IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Албански паралелки по медицина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албански паралелки по медицина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:30
Според изјавата на еден од родителите (извисените) не биле информирани дека ќе има запишување по принципот Кој прв поднесе документи а тие од солидарност чекале да оди -Или сите или никој. Излезе дека тие солидарните сега ќе учат медицина ама не во Панче Караѓозов.
Ако си одеа по редовен пат, со приемни ситуацијата ќе беше веројатно поинаква, ама народната поговорка вели- Посака рогови, ги изгуби и ушите. Жалосно само за децата кои излегоа жртви на непромисленоста на своите родители.
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Според изјавата на еден од родителите (извисените) не биле информирани дека ќе има запишување по принципот Кој прв поднесе документи а тие од солидарност чекале да оди -Или сите или никој. Излезе дека тие солидарните сега ќе учат медицина ама не во Панче Караѓозов.
Ако си одеа по редовен пат, со приемни ситуацијата ќе беше веројатно поинаква, ама народната поговорка вели- Посака рогови, ги изгуби и ушите. Жалосно само за децата кои излегоа жртви на непромисленоста на своите родители.


Па кога им викаше АВС “прв апликант-прв запишан“ тие не веруваа,е сега Џелал министерот нека ги управа.голема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 23:32
Dzelal odi u rekonstrukcija, голема%20насмевка
Toa se vika ne strajkuvaj, ne se buni i ne se organiziraj oti se e dezorganizacija. Na kraj izleguva Janko jadi burek vo pravo so ona negovoto - Duri ima ovci ke ima i volna i dzemperi.изненадување
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 01:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Dzelal odi u rekonstrukcija, голема%20насмевка
Toa se vika ne strajkuvaj, ne se buni i ne se organiziraj oti se e dezorganizacija. Na kraj izleguva Janko jadi burek vo pravo so ona negovoto - Duri ima ovci ke ima i volna i dzemperi.изненадување


Јас па би рекол малку поинаку:

-Дури има потреба од волна и џемпери,ќе има овци.црвенеење
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 09:31
jas bi rekol janko da jadi g**** ( oftopik ova go mrazam janko)

Изменето од Анастеа - 04.Септември.2009 во 10:23
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 02:05
Originally posted by ABC ABC напиша:

Пак тој со приемни испити, ти кажав дека приемните испити за насочено и задолжително средно образование се само “финта“ која служи за корумпирање на наставниците или оние кој тоа го спроведуваат...

Види, не сакам да ме разбереш дека јас сум за приемните испити. Јас сум против (кога веќе средното е здолжително) и затоа нив ги ставив  само како паралела, споредба со другите опции. Ако овде кај приемните се прават „финти“, кој гарантира дека со другите методи нема да се случи истото. Остај ти тоа што велиш министерствата за образование и информатика ќе гарантираат. И таму се истите луѓе кои би контролирале и гарантирале за регуларноста на приемните исто како и за другите начини. И таму има луѓе кои се подложни да направат „финти“ - ако треба, без оглед дали се работи за приемен или за прв запишан, прв примен.
Меѓутоа, освен оној претходен мој аргумент за нееднаквиот третман на децата од (на пример Скопје) и од другите градови за некое училиште во Скопје, ми се наметна уште еден, наизглед глупав и смешен аргумент, но не и нереален. Во овој случај, по принципот „прв пријавен - прв примен“ во соодветното училиште ќе има само тепачишта, бидејќи тие кои се посилни ќе ги искошкаат послабите и први ќе си се запишат!загриженост Којзнае, можеби некое дете ќе дојде и со „калашњиков“. Колку да се осигура дека ќе биде сигурно запишан.

Значи, кој е „лекот“? Повторно доаѓаме до она што уште пред неколку дена ти го започна (и за што јас во целост се согласувам, за што и пишав), дека ова со задолжителново средно образование е целосна утка. НАмерите за поголема образованост можеби се во ред, но начинот, техниката како е тоа осмислено (ако воопшто се мислело) е катастрофа!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 03:54
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Види, не сакам да ме разбереш дека јас сум за приемните испити. Јас сум против (кога веќе средното е здолжително) и затоа нив ги ставив  само како паралела, споредба со другите опции. Ако овде кај приемните се прават „финти“, кој гарантира дека со другите методи нема да се случи истото. Остај ти тоа што велиш министерствата за образование и информатика ќе гарантираат. И таму се истите луѓе кои би контролирале и гарантирале за регуларноста на приемните исто како и за другите начини. И таму има луѓе кои се подложни да направат „финти“ - ако треба, без оглед дали се работи за приемен или за прв запишан, прв примен.
Меѓутоа, освен оној претходен мој аргумент за нееднаквиот третман на децата од (на пример Скопје) и од другите градови за некое училиште во Скопје, ми се наметна уште еден, наизглед глупав и смешен аргумент, но не и нереален. Во овој случај, по принципот „прв пријавен - прв примен“ во соодветното училиште ќе има само тепачишта, бидејќи тие кои се посилни ќе ги искошкаат послабите и први ќе си се запишат!загриженост Којзнае, можеби некое дете ќе дојде и со „калашњиков“. Колку да се осигура дека ќе биде сигурно запишан.

Значи, кој е „лекот“? Повторно доаѓаме до она што уште пред неколку дена ти го започна (и за што јас во целост се согласувам, за што и пишав), дека ова со задолжителново средно образование е целосна утка. НАмерите за поголема образованост можеби се во ред, но начинот, техниката како е тоа осмислено (ако воопшто се мислело) е катастрофа!


Одкако веќе се спроведе помалку лудиот закон за задолжително средно образование,треба да се изнајде соодветен модалитет,без приемни испити и со пристап до најблиската соодветна школа која би ја избрал ученикот.Патните и други трошоци би им се обезбедувале само на оние ученици кој се запишуваат во најблиското соодветно училиште,па не би рекол дека некој од Прилеп ќе конк*рира во Скопје за да се запише на некој смер кој го има во Прилеп.Значи приоритет број 1 ќе биде близина на местото на живеење,а комјутерскиот систем точно ќе покаже дали некој го исполнува или не соодветниот прв услов за запишување,кога се знае дека и вториот услов за патни трошоци и бесплатно сместување во интернат нема да му бидат обезбедени,ако сака да учи во Скопје.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 12:04
Originally posted by ABC ABC напиша:

Одкако веќе се спроведе помалку лудиот закон за задолжително средно образование,...

збунетостМалку?!изненадувањеголема%20насмевка
Originally posted by ABC ABC напиша:

... треба да се изнајде соодветен модалитет,...

Досега веќе требало, па потоа да се „пушта“ законот!
Originally posted by ABC ABC напиша:

... без приемни испити и со пристап до најблиската соодветна школа која би ја избрал ученикот ... Значи приоритет број 1 ќе биде близина на местото на живеење,...

Е со ова не се согласувам, бидејќи не е мал бројот на ученици кои од другите градови на МК (во кои нема соодветно средно училиште) учат на пр. во:
- Скопје (ЕМУЦ, ГУЦ, ПТТ, за железничари, незнам како се викаше, најверојатно ЖУЦ, потоа средното за ликовна уметност, па музичко, ...
- Велес хемиско училиште
- Свети Николе ветеринарно
- Кавадарци земјоделско
- Охрид угостителство
... ... ...

Дали само децата од овие градови во кои се наоѓаат наведените училишта имаат право (но и мораат, значи им се наметнува) да се запишуваат во тие училишта?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.