IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Рецепти за солени јадења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рецепти за солени јадења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
Автор
Порака Обратен редослед
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 15:49

КОМПИРИ ПОЛНЕТИ

Состојки

  • 6 компири големи
  • 150 гр путер
  • 100 гр млечен крем
  • 1 јајце
  • 200 гр рендан кашкавал
  • сол и црн пипер

Ги сечеме компирите на пола баз да ги изљуштиме и ги ставаме во рерна на грил или инфра црвени зраци, и ги печеме околу 1 ч.Ја вадиме полека внатрешноста од компирите и ја миксираме со 100 гр путер,го додаваме јајцето,млечниот крем,100 гркашкавал, солта и црниот пипер.Ги полниме компирите и врз нив посипуваме од останатиот кашкавал и редиме мали парченца од путерот.Ги печеме на 200Ц околу 10 мин.

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 15:47

ВАРЕНИ ГЕВРЕЧИЊА

Состојки

  • 800 гр брашно
  • 1 коцка квасец
  • 2 лажичиња шекер
  • 1 лажичка сол
  • 200 гр сусам
  • вода по потреба

Се става квасецот со шекерот и 2 лажици брашно во малку млака вода да стаса.Се додава квасецот во брашното и ставаме млака вода колку да замесиме нормално тесто.Го оставаме тестото да стаса.Го премесуваме и   формираме гевречиња.

Во лонец ставаме пола шоља шекер да се карамелизира.Додаваме 2 l вода и ја ставаме да врие на тивко.Ги спуштаме едно по едно гевречињата.Кога ке набубрат(за 1-2 мин)Ги вадиме ги ваљаме во сусам и ги редиме во замастен плех.Печеме на 180 C околу 20 мин.

Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 14:09
телешки медаљони
 
1 кг телешко месо се сече на парчиња под по 70 грама
 
1/2 кг моркови
малку лукче
ловоров лист
црн пипер
црвен пипер
масло за јадење
1 чаша вино
сол
 
се става сето во огноотпорен сад и се дистова на 150 степени околу 2 часа
 
многу лесно и вкусно се гарнира со пире, пржени компирчиња  или шпагети
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 12:21

eve sto vi e potrebno:

50ml zejtin ;600g govedsko file ;159g pecurki ;40g puter;1-2 lazici senf ;biber ;2 lazici fant za gulas ;malku voda 100ml kisela pavlaka ;2 kiseli krastavicki ;sok od limon
 
vo siroka tava na zagrean zejtin malku zaprzete go govedskoto file,koe ste go presekle na parcinja popreku,pecurkite iseckani na livcinja posebno isprzete gi na puter i dodadete go mesoto dodadete 1-2 lazici senf malku biber i fant razmaten vo malku voda i neka krcka edno 10 min. na kraj dodadete ja kiselata pavlaka i tenkite rezanki od kiselite krastavicki po zelba dodadete i malku sok od limon.
 
WinkStarWinkStarWink 
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 14:48

Slučajno zabelezav deka baraš recept za sviripile Dogy.

Toa nesto me potseka na detstvo. Go pravela baba mi, a potoa se obidel i tatko mi nekolkupati.
Ke se obidam po sekavanje da ti odgovoram. Sto ne znači deka e 100% točno - bev dete koga mi go pravele.
 
Ako go prigotvuvas vo priroda - kraj ezero, onie sitnite ripcinja do 8 cm- sardeli, dobro izmieni i suseni (treba da se vistinski isuseni-tvrdi), gi potpecuvas na plotna kako suva piperka.
Potoa od niv pravis salata so: Zovrien ocet razblazen so voda, zejtin i nane so crven piper(lut ili blag).
Seto toa se dosoluva po zelba, a nakraj se dodavaat i maslinki.
Ete otprilika taka.
 
Znam deka vo nedostig na suseni sardeli, moze svezite (izvalkani vo brasno), ubavo da se isprzat do crveno- da krckaat.
Ponatamošnata postapka e ista.
 
E pa, dobar apetit vi posakuvam so sakanata Dogy. Neka vi svirat pilinja duri si jadete sviripile.
 
 
Bi bila srekna ako nekoj me popravi. Mozebi e vreme da ja doznaam vistinata.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2006 во 01:06
а свирипиле знае некој како се прави?
пошто го должам рецептот, на една моја драга особа.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.