IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Габриела од Вирзбург...која е таа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Габриела од Вирзбург...која е таа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:05
DALI NA OVAA FOTOGRAFIJA SE NAOGJA NEJZINIOT SOPRUG I ZNAES LI DOKOLKU E TUKA KOJ E?

http://www.tus-luehnde.de/cms/images/stories/jhv2009024.jpg
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:06
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не само оваа жена , туку и други имаат право да веруваат дека Бог токму ним им објавува нешто. (некои се навистина уверени дека СЕ пратени од Бог, и дека му служат на Бог). Дали делувањето на оваа жена и тоа што таа го говори и на што повикува директно се коси со она што ни е веќе објавено во Библијата? Јас незнам за оваа жена ништо. Мене ми е дилема зошто Бог би праќал гласници, ако веќе ни дал објава која ни дава детали за случувањата што ќе ги има до крајот на светот...Дали Бог заборавил да дообјави нешто? Дали оваа жена е повикана да корегира нешто во нашите верувања?


Некои забораваат дека Библијата е затворен канон уште пред 19 века. Никаде нема ветувања за нови пророци, за нови доктрини и надополнувања.



Има има, ама за тоа на друга тема.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:07
Originally posted by aladin aladin напиша:

DALI NA OVAA FOTOGRAFIJA SE NAOGJA NEJZINIOT SOPRUG I ZNAES LI DOKOLKU E TUKA KOJ E?http://www.tus-luehnde.de/cms/images/stories/jhv2009024.jpg


Ти како да работиш во ДБК. Остави го човекот , доста гњавиш со тие фотографии, или...побарај му семеен албум од Габриеле.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:10
Originally posted by aladin aladin напиша:

dobro..........ke vidam za franfurt.......a sega ti vidi ....dokolku sakas prasaj ja prorocicata dali i e poznata slednava adresa i zosto.......(dokolku ne moze nejze ,prasaj nekoja od zenite do nea):Gardeschützenweg 71-10112203 Berlinpozz.......
Незнам нејзе дали и е позната, јас знам дека тоа е архива на фонограми со етномузиколошки музеј. Сигурно има таму интересни работи.
Originally posted by aladin aladin напиша:

ne me zaboravaj.........za ova da prasas...najdov slika od sledbenicite na gabriela....ova li e objava do vernicite???
Хахаха, не не... Тоа се демонстрации направени заедно со некои други организации за забрана на ловот како нехумана, непрактична, опасна и нееколошка мерка и начин на забава. Луѓето се приклучува било организирано било спонтано.

Originally posted by aladin aladin напиша:

NA BARANJE NA MAJKL.......SLIKATA JA TRGNAV........NE ZNAM ZOSTO NO NE SAKAAT DA STOI SLIKATA NA ,,PROROCICATA,,......A BIDEJKI KULTURNO ME ZAMOLI .....MU UDOVOLIV ,IAKO MISLAM DEKA NEMA POTREBA DA JA KRIJAT DOKOLKU SE CISTI SITE SMETKI....
На претходната страна објаснив зошто. Благодарам на разбирањето.
Originally posted by aladin aladin напиша:

zosto sosedite , koi glasat za pristojni lugje(germanci).....go stavile ovoj znak pred vaseto sediste ........
Уф, па сеа колку се пристојни незнам... палат приватни житни полиња, клеветат без аргументи, физички напаѓаат деца, урлаат „Хајл Хитлер!„ и „Обесете ги прахристијаните и сл.„
Originally posted by aladin aladin напиша:

na TABLATA pisuva:,,gospogjo witek(prezimeto na gabriella),dobra investicija.no ne za sekogo!,,zosto germancite sosedi nemaat vakvo mislenje kako tebe majkl?
Од две причини:

1) имаат слободна волја да размислуваат како и секој човек
2) Затоа што црковните ополномоштеници за секти, тнр. „сектолози„ кои кои се гордеат да речат за себе дека се современата инквизиција шират бројни лаги, како што и писмопознавачоте ширеа лаги за Исус и апостолите, или и вадеа вон контекст неговите зборови.

Слична табла имав прилика да видам пред седиштето на Универзален живот закачена околу некој крупен човек со баварска капа на главата.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:15
Originally posted by aladin aladin напиша:

DALI NA OVAA FOTOGRAFIJA SE NAOGJA NEJZINIOT SOPRUG I ZNAES LI DOKOLKU E TUKA KOJ E?
Фотографијата е убаво хоби, не велам не - ама верувај ми појма немам дали е тука и ако воопшто е кој би бил...

Инаку што е приказната со адресата во Берлин?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:17
PA NE  E BAS TAKA PRIJATELE ZOSTO OBICNITE LUGJE NE GI SAKAAT ,PRVITE KOMSII......I KATOLICKATA I PROTESTANSKATA CRKVA.....KOI SE TOLERANTNI PRETEZNO VO GERM....?

A NACISTITE ODAMNA GI NEMA .......DA GI IMASE VIE NE KE POSTOEVTE.....

I NE RABOTAM VO DBK.....NO IMAM SOZNANIJA DEKA ,,PROROCICATA ,,EDNO VREME JA POSETUVALA ADRESATA KOJA JA STAVIV....A TOA STO NA TAA IM VELI DEKA E ETNOGRAFSKI-FOTO MIZEJ.......SAMO NEKA VERUVAAT....црвенеење
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:19
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Originally posted by aladin aladin напиша:

NA BARANJE NA MAJKL.......SLIKATA JA TRGNAV........NE ZNAM ZOSTO NO NE SAKAAT DA STOI SLIKATA NA ,,PROROCICATA,,......A BIDEJKI KULTURNO ME ZAMOLI .....MU UDOVOLIV ,IAKO MISLAM DEKA NEMA POTREBA DA JA KRIJAT DOKOLKU SE CISTI SITE SMETKI....
На претходната страна објаснив зошто. Благодарам на разбирањето.


А дали линк би сметало?


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Некои забораваат дека Библијата е затворен канон уште пред 19 века.


Ова како „изворно“ пророштво ќе да беше...

п.с. избришано сандаче


Изменето од Maran Ata - 26.Ноември.2009 во 00:21
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:23
PRIJATELE NA TAA ADRESA SE NAOGJA BND......PA SEGA TI VIDI ......A SO SIGURNOST SE ZNAE ZA IZVESNI POSETI ......
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:27
Originally posted by aladin aladin напиша:

PA NE  E BAS TAKA PRIJATELE ZOSTO OBICNITE LUGJE NE GI SAKAAT ,PRVITE KOMSII......
Па ниту Исус од Назарет не го сакале комшиите, особено после она „јадење трици„ во синагогата

Originally posted by aladin aladin напиша:

I KATOLICKATA I PROTESTANSKATA CRKVA.....KOI SE TOLERANTNI PRETEZNO VO GERM....?A NACISTITE ODAMNA GI NEMA .......DA GI IMASE VIE NE KE POSTOEVTE.....
Свештенството(генерално, а поединечно како кој) традиционално е непријател на пророштвото. Инаку по што е тоа толерантна евангелистичката црква во Германија? А по што римо-католичката? По повици за јавен линч, дискриминациа на оние со поинакви верски сфаќања? Зборуваме за 20/21 век! Дека сите кои не се членови на светата црква кја може да биде само римо-католичка независно од делата не можат да се надеваат на Христовата милост и дека ќе горат во оганот кој Бог го приправил за ѓаволот и неговите врагови?
Originally posted by aladin aladin напиша:

I NE RABOTAM VO DBK.....NO IMAM SOZNANIJA DEKA ,,PROROCICATA ,,EDNO VREME JA POSETUVALA ADRESATA KOJA JA STAVIV....A TOA STO NA TAA IM VELI DEKA E ETNOGRAFSKI-FOTO MIZEJ.......SAMO NEKA VERUVAAT....црвенеење
Па не Етно-фото музеј. Убаво реков дека е етномузички со фонографска архива, а еве сеа гледам има и банка таму. И што со тоа? Патем од кај ти се тие сознанија? Мислам дека нема да ме изненади одговорот но ајде кажи.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:46
Originally posted by aladin aladin напиша:

PRIJATELE NA TAA ADRESA SE NAOGJA BND......PA SEGA TI VIDI ......A SO SIGURNOST SE ZNAE ZA IZVESNI POSETI ......
А БНД ли било?! Па што не кажеш одма... Види, седиштето на заедницата во Вирцбург т.е. адресата е бр 7 а сите знаеме дека и Џемс Бонд е агент 007, има врска зрем не?


Изменето од Majkl - 26.Ноември.2009 во 01:46
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:56
Lugjeto na fotografina mi se nekako mnogu violetovi... mora de e nekakov inkognito sobir na heruvimi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Lugjeto na fotografina mi se nekako mnogu violetovi... mora de e nekakov inkognito sobir na heruvimi.
Си слушнал ти за индиго старци?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:09
Kako da ne, toa se indigo decata vo idnina.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:48
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не само оваа жена , туку и други имаат право да веруваат дека Бог токму ним им објавува нешто. (некои се навистина уверени дека СЕ пратени од Бог, и дека му служат на Бог).
Точно... секој си верува во што сака. Има куп луѓе кои веруваат дека Бог им зборува, дури и дека дава пораки до човештвото. Друга приказна дали е тоа навистина така или не е. Низ пророкот беше објаснето дури и тоа зошто има такви луѓе.
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Дали делувањето на оваа жена и тоа што таа го говори и на што повикува директно се коси со она што ни е веќе објавено во Библијата?
Како за кого. Ако за тебе Библијата е апсолутно совршена и конечна објава Божја, тогаш не читај понатака.
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Јас незнам за оваа жена ништо.
Па и нема што многу да се знае за неа ако некого ја интересира суштината. Поентата е на што таа укажува: Дека Христос е Патот, Вистината и Животот и дека никој не доаѓа кај Отецот освен преку Него. Но за да се врви успешно по патот потребна е практика на Заповедите и Исусовата Проповед на Гората.
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Мене ми е дилема зошто Бог би праќал гласници, ако веќе ни дал објава која ни дава детали за случувањата што ќе ги има до крајот на светот...
Токму затоа што сега крајот на светот етапно се повеќе и повеќе настапува. Затоа што од тогаш поминало многу време, јазикот се сменил(значењето на некои зборови), затоа што Бог ги љуби своите човечки деца и не сака да ги остави без секојдневно водство, затоа што светот се повеќе полудува и не би било фер од Бога ако постои така мирно да ги гледа неправдите што се случуваат оставајќи им на своите човечки деца само збирка стари списи кој згора на тоа содржат многу симболика а луѓето да не знаат како попрво да ги протолкуваат. Еве интересен линк: Зошто Бог говори повторно?
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Дали Бог заборавил да дообјави нешто?
Бог никогаш ништо не заборава(за разлика од луѓето), но е свесен дека човековата глобална свест не може се наеднаш да прими.
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Дали оваа жена е повикана да корегира нешто во нашите верувања?
Оваа жена не сака ничии убедувања да корегира бидејќи Бог и има објавено оти секој е на поинакво скалило на духовниот развој, секому му треба различно време. Но Христос преку нејзе има корегирано некои апокрифни списи, истите ги има продлабочено и објаснето за современиот човек. Како тоа изгледа, може да се прочита во книгата Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.