IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 5. Не убивај?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

5. Не убивај?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 19:06
Prvo Bog veli:

- ubi za ova...

- ubi za ona...

- kamenuvaj gi za toa ...

- ne gi shtedi nitu doenchinjata i niv stavi gi pod tvojot mech...

- raspori gi utrobite na trudnite zheni i izvadi gi nivnite nerodeni rozhbi...

- ubi si gi tatkoto i mjaka si...

- ubi si gi bratot i sestrata...

- ubi si gi sopstvenite deca i voopshto da ne ti bide zhal za toa...


Pa potoa veli:

- svrti go i drugiot obraz...

- ljubi go blizhniot svoj kako sto se ljubish sebe si...

- pravi im na drugite kako sto sakash da ti pravat i tie tebe...

I toa ne bilo menuvanje na umot? Toa ne e sosem sprotivno uchenje? Toa bilo isto, samo sto e modifikacija za da ne prigotvi Bog za edno sekularno opshtestvo?


ene .. pisatelite, apostolite na bibijata ne bile prelucidni
i se zapletkuvaa malku vo svoite vizii
ono izgleda e povekje poradi toa sto mnogumina zapletkaa prsti vo slovoto bozje i nemozele da se dokoordiniraat

ova go kazuvam smrtno ozbilno ateisticki, oti ako isfrlitre site filozofski razmisluvanja i citate taka kako sti pisuva vo biblijata kje najdete milion nelogicnosti

no denesna crkva gledajki gi nelogicnostite ,, filozofski gi amortizira , da za slovoto bozje nema prostor za polemiziranje
i to
mesi mesi..... ejjjjjjj.....ne brckaj vo osiloto големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 19:41
panta reiнамигнување
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 19:42
duri i mojata ceshmaтага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:04
зошто?збунетост затоа што бог така рекол? мене само законот ме спречува да кокнам некој, не господ.голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:05
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

зошто?збунетост затоа што бог така рекол? мене само законот ме спречува да кокнам некој, не господ.голема%20насмевка


greska si bate

ne BOG ne zakon nego treba da tre spreci samo eden fakt covekot vo tebe

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:22
човекот во мене ме спречува човек да убијам, а не звер некој од човек, особено ако на мене или некој до мене го искажал своето зверство. таков не заслужил да живее понатака и само законот може да ме спречи да го пратам , кај што му е местото!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:34
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

човекот во мене ме спречува човек да убијам, а не звер некој од човек, особено ако на мене или некој до мене го искажал своето зверство. таков не заслужил да живее понатака и само законот може да ме спречи да го пратам , кај што му е местото!


и тоа шо го збориш е дискутабилно
па би било на широко
но како и да е
ДОБРО ШО ПОСТОИ ЗАКОН смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:37
е добро де..............ако законот утне, на мене ке остане!намигнување
Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 21:40
znaci da se pazime od abnormalen

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 22:04
не....барем додека има закон!намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 22:08
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

зошто?збунетост затоа што бог така рекол? мене само законот ме спречува да кокнам некој, не господ.голема%20насмевка
greska si batene BOG ne zakon nego treba da tre spreci samo eden fakt covekot vo tebe


anakin...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 22:10
аме меси
цар си....големо%20гушкање
но мислам дека треба да реагираш таму на постовите за мастурбација
некои верници си играат со психата на еден млад човек и тоа пред очите на свесни форумџии

не иде,, ово форум треба да донесе нешо добро а не лоше

а таму гледам сексуално забегување и мазохизам

за садисти да не трошам збор



Изменето од anakin - 24.Мај.2009 во 22:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 22:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...

I toa ne bilo menuvanje na umot? Toa ne e sosem sprotivno uchenje? ...



Не Месинџер, ако ги погледнеш писмата подлабоко ќе видиш дека не е менување на умот во однос на целта!

Дали ти Месинџер несакаш да се истреби убиството, неправдата, криминалот, ... на планетата земја ?
Не е ли и твојата активност тука една врста “света војна“ со твојот “меч“ против гревот?
Или можеби си тука на форумот само да убиеш време?


Писмото неможе да го разбере секој а најмалку оние што неверуваат на Милоста БОЖЈА!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 23:02
mesi e tuka zatoa sto e tuka
a ti si tuka za nekakva sveta vojna???? spiros????
тагаизненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.