IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ако Бог е еден и единствен, тогаш зошто..
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ако Бог е еден и единствен, тогаш зошто..

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 00:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem zastanuvanje na rabotata na srceto i zastanuvanje na mozochnite impulsi ne e smrt ?

Toa shto gi vratile ovie lugje vo zhivot e pravo chudo koe ne se sluchuva vo 99.9999% sluchai.

Kako sakash da se ubedime deka lugjeto bile mrtvi? Da gi ostavime nedela dena da im se raspadnat telata , pa togash da gi vratime vo zhivot?

Chudoto se sluchuva vo onie kritichni nekolku momenti koga dushata go napushtila teloto, a lekarite ja prisiluvaat da se vrati nazad. Lugjeto vekje preminale od drugata strana shtom go videle Boga onaka kako shto go videle. Onie koi ne bile navistina umreni nikogash ne govorat za takvi dozhivuvanja.

Patem, ako veruvash deka umiranjeto so opishanoto dozhivuvanje mozhe da bide Satanska rabota, togash treba da veruvash i deka pojavuvanjeto na Isus, spored svedoshtvoto na istite lugje, e Satanska rabota.


Зел ли некој во обзир дека можеби апаратите покажуваат дека мозокот не работи, кога всушност работи?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 01:05
А ако веќе прашуваш за појавувањето на Исус после Неговото воскресение... тоа е веќе друга работа. Најпрвин, Стариот Завет со векови наназад тоа го предвидуваше. Второ, Самиот Исус тоа им го рече неколку пати на Неговите ученици. Трето, Исус им се појавува на учениците повеќе пати, некогаш и јадеше со нив. Четврто, се јави на уште 500 други луѓе. Петто, му дозволи на Тома да Му ги допре рацете и со тоа докажа дека навистина е Тој. Шесто, неговите сведоци беа свесни додека ова се случуваше. Седмо, некои од овие луѓе умреа, други беа прогонувани поради тоа што зборуваа за Исус!!!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 01:14


Ostanav bez zborovi na ova "dokazhuvanje" deka vo sushtina pojavata na Isus e verodostojna i tie lugje koi svedochat za nego navistina bile umreni i nivniot mozok navistina ne rabotel, a ostanatite pojavi se Satanska rabota bidejki ne se pojavil Isus i mozokot na tie lugje rabotel, iako instrumentite pokazhuvale deka ne rabotel.

Sega samo mi ostanuva da pojdam do muslimanite, budistite, hindisuite... i da im go prenesam ovoj dokaz.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 01:22
Дали некој од овие луѓе што тврдат дека од ,,онаа’’ страна го виделе овој или оној, би биле подготвени да умрат за таа сторија?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 01:58
Site tie lugje velat deka povekje nemaat nikakvo strav od umiranje i deka se potpolno spiritualno preporodeni. Tie povekje ne zboruvaat za nikakva smrt bidejki sega lichno znaat deka smrt, onaka kako shto nie si ja tolkuvame, ne postoi.

I sega, koj ti e drugiot predlog?

Da gi naredime pred strelachki stroj i da gi prashame:

- Dali ste spremen da go polozhite svojot zhivot za onoa shto go svedochite ?

Ova e apsolutnio isto kako onoa shto go pravea rimjanite i inkvizicijata!

- Frlete gi onie hristijani na lavovite, pa ako nivniot bog e poslilen od nashiot toj nema da dozvoli negovite vernici da stanat hrana za zverovite.

- Zenava e veshterka, Satanata vlegol vo nejzinoto telo! Kje ja zapalime na klada i ako sme vo pravo taa kje izgori vo strashni maki, a ako ne sme vo pravo togash Gospod Bog kje se smiluva nad nea kako nad svoe chedo i kje ja spasi!


Nema shto, taka pishuva vo Biblijata, a bidejki taa e bukvalen Bozhji zbor, se dokazha deka sekoja "veshterka" koja ja stavashe Biblijata pod prashanje navistina izgore vo najgolemi maki.

Pa, ako togashnata proverka za Satanoviot udel beshe uspeshen, zoshto da ne bide i sega? Samo vmeshto klada kje upotrebime pomoderno sredstvo.




Изменето од Messenger - 28.Декември.2009 во 02:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 02:06
Сакав да прашам дали доколку дојде до страдања, прогонства, убивања поради верата на овие луѓе, дали они и тогаш би продолжиле да ги тврдат истите нешта? Затоа што Христовите апостоли продолжија да проповедаат иако страдаа, иако беа затварани и убивани. Дали доколку не добиваа високи хонорари од National geographic, Discovery или некоја слична телевизија која сака да направи шоу, би имале ваква бујна фантазија?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 08:22
Stara, odamna proverena taktika... ako ne mozhesh da im se sprotivstavish na argumentite togash demoniziraj gi, ismej gi, nabedi gi za potkup i nemoral...

So drugi zborovi, sokrij ja svojata nemokj vrshejki atentat na karakterot na sopernikot.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Bogoslov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bogoslov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 02:31
jas bi rekol samo edno :zosto messenger zapocnuvas tema koga i samiot ne znaes sto sakas da kazes i nemas izvor vrz koj cvrsto se temelis,bidejki ako sakas da ubedis nekogo vo nesto treba da imas nesto vrz sto ke se temelis i ke mu go dokazes toa.
No jas za seto toa bi rekol deka ti si cital nesto no i samiot neznaes sto i ne si se dovolno zapoznal,si cital nekoi istorii na religiite no slabo si gi razrabotil,trebalo poveke da se zadrzes na Svetoto Pismo, taka da sledniot pat obrni poveke vnimanie bidejki ke sledam sto sledno ke izlazes. pozz sekoe dobro Hristos posrede nas!   e i ke bide
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 01:38
Bogoslov, prvo dobredojde na forumov.

Drugo, ova ne e forum specijalno za pravoslavie, tuku e opshto za veroispoved.

Treto, nema potreba da im ukazhuvash na lugjeto shto da chitaat, da gi proveruvash kolku prochitale i kolku znaat, nema potreba da gi ocenuvash i da gi sledish so proverka dali razmisluvaat i zboruvaat kako shto mislish ti deka treba da pravat.

Patem, so komentarite drzhi se za temata na koja pishuvash.

Ako si zapoznat so iskustvata na onie koi bile klinichko mrtvi i bile povrateni vo zhivot, objasni zoshto otade svetov ne bile prechenkani od edno Bitie. Se razbira, ne mora da objasnuvash nishto dokolku ne si zapoznaen so ovie sluchai.

Na krajot, imaj dobar pomin so chlenovite na ovoj forum.    

Изменето од Messenger - 30.Декември.2009 во 01:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
jahra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jahra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 18:39
Ако Бог е еден и единствен, тогаш зошто...zosto neznam,samo znam deka go ostavam zivotot na Negovata beskonecna premudrost,Toj da me rakovodi po Negova volja...
Koga mi kaza devojkata deka sonuvala son na koj,na nekoj nacin i se javil Bog,pa neznam sto tamu...mi pomina misla niz glavata...ima vernici,monasi,kalugeri koj 24h neprestajno se molat,se zavetuvaat na decenisko molcenje,odat vo pesteri,postat se stavaat na iskonski maki,teski postovi i sl. pa nim ne im se javil...mislam deka nikoj ne e dostoen na zemjava ...vo ovoj moment barem za da go vidi Isus Hristos ili da bidi vo Negova neposredna blizina.Ili pak onoj cie ime ne treba da se spomnuva,se maskiral vo Sevisniot Nas.
Neznam...Edna cista molitva od srce:
Gospode Boze,Isuse Hriste Nas pomiluvaj ne Nas forumdziite,i site ostanati,cuvaj ne od site zli sili,vidlivi i nevidlivi,i ne dozvoluvaj lukaviot da ne izmami.
Amin

Изменето од jahra - 09.Април.2012 во 18:40
Кон врв
Tetro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 18:53
Originally posted by jahra jahra напиша:

Ако Бог е еден и единствен, тогаш зошто...zosto neznam,samo znam deka go ostavam zivotot na Negovata beskonecna premudrost,Toj da me rakovodi po Negova volja...


Amin

се осеќаш како роб понекогаш?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2012 во 01:12




Во Исус Христос е Совршеното Еврејство, Совршеното Христијанство, Совршениот Ислам, Совршениот Будизам, ... Совршениот Комунизам, Совршениот Хуманизам, ... и многу многу повеќе од тоа, бидејќи во Него лично е Совршениот БОГ Се’држител!




Зашто, се’ е од Него, според Него и за Него.
Нему слава во вечни векови.
Амин!






   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2012 во 01:24
Има толку многу луѓе на  планетава така да секој си има некоја своја прича... општо за се, така да што мене воопшто не ме чуди тоа што има толку многу различни религии. Секој со својата интерпретација за нештата. Битен е мирот во душата, а не дали некој верува дека има повеќе форма на алигатор или човек или дали е енергија или љубов. Не е битно тоа, битно е колку тоа ни носи нас мир. Религијата е (според мене) да не држи во некој ред врз основа на страв... барем така ја користеле некад, но вербата е нешто поинакво. Јас одбрав да верувам во мојата 'приказна'. Не сум човек кој се ограничува на тој таа, црно бело.. има толкав спектар наоколу и е убаво и сакам да ги чујам по некој пат туѓите убедувања.. секогаш од се човек ако сака може да научи нешто ново. Ако сака и од бесмислицата ќе извади некоја добра смисла... така да, не сакам некому да му речам колку му се бедни уверувањата, но не сакам ни некој пак со неговите уверувања а и што и да е да гази на моите.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.