IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Stargazing
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Stargazing

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Stargazing
    Испратена: 17.Јуни.2009 во 02:09
Zdravo decki,

ja citav temata astronomija, i gleam deka ima zainteresirani forumdzii za ovaa rabota, pa resiv da otvoram edna vakva tema. neodamna go najdov ova programce:

http://www.stellarium.org/

pa gledam deka mnogu lesno so negova pomos mozi da se najdat sodzvezdija, planeti, galaksii i drugi chuda i vragovi na noknoto nebo. jas ziveam vo skopje, i od svetlosnoto zagaduvanje nisto ne se gleda.

prasanje: dali koga ste patuvale niz makedonija, ste nasle nekoe mesto so malo svetlosno zagaduvanje? osobeno me interesira koe e najblisku do skopje, kade bi mozel da odam redovno i da posmatram.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 20:24
Originally posted by sasebt sasebt напиша:



....  prasanje: dali koga ste patuvale niz makedonija, ste nasle nekoe mesto so malo svetlosno zagaduvanje? osobeno me interesira koe e najblisku do skopje, kade bi mozel da odam redovno i da posmatram.

pozdrav


Sase kolku sto znam jas od Skopskoto Astronomsko Drustvo za nabljuduvanje na zvedite odat ili na Vodno ili na Skopska crna gora... makar sto i na bilo koe pomirno mesto (bez "svetlinsko" zagaduvanje голема%20насмевка ) nadvor ili periferija od Skopje bi bilo dobro za nabljuduvanje, samo steta sto naseto "letno" nebo e najsiromashno so sozvezdia тага
Pozz големо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 00:38
Од Зејчев рид се гледа добро небото, ама луѓето наместо со телескопи, со кондоми идат таму газење%20од%20смеење глупаци, не знаат што е небесна романтика голема%20насмевка

Изменето од mamamd - 19.Јуни.2009 во 05:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 01:16
hah mislam deka zajcev rid ne e bas ubavo mesto. na skopska crna gora ne sum bil, ne znam
na vodno, sum probal, ama duri i tamu ima zagaduvanje ... bas se gleda kako svetla polutopka nad skopje, mnogu povisoka od vodno, mozda duplo.

ednas bev nakaj kozjak, znam vozev po eden pat, pominav eden kamenolom, nekade nakaj markov manastir, t.e. posle nego. to bese lani vo avgust, za vreme na persidite, ali taa vecer imase mesecina, taka da nekako i ne se gledase bas ubavo dali ima svetlosno zagaduvanje ili ne.

mene mi e vo plan da napraam nekoja fotografija od centarot na mlecniot pat, pa, zatoa baram takvo mesto. ali, bi mozelo i redovno da se odi tamu i da se posmatraat zvezdite.

ne sum clen na astronomsko drustvo, poso za toa neam bas mnogu vreme, taka da, neam ni teleskop ni niso, samo fotoaparat :)

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.