IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
DeX Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 21:29
Stesa .
Многу ми се свиѓа ова што го читам,и ти посакувам уште многу срекни децении да поминеш срекен и здрав живот.
Поздрав
Трчање,работа и излегувања-журки и сл,беа мојот живот.Времето беше супер,летото беше во полн ек.
На забавата едвај и ставав крај.
Се до едно утро,кога се разбудив и многу чудно се осеќав.
Уморот ме имаше совладано.
Отидов кај мојот доктор,ми рече дека тоа што го осеќам било од замор и од ништо друго.
Потоа бев да ми ја проверат крвта.
Истото ми го кажаа и таму,потоа отидов на томографија-компјутер и таму ништо не можеше да ми се најде и испаѓаше дека јас сум здрав 100%,а во мене не се осеќав добро нити можев да одам право-осеќав дека сум нестабилен.
После сите кажувања од докторите дека сум преморен и дека ништо не ми е јас отидов да си направам магнетна резонанца.
Кога ја направив имаше и што да се види.
МР покажуваше дека 99,9% имам мултиплекс.
Онаа грозна болест болест за која што имам само слушано и читано?
За која што мислев дека дека им се случува на другите.Епа не!!!Беше во мене спиела сиве овие години,чекала да скокне и...............
Ме фати тотално неподготвен.
Мојот живот постана драма.
Доктори,прегледи,МР
Мојот живот постана живот кој не е мојот веке.
Во секој случај мојата верба кон Бога е преголема па ова го прифатив многу лесно како така требало да биде.
Сега веќе не разговараме за "оваа" туку сега си имаме CCSVI
Позздрав до сите.
ав

Изменето од DeX - 01.Август.2010 во 03:51
Кон врв
info Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај info Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 21:17
Zdravo,
Stesa mozes li podetalno da objasnis kade gi pravese ispituvanjata za venite i dali takva moznost postoi kaj nas vo Filip Vtori, ili kaj niv samo intervencijata ja pravese?
Veruvam deka ke ti bide podobro vo sekoj slucaj od ovaa intervencija.
Golem pozdrav.
Кон врв
Stesa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 18:15
Pozdrav do site,
Pisuvav pred nekoe vreme. Eve pak da vi se javam - MS imam 14 godini i se pocituvavme do pred dve-tri godini, jas nea, ona mene. Zdrav zivot, optimizam, balansirana hrana... E posle nekoe vreme jas ne ja pocituvav, pa i ona mene. Me dostignuvase.
Stom slusnav za CCSVI - pocnav so kopanje po net, javuvanje, kontakti... Posle site patesestvija, gi ispraviv venite vo "Filip Vtori", vo mart. Eve me posle 4 nepolni meseci, moze da kazam deka ima podobruvanje na site polinja.
a. piramidalni funkcii (MS-zamorot iscezna, mozam da pravam planovi za cel den)
b. cerebralni funkcii (Nema vrtoglavici, ramnotezata poleka se stabilizira - imav problemi i so anemija)
c. sfinkteri (bez urgentno trcanje vo toalet, patuvanja bez postojani i ponizuvacki zapiranja)
d. oset (bez restezii - pritisok, trpnenje, zarenje; bez "struen udar" veke dva meseci)
e. vidni i funkcii na pogledot (zabelezav deka mozam da citam so okoto koe pred toa davase zamatena slika)
f. mentalni funkcii (polesna koncentracija, bez umor..)
Znam deka CCSVI e eksperimentalna opcija, znam deka ne se znae kako ke se razviva za 5-10 godini, no znam i deka go nemam luksuzot da cekam tolku. Zasega e dobro.
Stojam na raspolaganje za site vasi prasanja.
Pozdrav, bidete zdravi i optimisticni.
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2010 во 16:34
Dejan pozdrav! Kaj mene ne se primetuva deka sum bolna, no bi sakala na site da im kazam i da ne me maltretiraat (iako sum svesna deka ziveeme vo malogragansko opstestvo so predrasudi), sum probala na bliski da im raskazam, no ne mi veruvaat, mislat deka si umisluvam. Samo so vas, so ist problem kako mene, mozam da se razberam..Ova e prokletstvo...
Ja otvoriv ovaa tema na forumov bidejki nemase na makedonski jazik dosega. Posledni sme vo se, pa taka i vo ova.No, se nadevam deka barem ke go smenime imeto na temata vo CCSVI.
Ubav vikend na site!
Кон врв
Дејан Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дејан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 13:21
Ви благодарам на сите посебно тебе Shpela   затоа што ја  отвори оваа тема,за која што иако многу оптимистички гледам на болества,ми беше незгодно од луѓето што ме гледаат дека одам како со шината нога па им викав ЛИГАМЕНТИТЕ ГИ ИСТЕГНАВ,од кога почнав да се дружам барем виртуелно со Вас многу послободно можам да кажам на сите што ме гледаат дека имам  мултиплекс склероза.
Муабетиве што ги читам на форумов стварно држат место-Многу не има али малку кажуваме дека сме болни,се надевам дека ке ни се намали бројот а и дур сме членови да сме искрени со светов.
Поздрав од мене до сите васи болни и здрави.
големо%20гушкање
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2010 во 16:02
DA ,aktivni se i toa 5ti vaskularen svetski centar za CCSVI-ms se...bravo !!!
@Дејан и @Avatar23 jas primenuvav joga pred nekoe vreme,pomaga vo sostobata vo MS i site vezbi koi fizicki ne zamoruvaat se dobredojdeni...se sogglasuvam so Dejan,ms e periodicna bolest ,hronicna za koja se uste ne i se poznari pricinitelite ,a voeedno ako ne e poznat pricinitelot ne se znae sto treba da se leci,no ete se odi na podobro so najnovite israzuvanja i proceduri za MS..CCSVI-cetranlna spinalna venska insufiencija edna od pretpostavkite kako moze da se predizvika ms




Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 14:50
Nasite severni sosedi se veke aktivni:

http://www.youtube.com/watch?v=FCkCZz4ZswA
Кон врв
Дејан Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дејан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 18:19
Сум пробал и јас со јогата,али не можам  да се опуштам така целосно-да го одвоиме духот од телото-да медитирам.
Иначе можеби се е во ред,не викам дека јогата не помага.
Али јас пак на моето.
:)
Господ да им дајт на сите здравје па и мене.
да
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 10:00
Да, целосно е излечена, но она навистина навлезе во јогата, посетуваше разни семинари, читаше најразлична литература на таа тема, одеше дури до Јапонија. Значи, само со површен пристап, резултатите се минимални или моментални. Во еден момент, кога самата почувствува ги отфрли сите лекарства на званичната медицина (и покрај отпорот и негудувањата на лекарите) и еве веќе 6,7 години, на нивно неверување жената е во одлична состојба. (Она ги има поминато сите степени, па и највисокиот кога достигнуваш одвојување на духот од телото-во овој дел не се разбирам, па нема да навлегувам, јас завршив само две нивоа, се уште не се чувствувам подготвено за трето).Знам друга личност (не со посетување семинари, туку), на која состојбата драстично и се подобри со бременоста, и траеше 2 години по породувањето, но потоа следеше болен развод, стрес, хаос и се и се врати од почеток.

Изменето од Avatar23 - 10.Јуни.2010 во 10:07
Кон врв
Дејан Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дејан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 12:45
Све е то во ред и јас вервам дека Јогата е добра за нашава болест,али ме интересират дали на пријателите кои се излечиле од мултиплекс со   јогата се здрави сеуште?
Мултиплексот е периодична болест може да му е подобро на човек од јога,некои вежби,али не е за стално.
Има периоди кога човек си мисли дека е излечен али не целосно.
И јас мислев дека сум излечен но ми треба време и ке  сум.
Поздрав до сите
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 09:27
I jas znam luge koi sto se imaat izleceno od lupus, MS, morbus still, blagodarenie na k*rsevite koi sto gi posetuvaa na spiritualna joga vo MKC kaj Sveto.
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 13:30
Moja draga licnost se izleci od MS blagodarenie na spiritualnata joga i vegetarijanskata ishrana. Kolku i da ne veruvate vo ova, postoi faktot deka centralniot nerven sistem e toj koj sto go izgraduva celiot organizam i upravuva so nego (so site organi). Dokolku e pod stres centralniot nerven sistem ne dobiva soodvetni informacii od organite i ne e sposoben da gi vrati istite. So drugi zborovi nastanuva kratok spoj vo sistemot i CNS sopstvenite organi zapocnuva da gi tretira kako strano telo i da gi napaga. Za da se vratat vo normalna sostojba neophodni se dolgi odmori, relaksacija i meditacii odnosno odrzuvanje na sostojbata na prazen um.

Изменето од Eva10 - 08.Јуни.2010 во 13:31
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 13:46
Fala sto se javi i fala za informacijata. Neznaev deka veke startuvale so intervenciite kaj Zan Mitrev. Mnogu me interesira kako im e na pacientite posle diletacijata. Gi molam site sto pravele da se javat tuka da napisat dva, tri reda. Pozdrav i za drustvoto za MS sto se izborilo za popust za pacientite. Sekoja cest.
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 13:04
Mediumite  si poigraa so denot za MS vo  druga akontacija,i im pisav na site tv mediumi da go prdrzat denot i da iskazat podrsaka vo borbata protiv MS ,no ete toa e makedonskata realnost premnogu e surova ,a novinarite polni se za senzalionalno izvestuvanje so dramaticen tek...

Teorijata na Zamboni se izveduva i kaj nas vo Makdonija,kaj dr. Zan Mitrev ..nekolku pacienti ja imat izvrseno ...Drustvoto Za MS vo Dare Djambaz skluci dgvor za 50% popust za izvedba na balon diletacija tretmanot i za snimkite..D.r Nikodievic i plus uste eden nevrolog se na obuka kaj Zamboni ...So sreka neka ni e ...!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.