IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 184>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 23:06
Originally posted by dalton dalton напиша:

Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Taka e Anastea. Ne mi e jasno, sto mislat so vakvi "eftini pricini" da postignat. Da ubedat nekogo ili sami da se opravdaat za svoite stavovi?
                                           samo dva primeri:220000 gragani na ovaa drzava zemale bugarski pasos -stanale bugari samo od ednostavna pricina da dojdat do poeftino vozilo ,ili pak uste po cudno subvencija za novorodeno zensko jagne stocarite dobivaat 1000den. a socijalna pomos za cetvorocleno nevraboteno semejstvo dobiva 1800dem.-kade ste "MAKEDONCINA".

Од каде само ја извади таа бројка за пасошите
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 23:27
Slabo mu se "vigjava", mungos...

Mu se videla nekoja brojka plus odnapred ili odnazad...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 23:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


- Кој да ја среди државата?



Само Чак Норис...голема%20насмевка
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 00:27
Originally posted by dalton dalton напиша:

da si makedonec e mnogu lesno dokolku si vraboten i imas plata okolu 500e bracniot drugar ti e vraboten i toj ima plata okolu 400-500e.stanbenoto prasanje ti e reseno,vrabotuvaneto na vasite deca(sinovi kerki)ti e obezbedeno i t.n.e togas e mnogu lesno da se bide makedonec no dasi vo kozata na onie 400000 nevraboteni,socialni slucai,luge koj nemaat zemeno plata nekolku meseci pa i godini e togas e mnogu tesko dase bide makedonec, veruvajte na ovie luge ne im bitno dali nekoj ke gi narece makedonec ,severno makedonec albanec ,bugarin srbin.... eskimi ako saka nekoj neka gi narece samo da im obezbedi obleka i hrana ,zatoa sto vo prasanje e fizicko obstojuvanje, zatoa od gore spomnatoto se doaga do zaklucok deka zborot makedonec makedonia ne e filozofija(zatoa sto ima pozitivna tezina ovoj zbor)tuku demagogia vo racete na edna politicko- biznis grupacia koja bez milosno im ja cica krfta i pota na obiniot covek i se povrzano so ovoj zbor i plitika(vmro,sdsm)istoria mediumi ....e vo funcija na ovaaa grupa


Воопшто не можам да се сложам со тебе!
Македонец си е Македонец, Македонија се сака секогаш!
Како што се сакаат родителите или своето дете без разлика дали се богати или сиромашни, убави или грди, инвалиди или било што да им фали.
Имам 23, живеам во семејство каде моите родители имаат 'приватен бизнис' кој некогаш дава доволно, некогаш премалку, до 20-тата година спиев на ист кревет со брат ми (сега се ожени ), немам за одмор во странство, некогаш се наоѓа пара за до Охрид, но најчесто сум во село и таму ми е убаво. Не ли ја гледаш себичноста со која се одликува овој 'народ'? Се жали дека едвај скрпува крај со крај, а од друга страна? Погледни ги луѓето окулу себе, секаде имаш примери, твои роднини и пријатели. Ако имаш денес да му платиш игротека од 2000 денари на твоето дете за роденден, тогаш немаш право да се лутиш утре дека не можеш да го 'изгураш' месецот. Тоа реално е луксуз, а не потреба, би било убаво да му го овозможиш тоа на твоето дете, но кога немаш средства, тоа е тоа. Ако имаш да дадеш 4000 за патики, а твоите дома земаат 6000 месечно, немаш право повторно. Брат ми се жали дека нема пари за малото кое има 4 месеци, а има пари за во кладилница, има пари за да нарача шалови од Германија за 1500 денари. Примери до бескрај...
Спомнуваш некоја политичко-бизнис групација која ја цица крвта на обичниот човек. Кој е виновен? Додека го цицаат народот, народот што прави? Гледа Шехерезад, дреме на фејсбук, игра видео игри, се опива, 'кисне' во калдилници, ја обожава Вики? Ако си загрозен, СЕ СПРАВУВАШ СО ЗАКАНАТА!!! Затоа освестете се, не се поврзува националната припадност со финансиите и колку си гладен или сит денес...

да не бидам оф-топик, мојот став за името. Знаеме какви луѓе ја креираат политиката сите овие години, од 1991-ва наваму. ЕУ има 27 членки. На ниту една членка при влегувањето во ЕУ името не и претставувало услов за влез. Прекин на преговорите и крај. Не сакате вакви какви што сме или не. Ако не, прашање е 'кој ќе се јунак изнајде'?

Изменето од ThePPPTrooper - 04.Декември.2009 во 00:36
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 00:33
БРАВО!!! аплауз
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 00:38
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

 
 
 
Браво мајсторе...аплауз
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 00:46
THE PPPTrooper во твојот пост се е кажано...прави зборови на право место...секој коментар после твојов на темава е излишенаплауз

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 02:33
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

Originally posted by dalton dalton напиша:

da si makedonec e mnogu lesno dokolku si vraboten i imas plata okolu 500e bracniot drugar ti e vraboten i toj ima plata okolu 400-500e.stanbenoto prasanje ti e reseno,vrabotuvaneto na vasite deca(sinovi kerki)ti e obezbedeno i t.n.e togas e mnogu lesno da se bide makedonec no dasi vo kozata na onie 400000 nevraboteni,socialni slucai,luge koj nemaat zemeno plata nekolku meseci pa i godini e togas e mnogu tesko dase bide makedonec, veruvajte na ovie luge ne im bitno dali nekoj ke gi narece makedonec ,severno makedonec albanec ,bugarin srbin.... eskimi ako saka nekoj neka gi narece samo da im obezbedi obleka i hrana ,zatoa sto vo prasanje e fizicko obstojuvanje, zatoa od gore spomnatoto se doaga do zaklucok deka zborot makedonec makedonia ne e filozofija(zatoa sto ima pozitivna tezina ovoj zbor)tuku demagogia vo racete na edna politicko- biznis grupacia koja bez milosno im ja cica krfta i pota na obiniot covek i se povrzano so ovoj zbor i plitika(vmro,sdsm)istoria mediumi ....e vo funcija na ovaaa grupa


Воопшто не можам да се сложам со тебе!
Македонец си е Македонец, Македонија се сака секогаш!
Како што се сакаат родителите или своето дете без разлика дали се богати или сиромашни, убави или грди, инвалиди или било што да им фали.
Имам 23, живеам во семејство каде моите родители имаат 'приватен бизнис' кој некогаш дава доволно, некогаш премалку, до 20-тата година спиев на ист кревет со брат ми (сега се ожени ), немам за одмор во странство, некогаш се наоѓа пара за до Охрид, но најчесто сум во село и таму ми е убаво. Не ли ја гледаш себичноста со која се одликува овој 'народ'? Се жали дека едвај скрпува крај со крај, а од друга страна? Погледни ги луѓето окулу себе, секаде имаш примери, твои роднини и пријатели. Ако имаш денес да му платиш игротека од 2000 денари на твоето дете за роденден, тогаш немаш право да се лутиш утре дека не можеш да го 'изгураш' месецот. Тоа реално е луксуз, а не потреба, би било убаво да му го овозможиш тоа на твоето дете, но кога немаш средства, тоа е тоа. Ако имаш да дадеш 4000 за патики, а твоите дома земаат 6000 месечно, немаш право повторно. Брат ми се жали дека нема пари за малото кое има 4 месеци, а има пари за во кладилница, има пари за да нарача шалови од Германија за 1500 денари. Примери до бескрај...
Спомнуваш некоја политичко-бизнис групација која ја цица крвта на обичниот човек. Кој е виновен? Додека го цицаат народот, народот што прави? Гледа Шехерезад, дреме на фејсбук, игра видео игри, се опива, 'кисне' во калдилници, ја обожава Вики? Ако си загрозен, СЕ СПРАВУВАШ СО ЗАКАНАТА!!! Затоа освестете се, не се поврзува националната припадност со финансиите и колку си гладен или сит денес...

да не бидам оф-топик, мојот став за името. Знаеме какви луѓе ја креираат политиката сите овие години, од 1991-ва наваму. ЕУ има 27 членки. На ниту една членка при влегувањето во ЕУ името не и претставувало услов за влез. Прекин на преговорите и крај. Не сакате вакви какви што сме или не. Ако не, прашање е 'кој ќе се јунак изнајде'?
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 12:09
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 12:57
И за тебе е меродавно тоа што го вели Мендух Тачи?ма%20ајдесмеење

И една офф топик забелешка на дел од овој пост:
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

...

Не се чуди!
Тоа ти се вика демократија! Да му дозволиш секому да каже тоа што мисли, а за тоа да не сноси последици. голема%20насмевка
Дали во Бугарија може некој слободно да се произнесе што мисли за националните малцинства (македонец, турчин ...)? А пак за регистрации на нивни здруженија или партии ич да не зборуваме!мечтаење

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 13:19
Аферим патриотчиња.Каде ли бевте 2001 да го докажувате патриотизмот.
Се изначитав се и сешто, а најмноги прекин на преговорите. Ако смееше Грујо тоа да го направи ќе го направеше, но не смее. Преговорите ќе продолжат сакал некој кај нас тоа да се случи или не. Промена на име ќе има, вака или така.
Ќе ве потсетам на историјата не така дамнешна 2001-ва. Рамковниот договор не го составија ни македонците ни албанците, дојдоа некои трети со напишан договор и само рекоа потпиши. И потпишаа 5-мина како попчиња, ни А ни БЕ.
Истото ќе се случи и со името, ако сами не се сложиме на некое име пак ќе дојдат тие третите со зготвено име (кое овојпат нема ни да содржи збор македонија во него) и пак ќе речат потпиши. И пак ќе потпишат како попчиња. Затоа не продавајте демагогија. Промена на името е завршена работа сакале ние или не.
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 13:26
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Дали во Бугарија може некој слободно да се произнесе што мисли за националните малцинства (македонец, турчин ...)? А пак за регистрации на нивни здруженија или партии ич да не зборуваме!


E па и jас сум македонче па сом жив и здрав и слободно мога да   се произнесувам за кое кажеш малцинство!
Еве зборувам по македонски па никоj не доди да ми каже дека сом предавник и изрод отроден!
Ама jа ти зборуваj по бугарски па да видиш после чудеса ... !
Шефке сори за офтопика ама понеже ме прашат соответно одговарам!
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 13:51
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Аферим патриотчиња.Каде ли бевте 2001 да го докажувате патриотизмот.Се изначитав се и сешто, а најмноги прекин на преговорите. Ако смееше Грујо тоа да го направи ќе го направеше, но не смее. Преговорите ќе продолжат сакал некој кај нас тоа да се случи или не. Промена на име ќе има, вака или така.Ќе ве потсетам на историјата не така дамнешна 2001-ва. Рамковниот договор не го составија ни македонците ни албанците, дојдоа некои трети со напишан договор и само рекоа потпиши. И потпишаа 5-мина како попчиња, ни А ни БЕ.Истото ќе се случи и со името, ако сами не се сложиме на некое име пак ќе дојдат тие третите со зготвено име (кое овојпат нема ни да содржи збор македонија во него) и пак ќе речат потпиши. И пак ќе потпишат како попчиња. Затоа не продавајте демагогија. Промена на името е завршена работа сакале ние или не.


Атеист, ај ако гледаш во иднината, кажи ми во иднина што ќе работам и дали ќе бидам во Македонија или во странство. Да ти одговорам на некои прашања надвор од темава. Во 2001 бев средношколец, прва година средно. Рамковниот договор го состави Борис Трајковски за да ја 'оконча' кризата или поради надворешен притисок, а не некои трети. Потпишаа 5-мина, ЉуБчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Арбен Џафери, Имер Имери и Борис Трајковски, а гарантираа Франсоа Леотар и Џејмс Пердју. Кажи ми овде еден Македонец меѓу овие. Нема чесен Македонец кој го прифаќа Рамковниот договор како нормален.

Некако си ми многу сигурен во ставовите дека ќе се смени името.
Грујо не смее да ги прекине преговорите?
Грешка си!
Грујо смее и може да ги прекине преговорите.
Работата е дали сака да ризикува? Рејтингот, животот, да ризикува се. Затоа е Премиер.
Ако ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски дозволат промена на името, треба да си го избришат тоа ВМРО од името и да се скријат засекогаш од очите на јавноста затоа што НИКОГАШ нема да бидат достојни да се декларираат како наследници на македонските револуционери!

Изменето од ThePPPTrooper - 04.Декември.2009 во 13:54
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 15:26
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Аферим патриотчиња.Каде ли бевте 2001 да го докажувате патриотизмот...

Јас бев на борбените позиции. А ти?намигнување
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

... Се изначитав се и сешто, а најмноги прекин на преговорите. Ако смееше Грујо тоа да го направи ќе го направеше, но не смее. ...

Не смее!?
Да, кога веќе се прифати ваквиот сервилен однос на поранешните владеачки структури, кој не’ доведе до каде што сме, логично е дека сега засега не смее да се прекинат преговорите. Нема да биде дипломатски, де! Но, ако за 3 дена се случи уште едно вето од страна на Грција, тогаш и јас би се согласил за моментален прекин на преговорите. Без оглед дали тоа ќе влијае врз рејтингот на некој политичар (во случајов на Груевски).
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

... Промена на име ќе има, вака или така... пак ќе дојдат тие третите со зготвено име (кое овојпат нема ни да содржи збор македонија во него) и пак ќе речат потпиши. И пак ќе потпишат како попчиња. Затоа не продавајте демагогија. Промена на името е завршена работа сакале ние или не.

Токму поради оваа наша македонска филозофија на себенепочитување, на себеомаловажување, на страв од преземање посмели чекори и цврсто застанување зад нив ... која ја научија домашните и странските непријатели, ние македонците нема да ги оствариме своите желби, стремежи, идеали ... секогаш некои други ќе ни’ бидат криви ...
Не, ние сме криви, затоа што применуваме многу погрешна тактика на послаб отпор. И се додека патиме од овој комплекс на пониска вредност, ќе биде така. Додека не’ биде. А кога ќе нема да не’ биде - веќе ќе биде сеедно!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,227 секунди.