IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 178179180181182 184>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 22:01
Токму на ова мислев кога во претходниот пост реков дека некој ќе ми даде одредена квалификација:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Златник, се мислев да ли да искоментирам за југоносталгијата... и по Тито - Тито е извикана тема... ... сеуште паметам кога стариот мој, стануваше насабајле во 4 часот... за да земе црн леб, чекаше ред... белиот беше скап... па после одеше на работа... и оние редови за прашок за перење... за зејтин... бонови за гориво... пар - непар...
море ајде... да не почнувам за политика...

Сите овие горенабројани работи* и те како ги паметам. Ама ако сакаме да бидеме реални, мораме да кажеме дека тоа се случуваше после смртта на Тито. Воопшто не сакав да кажам, како што велиш ти, дека тоа време беше идеално. Напротив, тоа беа почетоците на распадот. Но, тоа не ми беше поентата на тоа што сакав да го кажам кога го спомнав Тито. А ете, вие се фаќате веднаш за тие работи. Ме чуди како не го спомнавте Голи оток и Срем. голема насмевка
Поентата ми беше во контекст на водењето на неговата надворешна политика. Знаеше како да балансира, како да ги врти и двете велесили и како да го извлече најкорисното за неговата држава.
Ете, некој (незнам дали беше Novace или svetosparki) ги спомна неврзаните.
Неговиот принцип бил тој, на политички начин да дојде до тоа што го сака. Во таа насока/намера тој го измислил и го создал движењето на неврзаните. Успеал да привлече огромен број земји. Успеал да го наметне своето видување, својт политички став. А бил претседател на една мала држава.
Тоа не значи дека ние треба да се приклучиме на неврзаните, тоа не значи да ги повторуваме титовите чекори т.е. да бидеме плагијатори. Велам, треба да се искористат неговите принципи, неговиот начин на размислување и да се најде оригинален начин на разрешување на нашиот проблем со името.
Верувам дека сега сум појасен што сакав да кажам кога реков дека секој може да го критикува дека бил диктатор, бил ваков или таков ... Ако, секој има право да си го каже своето мислење. Ама нека учат од него како се води политика, како се владе, како се добива тоа што се сака. Ако се лидери на мала држава. Само такви способни, храбри и одважни луѓе стануваат големи лидери.

* - Заборави да ја спомнеш рестрикцијата на струја*намигнување Тогаш бев студент и, баш ни’ одговараше таа рестрикција на струја ...

Р.Ѕ. Истиот тој диктатор Тито не сакаше да се приклучи ниту кон Варшавскиот пакт ниту кон НАТО.
И, гледано од денешен аспект, кога можеме самите да видиме што се се’ случува и што се прави НАТО по целиов свет, што мислите, дали тој крвопиец, диктатор и најголем тиранин бил во право што не сакал да се приклучи кон една таква „мирољубива“ организација?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 22:25

Тито и начинот на водство е проучуван во врвни факултети за политички науки како еден од највлијателните и најзначајни лидери од минатиот век.
Ако имаше некој подобар во годините шо поминаа ке имаше зад себе оставено јака држава а не партал држави шо секој ги дупи како шо сака.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 15:57
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Тито и начинот на водство е проучуван во врвни факултети за политички науки како еден од највлијателните и најзначајни лидери од минатиот век.
Ако имаше некој подобар во годините шо поминаа ке имаше зад себе оставено јака држава а не партал држави шо секој ги дупи како шо сака.

Токму тоа. да
Светските универзитети го користат искуството од сите влијателни луѓе од минатото, а ние само ги критикуваме! После им се чудиме како тоа тие одат напред, а ние тапкаме во место (или уште полошо - одиме назад)!
Освен по неговите способности, него (Тито) го спомнав и поради тоа што тој беше претседател на една релативно помала држава. Целта ми беше да го потенцирам фактот дека и лидер на мала држава може да стане некој одлучувачки фактор. Ама ете, веднаш добив етикети за југоносталгичар.намигнување
Ами ако пишев дека нашиве т.н. политичари треба да учат и од лидрери на некои од поголемите држави (Наполеон, Ленин, Хитлер, Мао Це Тунг ...), којзнае што ќе помислеа и ќе ми речеа?!
Од сите тие светски лидрери нашиве голобради момчиња (кои си играат политичари) треба да учат. Ама за тоа ќе им треба многу повеќе од 2-3 години по излегување од студентските клупи, па макар тие биле и оксфордски, кембриџски или харвадски!
Никој не им го оспорува нивното образование, но за човек да се бави со политика, посебно со надворешна (од која зависи опстојувањето на нашава држава како таква), потребно е многу, многу повеќе од стекнатото сувопарно факултетско образование.
Пред се треба да се има животно искуство, потоа искуство како политичар од понизок ранг во дадена служба, за да се „пече“ во соодветната област, па тек после 20-25 години стаж, да се стане врвен политичар. А не на 25 годишна возраст да се стане министер, амбасадор, премиер, (заменик)претседател ... Токму затоа ни’ се случуваат овие политички „изненадувања“ (нешто слично како снег на Божиќ).
Да резимирам.
Прво, на такви значајни места потребно е да се стават сериозни и искусни* луѓе.
Потоа да се разработи нова стратегија околу името.
Поточно, треба нашиот проблем „за изнаоѓање заедничко прифатливо име“, што само по себе значи помирување и прифаќање на промена на името (само работата е во тоа кое име да се одбере), да се пренасочи во една друга насока, а тоа е да се утврди дали Грција има право да бара промена на нашето уставно име.

* - Да не потпаѓаме под наметнатото мислење дека сите „титови пионери“ (што вели svetosparki) во МК се продадени души. Тие „старци“ кои после осамостојувањето се бавеа (а богами некои од нив и сеуште се бават) со политика и кои ја витосаа МК ги знаеме сите. Но, не се саДе тие! Колку има паметни, искусни но и чесни луѓе кои во тој период беа отстранети или потискувани како неподобни! Токму на тие треба да им се даде шанса.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:20
Страотен предлог имам за името . Е , верно на нас Бугарите нема да ни одговара ама ајде да ви биде со среќа и затоа што сте прекрасни луѓе.

Ако сакате можам да ви го предложам ?

Изменето од емил - 03.Јуни.2014 во 16:42
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:41
zustro...zustro...taka i treba...
Ako samo mi vleze glavceto,dali sum onaden ...ili ne sum..
Nie ne sme Jugo-nostalgicari,ama,ako moze...barem malku...
da se vrati ona vreme...Ali samo fintite od
nadvoresnata politika...Ako go barate samo toa
ondak ne ste Jugo-nostalgicari...
CESEN TITOV PIONERSKI ZBOR...
Sea...vaka...Mr.X[taka ke go krstime]nema koj ne go znaese u maalo
pa i posiroko...On koga ke iskocese u grad-zenite pagaa u nesvest...
Koga on ke sednese u kafana,nemase potreba da se fakas za dzeb...
Celo maalo se oblakase u far5merkite so gi nosese od trst...
Go znaea na carina,so cajkanite bese na...Kaj si,be,da tibam...
Nosese skupi odela i mirisase na pokoseno seno...
SE vozese so najubavite zeni u najubavite koli...
Samo kazi mu=i nokta ke ti ja pretvorese u den...
Arno,ama,imase zena i decinja,so im bese sram da izlezat na ulica...
Ziveea u trosno kukarce,so sekoj moment mozese dase raspadne...
Da bese cesto doma moze i ke primetese...no,togas koga bese doma
go koristese toj moment za maltretiranje na svojata familija...
SE zalea oni po komsiite...ali koj e vlud da ti veruva
koga site nadvor dobro znaat koj e Mr.X...
Site se cudea kako mozat najgolemata faca u Skopje
tolku da go mrzat i da mu vadat muabeti?!
Garant e ljubomora,nema drugo...
I...taka...toj si umre,kukisckata,normalno se raspadna,
familijata si ostanaa mrsulavi ko so si bea,ali nema vise
koj da gi maltretira...Oni idat zguzvani po ulica
ali so gordo krenata glava...Ima uste u komsilukot so go
pamtat Mr.X,ali nikoj vise ne im pre*acuva,otkako
gi vidoa na dnevna svetlina...Komsiite nekogas ke sednat pred
prodavnica i so po dve piva evocirat spomeni za Mr.X...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 17:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Тито и начинот на водство е проучуван во врвни факултети за политички науки како еден од највлијателните и најзначајни лидери од минатиот век.
Ако имаше некој подобар во годините шо поминаа ке имаше зад себе оставено јака држава а не партал држави шо секој ги дупи како шо сака.

Токму тоа. да
Светските универзитети го користат искуството од сите влијателни луѓе од минатото, а ние само ги критикуваме! После им се чудиме како тоа тие одат напред, а ние тапкаме во место (или уште полошо - одиме назад)!
Освен по неговите способности, него (Тито) го спомнав и поради тоа што тој беше претседател на една релативно помала држава. Целта ми беше да го потенцирам фактот дека и лидер на мала држава може да стане некој одлучувачки фактор. Ама ете, веднаш добив етикети за југоносталгичар.намигнување
Ами ако пишев дека нашиве т.н. политичари треба да учат и од лидрери на некои од поголемите држави (Наполеон, Ленин, Хитлер, Мао Це Тунг ...), којзнае што ќе помислеа и ќе ми речеа?!
Од сите тие светски лидрери нашиве голобради момчиња (кои си играат политичари) треба да учат. Ама за тоа ќе им треба многу повеќе од 2-3 години по излегување од студентските клупи, па макар тие биле и оксфордски, кембриџски или харвадски!
Никој не им го оспорува нивното образование, но за човек да се бави со политика, посебно со надворешна (од која зависи опстојувањето на нашава држава како таква), потребно е многу, многу повеќе од стекнатото сувопарно факултетско образование.
Пред се треба да се има животно искуство, потоа искуство како политичар од понизок ранг во дадена служба, за да се „пече“ во соодветната област, па тек после 20-25 години стаж, да се стане врвен политичар. А не на 25 годишна возраст да се стане министер, амбасадор, премиер, (заменик)претседател ... Токму затоа ни’ се случуваат овие политички „изненадувања“ (нешто слично како снег на Божиќ).
Да резимирам.
Прво, на такви значајни места потребно е да се стават сериозни и искусни* луѓе.
Потоа да се разработи нова стратегија околу името.
Поточно, треба нашиот проблем „за изнаоѓање заедничко прифатливо име“, што само по себе значи помирување и прифаќање на промена на името (само работата е во тоа кое име да се одбере), да се пренасочи во една друга насока, а тоа е да се утврди дали Грција има право да бара промена на нашето уставно име.

* - Да не потпаѓаме под наметнатото мислење дека сите „титови пионери“ (што вели svetosparki) во МК се продадени души. Тие „старци“ кои после осамостојувањето се бавеа (а богами некои од нив и сеуште се бават) со политика и кои ја витосаа МК ги знаеме сите. Но, не се саДе тие! Колку има паметни, искусни но и чесни луѓе кои во тој период беа отстранети или потискувани како неподобни! Токму на тие треба да им се даде шанса.



намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 18:26


Изменето од Alekxandar - 03.Јуни.2014 во 18:27
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 20:22
Pametnite,iskusnite i cesnite,ne se baftaraat so politika,
nego sekoj vo svojata struka si se eksponira...
Ja bi go smenil pregovaracot i bi stail nekoj pomlad,
so go govori noviot Makedonski recnik i ne mu se trese vilicata
pri sekoe spomnuvanje na YU...
Mnogu raboti se smenija od 1993 pa do sea...
Priodot vo pregovorite treba da ni bide poagresiven...
Treba uste pojako0 da se naglasi Crvenata linija...
Ako,sme mala zemja,ako glasot ni se slusa ko sepot,
imame grb od 2/3 od svetot i fleksibilna ekonomska politika...
Neli,pionercinja moi,sami rekovte deka i malite mozat da im
pomrsat nekoi smetki na golemite...Ko vo minatoto...
Pa,bidete dosledni na toa...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 13:30
Ante scriptum.
Уф, се плашам некој да не помисли дека со овие неколку дискусии сме забегале од темата. Лично мислам дека сме на „правиот пат“, но само што малку од пошироко ги елаборираме работите. Затоа се надевам дека од модераторите (админите) ќе наидеме на разбирање.големо гушкање
---------------

Незнам како некому да му се објасни дека сепак има и такви (постари) луѓе кои реално гледаат на светот и знаат да направат разлика што било добро порано, а што лошо. И од тие (две) работи да извлечат поука.
Ама не! Сега, согласно современите светски (или подобро речено американски) трендови, модерно е да се напаѓа се што било порано. Секој кој ќе даде и најмала пофалба за нешто или за некого од тој период, посебно ако се спомне зборот комунист/зам, абе око ти вадат! Во најмала рака треба да очекуваш да те оквалификуваат како некаков си „носталгичар“.
Но, нејсе! Мое е да си го кажам мојот став, а дали тој ќе се прифати и/или ќе влијае врз промена на мислењето на другиот - тука сум немоќен.
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

... Sea...vaka...Mr.X[taka ke go krstime]nema koj ne go znaese u maalo pa i posiroko...

И јас ја знам оваа приказна.
И, не само што сум ја слушнал, туку во тоа време бев и еден од жителите на таа куќа. И токму затоа знам дека имаш направено еден мал превид. Дали случајно или можеби така ти ја пренеле оваа приказна, незнам.
Се работи за куќичката.
Да, таа не беше голема, убава палата, ама не беше ни толку трошна како што ти ја објасни. И, тоа што падна не е поради трошноста, туку поради силината на потресот. Имаше и многу поголеми куќи од неа, ама и тие паѓаа! И сеуште паѓаат. Погледни наоколу.
А и ние децата не бевме толку сиромашни (како денес) и, воопшто не бевме малтретирани! Да, имаше и такви од нас на кои „стариот“ ќе им „врзеше“ по некоја, бидејќи тие сакаа да му ја разрушат и продадат куќата, а тој Mr.X сакаше да си ги дочува куќата и семејството. Барем додека беше жив. Но деца како деца. Не се сите исти. Некои ќе се погодат добри, мирни, паметни ... ама некои ... ќе го раскрчмат сето тоа што домаќинот стекнувал со години.
Но мислам дека е доста со бајки, нели?

Треба ли уште еднаш да нагласам (а да не бидам етикетиран) дека (посебно) надоврешната политика треба да ја водат сериозни, возрасни, искусни луѓе, а не некои пилиштарци кои колку и да се патриоти, колку и да си ја сакаат Македонија, колку и да сакаат самите да се докажат како успешни луѓе, колку и да сакаат државата да стане развиена, почитувана земја ... едноставно не го можат тоа. Не го можат бидејќи пред се немаат животно искуство. А каде е работното искуство? Да не зборуваме за политичко искуство.
Зарем не согледуваш/те зошто зборувам дека треба да се учиме на претходниците?
Порано (посебно во годините по војната) грешката што се правеше беше поставување на заслужни борци на разни раководни места. Не се водеше сметка за тоа дали имаат квалификации, способности, знаење за соодветното место. Важно беше да биде борец. А како главен адут во објаснувањето им беше: „Абе нека го. Со тек на време ќе се научи да ја работи работата“ (или нешто во тој стил).
Е арно ама, одговорните места не бараат луѓе кои ќе се учат кога некој ќе дојде до нив, туку бараат луѓе со претходно големо искуство. Ова е потребно доколку се сака да се постигне успех. А доколку успехот не е императив, тогаш можат да се задоволуваат разни други поединечни или колективни потреби.
Денешниве владеачки структури ја прават истата грешка. Само, наместо борци* ставаат млади и зелени.
Ете затоа велам дека треба да се учиме од Тито. Ама на кого да му текне дека притоа мислам оти може да се учи и од неговите грешки!

* - Додуша и, овие во некоја рака се борци, ама партиски! Во секој случај „заслужни“.

Рost Scriptum.
За да не се дојде до недоумица или забуна, целата оваа дискусија е во насока на утврдување на потребата од нови луѓе и нова стратегија во однос на прашањето со името. Нешто за што претходно пишував.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 19:23
Златник...
мислам дека целата приказна окoлу името...
е далеку посложена од тоа...
сведување на промена на младава гарнитура која "преговара"...

ќе да е тоа повеќе збир...
на историски факти или ако сакаш вистини...
можеби невистини...
висока политика...
борба за територии...
и премногу испреплетени вистини...
за да постои само една...

затоа...
вистината е само во тоа што треба да дојде...

нашиот избор...
нема друго...






Изменето од којсумјас - 05.Јуни.2014 во 19:23
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 20:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Незнам како некому да му се објасни дека сепак има и такви (постари) луѓе кои реално гледаат на светот и знаат да направат разлика што било добро порано, а што лошо. И од тие (две) работи да извлечат поука.

Ама не! Сега, согласно современите светски (или подобро речено американски) трендови, модерно е да се напаѓа се што било порано. 

Секој кој ќе даде и најмала пофалба за нешто или за некого од тој период, посебно ако се спомне зборот комунист/зам, абе око ти вадат! 

Во најмала рака треба да очекуваш да те оквалификуваат како некаков си „носталгичар“. 
Но, нејсе! Мое е да си го кажам мојот став, а дали тој ќе се прифати и/или ќе влијае врз промена на мислењето на другиот - тука сум немоќен.

Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

... Sea...vaka...Mr.X[taka ke go krstime]nema koj ne go znaese u maalo pa i posiroko...

И јас ја знам оваа приказна.
И, не само што сум ја слушнал, туку во тоа време бев и еден од жителите на таа куќа.

 И токму затоа знам дека имаш направено еден мал превид. Дали случајно или можеби така ти ја пренеле оваа приказна, незнам.
Се работи за куќичката. 

Да, таа не беше голема, убава палата, ама не беше ни толку трошна како што ти ја објасни. И, тоа што падна не е поради трошноста, туку поради силината на потресот. Имаше и многу поголеми куќи од неа, ама и тие паѓаа! И сеуште паѓаат. Погледни наоколу.

А и ние децата не бевме толку сиромашни (како денес) и, воопшто не бевме малтретирани! Да, имаше и такви од нас на кои „стариот“ ќе им „врзеше“ по некоја, бидејќи тие сакаа да му ја разрушат и продадат куќата, а тој Mr.X сакаше да си ги дочува куќата и семејството. Барем додека беше жив. 

Но деца како деца. Не се сите исти. Некои ќе се погодат добри, мирни, паметни ... ама некои ... ќе го раскрчмат сето тоа што домаќинот стекнувал со години.
Но мислам дека е доста со бајки, нели?

Треба ли уште еднаш да нагласам (а да не бидам етикетиран) дека (посебно) надоврешната политика треба да ја водат сериозни, возрасни, искусни луѓе, а не некои пилиштарци кои колку и да се патриоти, колку и да си ја сакаат Македонија, колку и да сакаат самите да се докажат како успешни луѓе, колку и да сакаат државата да стане развиена, почитувана земја ... едноставно не го можат тоа. Не го можат бидејќи пред се немаат животно искуство. А каде е работното искуство? Да не зборуваме за политичко искуство. 


Зарем не согледуваш/те зошто зборувам дека треба да се учиме на претходниците?
Порано (посебно во годините по војната) грешката што се правеше беше поставување на заслужни борци на разни раководни места. Не се водеше сметка за тоа дали имаат квалификации, способности, знаење за соодветното место. Важно беше да биде борец. А како главен адут во објаснувањето им беше: „Абе нека го. Со тек на време ќе се научи да ја работи работата“ (или нешто во тој стил). 

Е арно ама, одговорните места не бараат луѓе кои ќе се учат кога некој ќе дојде до нив, туку бараат луѓе со претходно големо искуство. Ова е потребно доколку се сака да се постигне успех. А доколку успехот не е императив, тогаш можат да се задоволуваат разни други поединечни или колективни потреби.

Денешниве владеачки структури ја прават истата грешка. Само, наместо борци* ставаат млади и зелени.
Ете затоа велам дека треба да се учиме од Тито. Ама на кого да му текне дека притоа мислам оти може да се учи и од неговите грешки!

* - Додуша и, овие во некоја рака се борци, ама партиски! Во секој случај „заслужни“.

ĆOSIĆ O GOLOM OTOKU: 

Drugovi, video sam pakao! 

Kardelj: Sumnjao sam da je tamo neka p...arija!

Goli otok - zatočenici tišine

 


намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:24
Gleam deka uporno se insistira na komparativnost megu
Titovoto i sovremenoto...A zosto?i kako moze da se pravi
komparacija?ILI sum ja glup,pa ne citam i nesto so e
napisano i izmegu redovi...
Aj,vaka...Kazete mi eden minister ili kako veke se vikase
u toa vreme,za nadvoresni raboti i negoviot udel
vo vodenjeto na nadvoresnata politika na YU....Imet,al nemet?
I kakov bese Svetskiot poredok togas,a kako denes?
Lesno bese togas da''imas nadvoresna politika",
koga znaes deka imas dve zakrveni strani,a ti stois u sredina i gleas seir..Imas teritorija od 2000km kvadratni,aktivna vojska
okolu 1 500 000 vojnici,koja sose rezervisti,policija i Narodna odbrana
u sekunda moze da ripne do 6 ooo ooo-pod oruzje...
Ne da te pocituvaat i pesni ke ti peat,ako treba...
TOA go postuvaa od YU...nisto drugo...Da ne sme izmislile
nekoja ekonomska politika za opsta upotreba?SAMOUPRAVUVANJE-
najgolemata lakrdija i grabez u istorijata....SECIE I NICIE...
Bea carevi kaj Arapine i Crncine...Vie nam nafta-nie Vam oruzje...
I logistika...Lesno e da se kurcis nekomu koj samo so iskocil
od kolonijalno ropstvo...Zemjata im e rastalasana,uste se oseka
vlijanieto na kolonizatorot,plemenski borbi za mesto pod sonceto...
I tuka nastapuva na scena dr.Tito so negovoto resenie-Socijalizam...
U taa najlosata varijanta...Ke si gi nacionalizirate site
fabriki,zemjista,dandara-mandara,i obavezno da si stvorite jaka vojska...Ako sakate da traete...Clenskata kniska od NEVRZANITE
vie spremna,taka da ...Za ovaa li nadvoresna politika zborime,
kade so posledicite od toj nametnat sistem se gledat i den deneska...
Ja bi si kutel i ne bi spomnuval deka sme od bivsa YU.
da ne se setat,pa svratat i do kaj nas,radi potkusuruvanje...
A za kukarkata...So zapocnatite ekonomski reformi kon krajot na 60-ite
i politickite kvazi-reformi vo pocetokot na 70-ite,koga se zemaa
najgolemite krediti,Jugoslovenite vidoa malku svetlo vo tunelot...
Prasajte kako bilo do toa vreme i posle toa,da vidite so ke
vi kazat lugeto...Prasajte za poimot:Moralna-politicka podobnost,
I koga bea otvoreni granicite za edna obicna prosetka niz svetot...
Aj,ne me cudi za sovremenicite negovi da kukaat po nego,
no koga ke ja vidam mojava generacija,nostalgicno da se treska od zemja
i da se povikuva na najgolemata papazjanija od sistemsko ureduvanje
da ni bide Modus Vivendi,negirajki gi site sovremeni mladi umovi
vo zemjava,koi razmisluvat i zivurkaat na eden drugaciji nacin,
vodejki se od naceloto za sloboda na umot i kreacijata,i ja vodat
zemjatataka,kolku so im dozvoluva Svetskata vlada...
Kvadraturata ni e pomala,pod naoruzanje se samo lovdziite,
taka da sekoja licnost ili situacija od istorijata
sporedena so denesnicava,ke ja smetam za (ne)namerna
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 21:58
Па за да му земаш ефтина нафта од арапите и да компензираш благородни метали за оружје не е мала работа,тоа во превод значи политичко мајсторство.
Тоа и денес го прават нашите соседни земји но кај нас немаме фабрика за оружје бидејки ја дадовме за старо железо.

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2014 во 22:09
Zatoa do den-denes nemozat da se sredat...dur ne go potrosat
celo naoruzanje...
Kolku arapski i Africki brodovi plovea pod YU-zname...
a i denes pod drugo...Pomos na ubica e krivicno delo,
a pomos na samoubica-neznam kako se tretira...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 178179180181182 184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.