IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христос и доброволниот комунизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христос и доброволниот комунизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Христос и доброволниот комунизам
    Испратена: 02.Мај.2009 во 00:45
Првите следбеници Христови на доброволен начин го напуштаа својот материјален посед и се здружуваа во комуни. Во тие комуни веќе неиграше никаква улога дали некој е евреин, грк, барбар, црн, бел, женско, машко, од богато семејство или пак од сиромашно, туку решавачкото беше Љубовта БОЖЈА и Нејзиното отелотворение - ХРИСТОС!


Оваа тема би сакал да ја посветам баш на тие комуни - или поточно речено - на таа сёопфатна комуна, кадешто не капиталот туку Љубовта беше ЦАР!

Би ви бил благодарен ако и вие учествувате во оваа тема.

Среќни првомајски празници на сите!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Marx_Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marx_Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 02:23
Овде се гледа кој размислува христијанско- комунистички.
Во прилог на твојата констатација би сакал да изложам неколку извадоци од библијата кои се од круцијално значење за да се акцентира социјалниот карактер на Христовото учење.

42 And they continued stedfastly in the apostles' doctrine and fellowship, and in breaking of bread, and in prayers. 44 And all that believed were together, and had all things in common; 45 And sold their possessions and goods, and parted them to all men, as every man had need. (King James Version)


32 And the multitude of them that believed were of one heart and of one soul: neither said any of them that ought of the things which he possessed was his own; but they had all things common. 33 And with great power gave the apostles witness of the resurrection of the Lord Jesus: and great grace was upon them all. 34 Neither was there any among them that lacked: for as many as were possessors of lands or houses sold them, and brought the prices of the things that were sold, 35 And laid them down at the apostles' feet: and distribution was made unto every man according as he had need. 36 And Joses, who by the apostles was surnamed Barnabas, (which is, being interpreted, The son of consolation,) a Levite, and of the country of Cyprus, 37 Having land, sold it, and brought the money, and laid it at the apostles' feet. (King James Version)

Инаку и двете се едни од моите омилени пасуси од светото писмо. Пред појавата на маркс, концептот за секуларен комунизам, или потоцно казано атеистички комунизам не постоеше. Секој вид на комунистички организирана егзистенција во форма на комуни беше инспирирана од страна на христијанството. Како што беше на пр Колонијата на Плисмут во Англија , додека пак првата комунистичка секуларизирана организација беше ,,Лига на Праведните,, , чие мото беше ,, Сите луѓе се браќа,,. и Самите Карл Маркс и Фридрих енгелс се зачленуваат во истата во 1847 та година, а на нејзино барање се пишува Манифестот на Комунистичката партија.

Доказ за тоа дека првите Христијани живееле во комуни се и следниве извадоци

Евангелие според Лука (1:49-53),
49 For he that is mighty hath done to me great things; and holy is his name. 50 And his mercy is on them that fear him from generation to generation. 51 He hath shewed strength with his arm; he hath scattered the proud in the imagination of their hearts. 52 He hath put down the mighty from their seats, and exalted them of low degree. 53 He hath filled the hungry with good things; and the rich he hath sent empty away.

Овде пак ќе го изложам ставот на Христа спрема богатите
Матеј 19:16-24
16 And, behold, one came and said unto him, Good Master, what good thing shall I do, that I may have eternal life? 17 And he said unto him, Why do you ask me about what is good? there is none good but one, that is, God: but if thou wilt enter into life, keep the commandments. 18 He saith unto him, Which? Jesus said, Thou shalt do no murder, Thou shalt not commit adultery, Thou shalt not steal, Thou shalt not bear false witness, 19 Honour thy father and thy mother: and, Thou shalt love thy neighbour as thyself. 20 The young man saith unto him, All these things have I kept from my youth up: what lack I yet? 21 Jesus said unto him, If thou wilt be perfect, go and sell that thou hast, and give to the poor, and thou shalt have treasure in heaven: and come and follow me. 22 But when the young man heard that saying, he went away sorrowful: for he had great possessions. 23 Then said Jesus unto his disciples, Verily I say unto you, That a rich man shall hardly enter into the kingdom of heaven. 24 And again I say unto you, It is easier for a camel to go through the eye of a needle, than for a rich man to enter into the kingdom of God.

Христ исто така се однесува со презир кон оние кои се вклучени во трафицирање на парични средства, а за таквите операции го Користат ерусалимскиот храм и им се обраќа со ,, крадци,,.

Според Матеј

12 And Jesus went into the temple of God, and cast out all them that sold and bought in the temple, and overthrew the tables of the moneychangers, and the seats of them that sold doves, 13 And said unto them, It is written, My house shall be called the house of prayer; but ye have made it a den of thieves. 14 And the blind and the lame came to him in the temple; and he healed them.

Христ исто така се поистоветува со сиромашните гладните ( рудиментирано сфаќање за класен антагонизам) И вели дека на нациите и народите ќе им се суди според нивните дела и постапки ( кларифицирано може да се воочи дека станува збор за никулците на социјалната и економската критика)

Матеј 25:31-46
31 When the Son of man shall come in his glory, and all the holy angels with him, then shall he sit upon the throne of his glory; 32 And before him shall be gathered all nations: and he shall separate them one from another, as a shepherd divideth his sheep from the goats; 33 And he shall set the sheep on his right hand, but the goats on the left. 34 Then shall the King say unto them on his right hand, Come, ye blessed of my Father, inherit the kingdom prepared for you from the foundation of the world; 35 For I was hungred, and ye gave me meat: I was thirsty, and ye gave me drink: I was a stranger, and ye took me in; 36 Naked, and ye clothed me; I was sick, and ye visited me; I was in prison, and ye came unto me. 37 Then shall the righteous answer him, saying, Lord, when saw we thee hungred, and fed thee? or thirsty, and gave thee drink? 38 When saw we thee a stranger, and took thee in? or naked, and clothed thee? 39 Or when saw we thee sick, or in prison, and came unto thee? 40 And the King shall answer and say unto them, Verily I say unto you, Inasmuch as ye have done it unto one of the least of these my brethren, ye have done it unto me. 41 Then shall he say also unto them on the left hand, Depart from me, ye cursed, into everlasting fire, prepared for the devil and his angels; 42 For I was an hungred, and ye gave me no meat; I was thirsty, and ye gave me no drink; 43 I was a stranger, and ye took me not in; naked, and ye clothed me not; sick, and in prison, and ye visited me not. 44 Then shall they also answer him, saying, Lord, when saw we thee hungered, or athirst, or a stranger, or naked, or sick, or in prison, and did not minister unto thee? 45 Then shall he answer them, saying, Verily I say unto you, Inasmuch as ye did it not to one of the least of these, ye did it not to me. 46 And these shall go away into everlasting punishment; but the righteous into life eternal. Утре продолжуваме брате, се надевам А до тогаш, господ бог со нас и меѓу нас.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 02:31
MarxJr - добредојде на Вероисповед.
Би те замолил кога е можно, да користиш македонски преводи на Библијата - www.mkbible.net, или - www.svetopismo.com.mk.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Marx_Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marx_Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 02:34
Се што ќе пронајдам со Македонска транскрипција ќе постирам доколку ми е потребно, меѓутоа доколку не постои супституција , се плашам дека би морал да користам изворни текстови.
Дали е тоа во согласност со прописите на подфорумот ( доколку ги има нормално)?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 02:46
Да, се разбира - конкретните текстови може да се најдат на Македонски, затоа и ти ги дадов линковите, за во иднина да се служиш со нив.
Сепак, многу пати се случува да не можеме да најдеме соодветен превод, или пак да има потреба од компаративен превод на различни јазици, или пак одредени текстови да ги има само на друг јазик - во такви случаи, дозволено е да се постира и на друг јазик, освен Македонскиот. Дури и во тие случаи, пожелно е да се користат јазици кои се достапни за повеќето членови на форумот - како Англиски и Српски.
Ти благодарам за разбирањето.
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 04:48

Ranoto Hristijanstvo e mnogu slicno so komunizmot sto go propovedale Marks i Engels, samo ima edna golema razlika.

Komunizmot e sozdavanje na moralno opstestvo bez veruvanje vo BOG, a kako sto znaeme ISUS HRISTOS i ranite Hristijani veruvaa vo Bog i ziveeja vo komuni i delea se sto im bese zaednicko. Znaci ima nekoi slicnosti no razlikata e vo toa sto komunistite ne veruvaa vo BOG. A bez BOGA toa ne e Hristijanstvo, kolku i da e slicno...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 12:19
Сепак тоа ништо не менува на фактот, дека, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ (Христос) е темел на сё и во сё што е убаво, добро, праведно и вистинско, дури и во атеистичкиот комунизам!

Или можеби вие ја гледате ВИСТИНАТА поинаку?
Ако да, тогаш би ви бил благодарен да ми ја кажете и вашата моментална перспектива.

Поздрав

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 12:58
vo ranoto hristijanstvo vodac, glava, vlada . pretsedatel. premier bil dobriot pastir--- svetiot duh,isus hristos , bog!
a koj e dobriot pastir vo komunizmot?
----------osana--------
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 13:21
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

vo ranoto hristijanstvo vodac, glava, vlada . pretsedatel. premier bil dobriot pastir--- svetiot duh,isus hristos , bog!
a koj e dobriot pastir vo komunizmot?


Раното Христијанство и е ВИСТИНСКИОТ комунизам, додека оној што го доживеавме во 20 век, на крајот испадна дека беше воден од истото его против кое се бореше самиот!

melhisedek, се радувам што те читам, што си здрав и жив !






(
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 22:06
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

vo ranoto hristijanstvo vodac, glava, vlada . pretsedatel. premier bil dobriot pastir--- svetiot duh,isus hristos , bog!
a koj e dobriot pastir vo komunizmot?


Раното Христијанство и е ВИСТИНСКИОТ комунизам, додека оној што го доживеавме во 20 век, на крајот испадна дека беше воден од истото его против кое се бореше самиот!

melhisedek, се радувам што те читам, што си здрав и жив !



znam brate znam
:) pozdrav


(
----------osana--------
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 22:21
Мислам дека не треба да го употребуваме терминот ,,комунизам’’ за да го означиме оној мрачен период од 1945-1990. Подобро би било да оперираме со термини како: квази-комунизам или етатистички комунизам (што е оксиморон, но баш е прикладен поради целосната дезориентираност, да не речам шизофреничност која владеела во општеството).
Имено, за каков комунизам можеме да зборуваме, кога во тој период постоеле стоковното производство, пазарот и парите? Зар комунизмот не значи сушта спротивност на политичката економија? За каков комунизам можеме да зборуваме кога државата имала огромни ингеренции и де факто значела огромна редукција за слободата на поединците?Зар комунизмот на предвидува одумирање на државата? Ова се моите аргументи во прилог на тезата дека не треба да го користиме терминот ,,комунизам’’ за гореспоменатиот период.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 23:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Сепак тоа ништо не менува на фактот, дека, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ (Христос) е темел на сё и во сё што е убаво, добро, праведно и вистинско, дури и во атеистичкиот комунизам!

Или можеби вие ја гледате ВИСТИНАТА поинаку?
Ако да, тогаш би ви бил благодарен да ми ја кажете и вашата моментална перспектива.

Поздрав


Pa kako da ti ja kazhame a sepak da razberesh :))), ajde kje se obidam:

Koj e denes proleterijat i shto e so negoviot bit ? Strofa od Internacionalata na slovenjechki odeshe vaka: Bili smo nic, bodimo vse! (Bevme nishto da bideme se'!)”
Ako nekogash beshe dilemeta komunizam ili varvarstvo, ochigledno e deka ne uspeavme vo komunizmot , taka da ekstrapoalacijata izgleda vaka:

К о н е ч н о   г о
с р у ш и в м е
к о м у н и з м о т ,
с е г а   д о а ѓ а
н а   р е д
к а п и т а л и з м о т




Изменето од Marko sk - 03.Мај.2009 во 23:47
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 00:10
Марко, те молам прочитај ја мојата последна реплика на оваа тема.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 00:40

Prochitav ! So prviot del - toa shto e vo zagrada ne se sl*gam, vtoriot e ok, kje se zadrzham na sl:
Za kakva dezorientiranost i shizofrenichnost zboruvash ?
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

..поради целосната дезориентираност, да не речам шизофреничност која владеела во општеството).
Ajde kje doobjasnam:
Pogore, replikata na Spire shto ja napishav e edna 'parabola' - da se izrazam so verski rechnik, zashto vie vernicite miluvate da odgatnuvate paraboli :)))
Da, komunizmot kako sistem ne beshe realiziran, beshe socijalizam definiran kako pred-predvorje na komunizmot, koj kolku i da se kritiukuva, sepak svetot seushte nema podobra idea koja e slednata skala vo civilizaciskiot progress i opsht. ureduvanje. Na drug topic go spomnav Posledniot Chovek i krajot na istorijata, ushte od Hegela , apologetite na kapitalistichkiot sistem - go najavuvaat kako definitiven i konechen ?
Ako pratish i imash poznavanja od ovaa oblast, togash jasno kje vidish shto pravi svetov vo momentov, kade vodi vodata, mislam na ek. kriza. Shto znachi kupuvanje na dolgovite na bankite od strana na vladite, shto znachi proaktivno uchestvo i kontarola na finaskiskite tekov od istite tie vladi a? Toa e chista socijalizacija, voved na ona shto beshe kaj nas. Marks ushte pred 150 god najavi deka Kapitalizmot e alchno opshtestvo, samiot sebesi od alchnoist kje se izede. Koj e spiritus movensot na deneshninava ? Ne e samo chistiot profit, tuku negovoto maksimiziranje....no vekje odime vo sosma druga oblast - ekonomija, na ovoj podforum ne i e mestoto...

PS. A toj 'dezorientiran' sistem, 45-90 god. vo sporedba so verskata Grcija, Portugalija i dr., behse 'Amerika' vo bilo koj smisol.
Shto e sega EU na koncepcisko - formaciski plan, ona shto nie bevme vo toj period 45-90...generalno, sistemot beshe daleku od perfekten, no kolku beshe perfekten onoj drugiot?
Dali pratish shto izjavuvaat sega svetskite avtoriteti od zapadov , eve bonus info: :)))
'Dobar del od ona shto komunistite zboruvaa za sebe beshe laga, no, skoro se shto zboruvaa za kapitalizmot e vistina' !

Изменето од Marko sk - 04.Мај.2009 во 02:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.