IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
-RAK- Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -RAK- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто добрите луѓе немаат добра среќа?
    Испратена: 15.Април.2009 во 18:43
Jas bi sakala ka kometirame na tema "Zosto dobrite luge nemaat dobra sreka"!!
Ova go imam videno i znam kako mu bilo i navistina toa e tesko. Nikogas nivnoto dobro ne e vozvrateno so dobro!!!!
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 18:45
тоа како контратема?
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 18:48
Затоа што тие самите се уверени дека немаат среќа
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Didi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Summer flower

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 19:42
Zatoa sto od losh*te lugje i loshoto bega..........pa odi po dobrite........
Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 19:51
Originally posted by -RAK- -RAK- напиша:

Jas bi sakala ka kometirame na tema "Zosto dobrite luge nemaat dobra sreka"!!
Ova go imam videno i znam kako mu bilo i navistina toa e tesko. Nikogas nivnoto dobro ne e vozvrateno so dobro!!!!
 
Не верувам дека е баш такасреќа. Мора да има некоја грешка „во системот“.
Бидејки
1. убаво е да си добар, ама не и наивен или будала (значи да внимаваш со кого - како)
2. да ја правиш добрината бидејки ТИ ТАКА САКАШ, без возвратни очекувања. Инаку од време на време ќе се појавуваат фрустрации и ќе доаѓаш до вакви заклучоци кои ќе те ставаат во малодушност...
 
Така да, треба малку да појасниш за што се работи или да си размислиш за овие две нешта кои ги напишав.
 
Бидејки не е вистина дека доброто не се возвраќа со добро. Љубовта раѓа љубов, насилството - насилство итн...
Едно семенце ќе изрти ако земјата е плодна. Не е умно, практично (како сакаш) да садиш цвет во неплодна и сува каменита земјанамигнување...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 19:56
нема грешка во системот
така е
од проста причина
добрите луѓе до целта стигнуваат по добрите патишта

добрите патишта се долги одалечени и се плаќа патарина

попреку е побрзо, преку трупа, лош пат, но за беља се стигнува побрзо.
така да ... тоа е тоа... ако некој ме разбрал




Изменето од anakin - 15.Април.2009 во 19:57
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 20:42
Никаде и во ништо нема потврда на вакви тези.
Добри луѓе...кој луѓе се добри, што е синоним за добрина???
Што е добра среќа???
Каде е границата помеѓу незаинтересираност, пасивност и добрина?
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 20:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

нема грешка во системот
така е
од проста причина
добрите луѓе до целта стигнуваат по добрите патишта

добрите патишта се долги одалечени и се плаќа патарина

попреку е побрзо, преку трупа, лош пат, но за беља се стигнува побрзо.
така да ... тоа е тоа... ако некој ме разбрал


prekom preche,putem krache....toa mu doaga...se sl*gam so kazanoto...ako sum razbrala dobro,a mislam deka sumнамигнување
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 22:35
среќата (во овој контекст) не постои, па затоа тезава нема смисла
а доброто за секого е различно, па така да може до бескрај да филозофираме и некаде да не стигнеме намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 22:38

ПОПРЕКУ е најдолго растојание меѓу почетокот и крајот на посакуваната дестинација.

 

фак, од денешните гужви 

 

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 22:41
mislam deka tezata drzi ( go obrazloziv pogore.. koj razbral razbral)

no ima mala maana

losite imaat i pogolema "srekja" no i sedat vo prdekanголема%20насмевка


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 23:06
Другарка ми беше лоша затоа што татко и и ги полагаше испитите , а ние добриве сами се мачевме
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 23:08
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Другарка ми беше лоша затоа што татко и и ги полагаше испитите , а ние добриве сами се мачевме


ете како почна да ме разбираатголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 23:43
Добрите луѓе сами си создаваат пречки со високите морални начела кои ги имаат и со тоа си го отежнуваат животот. Добричините не се алчни и безобзирни а со тоа и успехот во животот се забавува а понекогаш и изостанува.
Не се рекло за џабе добрината се граничи со наивност.
Не значи ако си малку поитар и дека си лош ама оние апла добрите да не ги наречам гревови(понекогаш дури и навистина се греота)- никој не им дава медали за животно достигнување-факт!!!
Едносатвно никој не се чувствува загорзен од нив па поради тоа и се гази преку нив, без пардон.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.