IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали се спасуваме преку верата или делата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали се спасуваме преку верата или делата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:23

Maran Ata, одиш надвор од темата. Ние овде дискутираме за христијаните, како тие се спасуваат (сега), дали преку вера или преку дела, а не за идниот Божји суд на нехристијаните. Тоа е сосема друга тема за која радо би дискутирал доколку ти или некој друг ја отвори.

 
Ајде сега ти одговори ми едно прашање на темава:
Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:36
EvAngelos, воопшто не сум надвор од темата. Темата е „Дали се спасуваме преку верата или делата?“, а спасение/неспасение не се однесува само на тебе или мене или само на тој или овој Христијанин, туку за целиот човечки род. Судот Божји е поврзан со спасението/неспасението на луѓето, и наместо ти мене да ми поставуваш прашање, обиди се да одговориш на веќе поставеното од моја страна!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:40
Мараната, Божјиот општ суд и спасението се големи и широки теми. Јас оваа тема ја конкретизирав на христијаните. (Прво пробав да напишам во насловот на темава: Дали христијаните се спасуваат преку верата и делата?, но бидејќи не се дозволени толку бувки, затоа го скратив на помалку, но во воведот ја отворив дискусијата за христијаните затоа што токму таа тема ја подигнавме на темата за митарствата и за да не бидеме оф-топик јас ја отворив оваа тема тука.
 
Епа повели, одговори на он-топик прашањето:
Како се спасил разбојникот, преку верата или преку делата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:49
ЕвАнгелос, очигледно немаш одговор на моето прашање, па сега врти-сучи само некако да го избегнеш. Кога ќе дадеш одговор, тогаш и јас ќе почнам да ти одговарам, а не како на темата што те прашав прва да ми наведеш 10 христијани од 3-ти век кои верувале како тебе, па ти го сврте јас да сум ти навела такви, и откако ти дадов 10мина на листата, наместо како христијанин да постапиш и ти да дадеш таква листа, почна да бараш јас тебе да сум ти докажувала дека тие верувале како мене. Сега сакаш истото и тука да го направиш.

Па кога ќе почнеш да дискутираш како возрасен?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 03:59
Maranta, твоето прашање е оф-топик и затоа не ти го одговарам. А зошто ти не го одговараш моето он-топик прашање, е тука лежи зајакот намигнување
Ти не ме праша мене  прво, туку ти ја праша Rita.MD, а потоа јас, откако видов дека магарето му вели на зајакот дека има големи уши, ти го поставив прв тебе истото прашање и ти наместо да ми наведеш 10 верници од 3 век кои што верувале како тебе, ми наведе 10 верници кои што НЕ верувале како тебе. Значи ти не го исполни условот кој што самата го постави и затоа црвенеење ... затоа помири се со судбината дека православието нема континуитет каков што тврдите дека има, помири се со судбината дека православието и христијанството што го проповедале Христос и апостолите се два различни нешта, со различни верувања и различна пракса.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 20:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?
Во големата Христова објава „Ова е Мојата Реч - Алфа и Омега„ Христос (зборувајќи за распетието помеѓу двата разбојника) објасни:

„Зборовите кои Јас, како Исус од Назарет, според смисолот, му ги кажав на грешникот „Навистина ти велам, уште денес ќе бидеш со мене во рајот!„, беа зборови на прошка. Тој влезе во повискои подрачја на животот, во кои не мораше да трпи ниту болка ниту патење, бидејќи се спозна себе си, се покаја и го намири своето, и така стана прифатен во Мене, Христос. Имено, тој беше украл за своето семејство кое гладуваше.

Оној другиот пак беше убиец, и си ја прими својата плата.„
(од поглавието Исусовото распнување на крст)

Значи тој го постигнал тоа преку самоспознавање и отплата на грешното, не преку гола вера. Верата е само прв чекор, но доколку не се примени тоа во кое веруваме(учењето) тогаш последиците откако сеидбата од не-делата ќе созрее, ќе мора да се поднесат како горчливи последици.


Изменето од Majkl - 28.Септември.2009 во 20:09
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 00:21

Дали знаете што значи зборот Милост?


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 01:35
Originally posted by spiros spiros напиша:


Дали знаете што значи зборот Милост?



ajde kazi prosvetliголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 01:50
Мајкл, чек да земам ливче и да си запишам што вели оваа вашава Габриеле за разбојникот среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 20:08
Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?

evagelos sto mislis ti kako se spasil?
evangelos ajde da receme deka on se spasil deka hristos rekol no stoe   so drugite narodi narodite od minatoto od idninata?
treba da svatis i da svatite edna rabota , deka zaedno i muslimanite i vistinskite hristijani koi gi sledat stapkite na pratenikot isus, NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO
veruvaat deka na covekot ke mu se sudi samo spored verata i delata,...
ane    kako sto vie tvrdite i go branite stavov   vas    i najkontroverzniot covek vo biblijata pavle koj on tvrdi   deka    na covekot ke mu se sudi samo preku verata .
pa evangelos daj izjasnise   sto mislis ti na sto ke muse sudi na covekot samo preku vera ili preku vera i dela ?

i daj da ja zavrsime ovaa tema i da zaklucime deka covekot se spasuva samo preku vera i dela   i da ja otvrlime dogmata   na pavlinovata teorija koja e razlicna od   ucenjeto od drugite, koje kretor i osnovac na   izmenatoto hristijanstvo,,,..

fala na razbiranje,,,,,,,,,,,,, pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 20:23
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?

evagelos sto mislis ti kako se spasil?
evangelos ajde da receme deka on se spasil deka hristos rekol no stoe   so drugite narodi narodite od minatoto od idninata?
treba da svatis i da svatite edna rabota , deka zaedno i muslimanite i vistinskite hristijani koi gi sledat stapkite na pratenikot isus, NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO
veruvaat deka na covekot ke mu se sudi samo spored verata i delata,...
ane    kako sto vie tvrdite i go branite stavov   vas    i najkontroverzniot covek vo biblijata pavle koj on tvrdi   deka    na covekot ke mu se sudi samo preku verata .
pa evangelos daj izjasnise   sto mislis ti na sto ke muse sudi na covekot samo preku vera ili preku vera i dela ?

i daj da ja zavrsime ovaa tema i da zaklucime deka covekot se spasuva samo preku vera i dela   i da ja otvrlime dogmata   na pavlinovata teorija koja e razlicna od   ucenjeto od drugite, koje kretor i osnovac na   izmenatoto hristijanstvo,,,..

fala na razbiranje,,,,,,,,,,,,, pozdrav


Го изедовте Павле...ма%20ајдеСветиот апостол Павле, најголемиот Христов мисионер на сите времиња.

Инаку се сложувам-вера + дела=СПАС, т.е. вечен живот.Тие две работи се недделиви една од друга. Како жолчка и белка кои се заедно во јајцето.

Темата нема да ја затворам, таа е вечна и инспиративна тема и покажува богатство на мислења од кои сите по нешто научуваме.

 Не може како што сакаш ти да се сложат сите со тебе, да го отфрлиме Павле и посланијата и да станеме муслимани.
Овде никој не смее да наметнува своја вера.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 21:13
nikoj ne vi nametnuva vera nitu vi rekov da postanete muslimanii kako samo ti razmisluvas nemozam da te svatam   pa ti zivisi i veruvaj sporet tvojata vera jas spored mojata    noo oovoje forum vo koj diskutirame t.e za ovaa tema go spomnav pavle     ivi citrav negovi citati koi go negiraat tvrdenjeto na jaakov velis deka se slozuvas so toa vera+dela deka tie se nedelivi edna od druga dodeka reformatorot pavle spored citati od bilijata imaat poinakvo mislenje    a vie go branite   nego i negovata teroija (EDNA LJUBENICA NE SE DRZI POD DVE MISKI)

covekot se opravduva ne preku delata od zakonot tuku samo preku verata vo isua hrista(poslanie na pavle do galatjanite,2,16)

ova ja ne go izmisliv tukue pavlinova teorija , i ne gledam nesto sto treba da se brani ovoj stav ili mislenje na pavle ,,,,

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Го изедовте Павле...Светиот апостол Павле, најголемиот Христов мисионер на сите времиња.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ili najgolem   misionjer   ili najgolem lazgo ,, lazliv misionjer vo koj isus ve predupredil
PZAETE SE OD LAZNITE PROROCI KOI DOAGAAT OD OVCA KOZA, AODNATRE SE VOLCI GRABLIVI PO NIVNITE PLODOVI KE GI PREPOZNAETE.


Изменето од al__ISLAM - 29.Септември.2009 во 21:16
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 21:43
Ај смири се малку. Два дена.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 23:48
Originally posted by anakin anakin напиша:


ajde kazi ...


Милост значи: незаслужена добрина!

Кој верува на Милоста БОЖЈА, живее од Милоста БОЖЈА и за Милоста БОЖЈА, од него се лее добрина!

Бидејќи се јави Божјата милост, спасителна за сите луѓе.
Таа нё учи да ги отфрлиме нечесноста и похотите од овој свет, чесно, праведно и побожно да поживееме во овој век, ...!
(Тит 2:11 и тн.)
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.