IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - Кошарка ЕП во Полска 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кошарка ЕП во Полска 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 14:06
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 19:34
Hmmm...

I sto kje napravime denes? Nekoj da prognozira? Rezultat?


Makedonija - Francija

Изменето од Neptun74 - 11.Септември.2009 во 19:35
DeepBlue
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:48
So da se prognozira covece..ne dotepaa..podobar basket se igra kaj mene u malo,so sigurnost izjavuvam..bez razlika kolku i da e edna reprezentacija jaka,ne treba da se predavas uste od pocetok,tuku treba da grizes,da igras,a toa ne e slucaj so nasive kosarkari..makedonskiot sindrom nikogas nema da iscezne izgleda..rekov ja na 7-mo nebo se sea be..go tepaa Izrael..wowwww
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 23:40
Ne mi go zemaj najgolemoto zadovolstvo koga gi gledam nasite reprezentacii. Ne mozam da se raduvam na pobedi. Ne mozam da se raduvam na dobra igra, zalaganje, akcii, poedinci... Mi ostanuva edinstveno sportskata vozbuda pred utakmica...
DeepBlue
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 11:44
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Ne mi go zemaj najgolemoto zadovolstvo koga gi gledam nasite reprezentacii. Ne mozam da se raduvam na pobedi. Ne mozam da se raduvam na dobra igra, zalaganje, akcii, poedinci... Mi ostanuva edinstveno sportskata vozbuda pred utakmica...


Е во право си за ова
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 18:36
Odlicna partija denesзабава
"Padna" i Germanija, 86:75!!!!!
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 18:39
Со цврста одбрана до сигурна победа!!!
13/09/2009 18:03

Падна Германија. Со цврста игра во одбраната и сигурен напад Македонската кошаркарска репрезентација ја забележа втората историска победа на Европското првенство во Полска. Прикажавме зрела игра со што заслужено стигнавме до победата.

Натпреварот го отворивме слабо, но како одминуваше времето игравме се посигурно и посигурно. Врбица Стефанов ја превзеде одговорноста на свои плеќи. По првите три промашени шута нашиот капитен избувна и  реализираше 25 поени без никакво промашување. Изигра Врба лидерски и нормално, кога нему му иде полесно им е и на останатите.

Од како заминуваме на полувреме со нерешени 38-38 , на стартот на третиот период полека почнавме да го кршиме резултатот. Пред се, тоа се должи на фантастичната одбрана, кога не му дозволивме на противнико да упати удар кон нашиот кош. Имавме 4-5 украдени топки во серија и со сигурна реализација на спротивната страна се одлепивме на двоцифрена предност. Во овој период од играта доминираа Диме Тасовски и Џеремаја Мејси кои отворија убава поентерска серија, а потпомогнати од Антиќ, отидовме и на највисоки + 17... Не ја направивме истата грешка, како против Хрватска, па така смирено во последната четвртина го држевме противникот на резултатска дистанца и победата беше тука.

По кој знае кој пат се покажува дека одбраната е таа која ги носи победите. Без разлика дали играме против Хрватска, Франција или Германија, тимската игра е онаа која носи резултат. Кога оди во одбрана полесно е во напад. Нашите денес тоа го потврдија и ние сме им благодарни од се срце. Покажаа желба, борбеност и знаење а ние тоа го цениме.

Со математика и со тоа на кое место ќе завршиме ќе се занимаваме по завршувањето на утрешниот натпревар. Штета што не ја совладавме Хрватска, со што би се подотвориле шансите за влез во четвртфиналето, но што е тука е....

Поскауваме ваква игра и утре, против бранителот на тронот Русија. Нема никаков притисок врз момците не треба да има никаков страв. Без разлика што и да се случи тие се нашите херои! СРЦЕ НА ТЕРЕН!!!

 

prevzmeno: управа шиткачи/спортски.мк

 

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 20:38
Jako igraa denes...samo napred...

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 16:32
+7 против Русија за четвртфинале!

Ако сакаме да се пласираме во четвртфиналето на ЕП, сега ќе имаме уште потешка задача.

По поразот, помалку и неочекуван, на Грција против Русија (65:68), Русите дојдоа во ситуација и со пораз против нас во понеделник попладне да бидат четвртфиналисти.

Нашите математики пред овој дуел се јасни. Ако досега ни беше доволна и победа, обична, што се вели, сега ситуацијата се менува.

Под услов да влеземе во "триаголник" со Русија и со Хрватска (ако ја победи Германија во последното коло), против Русите ќе ни треба победа изразена со најмалку седум поени разлика, и тоа само заради нашиот пораз од Хрватите (71:81) во првата фаза.

Русија има победа над Хрватска (62:59), значи имаат плус 3 кош -количник, додека Хрватите во тој случај ќе имаат дефинитивен плус од 7 кошеви.

Ние треба да ја топиме негативата од 10 поени, па со тие евентуално седум, би дошле на минус 3, а тогаш Русија ќе има еден повеќе и испаѓа од четвртфиналната трка.

Другата полесна и подобра варијанта за нас е ако Германија ја победи Хрватска во последниот меч од втората фаза во Бидгошч.

Тогаш, под услов да ја совладаме Русија, се прави "триаголник" меѓу нас Германија и Русија. Во него ние имаме плус 11, оние со Германците, додека, пак, тие имаат плус од три поени (76:73) против Русија. Значи се на -8.

Или поедноставно кажано, ќе ни треба само победа, без оглед на тоа со колкав број поени биде изразена.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
ss_derIvat_ss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ss_derIvat_ss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 22:54
ОООООООООООООООООО Турцииииии !!!!!!


Ќе се видиме опет у полуфинале.

Нашиве премлади се, немаше кој да превземе одговорност, у напад сите играа у грч. У секој случај честито за Турција, но не е све готово.

Изменето од ss_derIvat_ss - 14.Септември.2009 во 23:05
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 23:08
Komentatorot na RTS zakon hahaha.... Trojkaaaaaaaaaaaaaaa Buuuuuuuuuuum nesrekno izgubi Srbija...ali toa e...

Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 01:16
Originally posted by ss_derIvat_ss ss_derIvat_ss напиша:

ОООООООООООООООООО Турцииииии !!!!!!


Ќе се видиме опет у полуфинале.

Нашиве премлади се, немаше кој да превземе одговорност, у напад сите играа у грч. У секој случај честито за Турција, но не е све готово.
 
 
Fala mnoguuuголемо%20гушкање 
 
I srbite beja jaki ama to e toнамигнување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 11:31
"Зборнајата" без Кириленко и Крипаја

Бранителот на шампионската титула, селекцијата на Русија ќе ни се спротивстави без двете најголеми имиња.

Дејвид Блат не само што не ќе може да смета на услугите на најдобриот, на Андреј Кириленко, главоболките ги зголеми и повредата на Виктор Кријапа, една од ретките НБА ѕвезди кои ги имаат Русите.

Блат беше принуден да го намали просекот на годините во рускиот состав.

Да им даде шанса на помладите руски сили кои треба ја да претставуваат иднината.

Во тимот го нема и јунакот од Мадрид, Џ. Р. Холден, неговото американско место ќе го заземе Кели Мек Карти. Но и тука е прашање колку тој навистина може да направи во еден ваков распоред на силите.

По сите овие измени, излегува дека Сергеј Мониа треба да биде главната ѕвезда кај бранителот на трофејот. Но, и тој досега не бил во една таква ситуација, па и тука е прашање колку може да земе од одговорноста.

Јасно е дека руската младост треба да ја брани честа и златото, а на Блат е да го склопи тоа во една победничка целина

Факт е дека Русите се една од "најосакатените" селекции кои ќе бидат во Полска, но исто така мора да се знае дека оној кој ќе сака или обиде да ги потцени, ќе си помине многу лошо.

Токму ова се однесува на нашите момци кои самите се свесни дека само со 100% залагање ќе можат да го добијат се уште актуелниот шампион, кој ни овој пат нема да ни прости ниту една грешка.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 18:09
Како се шитнавме,безвеза..си ја прокоцкаа шансата..сами се криви..а и тој арсиќ..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,452 секунди.