IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - (Не)признавањето на МПЦ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Не)признавањето на МПЦ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 01:11
Па поделбата веќе не е само од техничка природа, туку од духовна природа. Поделените „цркви“ не поделиле територија и народ, туку сега застапуваат различни интереси, завлегуваат во меѓусебни конфликти, анатемисувања, подметнувања, политики и исто така и во различни вероисповедања. Поделените „цркви“ толку се ставени во служба на националистичките каузи, што духовноста на сите им страда и нормално е да се јави антагонизам меѓу нив. Затоа и не се одржал ниеден Вселенски Собор на „православните“ цркви повеќе од 1000 години. Не можат да се договорат ни кој ќе биде домаќин и претседавач, а камоли за посуштински работи. Затоа ваквиот преќутен договор е секој да си тера по свое и да не се мешаат во туѓото. Така, поделбата е веќе доста суштинска, а не само техничка.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 01:28
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Па поделбата веќе не е само од техничка природа, туку од духовна природа. Поделените „цркви“ не поделиле територија и народ, туку сега застапуваат различни интереси, завлегуваат во меѓусебни конфликти, анатемисувања, подметнувања, политики и исто така и во различни вероисповедања. Поделените „цркви“ толку се ставени во служба на националистичките каузи, што духовноста на сите им страда и нормално е да се јави антагонизам меѓу нив. Затоа и не се одржал ниеден Вселенски Собор на „православните“ цркви повеќе од 1000 години. Не можат да се договорат ни кој ќе биде домаќин и претседавач, а камоли за посуштински работи. Затоа ваквиот преќутен договор е секој да си тера по свое и да не се мешаат во туѓото. Така, поделбата е веќе доста суштинска, а не само техничка.


Поделените Цркви точно е дека некогаш и потпаѓаат под влијание на разни политички групации, меѓутоа нема поделба во однос на учењето, догмите итн., туку во административно-правните работи.
А Вселенски Православен Собор мислам дека набрзо и ќе се одржи, дури и мислам дека е договорено за што да се зборува.
Од друга страна, ќе те замолам барем кога зборуваш со мене да не пишуваш православни во наводници, Цркви во наводници, бидејќи јас никаде не сум те нарекол "Православен", ниту пак во наводници сум ставал нешто поврзано со тебе и твојот верски идентитет.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 01:31
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Од друга страна, ќе те замолам барем кога зборуваш со мене да не пишуваш православни во наводници, Цркви во наводници, бидејќи јас никаде не сум те нарекол "Православен", ниту пак во наводници сум ставал нешто поврзано со тебе и твојот верски идентитет.


Ја прифаќам забелешката. Е вака се гради пријателство и меѓусебна почит.

Браво! големо%20гушкање
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 01:43
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Од друга страна, ќе те замолам барем кога зборуваш со мене да не пишуваш православни во наводници, Цркви во наводници, бидејќи јас никаде не сум те нарекол "Православен", ниту пак во наводници сум ставал нешто поврзано со тебе и твојот верски идентитет.
Ја прифаќам забелешката. Е вака се гради пријателство и меѓусебна почит.Браво! големо%20гушкање


Добро е штом се разбравме.

Поздрав и до тебе!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 06:23
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Па поделбата веќе не е само од техничка природа, туку од духовна природа. Поделените „цркви“ не поделиле територија и народ, туку сега застапуваат различни интереси, завлегуваат во меѓусебни конфликти, анатемисувања, подметнувања, политики и исто така и во различни вероисповедања. Поделените „цркви“ толку се ставени во служба на националистичките каузи, што духовноста на сите им страда и нормално е да се јави антагонизам меѓу нив. Затоа и не се одржал ниеден Вселенски Собор на „православните“ цркви повеќе од 1000 години. Не можат да се договорат ни кој ќе биде домаќин и претседавач, а камоли за посуштински работи. Затоа ваквиот преќутен договор е секој да си тера по свое и да не се мешаат во туѓото. Така, поделбата е веќе доста суштинска, а не само техничка.


Не гледам во што се состои "суштинската" разлика и поделба...?
Јас, како Православен Христијанин од Македонија, сум присуствувал на Богослужби во Бугарија, Србија, Грција, дури и во Канада, во цркви кои не се под покровителство на МПЦ. Сум се причестувал, сум бил дел од таа заедница која во тој момент се посветила на Бога. Во 90% од случаите, и свештеникот и луѓе околу мене знаеле дека сум од Македонија, дека сум крстен од свештеник на МПЦ, и тоа никогаш не било проблем, ниту предмет на дискусија.

Туку... да те прашам нешто... Ако некој дојде сега во твојата црква и рече дека од денес тој ќе проповеда, дали ќе дозволите тој да го замени сегашниот проповедник, без да го познавате, без да има причина да го замени...? Сериозно прашувам...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 09:45
Така е, јас реков, меѓусебната различност е спогодбено решена со преќутен договор, вие не ни се мешајте, ние нема да ви се мешаме.

Погледни ја, само како пример, мисионерската дејност на „православните“ цркви. Во споредба со сите други деноминации, таа е најтапа. Односно, во голем дел може да се каже дека е нула. Зошто? затоа што постои суштинска поделба. Веќе никој не се смета за надлежен да „прави Христови ученици“ од соседните територии, народи и држави. Каква голема срамота е, на пример, МПЦ да нема ниту една книга издадено на албански јазик, на ромски, на турски. Ова не е само проблем на МПЦ, да се разбереме.

Така, тие стануваат робови на својата етничка група, задоени повеќе во бизнис и политика, отколку духовна служба. Затоа реков, поделбата е веќе суштинска, бидејќи политичките активности на секоја земја се засебни, па така и црквите кои со неа се бават, се однесуваат спротивно на интересите на другите соседни „цркви“.

Иронијата е во тоа, што денес, наводно, МПЦ го брани македонскиот идентитет. Да те прашам, од кого го брани? Од Османлиите? Од турците? НЕ! Туку од соседните „православни“ цркви. Значи, да не лицемериме за некакво си единство, кога всушност тука постои еден длабок расцеп, раскол, на длабока меѓусебна борба и нетрпеливост.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 07:54
Не знам од каде ти е таа информација за мисионерството...
Православната црква има многу активно мисионерство во Северна Америка, во Африка и во Азија.
Тоа за расцепот е твое видување... јас ти кажав лично искуство, нешто што ти реално, не можеш да го знаеш и да го почувствуваш самиот (во однос на Православната Црква).
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 10:28
И повеќе од добро сум запознаен со состојбите во Северна Америка. Мислам дека ти не си добро запознаен со другите деноминации, за да дадеш некоја споредба. Ако тебе тоа ти личи на одлична мисонерска дејност, што да ти кажам - очигледно си заблуден.

Но сепак добро е што не ја спомнуваш наводната „мисионерска“ дејност на својата матична територија. Не ли е тоа срам, да немаме никаква мисионерска дејност на пример, насочена кон Албанците во Македонија? Со други зборови, МПЦ радо ги праќа „шиптарите“ (како што видовме дека МПЦ им се обраќа од собирот на плоштад) во пеколот.

Етнофилетизмот е тој кој ја спречува секоја мисионерска дејност, освен таму каде што расите и културите се толку измешани, што веќе нема никаква основа да се биде етнофилетист на едно скромно малцинство.


Изменето од Pravoslaven - 17.Април.2009 во 10:32
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 16:22
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


И повеќе од добро сум запознаен со состојбите во Северна Америка. Мислам дека ти не си добро запознаен со другите деноминации, за да дадеш некоја споредба. Ако тебе тоа ти личи на одлична мисонерска дејност, што да ти кажам - очигледно си заблуден.Но сепак добро е што не ја спомнуваш наводната „мисионерска“ дејност на својата матична територија. Не ли е тоа срам, да немаме никаква мисионерска дејност на пример, насочена кон Албанците во Македонија? Со други зборови, МПЦ радо ги праќа „шиптарите“ (како што видовме дека МПЦ им се обраќа од собирот на плоштад) во пеколот.Етнофилетизмот е тој кој ја спречува секоја мисионерска дејност, освен таму каде што расите и културите се толку измешани, што веќе нема никаква основа да се биде етнофилетист на едно скромно малцинство.



Од каде пак ти си сигурен во тоа што го тврдеш?
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 18:21
Еден аргумент на којшто не се осмели никој да одговори, е прашањето:


ОД КОГО МПЦ ГО БРАНИ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ?

ОД КОГО Е НАПАДНАТ ИСТИОТ?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 18:49
МПЦ на плоштадот не извикуваше ништо против никого. Да не се враќаме непотребно на таа тема.
Мисионерство има. Тоа што не е нападно и агресивно како што е она на некои протестантски деноминации, кои одат до крајности кои се вулгарни, тоа е сосема друга работа.
Одбраната на македонскиот идентитет е нешто што било наметнато низ вековите, а не прашање на избор. За жал, денес, сеуште се наметнува истото нешто... Од кого? Пред се од македонците кои се противат на истиот.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 18:58
Ќе чекам друг да одговори чесно.

Очигледно е дека не сакаш да одговориш вистински, бидејќи одговорот не ти одговара на твојот измислен светоглед.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:07
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Moze sega sum nadvor od temata ali mn vreme se prasuvam edno KOJA E SPC da ja priznae MPC??? Vazno e BOG da ne priznae ne,ne,nemozam da svatam koj kje objasne?:D


Bravo decko, odlicno razmisluvas. Bog e toj sto priznava,jas ne znam zosto se postavuva ovaa prasanje koga edinstvena pricina zosto MPC ne e priznaena e zaradi imeto -"Makedonska".


Toa e politicki problem kako sto rece brat Opiten, i toa go potegna Grckata Pravoslavna Crkva , koja e mnogu mokna vo Pravoslavniot svet, a Srpskata Pravoslavna Crkva e samo instrument vo racete na politikata na Grcija kon Makedonija.

Eve, da se prekrsti MPC vo Ohridska Arhiepiskopija, vednas ke dobie priznavanje kako samostojna crkva.(kako sto napravi Jovan Vraniskovski, na kogo ne mu e vazno ni nacija, ni mislenjeto na svojot narod, tuku ljubovta kon Grcija i Vizantija).

Znaci, problemot e navidum vo kanonite, a inaku se raboti za cist politicki problem .
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:21
Ако непризнавањето на МПЦ е политички проблем, тогаш се поставува прашањето:

СО ШТО СЕ ЗАНИМАВА МПЦ? СО ВЕРА ИЛИ СО ПОЛИТИКА?

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.