IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Делата кој Бог ги направил за вас.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Делата кој Бог ги направил за вас.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:01
ми дозволи да бидам маjкаљубов
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:11
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов


Ti cestitam pagane . Bog neka te blagoslovi
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:14
а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:28
[QUOTE=abnormalen]а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а? [/

Нештата не се толку добри или лоши како што на прв поглед секогаш ни се чинат.
Навистина, не секој е обдарен со тоа да биде родител, но затоа пак ќе има некоја друга доблест, на пример да вдоми деца без родители и со тоа да им направи голема добрина.
Никогаш не знаеме зошто некои работи се такви какви ни се чинат, но само ако длабоко во себе се замислиме, можеби ќе го видиме благословот за кој не сме биле свесни.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:35
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?


Epa gledas abnormalen, Gospod ne e takov kakov sto si go zamisluvas. Ti mu velis na Boga, "Boze, ne mi se dopagas vakov. Begaj od mene, ne vredis nisto, sega ke te osudam!"

Ti si osuden i ti ke bides pred Bog na obvinitelnata klupa. Togas Bog ke te prasuva a ti ke molcis.

Ke te prasa: Zosto lazese? Zosto ne me povikuvase? Zosto ne ziveese cist zivot? Zosto mrazese? Zosto se karase ?


"A vam, na moite prijateli, vi velam: ne bojte se od onie, sto go ubivaat teloto i potoa nisto ne mozat da vi napravat;

no ke vi kazam od kogo da se boite:bojte se od Onoj, Koj po ubivanjeto ima vlast da frli vo pekolot; da vi velam, od Nego bojte se"!( Luka 12:4, 5)

Zborovi na Isus do Negovite ucenici . AMIN!
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:38
"Никогаш не знаеме зошто некои работи се такви какви ни се чинат,"




од каде тогаш некој знае дека баш господ му дозволил нешто?збунетостили  тој не спаѓа во тие некои? ако не ти се скинал конецот, крив е господ, а ако ти се скинал....така ти било пишано!,. нели?
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:43
Не.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:52
Nekoi vernici mislat deka Bog go kontrolira sekoj detal i deka se se sluchuva zatoa sto Toj neshto saka ili ne saka, zatoa sto Toj neshto dozvoluva ili nedozvoluva, zatoa sto toj nagraduva i kaznuva so tochno odredena prichina i t.n.

Od druga strana evidentno e deka postojat najgolemi nevernici koi se roditeli i koi zhiveat vo blagosostojba, kako i najgolemi vernici koi nemozhat da imaat deca i koi patat vo mizerija. Ima nevernici koi dozhiuvuvaat dlaboka starost i nevini deca koi zaginuvaat ushte vo procutit na svojata mladost...

Ovaa bila od sekogash najproblematichnata rabota so koja se srekjavala teologijata i iako ponudila povekje razlichni reshenija/odgovori na ovie pojavi nikogash ne dala eden seopfaten i definitiven odgovor koj, pred se, bi ja zadovoli nea samata, a da ne zboruvam za onie koi se nadvor od verata.

Tokmu zatoa na krajot se pojavuvaat apokalipticharite so nivnite tekstovi vo koi propovedaat definitivno unishtuvanje na nashiov zemen svet koj vekje izbegal od kontrola i od mozhnosta da bide upravuvan od strana na Boga po nachinot "nagrada i kazna".


Изменето од Messenger - 01.Јуни.2009 во 17:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 12:06
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?


А замисли како ни е нам верниците кој Го молиме Бог за добро во животот, а ни се случуваат искушенија од секаде или кога на некој не верен му се случат толку многу добри работи....
Што треба да сториме тогаш ние: Да љубомориме?- грев е.
Да кажеме: Доста ми е Боже не можам повеќе?

Се што треба е да се има голема вера во Бог, ако нешто немаме, ако ни е неопходно Бог ќе ни Го даде, само треба да бидеме стрпеливи..
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 12:07
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов

Честитам Пагане, Нека те Бог Благоствови со посебни Благоствови кој ги има за тебе и нека ти даде мудрост правилно да го воспиташ потомството.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:26
Многу ме размазил и само нешто мрморам и негодувам.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:27
bi go zamolil da prestane da gi pravi .... mozebi najposle kje mi bide poubavo голема%20насмевка
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:36
 - Зошто го тепаш брат ми ?
 - Ми се тепа бе !
 - Ај удри го уше еднаш.
 - Туп !
 - Ај уше еднаш !
 - Бам !
 - Ај уше еднаш !
 - Трас !
 - Бате, ај доста ме браниш, доволно беше.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 20:38
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов

среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.