IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој бил најсаканиот Исусов ученик?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој бил најсаканиот Исусов ученик?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 21:20
Месинџер, последниот твој пост ми личи како кога некој ќе раскине, па другиов она во стилот спасува „не не, ЈАС уствари тебе ти раскинувам“.голема%20насмевка

Како што забележа муабетот го завршив јас, бидејќи не понуди ниеден доказ за да се потврди твоето доста нелогично лингвистичко тврдење.

Не се работи воопшто тука за што мене ми одговара. Мене ништо не ми одговара и се ми одговара. Ама мене ми личи ти некаква агенда имаш, па не сакаш да прифатиш ништо поинаку, дури и кога аргументирано држи повеќе вода.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:07
Ne znam koja e celta na topicov, isto kako shto ne mi beshe jasno i so topicot za toa dali Isus go izgovoriul imeto Jahve. Mozhelo na topicot Opshti diskusii za religiite kako prashanje da se postavi i ako nekoj zane mozhel da odgovori i toa e se.
I shto ( na pr.) so konstatciija ako se "otkrieshe" ( decidno) deka najvozljuben bil Marko ili Jovan ili nekoj tret, a isto i so Bozhjoto ime dali Isus decidno go izgovoril ? Kako trgnavte so vakvi topici, ne bi me zachudilo da vidam topic i za broj na cevlite na apostolite ( i ete debata, tie ne nosele chevli tuku apostolki...)
____

A na ovoj topic, beshe spomnata Marija Magdalena, hmmm, izgleda Da Vinci Code ostavil tragi...

Изменето од Marko sk - 17.Април.2009 во 22:09
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:15
Браво Марко ск. Навистина ја погоди целта.

Во суштина, многу е популарно во оние кругови што и онака се залетуваат по секоја теорија на заговор, УФО и парапсихолошки феномени, да се прават разни теории за „вистината“ за животот на Исус, која наводно била добро сокриена од сите, се додека скромните тие не ја откриле.

Но најголемиот проблем со овие теории (освен историчноста) е и кој бил мотивот тоа да биде сокриено? Кој би бил мотивот да се „лаже“ дека Јован и љубениот ученик не се истиот ученик? Кој е мотивот, еве дури и нека Марија Магдалена била љубената, писателка, апостолка, па дури и според некои сопруга на Исус? Зар не биле сите пророци, цареви и рабини женети? Зар немало пророчици и Судијки (еден вид царици) во древниот Израел, избрани и благословени за таа улога од Бог?

Во суштина што ќе се променело ако навистина било така? Ништо. Секоја „криминална теорија“, паѓа во вода ако нема добар мотив.

Повеќе гледајте CSI. голема%20насмевка
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:51
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ne znam koja e celta na topicov, isto kako shto ne mi beshe jasno i so topicot za toa dali Isus go izgovoriul imeto Jahve. Mozhelo na topicot Opshti diskusii za religiite kako prashanje da se postavi i ako nekoj zane mozhel da odgovori i toa e se.
I shto ( na pr.) so konstatciija ako se "otkrieshe" ( decidno) deka najvozljuben bil Marko ili Jovan ili nekoj tret, a isto i so Bozhjoto ime dali Isus decidno go izgovoril ? Kako trgnavte so vakvi topici, ne bi me zachudilo da vidam topic i za broj na cevlite na apostolite ( i ete debata, tie ne nosele chevli tuku apostolki...)
____

A na ovoj topic, beshe spomnata Marija Magdalena, hmmm, izgleda Da Vinci Code ostavil tragi...


Ne mislam da ti oponiram Marko Sk. Prashanjeto sto go postavash e istoto sto mnogumina go postavile na skoro sekakvi temi.

Sto e celta na otvaranje topik za postiranje fotografii? Sto e celta na otvaranje tema za redenje sliki od ikoni? Sto e celta na otvaranje blogerski temi na koi se prepishuvaat tekstovi od drugi sajtovi, knigi , molitvenici i kalendarchinja koi sekoj mozhe da gi najde ako mu se chita neshto takvo? I t.n.

Znam deka za fundamentalistite sekoja tema koja kje gi stavi pod prashanje dogmite e bescelna. Isto taka znam deka sekoja tema koja kje gi vozdignuva dogmite e bescelna za ateistite ili onie vernici koi ne se dogmatichari.

Znam deka sekoja tema postavena od protestantite so kritichki pogled na pravoslavnite hristijani e bescelna za vtorive. Sekoja tema kade sto pravoslavnite gi kritikuvaat protestantite od site boi e bescelna pak za protestantite (ili bilo kako da se narekuvaat).

Znam deka sekoj koj ne se interesira za nekoja tema sekogash se chudi koja e celta na taa tema. I toa e vo red. No treba da se razbere deka razni lugje imaat razni interesi vo vrska so religiite vo svetov.

Ako prashash zoshto otvaram vakvi temi, ke ti recham sakam da otvaram temi za koi ne se diskutiralo, za koi ne se govori dovolno ili za koi, po nekoja prichina, spadnale nekade vo procepite na dogmite.

Za nekogo mozhebi nemaat nikakva cel, a za nekoi mozhebi otvaraat mozhnost da nauchat i razmislat za neshta za koi nikogash nemale shansa da posvetat pogolemo vnimanie.

Vtorive, ako bidat pottiknati so temata, kje se javat so svoi repliki i komentari, a prvite molchejki kje ja ignoriraat i nema da ja rasipuvaat, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 00:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Ako prashash zoshto otvaram vakvi temi, ke ti recham sakam da otvaram temi za koi ne se diskutiralo, za koi ne se govori dovolno ili za koi, po nekoja prichina, spadnale nekade vo procepite na dogmite. ...

OK e, obajsnuvanjevo drzhi voda!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 01:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Cekam na tvojot odgovor, brate messi, ajde nestrpliv sum.

Sto pisuva vo gnostickite tekstovi?


Nemam najden direkten odgovor.

Sto mislish ti?


Ne znam sto pisuva vo gnostickite tekstovi.

Jas mislam deka ISUS gi sakase site svoi ucenici podednakvo, no apostol Jovan e opisan kako vozljubeniot apostol, dali zaradi karakterot ili vernosta, ne znam.Taka pisuva vo Biblijata.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 04:56


Tochno e deka Isus gi sakal site svoi apostoli, no tochno e i deka nekoi mu bile pomilii od drugite, sto e sosema normalno. Spored novozavetnite evangelija se dobiva vpechatok deka od apostolite namil mu bil Jovan. Ako se gledaat gnostichkite evangelija, togash najmil apostol e Marija Magdalena.

Prashanjeto vo temata ne beshe koj apostol mu bil najmil, tuku koj e onoj najsakan, "ljuben uchenik"? Toa dete definitivno ne e Jovan.



Изменето од Messenger - 18.Април.2009 во 05:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 08:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Tochno e deka Isus gi sakal site svoi apostoli, no tochno e i deka nekoi mu bile pomilii od drugite, sto e sosema normalno. Spored novozavetnite evangelija se dobiva vpechatok deka od apostolite namil mu bil Jovan. Ako se gledaat gnostichkite evangelija, togash najmil apostol e Marija Magdalena.



Оние кои сметаат дека се работи за Марија Магдалена, тоа го тврдат врз основа на подоцнежните гностички евангелија. Како поткрепа за нивното тврдење, во Ев. по Јован, често го цитираат следниот текст (Јован 19:25-26)

25 Покрај крстот Исусов стоеја мајка Му Негова и сестрата на мајка Му, Марија Клеопова, и Марија Магдалена. 

26 А Исус, штом ја виде мајка Си, и ученикот кого посебно го љубеше, како стои, и рече на мајка Си: „Жено, ете ти син!”

Во 25 стих не се спомнува ученикот кој Исус го љубеше, а во 26 се спомнува. Според нив, тоа е доказ дека љубимецот е Марија Магдалена.

Но оваа теорија има две алтернативни можности:
1) љубимецот не е спомнат, иако бил присутен таму во 25, туку е спомнат во 26 стих (ова е традиционалното толкување, или
2) љубимецот да биде Маирја Клеопова (сестрата на мајката на Исус)

Што значи од овде може да се даде само претпоставка со 1/3 сигурност.

Но други делови од Ев. по Јован, дефинитивно ја дисквалификуваат Марија Магдалена како љубимецот на Исус. Само неколку стихови подолу (Јован 20), се случува следното:

1 Во првиот ден од седмицата Марија Магдалена дојде на гробот рано, уште додека беше темно, и виде дека каменот од гробот е поместен. 2 Тогаш
отрча и дојде кај Симон Петар и кај другиот ученик, кого Исус го љубеше, и им рече: „Го дигнале Господ од гробот и не знам каде Го положиле.”

Што значи овде постои јасна дистинкција меѓу Марија Магдалена и ученикот (постојано во машки род) кој Исус го љубеше.

Значи овде имаме еден класичен, веќе добро утврден метод на лажирање на евангелијата, какво што всушност гностиците добро и увежбале, а потоа ги следеле и други (како муслиманите на пример) кои го сецкаат Новиот завет на толку микроскопски делови, од кои го конзумираат исклучиво тоа што им одговара, отфрлајќи го сето она што не им одговара. Не е страшно тоа да се направи - страшното е што тоа се прави без било каква утврдена методологија зошто нешто се прифаќа, а друго се отфрла, освен методологијата - така ни одговара.

Цитирај

Prashanjeto vo temata ne beshe koj apostol mu bil najmil, tuku koj e onoj najsakan, "ljuben uchenik"? Toa dete definitivno ne e Jovan.



Многу е погрешно кога ќе настапи некој со веќе утврдени догми, кои не се поместиви со никакви аргументи.

Да се каже дека тоа дефинитивно не е Јован, е еден блатантен пример.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 00:33
Pravoslaven, smiri se malu choveku.

Da ne si bil ti lichno prisuten tamu, pa da znaesh koj bil najljubeniot Isusov uchenik?

Ako nekoj poagja od dogmi toa si ti...

Jas ne rekov deka toa e Marija Magdalena, tuku mu odgovoriv na KINGDAVID deka ne znam, a bidejki toj me prasha za gnostichkite tekstovi mu odgovoriv oti spored niv najomileniot apostol na Isus mu bila Marija.

I toa ne e poradi toa sto navedauvash ti, tuku poradi drugi neshta, a najsilnata e deka vo tie pisanija stoi oti Isus ja baknuval Marija Magdalena vo...

I sto tebe tolku te pogagja ovoj podatok ili razlichnoto mislenje od usvoenata dogma?    

P.S. Patem, zboruvash za neshta za shto ne si najdobro zapoznaen.

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Значи овде имаме еден класичен, веќе добро утврден метод на лажирање на евангелијата, какво што всушност гностиците добро и увежбале, а потоа ги следеле и други (како муслиманите на пример) кои го сецкаат Новиот завет на толку микроскопски делови, од кои го конзумираат исклучиво тоа што им одговара, отфрлајќи го сето она што не им одговара. Не е страшно тоа да се направи - страшното е што тоа се прави без било каква утврдена методологија зошто нешто се прифаќа, а друго се отфрла, освен методологијата - така ни одговара.



Kakov klasicehn dobro utvrden metod na lazhiranje, kakvo seckanje na Noviot Zavet , kakvo dobro uvezhbuvanje na gnosticite, kakvi bakrachi... Izvini prijatelu, ama izgleda ne se zapoznaen so gnosticizmot, istorijata na tekstovite, a gledam deka nitu pak so istorijata na sostavuvanjeto na Noviot Zavet. Ako ne si znael, Evangelieto po Jovan e gnostichki tekst koj beshe vnesen vo Noviot Zavet posleden, po mnogu raspravanja i kako nekakov popust na gnosticharite za da mozhe eden del od niv da se slozhat so kompilacijata tekstovi i drzhavnoto establiranje na zaednichkata Hristijanskata religija. Ironichno e sto vsushnost tokmu toa stana najmnogu citirano od site ostanati vo Noviot Zavet. Znachi nema nikakvo seckanje ili menuvanje vo evangelijata od strana na gnosticharite. Nikogash nemalo potreba od toa bidejki gnosticizmot ne se javil so Hristijanstvoto.

No da ne shirime nepotrebno i da ne izlagame nadvor od temata.   





Изменето од Messenger - 19.Април.2009 во 00:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 00:52
Јас воопшто не зборував за тоа кој е ученикот и дали сум бил таму.

Ти излезе со една констатација (догма) дека (цитирам) „ДЕФИНИТИВНО НЕ Е ЈОВАН“.

Од кај ти тебе вакво сознание? Дефинитивно си бил таму или не? значи не ги извртувај тезите. Не е чесно.

Јас, за разлика од тебе, се бавев со дел од про-гностичките аргументи во врска со Марија Магдалена и со непоклопувањето што тие го имаат со самото Ев. по Јован. Дури ни тогаш не реков „ДЕФИНИТИВНО НЕ Е МАРИЈА МАГДАЛЕНА“, туку едноставно заклучив дека според Ев. по Јован, не е таа.

На друго место говорев и за тоа дека евангелистите и апостолите, немале мотив да ја лажираат биографијата на Исус, ако тој навистина бил во врска со Марија Магдалена.

Значи цело време зборувам за аргументи, а наместо спротивни аргументи ми се спротивставува аргумент „ти не си запознаен, ти не знаеш, ти не си упатен“ и останати обиди за лична дискредитација. И покрај тоа што никој од овде реално, не знае дали и колку сум јас упатен.

Точно е дека гностицизмот не се јавил со христијанството. Затоа, слично како и Исламот, користи своеволни извадоци од Евангелијата кои им одговараат, отфрлајќи други - со единствениот критериум „така ни одговара“.


Изменето од Pravoslaven - 19.Април.2009 во 01:08
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 02:42
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Ти излезе со една констатација (догма) дека (цитирам) „ДЕФИНИТИВНО НЕ Е ЈОВАН“.
 
Messenger, нели ти беше против догмите? хи,%20хи...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 10:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako se gledaat gnostichkite evangelija, togash najmil apostol e Marija Magdalena.

Pa za Marija Magdalena jas taka znam deka bese ucenicka na Isus, ne clenka na krugot od 12 apostoli.

Najmili mu bile onie koi bile najbliski preku ostvaruvanjeto na negovite pouki. Ne site apostoli, ucenicki i ucenici Isusovi uspeaa istovremeno da gi sprovedat negovite pouki vo celost.

Spored Hristovite objavi vo Univerzalen Zivot, Marija Magdalena bila zena koja napravila drasticen pozitiven presvrt vo svojot zivot, nejzinoto bitie bilo mosne blisko do ona na Isusovoto.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 16:12
Свите што го следа му са омилени.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 18:29
@ Pravoslaven

Sega gledam deka, bez obzir na prilozhente argumetni i fakti, nachinot na koj replicirav na tvojot komentar ne beshe najdobar. Se izvinuvam.

@ EvAngelos

Donesuvanje zakluchok spored navedeni argumenti i fakti ne e dogma. Dogma e neshto sosem drugo i toa i ti dobro go znaesh, pa navistina se chudam zoshto prokomentira taka... Ako nekoj reche deka dve jabolki i dve jabolki se vkupno chetiri, toa ne e dogma. Svesen sum deka vmesto zborot "definitivno" trebashe da go upotre*am terminot "verojatno".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.