IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Photoshop Resize na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Photoshop Resize na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Photoshop Resize na fotografii
    Испратена: 10.Ноември.2005 во 09:12

Se iznagledavme fotki, i na mnogu od niv gledame artefakti od kompresija, hallo (eho) koe nalikuva na ona od preteran USM sharpening i sl. Odamna spomnav deka ce go napisam ova, pa bidejci malku "stivna" sajtot, eve i vreme za toa ;)

Ima znacajna razlika pomedju resize za zgolemuvanje i resize za smaluvanje na slika. Vo prviot slucaj treba PS-ot da "izmisli" novi pikseli, a vo vtoriot da otfrli dobar del od niv.

Zgolemuvanje:

Prvoto e ogranicena funkcija, do kaj 30tina % e mozno, a ponatamu nastanuvaat problemi. Cesto pati go vikaat i up-sampling kako kovanica od resample i up.

Licno smetam deka najdobriot nacin (osven ako nemate Genuine Fractals Pro koj e ubedlivo najdobar program za up-sampling) e da se koristi bicubic interpolation vo PS.

Up-sampling dava najdobri rezultati dokolku se pravi postepeno. Licno preferiram da kacuvam po 100-200 pikseli na sekoj stepen na resampling.

Koga ce otvorite go otvorite dijalog box-ot preklu Image-Image Size, odcekirajte go poleto za Resample Image i postavete ja Resolution vrednosta na 300dpi. So ova ce se promenat i vrednostite vo Document Size polinjata, i dokolku vi e podeseno da pokazuva vo cm ce znaete tocno kolkava slika mozete da isprintate so 300dpi rezolucija. Kliknete OK.

Potoa povtorno otvorete go dijalog box-ot i cekirajte gi polinjata za Constrain Proportions i Resample Image (ovie dve vazat i za up-sampling i za down-sampling). Voobicaeno ce bide selektiran (so plavo) brojot na pikseli po sirina (width). Se sto treba e da se zgolemuva brojkata za po 100 ili 200 pikseli i istoto da se povtoruva dodeka ne dobiete dovolna golemina.

Ova voobicaeno se koristi koga se sprema slika za pecatenje, a ne raspolagate so dovolno golem fajl. Od licno iskustvo na mislenje sum deka e najdobro od doma da si go spremite fajlot na potrebna golemina (13x18cm ili 20x30 ili sto i da vi treba) na 300dpi i kako takov da go odnesete na pecatenje.

Sekako posle bilo kakov resampling na fotografii potrebno e da se izvrsi finalno izostruvanje na fotografijata. Po ova prasanje resava vaseto oko, samo sakam da napomnam da ocekuvate printot da bide po ostar od toa sto go gledate na monitor. Za razlika od print hartijata monitorot ima mnogu pogolem dinamicki opseg, poniski kontrasti i pomeka slika. Muabetov mi e bez preteruvanje ... koga ce izgleda dovolno izostreno, vreme e da se smali malku .

So ova ce izbegnete nekolku raboti:

1. Glupa masina da smisluva kako da interpolira pikseli i kako potoa da izostruva po svoe naodjanje (ako voopsto izostruvaat

2. Ako ne vi se vo soodveten razmer slikite, ce treba operatorot da vi gi kropuva, ili uste poloso, masinata da iskropuva od site strani podednakvo .

Smaluvanje:

Za razlika od zgolemuvanjeto, i na moe golemo iznenaduvanje, kostatirav deka e podobro brojot na pikseli da se smali mnogu po grubo. Ne sum se nafatil da sporedam (detalno) fotografii koi se smaleni od ednas ili na 2 pati od 2126x1535 (tipicen 13x18cm @ 300dpi fajl ) na 850x614, no mislam deka bilo koe e adekvatno.

Ona sto se slucuva pri postepeno (100-200 pikseli odednas) smaluvanje e mnogu cuden efekt. Lici na tipicno hallo koe se javuva kako posledica na nekontroliran USM Sharpening, nesto sto site sme go videle i znaeme kako izgleda.

Licno preferiram smaluvanjeto, od 2126 na 850 pikseli sirina, da go pravam vo 2 stepeni. Ednas stavam 1600 i potoa 850 i toa mu e krajot.

Po ova povtorno e potrebno da se izvrsi izostruvanje na slikata no mnogu pomalo otkolku pri zgolemuvanje. Na pamet kazano (bidejci varira od slika do slika), ako za zgolemuvanje trebalo USM so vrednosti  Amount:120-150%, Radius:0,3-0,4 i Threshold:3-4, vo toj slucaj za smaluvanje bi upotrebil nesto nalik na Amount:60-100%, Radius 0,2-0,3 i Threshold:2-3.

Povtorno sopstvenoto oko e najdobriot "sudija", so toa sto vo slucajov e "What you see is what you get", sto e mnogu poednostavno .

Po ova ostanuva da go snimite fajlot pri sto PS-ot ce ve prasa za nivoto na kompresija. Licno za stampanje koristam isklucivo 12ka bidejci toa e najmalata mozna kompresija. Za na web namaluvajte dodeka ne dobiete zadovolitelno mal fajl, da receme negde okolu 150-350Kb. So slika od 850x614 pikseli, ova bi se dvizelo na nivo na kompresija od 8-10ka (vo zavisnost od kolicinata na detali vo slikata).

Za zal, onie sliki koi imaat povece detali, i za koi e bitno da se kompresirani pomalku (za kvalitetno prikazuvanje na detalite) imaat i pogolemi fajlovi. Poradi ova ce sakate da gi kompresirate povece za da ne bidat pregolemi. Bez ogled na goleminata na fajlot, licno smetam deka pod 8-mica ne treba da se odi bidejci strada kvalitetot na prevzemenata fotografija. Sepak se trudime da se prikazeme vo najdobro svetlo, neli?   

Zosto smaluvanjeto na slikite go smetam za bitno:

1. Pomaliot fajl povece ludje ce se nafatat da go prevzemat, sto e ocigleden plus.

2. Smaluvanjeto na fajlot samo so kompresiranje doveduva do pojava na JPG artefakti (blokovi na pikseli so ista boja na mestata so sitni detali i/ili jaki kontrasti), jaggies po ivicite.

3. Osven poradi pricinata pod br 2, smaluvanjeto na brojot na pikseli e biten i za prikazot na monitor. Imeno (i ova ce bide troa podolga stavka):

Najgolem del od nas (i ova e statisticki podatok i na svetsko nivo) koristime rezolucija na ekran od 1024x768. Vo bilo koj prosecen Photo view program (kako ACDsee na primer) vi ostanuva pomalku prostor od toa za pregleduvanje na fotkata (osven ako ne stiskate "F" za full screen preview na sekoe pregleduvanje-a nekoi ni taa opcija ja nemaat). Pri toa, se sto e preku prostorot za pregleduvanje koj vi e na raspolaganje, ce bide ili adaptirano od strana na nekoj (glup) program, ili ce treba da scroll-ate. Prosto ne znam sto e poloso .

Licno smetam deka ~900xnesto pikseli se sosema dovolno za web preview na nekoja fotografija i za da moze covek da formira mislenje za toa sto go gleda. Licno sum protivnik za "pixel peeping" i smetam deka nema potreba da navleguvam vo edna fotografija na "molekularno" nivo za da konstatiram deka e ubava i tehnicki izdrzana!   ..... Sto mislite vie?

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bazo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2005 во 17:02

Mire, pa sto znam so da ti kazam.

Poveketo od tie raboti i ne mi se jasni na mene no, jas na primer koga ja obrabotuvam slikata i od koga ja zavrsham ja kompresiram na 12 zatoa slikite mi se tolku golemi, bidejki sigurno sekoj koj i da bilo saka slikata da bide kako prvo ubava za oci, pa posle se po red.

Se slozuvam so toa deka najdobra golemina od ~900xnesto pikseli e sosem dovolna. No imam i primeri koga bez da ja prevzemam slikata gledam edno, a od koga ja prevzemam e sosem razlicna.

Isto taka na nekoj nacin ocajno se obiduvam da se doblizam na digitanlata cistina i zatoa sakajki so kontrast i pojaki boi da go dolovam toa poveke ja zgolemuvam slikata na tezina, no so toa pak ja namaluvam sansata nekoj da mi ja prevzeme slikata...no sto e tuka e, aj za vo idno vreme ke se obidam da ne gi kompresiram tolku mnogu slikite

 

Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2005 во 20:23
Vo se se slozvam MIre no jas naprimer retko koga mozam malku da mu dodelam ostrina na fotografijata bidejki aparatot mi vadi nenormalno nois, so isklucok na svetli fotografii, Inaku na temnite alku ostrina i fotografijata ke bide kako slozuvalka sto se veli.  
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2005 во 18:47
Originally posted by bazo bazo напиша:

Mire, pa sto znam so da ti kazam.

Poveketo od tie raboti i ne mi se jasni na mene no, jas na primer koga ja obrabotuvam slikata i od koga ja zavrsham ja kompresiram na 12 zatoa slikite mi se tolku golemi, bidejki sigurno sekoj koj i da bilo saka slikata da bide kako prvo ubava za oci, pa posle se po red.

Se slozuvam so toa deka najdobra golemina od ~900xnesto pikseli e sosem dovolna. No imam i primeri koga bez da ja prevzemam slikata gledam edno, a od koga ja prevzemam e sosem razlicna.

Isto taka na nekoj nacin ocajno se obiduvam da se doblizam na digitanlata cistina i zatoa sakajki so kontrast i pojaki boi da go dolovam toa poveke ja zgolemuvam slikata na tezina, no so toa pak ja namaluvam sansata nekoj da mi ja prevzeme slikata...no sto e tuka e, aj za vo idno vreme ke se obidam da ne gi kompresiram tolku mnogu slikite

Blagoj, kompresijata e najmala na 12ka. poentata na web prezentacijata e sto Monitorot ednostavno nema moc da prikaze se sto ti ce stavis vo slika od 1 ili 2 Mb, a da ne treba da se skroluva niz nea. Sepak monitorite ni se vo osnova na priblizno 96 Dpi (zavisi od setingot i goleminata na monitorot) i toa e daleku od 300te Dpi sto gi koristime za stampanje. Od druga strana so pravilno izostruvanje pri resize i adaptiranje na fotografijata za web display, mozes da izvadis se sto treba. Vo krajna linija, monitorot ne e mestoto kade treba da se pokaze vistinskata ostrina na slikata, se sto ti treba e "privid" na ostrina koga se gleda od normalna distanca pri full screen preview . Se e do namenata.

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2005 во 18:53

Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Vo se se slozvam MIre no jas naprimer retko koga mozam malku da mu dodelam ostrina na fotografijata bidejki aparatot mi vadi nenormalno nois, so isklucok na svetli fotografii, Inaku na temnite alku ostrina i fotografijata ke bide kako slozuvalka sto se veli.  

Filip, kolicinata na noise e funkcija kolku na senzorot, tolku i na korektnosta na ekspozicijata. Koga nema da primi dovolno svetlost senzorot "poluduva" i pocnuva da preovladuva statickiot naboj na senzorite. Zatoa temnite delovi na slikata sekogas imaat povece noise.

Dobrata strana na toa e sto koga ce cistis noise od najtemnite delovi, sekako nema mnogu detali koi moze da propadnat .

Probaj so nekoj od programite za odstranuvanje na noise, so lokalizirano cistenje (prvo selektiraj vo PS so dobar feathering) pred izostruvanjeto se dobivaat solidni rezultati.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bazo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2005 во 13:02
Sto znaci jas poveke so taa kompresija ja unistuvam slikata nego li sto ja podobruvam. Moze na nekoj ke mu e smesno so ne gi znam tie raboti, voopsto ne mi trebase photoshop-ot no od koga pocnav da fotografiram mi trebaat nekoi mali korekcii okolu slikite. Koja kompresija e najdobra?
Кон врв
Darbor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Септември.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Darbor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2005 во 16:09
Originally posted by Mire Mire напиша:

Se iznagledavme fotki, i na mnogu od niv gledame artefakti od kompresija, hallo (eho) koe nalikuva na ona od preteran USM sharpening i sl. Odamna spomnav deka ce go napisam ova, pa bidejci malku "stivna" sajtot, eve i vreme za toa ;)

Ima znacajna razlika pomedju resize za zgolemuvanje i resize za smaluvanje na slika. Vo prviot slucaj treba PS-ot da "izmisli" novi pikseli, a vo vtoriot da otfrli dobar del od niv.

Zgolemuvanje:

Prvoto e ogranicena funkcija, do kaj 30tina % e mozno, a ponatamu nastanuvaat problemi. Cesto pati go vikaat i up-sampling kako kovanica od resample i up.

Licno smetam deka najdobriot nacin (osven ako nemate Genuine Fractals Pro koj e ubedlivo najdobar program za up-sampling) e da se koristi bicubic interpolation vo PS.

Up-sampling dava najdobri rezultati dokolku se pravi postepeno. Licno preferiram da kacuvam po 100-200 pikseli na sekoj stepen na resampling.

Koga ce otvorite go otvorite dijalog box-ot preklu Image-Image Size, odcekirajte go poleto za Resample Image i postavete ja Resolution vrednosta na 300dpi. So ova ce se promenat i vrednostite vo Document Size polinjata, i dokolku vi e podeseno da pokazuva vo cm ce znaete tocno kolkava slika mozete da isprintate so 300dpi rezolucija. Kliknete OK.

Potoa povtorno otvorete go dijalog box-ot i cekirajte gi polinjata za Constrain Proportions i Resample Image (ovie dve vazat i za up-sampling i za down-sampling). Voobicaeno ce bide selektiran (so plavo) brojot na pikseli po sirina (width). Se sto treba e da se zgolemuva brojkata za po 100 ili 200 pikseli i istoto da se povtoruva dodeka ne dobiete dovolna golemina.

Ova voobicaeno se koristi koga se sprema slika za pecatenje, a ne raspolagate so dovolno golem fajl. Od licno iskustvo na mislenje sum deka e najdobro od doma da si go spremite fajlot na potrebna golemina (13x18cm ili 20x30 ili sto i da vi treba) na 300dpi i kako takov da go odnesete na pecatenje.

Sekako posle bilo kakov resampling na fotografii potrebno e da se izvrsi finalno izostruvanje na fotografijata. Po ova prasanje resava vaseto oko, samo sakam da napomnam da ocekuvate printot da bide po ostar od toa sto go gledate na monitor. Za razlika od print hartijata monitorot ima mnogu pogolem dinamicki opseg, poniski kontrasti i pomeka slika. Muabetov mi e bez preteruvanje ... koga ce izgleda dovolno izostreno, vreme e da se smali malku .

So ova ce izbegnete nekolku raboti:

1. Glupa masina da smisluva kako da interpolira pikseli i kako potoa da izostruva po svoe naodjanje (ako voopsto izostruvaat

2. Ako ne vi se vo soodveten razmer slikite, ce treba operatorot da vi gi kropuva, ili uste poloso, masinata da iskropuva od site strani podednakvo .

Smaluvanje:

Za razlika od zgolemuvanjeto, i na moe golemo iznenaduvanje, kostatirav deka e podobro brojot na pikseli da se smali mnogu po grubo. Ne sum se nafatil da sporedam (detalno) fotografii koi se smaleni od ednas ili na 2 pati od 2126x1535 (tipicen 13x18cm @ 300dpi fajl ) na 850x614, no mislam deka bilo koe e adekvatno.

Ona sto se slucuva pri postepeno (100-200 pikseli odednas) smaluvanje e mnogu cuden efekt. Lici na tipicno hallo koe se javuva kako posledica na nekontroliran USM Sharpening, nesto sto site sme go videle i znaeme kako izgleda.

Licno preferiram smaluvanjeto, od 2126 na 850 pikseli sirina, da go pravam vo 2 stepeni. Ednas stavam 1600 i potoa 850 i toa mu e krajot.

Po ova povtorno e potrebno da se izvrsi izostruvanje na slikata no mnogu pomalo otkolku pri zgolemuvanje. Na pamet kazano (bidejci varira od slika do slika), ako za zgolemuvanje trebalo USM so vrednosti  Amount:120-150%, Radius:0,3-0,4 i Threshold:3-4, vo toj slucaj za smaluvanje bi upotrebil nesto nalik na Amount:60-100%, Radius 0,2-0,3 i Threshold:2-3.

Povtorno sopstvenoto oko e najdobriot "sudija", so toa sto vo slucajov e "What you see is what you get", sto e mnogu poednostavno .

Po ova ostanuva da go snimite fajlot pri sto PS-ot ce ve prasa za nivoto na kompresija. Licno za stampanje koristam isklucivo 12ka bidejci toa e najmalata mozna kompresija. Za na web namaluvajte dodeka ne dobiete zadovolitelno mal fajl, da receme negde okolu 150-350Kb. So slika od 850x614 pikseli, ova bi se dvizelo na nivo na kompresija od 8-10ka (vo zavisnost od kolicinata na detali vo slikata).

Za zal, onie sliki koi imaat povece detali, i za koi e bitno da se kompresirani pomalku (za kvalitetno prikazuvanje na detalite) imaat i pogolemi fajlovi. Poradi ova ce sakate da gi kompresirate povece za da ne bidat pregolemi. Bez ogled na goleminata na fajlot, licno smetam deka pod 8-mica ne treba da se odi bidejci strada kvalitetot na prevzemenata fotografija. Sepak se trudime da se prikazeme vo najdobro svetlo, neli?   

Zosto smaluvanjeto na slikite go smetam za bitno:

1. Pomaliot fajl povece ludje ce se nafatat da go prevzemat, sto e ocigleden plus.

2. Smaluvanjeto na fajlot samo so kompresiranje doveduva do pojava na JPG artefakti (blokovi na pikseli so ista boja na mestata so sitni detali i/ili jaki kontrasti), jaggies po ivicite.

3. Osven poradi pricinata pod br 2, smaluvanjeto na brojot na pikseli e biten i za prikazot na monitor. Imeno (i ova ce bide troa podolga stavka):

Najgolem del od nas (i ova e statisticki podatok i na svetsko nivo) koristime rezolucija na ekran od 1024x768. Vo bilo koj prosecen Photo view program (kako ACDsee na primer) vi ostanuva pomalku prostor od toa za pregleduvanje na fotkata (osven ako ne stiskate "F" za full screen preview na sekoe pregleduvanje-a nekoi ni taa opcija ja nemaat). Pri toa, se sto e preku prostorot za pregleduvanje koj vi e na raspolaganje, ce bide ili adaptirano od strana na nekoj (glup) program, ili ce treba da scroll-ate. Prosto ne znam sto e poloso .

Licno smetam deka ~900xnesto pikseli se sosema dovolno za web preview na nekoja fotografija i za da moze covek da formira mislenje za toa sto go gleda. Licno sum protivnik za "pixel peeping" i smetam deka nema potreba da navleguvam vo edna fotografija na "molekularno" nivo za da konstatiram deka e ubava i tehnicki izdrzana!   ..... Sto mislite vie?

 

Fala Mire za opsirnata informacija vo vrska so Adobe Psp. Me potseti na ispitot koga go polagav Photoshop( nesto slicna tema bese), a kade bese ti pred 5 god da mi pomognes ? Sega veke e kasno a bogami i PSP odi napred kako so trikovi taka so usovrsuvanje na samata aplikacija. Vo sekoj slucaj ti podavam raka za obilnite informacii. Ti preporacuvam da go zemes  Expert ispitot vo Adobe, majstor si nema sto. A sekako tvoite fotografii go dokazuvaat vrvnoto ostvaruvanje so  modernite igracki.  Pozdrav

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2005 во 11:35

Darbor, pa ti seuste si bil so nas :)

Ajde pustaj nekoja slika ... za ova znaeme deka ti e se poznato. Od dosega prikazanoto se gleda deka znaes povece za PS od bilo koj od nas :)))

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2005 во 15:37

Originally posted by bazo bazo напиша:

Sto znaci jas poveke so taa kompresija ja unistuvam slikata nego li sto ja podobruvam. Moze na nekoj ke mu e smesno so ne gi znam tie raboti, voopsto ne mi trebase photoshop-ot no od koga pocnav da fotografiram mi trebaat nekoi mali korekcii okolu slikite. Koja kompresija e najdobra?

Blagoj, ajde vaka da ja napravime rabotata...zemi edna slika so dovolna kolicina na detali. Sredi ja vo original od aspekt na levels, izostruvanje, mozebi kontrast i boja malku (kontrastot se kontrolira so LCE, a ne so brightness/contrast! )

Potoa pripremi ja za na web, ednas po tvoe i ednas po moe(priblizno 800x600 i 8ca kompresija). Imenuvaj gi za da bidat edno zad drugo na file list, namesti si nekakov picture viewer da gi prikazuva vo "fit to window" i kazi mi sto ti se dopadja povece.

Kolku dobro ce izgleda fotkata na privew vo fotoidividi, dokolku e optimizirana za prevzemanje, zavisi od sodrzinata na fotkata. Nema sansi da ja optimiziras i za dvete prezentacii.

PS Kako za na web, i za format od okolu 900xnesto, bilo koja kompresija pomedju 8 i 12 e adekvatna (oven ako ne si slikal raster za merenje na rezolucija na senzori i objektivi ;)

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2005 во 02:28
Originally posted by Mire vo eden komentar Mire vo eden komentar напиша:


...imas kompleten info na forumot za resize za web display pa mozes da si poglednes (da ne mi bide dzabe kucanjeto ;)



ne se sekiraj, ne e dzabe:)
ubavo napisano, bash ko za noviot 'tutorial vo forumov' sto go planirate... ili planirame?! ;)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2005 во 20:03
Mislam deka i na ovaa i e mestoto na vrvot
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 09:57
Se povece imame novi korisnici na sajtot i mislam deka na nekoi od niv ova moze da im posluzi barem za pocetok.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 20:20

Mora da spodelam eden "cool" trick za
upsize na mali fotografii vo poster-size print-ovi.

Od odlichnata kniga:

  "Photoshop Book for Digital Photographers"
   od Scott Kelby


Vo poglavjeto za resize, na krajot ima
"Advanced Techniques" - For Pros ONLY!
kade avtorot kazhuva kako digital photography Guru
i Photoshop User columnist Jim DiVitale,
mu pokazhal trick za koj "se kolnel"
deka gi zgolemuva vash*te digitalni fotosi
duri do full poster size, so edvaj vidliv
gubitok na kvalitet za golo oko.


Idejata e ednostavna:
Mesto od ednash da se ripne na
sakanata krajna rezolucija,
na primer od 1500pix na 6000pix,
da se ide postepeno.

I toa ne na duplo, t.e za 200%
pa pak za 200% dodeka se stigne do
sakanata rezolucija tuku
za pomal procent - 110%

Znachi resize 110%,
pak 110%, pak.... se dodeka
ne se postigne sakanata golemina.

Mnogu rabota kje rechete - ima spas!
Kje si napravete akcija i dodelete
na funkciski taster.

Vi ostanuva samo da klikate na
da recheme F12 onolku pati se
dodeka ne dojdete do sakanata golemina.




Koj znae - neka ripa slednovo,
za drugite - eve chekor po chekor
kako se prave akcija za Resize 110%:

===================================================================

 * Otvori nekoja fotografija/fajl.

 * Najdi go Actions tab-ot (vo paletite desno)
   ili gore vo menito idi Window/Show Actions.
   
 * Na dnoto od paletata pretisni "Create new action"
  
 * Koga se pojavi New Action dialogot, pishi ime za
   novata akcija npr: Rezise 110% i izberi funkciski
   taster so koj sakash da ja povikash akcijata. Primer - F12.

 * Pretisni go Record kopcheto.

 * Vo menito izberi Image/Image Size...

 * Vo dialogot proveri dali e chekirano
   Resize Image i Constrain Proportions.

 * Za merna edinica izberi procenti i zapishi vo poleto 110%.
   Potvrdi so OK.

 * Vo Actions paletata pretisni go Stop kopcheto.



  So toa akcijata e snimena.
  Sekojpat koga kje pretisnete F12,
  slikata se resize-ira za 110%.


===================================================================


Moi zabeleshki:


Jasno, chudo da od thumbnail ili
super mala web slika izvadete poster - ne otchekuvajte!
:)

Konkretno avtorot pokazhuvashe primer na 1700x2300pix photo.

Praev sporedba na resize so gore navedeniot metod,
so resize direktno do sakanata rezolucija i
so resize na duplo, 200%, pak 200% - se do sakanata rez.

I vo direktniot i za duplo resize bea vidlivi
pixeli, aliasing kaj finite detali,
a kaj 110% metodot nemashe.

Eve sporedba:




Ako se prashuvate shto e toa na
fotosot - mustakjite na mojata machka.
:)

Slikata beshe relativno mala,
spremna za web, 800pix shirina i
sredno JPEG compresija, megju 7-9 u PS.

Ja resize-nav i so edniot i so drugiot metod.
Od 800pix na 3042pix shirina.

Gornovo e crop od 100% zoom.


So ovoj metod slikata mi dava vpechatok
na maalce povekje ostrina.


  ---


Knigata e mnogu interesna.

Epten praktichna, so tehniki od pro D-Fotograferi i
retouchers, so super jasni step-by-step instrukcii.

Definitivno mi go zgolemi Photoshop repertoarot
so novi "trikovi" i proceduri.

Recommended !!!

Jas ja "dobiv" od nekoe CD puno so eBooks.
Fajlot e PDF od 30MB, skenirana verzija na knigata.
Skenirana.
USD $39.99 Printana.



Do Mire:
Vekje go bev napishal textov,
koga gledam deka i tvojata metoda e slichna.

Prvpat koga poglednav mi se "vide" (od 100-) 200 procenti,
a bilo 100-200pixeli. :)
(100% nema smisla. Neli? hehe) :)
Izvini... Da videv poarno...
Pokratko kje pishev i samo za
avtomatiziranje na istoto so PS akcija.


Pozdrav

Igor

PS:Dali treba da ve potsetam
da upishete u vashiot pretrazhuvach
ili peer2peer software imeto na knigata?
:)



Изменето од Igor-T - 17.Август.2006 во 20:33
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 20:45
BTW
Izmenite gi praev bidejki slikata
koga ja prikazhuavshe vo originalna golemina
800x500pix, koga pomala.

A kako pomala forum view-erot ja prikazhuva
so losh resampling i vidliv aliasing shto
go anulira obidot da prikazham 100%zoom od
primerot.

Spas?


Pozdrav

Igor
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,343 секунди.