IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што кога...?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кога...?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што кога...?
    Испратена: 24.Април.2009 во 02:07
Sto koga ne znaete vo sto da veruvate...ili sto koga ona vo sto ste veruvale, nema logicno objasnuvanje deka e taka???збунетост

Do pred nekolku godini bev religiozen, posveten hristijanin na Boga i na nekoj nacin bev dusevno ispolnet i mi bese mnogu ubavo i bev srejken od taa gledna tocka. Sekogas imav nesto plus vo mene sto mi davase sila i motivacija. Cesto odev vo crkva i se molev. Prijatno mi bese vo Bozjiot hram.

No, poslednive nekolku godini naglo se promenija moite razmisluvanja i nekako prazno se cuvstvuvam koga stanuva zbor za religijata. Ne znam sto e problemot, dali jas ja imam izgubeno verata ili ne...Vo sekoj slucaj momentalno seedno mi e na koja vera pripagjam, sto znam deka ne e vo red, no sepak mi e seedno. Posledno vreme koga odam v crkva ne cuvstvuvam nisto. Isto kako da sum na sekoe drugo mesto.
Mnogu prasanja mi se motaat vo glavata i mislam deka tie imaat pridones za vakvata situacija. Aj nekolku ke pisam tuka.

Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti? Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.
Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii??? I koja od niv e pravilnata? Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta? Sto e so onie koi imaat druga vera?
Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera? Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?
Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova? Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.
Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat? Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen??? Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra? Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza??? збунетост Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki???

Mnogu prasanja i polno matni, neceli odgovoriтага
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 02:20
и јас нешто од ова сум размислувала...
Сум приметила дека скоро сите манастири се градени на високи места,ридови и на некои стрмни места
сама си дадов одговор онака ми текна,дека можеби таму се светите места.......
Но зошто пак цркви се градат толку многу,и сред град дури и на плоштад
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 04:36
0. Sto koga ona vo sto ste veruvale, nema logicno objasnuvanje deka e taka???

Koj veli deka vo verata mora da ima logika?

1. Posledno vreme koga odam v crkva ne cuvstvuvam nisto. Isto kako da sum na sekoe drugo mesto.

Taka se chuvstvuvat site koga kje ja izgubat verata.

2. Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti?

Najchesto - da. Ako si ragjash vo hristijansko semejstvo togash verojatnosta e deka kje bidesh hristijanin, ako si od muslimansko semejstvo - musliman... i t.n.

3. Dali site mora da ja prifatime verata.

Ne mora.

4. Sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.

Neka se zhivi i zdravi.

5. Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii???

Religiite ne gi pishuva Bog, tuku lugjeto inspirirani od Nego. Razlichni inspiracii i sogleduvanja rezultiraat so razlichni pishuvanja.

6. I koja od niv e pravilnata?

Onaa koja e pishuvana od onoj sto ja propoveda i onie koi ja sledat.

7. Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta?

A ako nema pekol i Raj? Menuvanjeto na verata menuva mnogu raboti, megju koi i ovie dve destinacii sto gi spomna vo prashanjeto.

8. Sto e so onie koi imaat druga vera?

Isto kako i so onie koi imaat podruga vera od niv.

9. Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera?

Ljubovta ne poznava granici.

10. Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?

Od kogo barash dozvola za Ljubenje?

11. Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova?

Zatoa sto sekoj si ima svoja interpretacija za Boga.

12. Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.

Vekje ti rekovme deka vojnite ne se od Boga i rabotata ne e do Boga, tuku do razlichnite tolkuvanja na lugjeto.

13. Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat?

Prashaj go onoj sto gi sobira ostavenite pari.

14. Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen???

Ponekogash izgleda deka zhivotot ne e fer, neli?

15. Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra?

Ako ne sakaa nishto od ovoj zemen zhivot vmesto sveshtenici kje bea isposnici.

16. Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza???

Nitu eden chovek ne e sovrshen, a sveshtenicite se lugje.

17. Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki???

Hramovi se gradat onamu kade shto ima vernici... barem taka treba da bide.

Nemash tolku mnogu prashanja, a odgovorite ne mora da se polovichni i matni.. ne deka moite se takvi, no neshtata se mnogu pojasni otkolku sto mozhebi tebe ti izgledaat vo ovoj moment.



Изменето од Messenger - 24.Април.2009 во 04:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 09:12
0. Sto koga ne znaete vo sto da veruvate...
 
Истражуваме... трагаме по вистината.. веруваме дека ако Бог воопшто се објавил, дека таа објава треба да е дофатлива за оние кои со искрени мотиви се обидуваат да ја досегнат.
 
1. sto koga ona vo sto ste veruvale, nema logicno objasnuvanje deka e taka???збунетост
 
Трагаме по логично објаснување, но притоа ги земаме предвид и ограничувањата на науката, научниот метод, ограничувањата на нашето знаење, досегашно искуство, ги земаме предвид Бог, Божјата сила и сл. Што на пример тебе не ти е логично во христијанската вера?

Cesto odev vo crkva i se molev. Prijatno mi bese vo Bozjiot hram.
Во кој Божји Храм си одел? Во некој православен храм?

No, poslednive nekolku godini naglo se promenija moite razmisluvanja i nekako prazno se cuvstvuvam koga stanuva zbor za religijata. Ne znam sto e problemot, dali jas ja imam izgubeno verata ili ne...
 
Христос на крајот од беседата во гората како заклучок го кажа следново:
 
"И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, но таа не се разурна, зашто беше заснована на камен. И секој, кој ги слуша овие Мои зборови, а не ги исполнува, ќе биде спореден со безумен човек, кој ја изградил својата куќа на песок. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, и таа падна, и нејзиното паѓање беше големо."
(Исус Христос во Ев. по Матеј 7:24-27)
 
На каков темел си ја изградил ти твојата вера? Дали на Христовото учење или пак на она што го кажувале поповите, традицијата, обичаите итн.?
 
Posledno vreme koga odam v crkva ne cuvstvuvam nisto. Isto kako da sum na sekoe drugo mesto.
 
Кога јас одам во православен храм чувствувам мирис на темјан, византиска уметност наоколу, го чувствувам шушкањето на клисарот што ги гаси и собира свеќите од свеќарниците за потоа пак да бидат обновени за продажба и сл.


1. Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti?
 
На мнозинството да, но не на секој од нас. Моите на пример се декларативни православци, но јас не дозволив верата да ми биде по дифолт наметната. Сам си истражував и решив да го напуштам православието и да станам христијанин т.е. Христос следбеник.
 
2. Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.
 
Ете јас не ја прифатив верата на моите родители па ништо лошо не ми се случи среќа Напротив...

3. Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii???
 
Затоа што има и Ѓавол кој измислува илјадници лаги се со цел да ја замати вистината и луѓето да не стигнат до неа.
 
4. I koja od niv e pravilnata?
 
Според мене христијанството, ама не било кое, туку она изворното, она кое што го проповедале Христос и апостолите, она што е запишано во Новиот Завет на Светото Писмо.
 
5. Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta?
 
Зависи од која во која вера си преминал. Ако си преминал во горенаведената, твоето место е сигурно во рајот, а за другите случаеви не знам, комплицирани се и само Бог може да знае.
 
6. Sto e so onie koi imaat druga vera?
 
Големо прашање, бара поголема дискусија за елаборирање. Многу зависи од тоа дали тие ја слушнале и разбрале Христовата порака, дали свесно ја одбиле и сл.

7. Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera? Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?
 
Зависно од верите.

8. Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova?
 
Затоа што, како што кажав погоре, Ѓаволот е главниот водач на религиите, а тој не седи со скрстени раце.
 
9. Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.
 
Затоа што е друг Божјиот план, друга е Божјата стратегија за оправање на ситуацијата на Земјата, иако на нас луѓето ова што ти го велиш ни изгледа многу лесно и едноставно. Си има Бог свое "зошто".

10. Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat?
 
Тоа зависи од политиката на црквата. Некои ги грабаат само за себе, некои земаат дел за себе, дел даваат за тековните потреби на црквата (струја, вода, хигиена, одржување, во некои случаи и кирија) и сиромасите. Некои не задржуваат ништо за себе од тие пари, а сите ги даваат за тековните трошоци на црквата и сиромасите. Се разбира тука не мислам само на православните цркви, туку зборував општо.
 
11. Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen???
 
Затоа што немаат пари да го платат, па мораат да се позајмуваат. Но не сите цркви наплатуваат за погреб. Православните цркви наплатуваат и католичките исто така, но повеќето протестантско-евангелистички цркви не наплатуваат, ниту за погреб, ниту за венчавка, ниту за крштевање, туку се раководат по Христовата заповед: "Бесплатно добивте, бесплатно давајте."
Некои цркви не само што нема да наплатат, туку и, доколку фамилијата на починатиот не е во можност да купи сандак и гробно место, црквата заеднички ќе собере и за тоа.
 
12. Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra?
 
Додека има овци, ќе има и волна намигнување
 
13. Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza??? збунетост
 
Си трабло да го прашаш лично него и да ни го пишеш неговиот одговор тука.
 
14. Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki???
Затоа што тоа не се цркви, туку споменици, атракции, туристички места. Затоа што не се градат од христијански мотиви, туку од политички, економски и сл.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 20:06
Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti?

Не бе мило. Ако сакаш сега да станеш будист кој ќе те спречи? Или кој може да ти наметне да бидеш христијан на пример, а ти нејќеш да чуеш,а?

Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.

Не мора. Бог им оставил слободна волја на луѓето и ги оставил сами да одлучуваат дали да го прифатат или не. Бог ќе најде начин да ти пријде, да ти се претстави и тебе, и мене, и на Миле, и на Стојна и на сите. Дали ќе го прифатиме или не е само твоја одлука, моја одлука, на Миле одлука итн итн
Тие што нема да ја прифатат религијата во која се родени можеби ќе прифатат некоја друга која е вистинската, можеби ќе прифатат некоја друга која не е вистинската, можеби ќе станат атеисти. И што? И никому ништо.......Секој што е религиозен верува дека и припаѓа на вистинската вера, религија.......А која е вистинската......хеххехе.....

Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii??? I koja od niv e pravilnata?

Бог е само еден (за верниците), или нема Бог (за атеистите). Повеќе религии има затоа што различни луѓе сметаат различни нешта за Божјо слово, за Божји збор, за Божја порака....итн.....За правилноста погоре објаснив.......Мене ако ме прашаш правилна вера е православната, ако прашаш некој друг можеби ќе ти рече ислам или друга некоја. Ти сам ќе ги проучуваш (ако те интересираат) и ќе си ја пронајдеш вистинската за тебе....

Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta?

Само Бог го знае одговорот на ова прашање.....Ни јас, ни попот, ни оџата, ни пасторот...ни Рајна, ни Мирса не знаеме....Само БОГ знае......

Sto e so onie koi imaat druga vera?

Нека се живи и здрави. Зависи дали прават добри дела, дали мислат зло, дали прават зло, дали....милион ДАЛИ има.......

Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera? Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?

Различни религии ќе ти дадат различен одговор на ова прашање. Само вие сакајте се, верувајте во Бог (секој во својот) и тој ќе ги нареди коцките, не се секирај....

Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova?

Затоа што за да се водат таквите војни религијата е само изговор. Позади секоја од нив стојат интереси на овој или оној, на овие или оние....А штом интересот се става пред љубовта и правдата, тогаш тоа не се верници, тоа не е религиозност, тоа не е религија и вера..

Немам време за другите одговори ќе допишам утре.....

МИР со сите
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 21:48
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Sto koga ...


Некако мнгу нагло си се обрнал !

Да не си играл фудбал (или слично) додека си бил религиозен и некој те удрил по глава? Или можеби си се удрил при работа и слично?

Сериозно ме интересира, дали во периодот одкога си бил религиозен и кога си постанал нерелигиозен си имал поголеми удари или стресови?

Поздрав
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 21:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Sto koga ...


Некако мнгу нагло си се обрнал !

Да не си играл фудбал (или слично) додека си бил религиозен и некој те удрил по глава? Или можеби си се удрил при работа и слично?

Сериозно ме интересира, дали во периодот одкога си бил религиозен и кога си постанал нерелигиозен си имал поголеми удари или стресови?

Поздрав



aman be spiros sto e ova???

Изменето од Omar - 24.Април.2009 во 21:55
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 09:56
Fala za site sto mi odgovorivte na prasanjata, mislam navistina mi pomognavte.намигнување
Spiros ne e nagla promena, odamna e. Fudbal ne igram голема%20насмевка, potres na mozokot nemam.намигнување

Aj ke iskomentiram na nekoi prasanja kade sto ima potreba. Drugoto e ok.

Ja napisav taa tema so cel da ukazam na sekojdnevnite problemi sto mene me macat a mislam i polno drugi vo vrska so nasata vera. Nemav cel da navreduvam nekogo ili da osuduvam.
Samite sme svedoci na loso pretstavuvanje na slikata kako vernicite treba da se molat na Boga, kako da ziveat so Boga i so onie okolu niv. Toa mene me maci, sto sekoj vtor propoveda na nacin na koj toj si saka, bez razlika dali toa e pravilno ili ne. Gledame razlicni tolkuvanja na biblijata i obicai, adeti. Dali treba ova da se pravi na toj praznik, ili ne treba. Sekoj si pravi sto si saka, sekoj si kazuva kako saka.



Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti?

Fala sto mi go razjasnivte ova prasanje.

Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.

Ne sakam da smenam vera.
Prasanjeto mi bese sto ako ne se molam na boga, ne odam v crkva i sl. a sepak ne pravam nisto loso (site gresime i site pravime grevovi). Mislam najbitno e kako si se cuvstvuvas vo dusata i dali od dnoto na dusata proizleguva dobro ili zlo. Potajno vo mene ne sakam da priznaam deka prestanav da veruvam vo Bog, ili uste eden mal del od mene veruva vo toa. Veruvam deka sekoj za sebe si e tvorec na svojata sudbina. Deka nema nekoj sto e nad nas, nad coveckata rasa. Ima nesto vo sekoj od nas sto ni dava sila, ne motivira, ne ispolnuva no toa ne mozam da kazam deka e Bog.

Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii???

I ova mi go objasnivte.
Samo uste ova da prasam,
ako covekot napravil mnogu religii a vo nekoi slucai ima napraveno i mnogu bogovi, dali e mozno covekot da go sozdal i Bog??

I koja od niv e pravilnata?

Ako bevme rodeni na drugo mesto, so druga vera, ete ne primer ako bevme od vera koja ima pogresni svakanja za zivotot togas i nie ke gresime pridrzuvajki se do taa religija. Neli e taka?
A isto taka mislam deka ima polno drugi veri koi se bliski na nasata i koi propovedaat slicni raboti.
Kako sto pisav i pogore mislam deka se najbitni rabotite koi ti gi pravis. Dali pravis dobro ili zlo, a ne od koja religija si i sto taa religija te uci.

Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta?

Iskreno ne veruvam deka postojat pekol i raj, mislam deka tie dva poimi se izmisleni od narodot za da gi zaplasat nevernicite deka ima zivot i posle smrtta i sekoj ke odi tamu kade sto zasluzil.

Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera?

Blagodarnost do toj sto mi go odgovori prasanjeto po LP.намигнување

Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?

Fala do site i za ovaj odgovor.

Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova?

Mnogu me nerviraat onie koi povikuvaat na sveta vojna. I lugeto zaludno ginat za da prevladee nivnata vera koja ne gi uci sto e pravilno i sto e sustinata na zivotot. Sakaat samo da se lee necija krv.

Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat?

Ako navistina barem del od parite se davaat za da se pomogne na siromasnite luge, togash mi e mnogu milo.среќа




Изменето од bounty_hunter - 25.Април.2009 во 09:59
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 12:11
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Fala za site sto mi odgovorivte na prasanjata, mislam navistina mi pomognavte.намигнување
Spiros ne e nagla promena, odamna e. Fudbal ne igram голема%20насмевка, potres na mozokot nemam....
bounty_hunter, не беше и не е со намера да те навредам!

Пред две/три години имав слушнато едно сведоштво за еден студент по теологија кој што верувал на БОГА и после една партија фудбал - кадешто бил од своите колеги студенти удрен во главата - без да има евидентен потрес на мозок, тој престанал да верува во БОГА.

Но, кај тебе не е таков случај. Кај тебе потресот е од внатрешна (духовна) природа и се надевам од сёсрце дека доаѓа од ГОСПОДА а е за добро и убаво на сите нас!

Поздрав!


Изменето од spiros - 25.Април.2009 во 12:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 18:53

Еве ги одговорите на прашањата кои не ги допишав претходно:

Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.

Исус бил на земјата, па некои не му верувале.....Такви сме ние луѓето....сомничави...дури и ако Бог стои пред нас, пак постои шанса да не му поверуваме дека е тоа тој самиот........А и бог самиот вели: Блажени се оние кои не виделе, а поверувале........

Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat?

А свештениците од каде ќе земаат плата, што ќе јадат, со што ќе ги школуваат децата????? Тоа е нивна професија, а за извршувањето на било која професија се зема плата. Зошто со нив би било поинаку????

Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen???

Затоа што таква ни е економско-социјалната состојба во државава....

Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra?

Ова не е вистина. Не верувај на се што ќе слушнеш во медиумите, туку истражувај. На пример разговарај со некој поп во најблиската црква и види каков автомобил вози тој......

Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza???

Затоа што ни поповите, ни монасите, ни никој не е отпорен на искушенијата кои му ги приредува ѓаволот....Бог дозволува да бидат искушани сите луѓе во верата (и попови, и монаси......и сите).......Дури и свештениците понекогаш подлегнуваат на нив......

збунетост Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki???

Ова зависи не само од тоа кај ѓе им текне на овие од МПЦ да има црква, туку и од урбанистичкиот план на градот....и од многу други фактори.....





Имаш мноооооогу прашања рокерче
..........Ако, ако..........Тоа значи дека ги бараш вистинските одговори, трагаш по апсолутните вистини (ако веруваш дека постојат такви)......

Како и да е.........
Продолжи со прашањата, барај одговори, анализирај, преиспитувај се......

Сепак прашањава се премногу, па јас би предложила да одиме со дискусии едно по едно......
МИР со сите
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 04:47
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Sto koga ne znaete vo sto da veruvate...ili sto koga ona vo sto ste veruvale, nema logicno objasnuvanje deka e taka???збунетостDo pred nekolku godini bev religiozen, posveten hristijanin na Boga i na nekoj nacin bev dusevno ispolnet i mi bese mnogu ubavo i bev srejken od taa gledna tocka. Sekogas imav nesto plus vo mene sto mi davase sila i motivacija. Cesto odev vo crkva i se molev. Prijatno mi bese vo Bozjiot hram.No, poslednive nekolku godini naglo se promenija moite razmisluvanja i nekako prazno se cuvstvuvam koga stanuva zbor za religijata. Ne znam sto e problemot, dali jas ja imam izgubeno verata ili ne...Vo sekoj slucaj momentalno seedno mi e na koja vera pripagjam, sto znam deka ne e vo red, no sepak mi e seedno. Posledno vreme koga odam v crkva ne cuvstvuvam nisto. Isto kako da sum na sekoe drugo mesto. Mnogu prasanja mi se motaat vo glavata i mislam deka tie imaat pridones za vakvata situacija. Aj nekolku ke pisam tuka.Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti? Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni. Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii??? I koja od niv e pravilnata? Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta? Sto e so onie koi imaat druga vera? Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera? Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri? Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova? Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat? Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen??? Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra? Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza??? збунетост Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki??? Mnogu prasanja i polno matni, neceli odgovoriтага


Interesni prasanja postavi bounty_hunter. Ke ti go kazam moeto iskustvo so verbata vo Bog.
Jas slucajno zapocnav da ja studiram Biblijata i da se interesiram za nea od eden moj kolega koj meguvreme stana Jehovin Svedok. Mozam samo da mu se zablagodaram na Bog sto go prati toj covek vo mojot zivot i od eden nevernik i ateist ,postanav vernik otkako SAM se uveriv.

Inaku, mene me interesirase istoriite na religiite kako fenomen i pred toa, imav razgovarano so luge od Pravoslavnata crkva, Protestanti,Muslimani,Katolici pa duri i so eden decko od Hare Krisna. Citav nivna literatura i razgovarav licno so niv , no gi zbunuvav so moite prasanja i nekako naogav dupka vo nivnite ucenja...
(a i tie mene me zbunuvaa ponekogas :)

Duri otkako ja studirav Biblijata so Jehovinite Svedoci se presvedociv so vera deka ima Bog nad nas , Tvorec.

Ne stanav Jehovin svedok, se uste sum Pravoslaven , no beskrajno mu blagodaram na Bog sto prati covek kaj mene za da ja ucam Biblijata.

Ne gi prifakam site ucenja na Jehovinite svedoci i zatoa ne stanav Svedok.Po ime sum Pravoslaven, no gi pocituvam site Hristijanski denominacii i ne sudam nikomu koj e vo pravo a koj ne. Vo site gledam brakja vo Hrista, i se molam na Bog da stvori cisto srce vo mene sekoj den, za da mozam da bidam polezen i za sebe i za okolinata, i da ne go sramam Imeto Bozje.

Inaku , kaj Jehovinite Svedoci ima mnogu malo kolebanje na verata(ne sakam da im pravam reklama), site sto imale kontakt so niv znaat deka tie imaat mozebi najcvrsta vera od site religii, duri se spremni da umrat za nivnite veruvanja, sto otprvin mislev deka e fanatizam pa zatoa sakav prijatelot da go izvlecam od taa "sekta" i od zabluda, megutoa toj mi gi otvori ocite i napravi nesto sto ne uspea niedna religija , a toa e da stanam vernik ..... Ne znam sto da ti kazam prijatele, vo edno sum siguren, Bog postoi,se drugo e iluzija.

Prasanjata sto gi postavuvas na niv ke dobies razlicen odgovor, zavisi kogo ke prasas . Na nekoi duri i Biblijata ne ni dava konkreten odgovor taka da se sto ke kazeme i misleme ke bide spekulacija i filozofiranje.

Jas samo moze da ti kazam uste ednas:Bog postoi, veruvaj vo Nego, moli se i Toj ke ti gi ukaze patekite po koi da odis. Pozdrav!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 14:23
Цитирај No, poslednive nekolku godini naglo se promenija moite razmisluvanja i nekako prazno se cuvstvuvam koga stanuva zbor za religijata. Ne znam sto e problemot, dali jas ja imam izgubeno verata ili ne...Vo sekoj slucaj momentalno seedno mi e na koja vera pripagjam, sto znam deka ne e vo red, no sepak mi e seedno. Posledno vreme koga odam v crkva ne cuvstvuvam nisto. Isto kako da sum na sekoe drugo mesto.

Toa e normalno. Bog ne zivee vo kukji od kamen. Hristos dodeka bese prisuten medju svoite apostoli kako Isus od Nazaret, objasni: "Vo vas e Carstvoto Nebesno" i "Vie ste hramot Bozji" - znaci Boga ne treba da go barame nekade nadvor, vo gradbi, rituali i sl... tuku vo naseto vnatresno. Toj ni e poblisku od nasite sopstveni race i noze. No dali ce go cuvstvuvame bliskiot Bog koj e zivotot na nasata dusha, toa zavisi kolku nie ce se nasocime kon nego. I toa preku ziveenje na negovite zakoni vo praxa.
Цитирај Dali na sekoj od nas ni e nametnata religijata, kako nesto sto go imame od samoto raganje a so toa i veruvanjeto vo bogovi i slicni raboti?
za zal ponekogas toa e taka. Decata se indoktrinirani od najmala vozrast bez da im se ostavi prostor tie samite da odberat. No toa so Boga nema nikakva vrska. Bog e sloboda i toj na sekoja dusha i chovek mu daruval slobodna volja.
Цитирај Dali site mora da ja prifatime verata i sto e so tie sto nema da ja prifatat verata so koja se rodeni.
Ne morame. So onie koi nema da ja prifatat verata vo koja se rodedni nema da se sluci nisto posebno, kako ni so onie koi ce ja prifatat. Na pr. Sto ce se sluci so onoj koj e roden vo semejstvo na lekari a ne stane lekar, tuku na nekoj drug nacin cesno si zarabotuva za svojot zivot? Taka e i so verata. Odlucuvacki e sto i kako pravime(ili ne pravime) a ne koja etiketa nosime i od kade ni e potekloto.
Цитирај Ako ima samo eden bog, zosto ima mnogu religii??? I koja od niv e pravilnata?
Onaa koja dolgorocno nosidobri plodovi podednakvo za site: ludjeto, zivotinskiot i rastitelniot svet i carstvoto na mineralite. Toa e Vnatresnata religija, religijata na Srceto.
Цитирај Ako nekoj ja smeni verata i ako ima pekol i raj, kade e negovoto mesto posle smrtta?
Rajot i pekolot se samo sostojbi na dusata koja taa samata si gi sozdala preku pravilno ili pogresno razmisluvanje i postapuvanje. Eden den site dushi, bez razlika na nivnata segasna veroispoved, vklucuvajci gi i ateistite - ce se vratat vo rajskata sostojba.
Цитирај Sto e so onie koi imaat druga vera?
Sekoja dusha posle smrtta e vodena kon vistinata soodvetno nejziniot duhoven razvoj. No angelite-uciteli sekogas ja pocituvaat i nejzinata slobdna volja. Imeno dali taa voopsto ima zelba i dozvoluva da bide poducena ili ne.
Цитирај Sto ako jas ljubam nekoja sto e od druga vera?
Nisto... ako i ona nema nisto protiv, a pri toa ne se obiduvate edni na drugi da se nametnete i zgora na tpa dvajcata ste dovolno samostojni da mozete svojot zivot da go zemete vo svoi race ne gledam problem.
Цитирај Dali e dozvoleno mesanje na razlicni veri?
Vo smisla na brak i partnerstvo tuka nema nikakov problem. No vo smisla na duhovni praktiki kaj poedinecot(na pr. istovremeno odenje povekje duhovni patista) e nepreporaclivo, duri moze da bide i opasno. E sega zavisi vo koja smisla bese prasanjeto...
Цитирај Zosto najgolem broj od vojnite se nastanati vrz religiska osnova?
Zatoa sto ludjeto povekje veruvaat vo verskite dogmi otkolku vo Boga, i osobeno zatoa sto Bozjite upatstva ne gi sproveduvaat vo praxa(na pr. Ne ubivaj! ili Ona sto ne sakas tebe da ti se pravi ne mu go pravi nitu ti nadrug! i tn...)
Цитирај Zosto ako ziveel Isus na zemjata i ako postoi Bog, ne dojdat da ni kazat deka eden e Bog i so toa da prestane ovoj religiski raskol sto vejke dolgo vreme trae.
Toj toa go kazuval postojano preku prosvetleni mazi i zeni, proroci niz site vreminja. Bog toa go pravi i denes vo otkrovenija niz svojata prorocica i vestojavitelka, Gabrielle od Würzburg. No ludjeto imaat slobodna volja da gi prifatat i primenat bozjite poraki ili ne. Ako mnozinstvoto nema sluh za toa, togas gore dolu sè si ostanuva po staro.
Цитирај Zosto parite sto se ostavaat za zdravje vo crkvite i za slava na Boga, ne se zbiraat za potoa da se dadat na siromasnite, na onie koi nemaat?
Odlicno prasanje! Prvite hristijanski zaednici tokmu toa go pravele - im pomagale na onie koi bile vo nuzda. A denesnite crkvi(ova osobeno vazi za katolickata) koi se polni so pari, namesto da gi investiraat sredstvata vo otvoranje na novi rabotni mesta za siromasnite mozat da go vadat svojot leb sekojdneven, tie stavaat kutii za dobrovolni prilozi za da obicniot vernik, koj e so cestopati prosecna plata, stava pari za siromasnite namesto niv(crkvata).

Ponekogas crkvite otvoraat narodni kujni i prevzemaat odredeni humanitarni aktivnosti. No pomosta na ludjeto vo nevolja treba da ja nadmine materijalnata hrana i recta na Biblijata. Potreben e seriozen strtemez i akcija za trajno iskorenuvanje na siromastijata, a toa e vozmozno samo so dosleden hristijanski zivot i ostvaruvanje na zapovedta "Moli se i raboti!"
Цитирај Zosto postojat familii koi sto maka macat da go platat pogrebot na nivniot blizen???
Delumno toa e do nivniot izbor delumno poradi toa sto hristijanskite vodaci voopstvo ne ziveat hristijanski.
Цитирај Zosto site popovi vozat avtomobili od nad 20.000 evra?
toa niv treba da gi prasas. Isus javase na magare, a ne na rasni konji kako rimskite namesnici i bogatasi od toa vreme. Za mene medjutoa ne e samo posebe problem skapata kola...ako e kvalitetna i ovozmozuva preku nea pobrzo da se napravat dobri dela, togas zosto da ne? No dali se pravat dobri dela???
Цитирај Zosto edna vecer v kafana na masata do mene sedese pop koj bese kamen pijan, pusese cigari i imase uplateno golemi pari na sportska prognoza???
zosto toj samiot sedel tamu taka, treba toj samiot da si go postavi prasanjeto(vo krajna linija toa si e negova rabota), no ti sto si sedel tamu ne slucajno. Imeno preku toj nastan vo tebe se razdvizile nekoi raboti, mozno e tvojata dusha da ti ispratila impuls da pocnes da gi preispituvas rabotite za da dojdes do vistinata.
Цитирај Zosto se gradat crkvi na sekoi 200 metra vo Skopje, a ne se gradat na mesta kade sto navistina gi nema ili se retki???
Bidejki ludjeto nemaat ili slabo gi poznavaat osnovnite duhovni zakonitosti. Edna od niv e deka nie sme hramot na Svetiot Duh(ne kukjite od kamen). Na toa se nadovrzuva nivnata potreba da se pravat vazni vo nadvoresnoto i drugi licni interesi.

Изменето од Majkl - 26.Април.2009 во 15:52
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.