IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Опседнатост и други чудни работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опседнатост и други чудни работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Опседнатост и други чудни работи
    Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:34
Многу пати сум слушала од многу луѓе, како кажуваат работи од типот, го опседнало ова-она...
Инаку имам видено нешто вакво...за пријателот на татко ми, поточно за  неговиот син сеуште кружат муабети дека бил опседнат од ѓаволот, па се излечил некако...Вака беше:
Колку што памтам, бев негде 6то одд, сега сум 8мо, што значи пред две години се случи тоа, ова време некаде.
Излегувам надвор,мајка ми ме вика, јас доаѓам по неа и на улицата спроти црквата Св Спас, се насобрале многу луѓе.Јас нешто поситна, се упикав меѓу луѓето, и од она што го видов, бев запрепастена...со ококорени очи гледав човек, кој доле се валкаше по тротоарот, целиот со модрици, и испушташе некои звуци.Единствено што видов пред да ме тргнат од тоа место, беше како човекот јако го удри попот кој со помош на некои луѓе сакаа да го внесат внатре...Толку видов...
До ден денес, како што кажав, се вртат приказни, тука низ маалово, како ѓаолот му ја јадел душата...Викаат и дека го чателе месеци и месеци...итн.тага

Верувате ли во овие работи?Колку сте запознаени со овие необични случувања?


Изменето од tiggy_sparrow - 29.Ноември.2009 во 14:35
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:39
Опседнатоста со демони е добро позната работа. Демонот го опседнува телото и душата на заробениот и тој веќе нема контрола врз себе. За оваа работа најкомпетентни се свештеници кои имаат Духовен дар за истерување демони, и со помош на Светото Писмо и молитви се работи на случајот.

Во Новиот Завет се опишани многу случки со лица опседнати со демони.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:49
Не знам колку е реално инако во јавноста постојано излегуваат приказни за вистински луѓе со реални искуства на опседнатост, не сум видела со сопствени очи за да тврдам но,
чудни се некои работи кои им се случуваат на луѓето. Филмот за Емили Роуз ја растресе мојата логика и ја влијаеше на мојата перцепција за сличните појави.
Понекогаш е тенка границата помеѓу реална душевна болест и симптоми на вистинска демонска опседнатост.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:54
Границата е навистина тенка.

Мое мислење е дека луѓето, кога имаат некоја мака, најпрво треба да се обратат до лекар/психијатар пред се, а да не одат по бајачки, вражачки, затоа што ако навистина се работи за демон состојбата се влошува.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 15:05
Можеби и си во право...Ни само ако таа мака е душевна мака, од типот душевна болка и сл.
Ни сигурно психијатар нема да реши, како што сум слушала, тежина над тебе, кога одиш в кревет...
или од никаде модрици да ти се јавуваат...збунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 15:26
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Можеби и си во право...Ни само ако таа мака е душевна мака, од типот душевна болка и сл.
Ни сигурно психијатар нема да реши, како што сум слушала, тежина над тебе, кога одиш в кревет...
или од никаде модрици да ти се јавуваат
...збунетост
 
Во врска со ова болдираново, си постои соодветно медицинско објаснување, има врска со работата на срцето и белите дробови, значи доводот на кислород, сум читала за ова и имам гледано неколку документарци, да не буричкам сега по нетов да барам, тие имат чувство дека некоја безбожна креатура им чучи на гради и дека ги притиска со цела снага а у ствари сонуваат, но болката е реална....исто важи и за модриците некои луѓе имаат тенденција за несвесно самоповредување додека спијат.
Секако има голем број исклучоци. Овие феномени биле отсекогаш привлечни за научните истражувања врз кои се вршени опсервации и понекогаш во индивидуални случаеви е многу тешко да се дојде до конкретен заклучок како настануваат и зошто.


Изменето од GlenKlouz - 29.Ноември.2009 во 15:28
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 15:42
сега ќе ви објаснам нешо за библијата.....
библијата ја имаат пишувано луѓе што немале што друго да прават(им било досадно)...
демони+ангели+духови+вонземјани+господ+ѓаволот=работи кои не постојат...
ајде ви кажете ми каде живее бог чим верувате во неголутина


Изменето од vlad0 - 29.Ноември.2009 во 15:43
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:42
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

сега ќе ви објаснам нешо за библијата.....
библијата ја имаат пишувано луѓе што немале што друго да прават(им било досадно)...
демони+ангели+духови+вонземјани+господ+ѓаволот=работи кои не постојат...
ајде ви кажете ми каде живее бог чим верувате во неголутина

Доколку си, незнам, сатанист, бидејќи по некои други постови тој впечаток го имам, не мора да значи ако ти не веруваш, навистина не постојат...
Ништо со сигурност не можеш да го кажеш...среќа
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:45
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

сега ќе ви објаснам нешо за библијата.....
библијата ја имаат пишувано луѓе што немале што друго да прават(им било досадно)...
демони+ангели+духови+вонземјани+господ+ѓаволот=работи кои не постојат...
ајде ви кажете ми каде живее бог чим верувате во неголутина

Доколку си, незнам, сатанист, бидејќи по некои други постови тој впечаток го имам, не мора да значи ако ти не веруваш, навистина не постојат...
Ништо со сигурност не можеш да го кажеш...среќа

не мора да значи дека ако не верувам сум сатанист...
јас сум атеист=не верувам во ништо освен во сам себе...
ко веруваш ај кажи ми каде живее тој ваш бог....!!!1
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:47
Бог е се околу тебе и мене...
Но добро, штом си атеист, не планирам да зборувам на оваа тема, поради тоа што ќе испадне за тебе ко да ти солам памет...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:50
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Бог е се околу тебе и мене...
Но добро, штом си атеист, не планирам да зборувам на оваа тема, поради тоа што ќе испадне за тебе ко да ти солам памет...

нема да излезе ко да солиш памет зошо и ако сакаш утепај ме ја не верувам во нишо и ...
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:51
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Бог е се околу тебе и мене...
Но добро, штом си атеист, не планирам да зборувам на оваа тема, поради тоа што ќе испадне за тебе ко да ти солам памет...

нема да излезе ко да солиш памет зошо и ако сакаш утепај ме ја не верувам во нишо и ...

Тогаш незнам што друго да кажам...освен...браво за тебе...ваљда еден ден ќе сватиш...голема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:56
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Бог е се околу тебе и мене...
Но добро, штом си атеист, не планирам да зборувам на оваа тема, поради тоа што ќе испадне за тебе ко да ти солам памет...

нема да излезе ко да солиш памет зошо и ако сакаш утепај ме ја не верувам во нишо и ...

Тогаш незнам што друго да кажам...освен...браво за тебе...ваљда еден ден ќе сватиш...голема%20насмевка

само уше ова да ко кажам: не сум јас првиот што не верува во овие работи ама ти гарантирам дека нема да сум ни последниот...
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 18:06
Темава не е дали постои Бог или не, за тоа има еден куп теми во вероисповед.
Овде се зборува за опседнатост-кој не верува нека не ги омаловажува верувањата на другите.роза

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.