Vtor primer :
Jovan 1:18 izvorite (A) i (R) =Rezeptus i nekolku drugi rakopisi koi vlijaele mnogu vo prevodite na Biblijite vo zapadnite prostori od 1600 do 1900)

Pisuva vaka : EDINORODENIOT SIN....

Dodeka vo izvorite (S), (B), (C) , pisuva : EDINORODENIOT BOG....

Vo Makedonskata biblija do 90’tite godini pisuvase EDINORODENIOT SIN...

No toa e sega promeneto i sega stoi : EDINORODENIOT SINBOG.....od kade sega stana sinbog mozete da gledate deka neznaejki od koj izvod da se zeme, se odlucile da gi zemat stihovite od dvata izvora so toa sto od SINOT napravija SINBOG , iako vo izvorite ne postoi nigde SINBOG tuku postoi ili SIN ili BOG zavisno na koi izvori ke poglednes , no ovie izgleda si sozdavaat svoja nova verzija .....

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 1
18 Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот СинБог, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.”



Изменето од Ebu-Hurejre - 01.Јануари.2010 во 21:05
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:05
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 1
18 Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот СинБог, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.”

Па тоа е така... зашо вие се клањате на непознатото (апстракното) а ние на Воплотеното...големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:06
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 1
18 Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот СинБог, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.”

Па тоа е така... зашо вие се клањате на непознатото (апстракното) а ние на Воплотеното...големо%20гушкање


a da procitase kako se fabrikuvalo toj stihнамигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:08
па сигурно не се фабрикувал во 6 век... паднат од небо...

а кога сме кај читањето - има многу да читате...

ај среќна нова година...големо%20гушкањебакнежљубов... или правам грев што те бакнувам...збунетостзбунетостзбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:12
sekako , da ne ve ucel isus da baknuvate maski ?!!!плазењеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:16
Ebu-Hurejre ова хурејре како женско ми звучи... или па жениве немаат право на нет...збунетостзбунетостзбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 21:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Ebu-Hurejre ова хурејре како женско ми звучи... или па жениве немаат право на нет...збунетостзбунетостзбунетост


Greska si prijatele, Ebu Hurejre znaci (tatko na mackite ) i e na Arapski jazik, a zenive sekako deka imaat pravo na Net.среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.