IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕТСКАТА КРИЗА И БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕТСКАТА КРИЗА И БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 07:27
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

[QUOTE=Messenger]
Vo vrska so toa deka nastanite na deneshnicata bea predvideni pred 2000 godini vo Jovanovoto Otkrovenie, vo edna objava na Duhot Bozji daden za ludjeto na denesnicata(tnr. vreme na krajot) bese kazano deka 2000 godini vo Boga ne se nitu eden cel den. Vo taa smisla porazbirlivo e koga Hristos veli "Doagjam naskoro!".


Toa e samo obid da se reshi problemot na nedoagjanjeto so iljadnici godini.

Ako gi chitate vnimatelno Isusovite zborovi upateni do Apostolite ke vidite deka toj zboruva za promeni koi kje dojdat vo tekot na nivniot zhivot. I taka se sluchilo. No verojatno toa ne gi pravi lugjeto dovolno srekjni i zadovolni (sekoj saka Isus da dojde vo negovo vreme i taka da bide spasen lichno od nego ), pa zatoa negovoto "povtorno doagjanje" postojano se ochekuva i ochekuva... i ochekuva. A prekrasnite Bozhji darovi prineseni sekojdnevno do nas ne se zabelezhuvaat od toa vechno zhalenje, patenje, kaenje i chekanje. Dnevnata Bozhja chasha sme reshile postojano da ja tolkuvame kako poluprazna i toa ne pravi vechno nesrekjni...

Изменето од Messenger - 27.Април.2009 во 07:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 13:18
Апокалипсисот навистина не е дел од литургискиот живот на Светата Црква ,но далеку од тоа да е надвор од православната традиција.
Поради желбата да се спречи своеглавото толкување на таа пророчка книга може навидум да изгледа дека не е многу популарна но сепак пророчка книга си е пророчка.
Убаво се си пишува таму за тоа како ќе бидат последните денови и како(нормално со толкување на светите оци да се чита!)И се согласувам сега дека не треба да се приумира за тоа што ли како ќе биде.Зашто ако се фатиме за токлување на апокалипсисот и кога ќе биде крајот на свето боље да се преселиме у просториите на ИДИВИДИ па на раат да се разбереме.
Имам читано книга од Фукујама(не ми текнува насловот)и многу ми се допадна но мана на неговат теза е што премногу ниско ја става религијата и нејзината улога во историјата.
Посебно не држеше вода кога Христијанство ја категоризирал у религија која го убива напредокот и прави верниците да се сервилни и да се задоволуваат само со постојната ситуација.(Сега ова парафразирам зашто од поодамна ја имам читано).
А друга работа е што секуларизмот верува у прогрес додека христијанството у обратното кога е во прашање на каде иде светската историја.
Од рајот преку гревот кон крајот на овој свет повреден во гревот до Царството Небесно.
Додека верата во прогресот,освен што Бог го смета за моментална измислица на луѓето, верува во константен прогрес кој ќе не доведе до незнам какви хоризонти ,па дури и тоа дека и ќе еволуураме во нешто посовршено!
Ептен колосални концепциски разлики.
п.с
Блажениот отец Серафим Роуз еднаш кажал дека нашиот личносен апокалипсис е кога ќе излеземе пред судот Божји по нашата телесна смрт,а тоа може да биде и денес ако не згази кола нели!?

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 12:59
Jas Iskreno Mislam Deka Sme Na Rabot od Doagjagjeto NA CAROT I GOSPOD BOG ISUS.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 14:42
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

...А друга работа е што секуларизмот верува у прогрес додека христијанството у обратното кога е во прашање на каде иде светската историја.


Ahamar, zemav del od tvojot post i na topicot za Filos na religiite kje repliciram !
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 15:14
ај и ја ќе се пребацам таму
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.