IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДОСТОИНСТВОТО НА БОГОРОДИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДОСТОИНСТВОТО НА БОГОРОДИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:58
Originally posted by aladin aladin напиша:

koga ..marija,,   bese pod krstot.....apostolite koi pravea cuda ...bea razbegani.....
  
Апостол Јован остана под крстот, а исто така и некои други жени како на пример: Марија Магдалена, мајката на Јаков и Јосиф, мајката на Јован и Јаков.
Апостолите се разбегале затоа што, како следбеници на Исус, можеле лесно да се најдат и тие на крстот распнати до Него. Додека пак Марија таму била во улога на мајка и никој не би ја распнал неа и затоа не можеме да ја споредуваме храброста на Марија да седи до крстот и храброста на апостолите, особено онаа на Јован кој иако можел да пострада, сепак останал таму. Но и покрај тоа, вие на Јован не му давате толку божествени титули како на Марија, значи и овој аргумент паѓа во вода.
 
Originally posted by aladin aladin напиша:

toa sto ja molime da se zastapuva .....pred Hrista..sigurno e del od nejzinata slobodna volja....
 
А од каде ја знаете вие нејзината слободна воља? Каде таа кажала дека сака да ве застапува пред Христа? И ако тоа е можно, покојна човечка душа да се стави во улога на застапник пред Бог и луѓето, тогаш зошто никој во Библијата не го сторил тоа? Зошто никој во Библијата не упатил молитва до покојна човечка душа да го застапува пред Бог???
 
Originally posted by aladin aladin напиша:

DOBAR PRIMER E KOGA TAA GO MOLI NA HRISTA :::DA POMOGNE NA SVADBATA::::::::
 
Марија таму не го моли Христос, туку само му кажува (констатира) дека виното се истрошило. Таа не само што не Го моли, туку и воопшто не ни упатува барање до него да направи вино.
Но дирекни и јасни молитви до Исус има еден куп во Светото Писмо.
Такви молби имаме на пример од римскиот офицер (да го излекува неговиот болен слуга), од апостолите (еден куп), од самарјанката (дај ми од таа жива вода), од Самарјанците кои го замолија да остане во нивниот крај, од болница кои го молеле да ги исцели, па дури и од демоните кои го замолија да ги прати кај свињите итн,
Но овие молители не добиле никаква почесна титула на Небото само затоа што го замолиле Исус. И денес христијаните го молат Исус за разно разни потреби, но тоа не ги прави никакви Цареви или Царици на Небото како што вие ја воздигате блажената Марија.


Изменето од EvAngelos - 20.Април.2009 во 18:22
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:29
Аладин - кога поставуваш прашања, направи го тоа во еден пост, а не во 5-6 едно по друго.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:29

Таа Личност уште се нарекува и “Благодатна“ и/или “Преблагословена“ - така ја нарекул Ангелот Благовесник.... во Евангелието по Апостолот Лука во глава 1 има:

Во “Нов Завет (Современ)“ во стих 28 пишува:
28 Доаѓајќи кај неа, ангелот и рече: „Радувај се, зашто си преблагословена и Господ е со тебе!“
 
Во “Новиот Завет“ од МПЦ од 1990 година има:
28 И кога влезе ангелотпри неа, рече: “Радувај се благодатна! Господ е со тебе! Благословена си ти меѓу жените!”
 
 
 
На едно друго место во истото Евангелие и во истата глава 1 има уште израз “најблагословена од сите жени“ и израз “мајката на мојот Господ“.
 
 
Во “Нов Завет (Современ)“:

39 Набргу потоа, Марија побрза кон еден град во планинските предели на Јудеја.

40 Влегувајќи во куќата на Захарија, се поздрави со Елисавета.

41 Штом Елисавета го чу поздравот на Марија, детето во нејзината утроба се размрда. Елисавета се исполни со Светиот Дух,

42 и гласно рече: „Ти си најблагословена од сите жени и благословено е Детето што е зачнато во тебе!

43 Како токму кај мене да дојде мајката на мојот Господ!?

44 Штом го чув твојот поздрав, детево во мојава утроба се размрда од радост!

Двата изрази: “најблагословена од сите жени“ и “мајката на мојот Господ“ се кажани од праведната Елисавета - мајката на Јован Крстителот.
 
 
Слично пишува во “Новиот Завет“ од МПЦ од 1990 година:

39 А Марија, како стана во тие дни, отоде набргу во ридскиот крај, во градот Јудин;

40 Па влезе во домот на Захарија и ја поздрави Елисавета.

41 Штом го чу Елисавета поздравот на Марија, заигра младенецот во утробата нејзина; и Елисавета се исполни со Дух Свети,

42 па извика гласно и рече: “Благословена си ти меѓу жените, и благословен е плодот, на твојата утроба!

43 И откаде со мене ова, при мене да дојде мајката на мојот Господ?

44 Зашто, ете, кога пристигна гласот од твојот поздрав до ушите мои, радосно заигра младенецот во утробата моја.

Кон врв
pravoveren Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pravoveren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:32




Срамота за Zidarski зашто избриша две прекрасни теми во чест на Мајката Божја. Ова е веќе сомнително!

Вразуми се, човеку!





Bog e VISTINA
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:39
Правоверен, има објаснување зошто се избришани темите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 20:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

koga ..marija,,   bese pod krstot.....apostolite koi pravea cuda ...bea razbegani.....
  
Апостол Јован остана под крстот, а исто така и некои други жени како на пример: Марија Магдалена, мајката на Јаков и Јосиф, мајката на Јован и Јаков.
Апостолите се разбегале затоа што, како следбеници на Исус, можеле лесно да се најдат и тие на крстот распнати до Него. Додека пак Марија таму била во улога на мајка и никој не би ја распнал неа и затоа не можеме да ја споредуваме храброста на Марија да седи до крстот и храброста на апостолите, особено онаа на Јован кој иако можел да пострада, сепак останал таму. Но и покрај тоа, вие на Јован не му давате толку божествени титули како на Марија, значи и овој аргумент паѓа во вода.
 
Originally posted by aladin aladin напиша:

toa sto ja molime da se zastapuva .....pred Hrista..sigurno e del od nejzinata slobodna volja....
 
А од каде ја знаете вие нејзината слободна воља? Каде таа кажала дека сака да ве застапува пред Христа? И ако тоа е можно, покојна човечка душа да се стави во улога на застапник пред Бог и луѓето, тогаш зошто никој во Библијата не го сторил тоа? Зошто никој во Библијата не упатил молитва до покојна човечка душа да го застапува пред Бог???
 
Originally posted by aladin aladin напиша:

DOBAR PRIMER E KOGA TAA GO MOLI NA HRISTA :::DA POMOGNE NA SVADBATA::::::::
 
Марија таму не го моли Христос, туку само му кажува (констатира) дека виното се истрошило. Таа не само што не Го моли, туку и воопшто не ни упатува барање до него да направи вино.
Но дирекни и јасни молитви до Исус има еден куп во Светото Писмо.
Такви молби имаме на пример од римскиот офицер (да го излекува неговиот болен слуга), од апостолите (еден куп), од самарјанката (дај ми од таа жива вода), од Самарјанците кои го замолија да остане во нивниот крај, од болница кои го молеле да ги исцели, па дури и од демоните кои го замолија да ги прати кај свињите итн,
Но овие молители не добиле никаква почесна титула на Небото само затоа што го замолиле Исус. И денес христијаните го молат Исус за разно разни потреби, но тоа не ги прави никакви Цареви или Царици на Небото како што вие ја воздигате блажената Марија.
 
jas ne bi se soglasil deka deka bilo bezbedno tamu za majkata na ,,najomrazeniot evrein vo erusalim ,vo toj period,,.......voopsto.....
mozes li da zamislis kako fariseite ja gledale bogorodica......
sto se odnesuva za apostol jovan-vozljubeniot ucenik ......hristos od krstot im veli da bidat kako majka i  sin........
presanje zosto hristos go veli toa ....raspnat na krstot????
jas mislam bidejki se grizi kako ...sin za svojata majka.....iako e Bog...
 
za voljata na Bogorodica...smesno e da se diskutira......taa e novata Eva kako sto ja narekuva pravoslavnata crkva....sto znaci preku nea padnatiot adam se vrati onamu kade sto bese.....covekot vo zaednica so Boga....Bogocovek.............znaci sto moze edna licnost koja igra bitna uloga vo spasenieto na svetot da saka ....osven da se spasi celiot svet?
sto moze da saka nekoj kogo Bog go odbral da prebiva vo nego.....kako nikogas do togas?Sto moze da saka nekoj koj ima najbliska mozna vrska kako covek, so Isus?
a za toa so mrtvite ...i nivnite dusi...prevoslavnata crkva ima iskustvo....vo smisla deka svetite bozji ugodnici (vklucuvajki ja bBogorodica)koi se molele najcesto mnogu za site lugje,prodoluzuvaat i koga se poblisku do Boga (bez telo) da se molat.....bidejki prebivaat vo svetost i ljubov i milost....taka da predanieto kazuva deka uste dodeka bila ziva Bogorodica se zastapuvala i barala od Hrista sekakva pomos ,za drugi lugje....
 
a za biblijata kazano e sto pati.....taa ne kazuva mnogu raboti.....vprocem kako pisan Bozji zbor na predanieto e ok.  problem imaat tie sto ne go prifakjaat i onoj drugiot ,,nepisaniot,,......koj sto pravoslvnata crkva go ima vo izobilie.....predanieto ne uci deka svetite bozji lugje ,se javuvale,se zastapuvale....nivnata pomos (po Bozja promisla)mnogupati se manifestirala.......
 
za vinoto togas .....komu isus i zosto mu veli ...uste ne dosol mojot cas?
 
Hristos ne e sporen ,ni negovite cuda......a za molitelite  znaes vo stariot zavet....kolku gi pocituvale i kako zaradi nivnata Bliskost so Boga...a i apostolite isto, sem koga ke preterale so pociitta i pocnuvale da gi obozuvaat.....togas bilo ukazuvano deka obozuvanje e dozvoleno samo na Bog,no toa ovdeka ne e slucaj::::....
 
za epitetite...pak ke kazam ni Bogorodica ne gi dobila poradi molenjeto..tie sto ti gi navede............
presveta....zatoa sto go rodica...najsvetiot koj postoi
carica....zosto go rodila carot nad carevite.....
seto toa e od pocit kon Hrista.....zosto taa e negova majka......i edno da e jasno nea Bog toa i go daril , so toa sto ja izbral...ne nie....
 
PRAVOSLAVNITE PORADI HRISTA JA POCITUVAAT NEGOVATA MAJKA:
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 20:49
EVE JA MOLITVATA I PESNATA KOJA NAJPOVEKE MENE MI SE DOPAGJA
 
Dostojno e navistina da te blazime Bogorodice, prisno blazena I Seneporocna I Majka na nasiot Bog.Pocesna od Heruvimite, I nesporedlivo poslavna od Serafimite, netleno Boga-Slovoto sto go rodi, vistinska Bogorodice,(Tebe) nie Te velicame.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 16:08
tuka ima eden ubav tekst od eden episkop za bogorodica(na srpski e no koj saka moze da go procita),mene mi e interesen bidejki se dopira do edna doblest na majkata Hristova-smirenieto:
 
 
i uste ednavoopstena kolumna na episkop...
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 16:21
mozat li protestantite da mi objasnat sto zaci terminot blazena koi i tie go upotrebuvaat, odnosno sto tie podrazbiraat so toa?
 
zosto ne go prifakjaat terminot -Bogorodica, koga i tie veruvaat vo Bogo-coveckata priroda na Isus?
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 19:37
EVE EDNO MISLEJNE ZA KOE SUM SIGUREN DEKA DVIZEJNETO NARECENO KAKO ZENSKO LOBI KE SE PROTIVI a toa e deka na majkata bozja i si pridava pogolema vrednost otkolku na gospod za majkata bozja se peat povejke psalmi odkolku za gospod mnogu lujdze pocnuvaat da i se molat na majkata bozja namesto na gospoda sevisen.PA TIE VSUSNOST NAPRAVILE GOLEMA GRESKA NAMESTO DA MU SE POKLONUVAAT NA GOSPODA TIE I SE POKLONUVAAT NA ZENA    a isus   nikogas vo svoite propovedajna ne rekol posle voskresnuvajneto moe da i se poklonuvate na majkami.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 20:02
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

EVE EDNO MISLEJNE ZA KOE SUM SIGUREN DEKA DVIZEJNETO NARECENO KAKO ZENSKO LOBI KE SE PROTIVI a toa e deka na majkata bozja i si pridava pogolema vrednost otkolku na gospod za majkata bozja se peat povejke psalmi odkolku za gospod mnogu lujdze pocnuvaat da i se molat na majkata bozja namesto na gospoda sevisen.PA TIE VSUSNOST NAPRAVILE GOLEMA GRESKA NAMESTO DA MU SE POKLONUVAAT NA GOSPODA TIE I SE POKLONUVAAT NA ZENA    a isus   nikogas vo svoite propovedajna ne rekol posle voskresnuvajneto moe da i se poklonuvate na majkami.


На Мајката Божја никој не и дава поголема вредност отколку на нашиот Господ. И луѓето кои ја повикуваат Мајката Божја на помош ја повикуваат за да се моли за сите нас.
Ние ја почитуваме Мајката Божја многу, поради тоа што е Мајка на нашиот Господ, меѓутоа никогаш никој не ја воздигнува повисоко од Бога. Сепак Бог е Бог, а Пресвета Богородица е Човек.

Инаку истото го правеле и раните Христијани. И тие ја почитувале Мајката Божја.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 20:44
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

И луѓето кои ја повикуваат Мајката Божја на помош ја повикуваат за да се моли за сите нас.
 
А од каде гаранција дека ве слуша кога ја повикувате да се моли за вас?
Ако тоа било можно, да се повикуваат душите на Небото за застапнички молитви, тогаш зошто никој во Библијата не ја искористил оваа златна привилегија?
Ако никој од апостолите не ја повикал блажената Марија да се застапува за нив додека била жива во тело и блиску до нив, тогаш која е логиката да ја повикуваме сега кога не е помеѓу нас, кога е далеку на Небото?
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


меѓутоа никогаш никој не ја воздигнува повисоко од Бога. Сепак Бог е Бог, а Пресвета Богородица е Човек.

Во познатата православна молитва "МОЛИТВА КОН ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - РАДУВАЈ СЕ БЛАГОДАТНА, ГОСПОД Е СО ТЕБЕ! ", меѓу другите и се накалемени и следниве титули на блажената Марија:
 
Владетелка на ангелите (Господ владее со ангелите, а не Марија)
Господарка на мирот (Самиот Исус е наречен Кнез на Мирот, а православните ја нарекуваат неа Господарка.)
Лекарка на болните (???)
Спасение на светот (небаре Господ)
Најславно чудо во вселената (небаре поголемо и од Христовото воскресение),
Проповед и слово на сите пророци (повеќе пророштва има за предавникот Јуда (две), отколку за блажената Марија! (само едно))
Застапничке моја во денот на Судот (Исус е нашиот застапник на Судниот Ден, а не Марија)
Ти што на владетелите слава им даваш (Господ им дава слава на владетелите, а не Марија)
Владетелке на светот и Господарке на сите (тука паѓа во вода аргументот дека Марија не е величана како Бог во православието)
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Инаку истото го правеле и раните Христијани. И тие ја почитувале Мајката Божја.
 
Ајде цитирај ми каде некој од апостолите каде што ја нарекол блажената Марија со некоја од титулите погоре?
Ајде цитирај ми во кое послание (од вкупно 11) апостол Павле ја опева и велича блажената Марија?
Поточно, покажи ми каде апостол Павле го спомнува воопшто името Марија во своите посланија?
Покажи ми каде е таа спомната во посланијата на другите апостоли?
Ќе се изненадиш како таа воопшто не е спомната во нивните посланија. Кога денес православните би ги пишувале одново посланијата, тие во секоја втора реченица би ја величали и обожавале Марија. Значи сепак раните христијани не ја почитувале Марија на начин на кој што таа е "почитувана" од денешните правослани.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 21:10
[QUOTE=EvAngelos]

Евангелос, раните Христијани ја почитувале Марија Дева. Тоа го имаш и во разни енциклопедии ( побарај на нет ). Познати се разни молитви до Дева Марија.

За титулата Мајка Божја нема што да говорам, во Библијата е наречена Мајка на нашиот Господ. А нашиот Господ е Бог, така да јасно е од каде доаѓа тоа. Tаа титула постои и пред Соборот во Ефес, односно најден е тој збор во грчки папирус кој датира од 250 година од новата ера.

Уште порано е најдена една молитва упатена кон Дева Марија која потекнува од вториот век од новата ера во Египет, а е наречена Sub tuum praesidium.
Истотака најдени се многу слики на Дева Марија во катакомбитево Рим. Сите овие докази се факт дека раните Христијани ја почитувале Дева Марија, и тоа во разни делови од светот.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 21:59
Сепак се разиденуваме околу терминот "рани христијани". За тебе раните христијани се од 3 век, а за мене се тие од 1 век. За тебе "рани христијани" се некои папируси во Египет, а за мене тоа се докажаните Христови апостоли.
Кога би знаел какви се не папируси со какви не содржини се најдени во 2от и 3от век, ќе се почешаш два пати пред да ги земаш нив како аргумент за раното христијаснтво. Ересите во христијанството започнуваат дури од времето на апостолите, значи од 1ви век и тие експлозивно се шират во 2от и 3от век. Така што овие векови не можеме да ги земеме како репер на раното изворно христијанство.
Затоа јас се повикувам на учењето на Хрстос и апостолите ина нивната пракса, затоа што знам дека тие "рани христијани" се избрани лично од Христос и го имале Неговото одобрение, Неговата благонаконост. Ако тие не биле вистинските Христови следбеници, тогаш кој? Знам и дека тие биле боговдахновени кога ги пишувале своите посланија. Затоа ним може да им се верува, а секогаш треба да бидеме со резерва за некој "папурис" најден во Египет, Месопотамија или не знам каде. Па што ако во Египет некои ја обожавале блажената Марија? Тоа треба да ни е репер за нашта вера? Зарем не треба да се водат Христијаните по Божјиот Збор, по Библијата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.