IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - ВУДУ магија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВУДУ магија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака Обратен редослед
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВУДУ магија
    Испратена: 12.Февруари.2012 во 10:48
 

Народот на Benin повеќе и верува на вуду магијата отколку на официјалната медицина. Наследникот на претседателот Korekou, Soglo, исто така бил симпатизер на вуду религијата.

Во 1993г Soglo се разболел од болест која француските лекари не успеале да ја дијагностицираат. Биле повикани двајца вуду свештеници кои констатирале дека врз него е фрлена клетва, и набргу успеале да го излекуваат. Многу бенински католици ги игнорираат предупредувањата на надбискупот во врска со мешањето на обредите. Joseph Cyriaque Guendehov вуду свештеник од Cotonou, ги комбинирал христијанските и вуду обредите чија синтеза ги спојува и христијаните и муслиманите со вуду религијата.

Секоја недела одржувал миса за 40-тина свои верници во Thron-овиот храм (духот на земјата). Над главниот олтар стоел кипот на Исус Христос. Тој се облекувал во бела мантија, украсен со разни огрлици и амулети, и започнувал со молитви и песни. Верниците се молеле за Божја милост, а при тоа го изговарале Thorn, наместо Оче наш. Guendehov изведувал вуду верзија на светата причест нудејќи му на секој верник хостиј од орев во сребрен сад, а потоа започнувал ритуалот со крвавата жртва. Додека со бонго тапаните, ѕвонците и пеењето следбениците паѓале во еуфорија, еден од помошниците доведувал црно-бела коза. Тогаш Guendehov ритуално и го колел вратот, и и’ го вадел срцето, а потоа со крвта им ги натопувал јазиците на своите верници.

Guendehov не гледа никаква контрадикторност во комбинирањето на овие религии. Неговите родители биле католици, а тој пораснал во духот на таа вера. Тој тврди дека католиизмот во Африка може да се практикува единствено ако се вклучи во традиционалните религиски обичаи.

Кон врв
Matea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Matea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 22:05
Е можно е да постои,само не знаат да ја користат сите
● By Me,Myself and Matea ●
Кон врв
macedonian1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macedonian1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:09
poveke veruvam vo negativna energija otkolku vudu.
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2006 во 19:15
mozebi postoi ama temava ne e za toa
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2006 во 03:24
Originally posted by Acid Burn Acid Burn напиша:

Joki ne znam so tolku  zgresila klasnata da te zasluzit, no vo sekoj slucaj vudu magijata e nesto slabo verojatno za postoenje spored mene.
...ne znam sto zgresila...ali si zaminavme od kaj nea(za taa od osnovno bese rabotata)...sega si imam nova klasna...vudu-zelbi ne sum dobila za nea...a i bogami premnogu dobra ucenicka bev za da sum necija kazna...za zal ili za srekja...
Точачиња.
Кон врв
Acid Burn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Acid Burn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2006 во 01:19
Joki ne znam so tolku  zgresila klasnata da te zasluzit, no vo sekoj slucaj vudu magijata e nesto slabo verojatno za postoenje spored mene.
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 18:16
nightmare...кога почнуваат часовите?
Точачиња.
Кон врв
Nightmare Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nightmare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 19:28
Jas imam probano vudu, funkcionirat i e zakon.Probajte-nema da zazalite.Za besplatni casoj-OBRATETE SE KAJ MENE!!!!!!!!!!
Belive in who you are,not in what they telling you that you are
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2006 во 17:29
...аман бе...никој не се занимават со вуду последно време...чекаме да почниме нашкола
Точачиња.
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2006 во 23:10
платина и иридиум едно...
Точачиња.
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2006 во 18:17
рудник за злато ниеден
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2006 во 11:38

е добро шо си е за правдина...не можам да те видам...LOL

...злато едно...

Точачиња.
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2006 во 03:57
е ај види ме ко така
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2006 во 13:26
ааааа....не да простиш...ти ги знам јас те*е финтите...зато си се префрлив заедно со моите активности вподрум...хахахаха...ај сеа да те видам
Точачиња.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.