IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 81>
Автор
Порака
ibobac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 60
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 21:27
Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 21:42
Originally posted by ibobac ibobac напиша:

Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..


Во минатото користеле и бугарофони, читај го Каравангелис.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 22:19
Citqam i ne mi e jasno zosto temata e ogranicena samo na ovie 3 kategorii?збунетостI bi sakala malku objasnenie, odnosno prosiruvanje na temata- Dali ima Amerikofoni, Anglofoni, Germanofoni. Zosto e staben akcent na Bugarofoni? Koja e poentata?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 23:23
Јас ја поставив темата од проста причина эа историски преглед од каде сега има такви луѓе и кои се тие воопшто,дали овие преэивки се етнички или само преэиме на предавници
Кон врв
ibobac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 60
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 23:58
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by ibobac ibobac напиша:

Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..
Во минатото користеле и бугарофони, читај го Каравангелис.

Да го читав Бугарскиот и македонскиот превод на мемоарите на Костурскиот владика но не можам да го најдам online англискиот,малку ми е нелогично ова
МАКЕДОНСКА БОРБА(мак превод)
"III. ВО КОСТУР

     А. „Ќе бидеш епископ Костурски” (1900) — Бугарскиот комитет — Во конзулатот во Битола — „Да придобијам некој бугарофон војвода”: Коте од Рулја — Обиколка по сите славофонски села на Корештата (1901) — Нов извештај до Владата преку конзулот во Битола. „Да го фатиме Чакаларов во Атина”"

Да не Ташко Караџа преведувал директно од бугарскиот превод!каде што бугарофон е б'лгарогласен а славофон е славjaногласен!

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 02:14
Каснакоски,

Многу си букавалист, а тоа не ти дозволува да гледаш на нештата од подруг, читај поширок агол. Повлечи се малку подалеку од предметот кој го обсервираш и ќе добиеш појасна слика.

Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.

Понатаму, јас како Македонец сум англофон, србофон, хрватофон, словенофон, бугарофон и делумично русофон. Ниту сум англичанец,ниту србин, хрват, словенец бугарин, ниту пак рус. Во овај случај јас како македонец сум само полиглот.

Штета што Алекс корегираше еден од моите постови на темата Никола Карев. Таму имаше подетално објаснување на оваа проблематика.

Како и да е, за нас македонците, грците ниту во минатот, ниту пак сега нема да кажат дека сме луѓе кои зборуваат на македонски јазик. За нив етничките македонци или се бугарофони (според нив бугаризирани македонци)или славофони грци (словенизирани грци). Како гледаш и во двата случаи тоа е една добитна комбинација за грците и нивната пропаганда. Покрај нив и вие се обидувате да се протнете на мала врата. Кога тоа не ви оди од рака да ја докажете бугарската “вистина“ вие се свртувате кон планот Б и македонскито народ или го србизирате или пак го нарекувате производ на српската пропаганда, без разлика што за тоа нема никаква основа. Да не навлегувам во подетални објаснувања во кој контекст грците го употребуваат терминот вулгарос, вклучувајќи го тука и Драгоумис. Сепак тој е верен слуга на една грчка стратегија, односно пропаганда.

Значи во основа некој е бугарофон доколку зборува бугарски, а тоа не го прави етнички бугарин. Ако некој е бугарофон, незначи дека живее и размислува бугарски. Таквите карактеристики донекаде можат да им се припишат на бугарофилите, поточно на бугароманите.


Иако кај мене доминантни ми се мајчиниот македонски јазик и англискиот, слободно можеш да ме наречеш и бугарофон, но немој да ги извртуваш работите па да ме направиш бугарин.

Јас гледам дека ти си поголем македонофон отколку што сум јас бугарофон.

Овде правам компромис и го користам терминот бугарофон без разлика што кога ќе се спомне било кој поим со предзнак бугар, во контекст кој вие го разбирате, се коси со моите убедувања. За ова треба да им се заблагодариш на креаторите на политиката на овај форум. Асоцијација треба да се прави со нешто што е подалечно, поисточно, азиско.



Изменето од Platenik - 30.Септември.2009 во 08:46
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 08:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Каснакоски,

Многу си букавалист, ...
Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.




Платеник, јас може да сум буквалист, ама ти гледаш през прсти на напишаното. Разговорот тргна од признанието на Карев пред Гркот дека бил БУЛГАРОФРОН, што најопшто значи твоето бугаризиран Македонец (а за гркот Македонец е синоним на Грк)

А терминот „булгарофон“ (без Р) грците го користеле до појавата на Егзархијата најшироко. По тоа, а особено по создавањето на Кнежеството Бугарија „бугарофон“ е заменето од „славофон“. Имав најдено грчка анализа на грчката пропаганда, мислам во темата за Атанас Македонецот, каде тие се кајат сега од сопствената пропаганда, чии плодови денес им се враќаат како бумеранг. Станува збор за ПРОПАГАНДАТА ДЕКА СТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА АЛЕКСАНДАР, како сега да докажат дека не сте, кога пред сто и кусур години ве убедувале токму во тоа.
Значи булгарофон е заменето од славофон, кога грците започнале да ве учат дека Бугарите се Татари, а вие сте наследници на Александар, само што сте го заборавиле сопствениот јазик и сте го прифатиле славјанскиот.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 09:28
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Каснакоски,

Многу си букавалист, ...
Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.




Платеник, јас може да сум буквалист, ама ти гледаш през прсти на напишаното. Разговорот тргна од признанието на Карев пред Гркот дека бил БУЛГАРОФРОН, што најопшто значи твоето бугаризиран Македонец (а за гркот Македонец е синоним на Грк)

А терминот „булгарофон“ (без Р) грците го користеле до појавата на Егзархијата најшироко. По тоа, а особено по создавањето на Кнежеството Бугарија „бугарофон“ е заменето од „славофон“. Имав најдено грчка анализа на грчката пропаганда, мислам во темата за Атанас Македонецот, каде тие се кајат сега од сопствената пропаганда, чии плодови денес им се враќаат како бумеранг. Станува збор за ПРОПАГАНДАТА ДЕКА СТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА АЛЕКСАНДАР, како сега да докажат дека не сте, кога пред сто и кусур години ве убедувале токму во тоа.
Значи булгарофон е заменето од славофон, кога грците започнале да ве учат дека Бугарите се Татари, а вие сте наследници на Александар, само што сте го заборавиле сопствениот јазик и сте го прифатиле славјанскиот.




Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.

Незаборавај дека и ден денеска кога грците полемизираат со нас и сакаат да не навредат тие ни викаат дека сме бугари. Мораш да признаеш дека се постојани во своите обиди, а вас тоа ви годи.

Меѓутоа ниту тогаш ниту денес македонците небиле бугари или грци. Знам само дека има индикации дека некои од денешните бугари своевремено го отфрлиле македонското име и се приклучиле на егзархијата и станале бугари.

Кај Карев случајот е сосема јасен, се декларирал за македоенц. За жал гркот го прави бугарофон, за тебе тоа е доволно да почнеш “аргументирано“ да дебатираш.




Изменето од Platenik - 30.Септември.2009 во 13:43
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 11:30
Значи Бугарофон е само лингвистичка припадност и тоа го наметнуваат други,на пр. пропагандисти при што неможе да се класифицира етничката припадност.Тоа не ми беше јасно - БЛАГОДАРАМ
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 13:42
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.



Platenik, bidi malku poseriozen ti. Никаде во текстот на Гркот нема бугарофон. Има бугарофРон. Никаде нема нешто напишано од Карев. Целиот текст е од некој Грк.

И ти како Буги читаш само дел од материалот. Не ме чуди тоа. За вас е карактеристично вадење на зборови од контекст.

Ако сакаш верувај си дека Карев се изјаснил за Македонец НЕБУГАРИН, ама те молам не се обидувај и мене да ме убедиш во тоа.

Убаво си напишал авторот „ми призна дека е БУГАРОФРОН И ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ“.

Ако овој дел од текстот го игнорираш и читаш само после ШТО СИ? од каде ќе знаеш дека воопшто станува збор за Карев???

Не мижи за фактите, а се обидај да ги објасниш такви, какви што се`.


Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 13:59
Ти си донесуваш заклучоци како сакаш - немој така,си размислил ли дека тоа Р на Бугарофон е печатна грешка,или толкава писменост на писателот.НИкаде нема такво нешто како Бугарофрон - погледај по речниците ке видиш - Бугарофон е сосема нешто другонамигнување
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 14:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.



Platenik, bidi malku poseriozen ti. Никаде во текстот на Гркот нема бугарофон. Има бугарофРон. Никаде нема нешто напишано од Карев. Целиот текст е од некој Грк.

И ти како Буги читаш само дел од материалот. Не ме чуди тоа. За вас е карактеристично вадење на зборови од контекст.

Ако сакаш верувај си дека Карев се изјаснил за Македонец НЕБУГАРИН, ама те молам не се обидувај и мене да ме убедиш во тоа.

Убаво си напишал авторот „ми призна дека е БУГАРОФРОН И ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ“.

Ако овој дел од текстот го игнорираш и читаш само после ШТО СИ? од каде ќе знаеш дека воопшто станува збор за Карев???

Не мижи за фактите, а се обидај да ги објасниш такви, какви што се`.



Токуму ради тоа што текстот е напишан од грк пожелно е да се стави истиот под лупа и изнајдата мотивите и намерите на авторот. Многу добро ми се познати грчките и бугарските аспирации и нивните гнасни пропагандистички цели.

Ти очекуваш гркот да каже дека Карев е македонец член на комитетот?!

Барем тоа е познато, за грците сите македонци (етнички) кои не ја подржувале грчката линија и патријаршија биле бугари.

Да објаснам со едноставни зборови, НОВИНАРОТ го нарекува Карева бугарофон (односно овај наводно му шепнал дека е бугарофон и член на комитетот, ама никој да нечуе) без разлика што овај јасно и гласно кажува дека е македонец, а не грк.

Па и да бил бугарофон, па што, тоа сигурно не го прави бугарин. Гледам дека и ти си македонофон, ама не си македонец.



Изменето од Platenik - 30.Септември.2009 во 14:37
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Да не читаме погрешни интервјуа - јас никаде не прочитав дека Карев тврди дека е Бугарин или Бугарофон,баш напротив јасно кажува дека никој од комитите нема никаква врска со Бугарија и Бугарите


Бугарофрон, во буквален превод би значело - човек што мисли на бугарски начин, којшто мисли како што мислат сите Бугари. Денес Грците имаат сличен термин - етникрофрон кој има слично значење, имено - човек што мисли на својата нација, односно Грк кој мисли на Грција. Денес Македонците во Егејска Македонија своите сонародници кои се погрчиле ги нарекуваат - етникофрони.

За нив во 50-те и 60-те години се издаваа и посебни уверенија дека се етникофрони, а заедно со нив се издаваа и уверенија за подобност, наречени - пистопиитикон киноникон фрониматон кои беа потребни дури и за полагање на приемните испити на факултетите.




Изменето од Македон - 30.Септември.2009 во 15:20
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 14:44
Ти може да сакаш Бугарофон и Микрофон да значи но се знае дека Бугарофон како и Славофон е само име за луѓе кои знаат да зборуваат таков јазик,ништо повеке,никаква етничка припадност или љубов како што сакаш да прикажешголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.