IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 5. Не убивај?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

5. Не убивај?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 12:18
Уште ли не ти е јасно ова Меси? среќа Првата заповед "Не убивај" е морална заповед и не му дозволува на човекот да убива (по своја воља), додека пак втората е цивилна/општествена заповед и всушност претставува Божја казна извршена преку Израелскиот народ врз престапникот. Не заборавај дека Израел во тоа време имал теократско уредување и Божјите регулативи стапувале во сила преку народот.
 
Еве ти малку посовремена илустрација:
И денес во нашата држава со закон е забрането убиството. Тој закон важи за сите, и за полицајците и за војниците и за обичните цивили. Но сепак постои и воен закон кој им дозволува на војниците да убиваат во одредени услови, исто така постои и закон кој им дозволува на полицајците да убиваат во одредени услови, па дури и цивилите можат да убиваат во самоодбрана така?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 14:02
Dobar si za demagogija.

Sto ima vrska teokratskoto ili sekularno ureduvanje so Bozhjata naredba "Ne ubivaj!" ?

I sto mozhe chovek da napravi sto nemozhe semozhniot Bog sto go sozdade seto ona sto e vidlivo i nevidlivo? Demek Bog mozhe da unishtuva celi armii, mozhe da razdeli morinja, da donese potopi i sushi, a ne mozhe da kazni eden obichen smrtnik, pa mora za toa da bara pomosh od lugejto ?

Ova objasnuvanje ti e isto kako so nepostoechkite pretpotopski faraoni i lagata za Nefilite.

Sporedbata na opshtestvenoto ureduvanje na lugjeto so Boga ti e tolku smeshno sto ne vredi da se komentira.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 14:17
Ако не ти вреди да се коментира, тогаш подобро не коментирај, отколку да коментираш зелено.  За нефилите, во соодветната тема, те ставив во шах мат и покрај тоа што се обиде да ги извртуваш моите изјави таму.
Библискиот Бог може да казнува и дирекно и тоа неколку пати го направил, но ете, Бог од некои причини сакал да им даде закон на евреите и тие самите да го извршуваат тоа. Да не требал од тебе дозвола да побара за тоа?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Hyperborean Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hyperborean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 18:27
Заповедта е не убивај. 'Не убивај' е напишано без запирка, без загради, без фусноти. Не ограничува на луѓе, риби, животни, инсекти, цвеќиња, дрва, орхидеи... Тоа значи НЕ УБИВАЈ ВООПШТО, НИШТО ЖИВО, БЕЗ РАЗЛИКА НА СИТУАЦИЈАТА, УСЛОВИТЕ И ПРИЧИНИТЕ... Зошто има толкава логичка дупка се прашувате кога целиот екосистем е заснован на убивање (исто како и човечката историја)? И како можеа 'верниците' различно да си го толкуваат низ вековите? Затоа што е напишано од лоши автори во период кога и немало баш критериуми за пишување на фикција. Барање на логика и некоја морална поука е ко да бараш игла во сено. А за следбениците на овој фалш-совет, па тие се веќе верници. Простете им за незнаењето.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:25
Меси, мала корекција, заповедта "не убивај" не е 5-та по ред во Декалогот, туку 6-та.
Или можеби нешто друго ти означува таа бројка таму?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:06

EvAngelos, toa e dobra tema za razmisluvanje za nekoi koi se fakjaat za zborovi. Poznato e deka evangelistite uzhivaat vo toa.

A za tvojot shah mat... zatoa izbega od natamoshna diskusija. Vistinski biser ti beshe odgovorot sto go dade na krajot, na prashenjeto od strana na maria magdalena, vo vrska so citatot:

Zatoa zhenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazhot nad nea - poradi angelite.
Korintjani 11:9[/QUOTE]

Odgovorot e za nezaborav:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Во Библијата не е објаснето децидно зошто Павле вели "заради ангелите", но тоа сигурно не е заради причината која ја наведува Messenger


Kako sakash chovek da te svati kako seriozen sogovornik koga se odnesuvash potpolno neseriozno: "ne znam sto znachi toa, ama znam deka ne e toa sto govori sogovornikot".

Taka da potpolno se soglasuvam so tvojata konstatacija oti

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако не ти вреди да се коментира, тогаш подобро не коментирај


Treba da se pridrzhuvash do taa misla. Ako neshto ne znaesh podobro e da kazhesh deka ne znaesh i da stavish tochka posle toa. Ako ti se pokazhalo deka ne si vo pravo treba da si ja skrotish suetata i da imash doblest da go priznaesh toa, bez da filozofirash, da vrtish "kao kisha oko Kragujevca", da se sluzhish so lagi, da terash demagogii i da pravish dupki vo voda. I nema potreba od poziranje itrost, ironichnost ili sarkastichnost, oti toa ne pomaga vo nikakva diskusija, tuku samo zboruva za karakterot na sogovornikot.

Ajde, sega vrati se na temata i ako sakash da dodadesh neshto relevantno, novo, vredno i do sega nekazhano vo vrska so nea, poveli i napishi bez da gi isprashuvash chlenovite dali te tazbrale ili ne.


Изменето од Messenger - 06.Јуни.2009 во 20:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:08
Slepiot zboruva za boite .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:23

Messenger, не ти доликува како "модератор" да одиш офф-топик и да вмешуваш други муабети од други подфоруми на оваа несоодветна тема. Но, нејсе, кога веќе го правиш тоа, барем прави го мушки и цитирај ме целосно, целиот мој одговор, а не само првата реченица од истиот за потоа да си донесуваш некои твои паушални заклучоци. Еве го целиот мој одговор на прашањето до maria_magdalena, па она (а и другите) нека си пресуди за себе кој одговор/објаснување повеќе држи вода:

 
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Евангелос,
што мислиш тогаш за овој стих што го приложи Месинџер:

Zatoa zhenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazhot nad nea - poradi angelite.
Korintjani 11:9“
 
Во Библијата не е објаснето децидно зошто Павле вели "заради ангелите", но тоа сигурно не е заради причината која ја наведува Messenger, демек жените треба да се покриваат со шамии за да се скријат од паднатите ангели за да овие пак не ги видат и да ги силуваат пак голема%20насмевка Ако беше така, тогаш Павле немаше да им ја даде на жените таа заповед само кога тие се молат или пророкуваат, туку ке им ја препорачаше и за надвор од тие активности, бидејќи многу поверојатно е дека, кога демоните така би можеле да силуваат, тоа тие да го прават кога жената не се моли. Зарем не е тоа логично? Еве на пример, кога ти би била демон, дали би силувал некоја христијанка додека се моли т.е. додека е во комуникација со Бог, или пак кога се тушира на пример? голема%20насмевка
 
Ајде сега малку посериозно. Повеќето посериозни проучувачи на Библијата сметаат дека Павле тоа го вели заради следнава причина. Во Библијата, само 3 стиха пред горенаведениот, е кажано дека мажот е слава Божја (1 Коринтјаните 11:7), а пак жената е слава на мажот. За време на богослужбите се слави Бог и само Бог. На ангелите, да ми извинат православните, ама ич не им се допаѓа кога во црквите се слави некој друг освен Бог - во случајот мажот. Па затоа жените, кои се слава на мажот, треба да ги покриваат своите глави за време на богослужбите, за да не се истакнува славата на мажите, туку само славата на Бог. На кој начин жената е "слава на мажот" е друга тема и не би ја начнувал тука. Ете затоа јас (а и многу други) сметам дека Павле го вели тоа, но не велам дека тоа е апсолутно заради тоа, туку, како што кажав, тоа не е децидно објаснето во Библијата, но сепак, има некои претпоставки кои држат вода, а некои што не држат вода.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 06.Јуни.2009 во 20:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 22:22
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:03
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 23:35
Mozhno e alf, s'e e mozhno...

Mi se dopagja shto imash svoi pogledi na rabotite, bez obzir shto so nekoi od niv ne se slozhuvam. Mozhebi si vo pravo, koj znae?

Konkretno za ovoj sluchaj, ne se slozhuvam. Se raboti za edna od desette Bozhji zapovedi koja Isus ne samo shto ne ja abolira kako shto napravi so Sabotata, tuku osobeno ja akcentira direktno ili indirektno vo site svoi propovedanja na Ljubov i Milosrdie, kako kon svoite najbliski, taka i kon neprijatelite.


17 А ако сакаш да влезеш во животот, пази ги заповедите!”

18 Му рече: „Кои?” А Исус рече: „Не убивај , не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно,

19 почитувај ги татка си и мајка си и љуби го својот ближен како себеси!”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  19






Изменето од Messenger - 27.Октомври.2010 во 23:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2010 во 01:05
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:04
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2010 во 01:17
Originally posted by alf alf напиша:

Mesi,zakonot kako shto e daden odgovara za zivotno,no ne i za covek.
Iako i dvete raboti se zastapeni vo nas i zivotinskiot so nagon za prezivuvanje i coveckiot onoj Bozestveniot.

Sve zavisi od koj agol gledash.
Onoj za koj ti zboruvash e zivotinskiot na kogo mu treba zakon "ne ubivaj" .

No na onoj drugiot del coveckiot sosema ne potreben zakon vo taa smisla kako se tolkuva od zivotinskiot.
Zato na coveckiot del ovoj zakon dobiva druga smisla ili znacenje .Ona prvicnoto shto mu bilo dadeno na Adam kako prvo sozden "covek".
Otkako ke se nadmine zivotinskoto vo nas,pa covecnoto kje se stigne do Bozestvenoto,onamu kade zakonite nemaat uloga so koja covekot bi ziveel od strav zaradi smrta.
Toa e mesto kade se gubi zelbata za materijalniot zivot i sladosta sto toj gi nudi i isceznuva stravot od smrta,vladee mir vo dushata.

Ednostavno nemash nikakva zelba koja bi ja posakal da ti se ispolni pri duvanje na svekjata i zato ne ja gasish.

Se razbira ako nekoj covek smeta deka ne moze da go kontrolira zivotinskiot nagon vo sebe ovoj zakon mu treba.Iako ima dvojno znachenje.


Ma so ova potpolno se slozhuvam!

I jas velam deka stapot e za zhivotnite, za greshnite ljugje e zakonot, a za onie koi stanale svesni za Bozhenstvenoto vo niv ne treba nishto.

Rabotata e shto Isus eksplicitno veli deka za togashnoto (veruvam i segashnoto) nivo na svesta kaj lugjeto nekoi zapovedi s'e ushte treba da se neguvaat. Nekoi.

Ne za badijala veli deka eden den povtorno kje se pojavi megju Bozhjite cheda. Togash kje ja objavi Radosnata Vest i Najnoviot Zavet so koi kje gi abolira i preostanatite zapovedi za stadoto shto kje go povede so sebe.

Malkumina kje minat niz tesnite vrati, mnogumina kje se povikuvaat na negovoto ime, kje ja recitiraat seta Biblija naizust, kje postat po mesec dena, kje odat vo partali otkazhuvajkji se od materijalnite dobra, kje palat po sto svekji na den, kje se molat sekojdnevno za svoite dushi, kje miluvaat ikoni, kje peat psalmi, kje slavat odredeni denovi... Isus kje im reche "vas ne ve poznavam".





Изменето од Messenger - 28.Октомври.2010 во 01:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2010 во 11:04
A shto voopshto e vazno da se ubie ili ne, koga Sinot Bozji go ukinal zakonot i se e irelevantno???? (messenger, ova e tvojot omilen pozdrav)

"Rabotata e shto Isus eksplicitno veli deka za togashnoto (veruvam i segashnoto) nivo na svesta kaj lugjeto nekoi zapovedi s'e ushte treba da se neguvaat. Nekoi." - i koj odlucuva koi se tie nekoi??? Za mene se edni, a za tebe se drugi. Toa li sakash da kazesh? Sekoj si e svoj gazda.

Изменето од sk - 28.Октомври.2010 во 11:22
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2010 во 14:39
sk, isprevrtuvash kazhani raboti i gi prezentirsh vo sosem druga svetlina.

Toa shto e relevenatno za Isusovoto stado Isus mu gi kazha na mladiot chovek i so svoite propovedi na Apostolite i lugjeto koi go slushaa. Toa shto ne e relevantno toj ne go kazha. Ednostavno, neli?

Onie koi pripagjaat na Isusovoto stado go sledat Isusa bidejki:

6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14 

Onie koi ne pripagjaat na negovoto stado prodolzhuvaat spored uchenjeto na farizeite. I za niv toa s'e ushte im e potrebno i toa e sosema vo red.

Seto toa e mnogu ednostavno i nema potreba od zbunuvanje, chudenje i frustriranje. S'e vo svoe vreme.






Изменето од Messenger - 28.Октомври.2010 во 14:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.