IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Философија на религиите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Философија на религиите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 22:51
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... gledash kolku e ubav denot, ja gledash ubavinata na zhivotot i toa ovoj - ovozemniov - zatoa shto zhivotot e pofantastichen i od samata idea za nego, bez razlika chija e i koj e kreatorot ...

Pogledajte go celoto video i uzhivajte so Louis Armstrong
http://www.youtube.com/watch?gl=FR&hl=fr&v=LTcDQedViCc&feature=related



Се поклонувам пред ОНОЈ кој што го создал и секој ден одново создава денот, светот, природата ... и во секој атом, секоја клетка, секоја честичка, лист, тревка, капка, снегулка, ... но посебно во секое око и срце што вистински љуби и живи, го гледам Неговото Живо СЛОВО - ХРИСТОС!




Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti prvin kazhi ili dokazhi zoshto tvrdish taka.

Za ater na vistinata, da beshe sega aktiven nekoj muslumanski chlen kje recheshe deka filozofot za sigurno kje dojde do Alah , onoj Bog sto e vo Muhamed. Da imavme aktiven chlen budist kje recheshe deka kje dojdevme do Buda, hindu kje go navedeshe Braman, drug istoto kje go tvrdeshe za Zoroaster i t.n.

Kakvi argumenti mozhesh da podnsesh sega pred nas , shto mozhat da bidat nezavisno verificirani od site lugje vo svetov, koi bez tronka na somnezh kje go dokazhat i potvrdat tvojot stav?



И покрај секој респект кон секој човек, религија, пророк, духовен учител, филозов, излечител и тн. и тн., никој од гореспоменатите (но и неспоменатите) неможе да се спореди со надчовечната ЉУБОВ и МИЛОСТ што е во ИСУС . Љубов која е сперена кон сите, без разлика дали се машки или женски, црни или бели, обрезани или необрезани, грешници или праведници.

Никој друг како ИСУС, децата и жените не ги ставил во центарот на своето учење и тоа со добра причина!

ИСУС никокаш жените - тие кралици на секојдневието - не ги омаловажувал или девалвирал, како што (повеќе или помалку) го правеле некои други обожавани личности.
Напротив! ИСУС бил заштитник дури и на оние жени за кои другите немале ништо друго освен духовно или пак дури и материјално каменување.
Неслучајно ИСУС после воскресението, како прво им се појавува баш на жените!   

Зошто?

Бидејќи жената во својата анонимна, надусловна љубов и служба кон ближните, е најблиску до СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!


Немам намера никого да омаловажам, да критизирам, да делвалвирам, - бидејќи сите од тебе споменати имиња, се бездруго големи личности - но кога некој споредува некого со ИСУС, тогаш тој се девалвира самиот себеси.
А кога бара пак дури и опипливи докази за ИСУСОВАТА посебност, тогаш заличува на израелците кои заслепени неможејќи да ја видат СУШТИНАТА, си бараа златно теле за да можат да го видат и допрат.

Нити јас, нити било кој друг на светот не ќе може да принесе поголем “доказ“ за ЉУБОТА од ИСУСОВИОТ и од оние што вистински газат во Неговите стапки!

ВО надеж дека ќе ја согледаш ВИСТИНАТА

Поздрав!




Изменето од spiros - 05.Мај.2009 во 23:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 01:12
Originally posted by spiros spiros напиша:

А кога бара пак дури и опипливи докази за ИСУСОВАТА посебност, тогаш заличува на израелците кои заслепени неможејќи да ја видат СУШТИНАТА, си бараа златно теле за да можат да го видат и допрат.

Нити јас, нити било кој друг на светот не ќе може да принесе поголем “доказ“ за ЉУБОТА од ИСУСОВИОТ и од оние што вистински газат во Неговите стапки!

ВО надеж дека ќе ја согледаш ВИСТИНАТА

Поздрав!




spiros, ti mojata pokana da go elaborirash tvojot stav epten lichno ja sfati...

Ne se ostri tolku mnogu prijatele...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.