IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој бил најсаканиот Исусов ученик?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој бил најсаканиот Исусов ученик?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 00:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Ako prashash zoshto otvaram vakvi temi, ke ti recham sakam da otvaram temi za koi ne se diskutiralo, za koi ne se govori dovolno ili za koi, po nekoja prichina, spadnale nekade vo procepite na dogmite. ...

OK e, obajsnuvanjevo drzhi voda!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:51
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ne znam koja e celta na topicov, isto kako shto ne mi beshe jasno i so topicot za toa dali Isus go izgovoriul imeto Jahve. Mozhelo na topicot Opshti diskusii za religiite kako prashanje da se postavi i ako nekoj zane mozhel da odgovori i toa e se.
I shto ( na pr.) so konstatciija ako se "otkrieshe" ( decidno) deka najvozljuben bil Marko ili Jovan ili nekoj tret, a isto i so Bozhjoto ime dali Isus decidno go izgovoril ? Kako trgnavte so vakvi topici, ne bi me zachudilo da vidam topic i za broj na cevlite na apostolite ( i ete debata, tie ne nosele chevli tuku apostolki...)
____

A na ovoj topic, beshe spomnata Marija Magdalena, hmmm, izgleda Da Vinci Code ostavil tragi...


Ne mislam da ti oponiram Marko Sk. Prashanjeto sto go postavash e istoto sto mnogumina go postavile na skoro sekakvi temi.

Sto e celta na otvaranje topik za postiranje fotografii? Sto e celta na otvaranje tema za redenje sliki od ikoni? Sto e celta na otvaranje blogerski temi na koi se prepishuvaat tekstovi od drugi sajtovi, knigi , molitvenici i kalendarchinja koi sekoj mozhe da gi najde ako mu se chita neshto takvo? I t.n.

Znam deka za fundamentalistite sekoja tema koja kje gi stavi pod prashanje dogmite e bescelna. Isto taka znam deka sekoja tema koja kje gi vozdignuva dogmite e bescelna za ateistite ili onie vernici koi ne se dogmatichari.

Znam deka sekoja tema postavena od protestantite so kritichki pogled na pravoslavnite hristijani e bescelna za vtorive. Sekoja tema kade sto pravoslavnite gi kritikuvaat protestantite od site boi e bescelna pak za protestantite (ili bilo kako da se narekuvaat).

Znam deka sekoj koj ne se interesira za nekoja tema sekogash se chudi koja e celta na taa tema. I toa e vo red. No treba da se razbere deka razni lugje imaat razni interesi vo vrska so religiite vo svetov.

Ako prashash zoshto otvaram vakvi temi, ke ti recham sakam da otvaram temi za koi ne se diskutiralo, za koi ne se govori dovolno ili za koi, po nekoja prichina, spadnale nekade vo procepite na dogmite.

Za nekogo mozhebi nemaat nikakva cel, a za nekoi mozhebi otvaraat mozhnost da nauchat i razmislat za neshta za koi nikogash nemale shansa da posvetat pogolemo vnimanie.

Vtorive, ako bidat pottiknati so temata, kje se javat so svoi repliki i komentari, a prvite molchejki kje ja ignoriraat i nema da ja rasipuvaat, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:15
Браво Марко ск. Навистина ја погоди целта.

Во суштина, многу е популарно во оние кругови што и онака се залетуваат по секоја теорија на заговор, УФО и парапсихолошки феномени, да се прават разни теории за „вистината“ за животот на Исус, која наводно била добро сокриена од сите, се додека скромните тие не ја откриле.

Но најголемиот проблем со овие теории (освен историчноста) е и кој бил мотивот тоа да биде сокриено? Кој би бил мотивот да се „лаже“ дека Јован и љубениот ученик не се истиот ученик? Кој е мотивот, еве дури и нека Марија Магдалена била љубената, писателка, апостолка, па дури и според некои сопруга на Исус? Зар не биле сите пророци, цареви и рабини женети? Зар немало пророчици и Судијки (еден вид царици) во древниот Израел, избрани и благословени за таа улога од Бог?

Во суштина што ќе се променело ако навистина било така? Ништо. Секоја „криминална теорија“, паѓа во вода ако нема добар мотив.

Повеќе гледајте CSI. голема%20насмевка
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:07
Ne znam koja e celta na topicov, isto kako shto ne mi beshe jasno i so topicot za toa dali Isus go izgovoriul imeto Jahve. Mozhelo na topicot Opshti diskusii za religiite kako prashanje da se postavi i ako nekoj zane mozhel da odgovori i toa e se.
I shto ( na pr.) so konstatciija ako se "otkrieshe" ( decidno) deka najvozljuben bil Marko ili Jovan ili nekoj tret, a isto i so Bozhjoto ime dali Isus decidno go izgovoril ? Kako trgnavte so vakvi topici, ne bi me zachudilo da vidam topic i za broj na cevlite na apostolite ( i ete debata, tie ne nosele chevli tuku apostolki...)
____

A na ovoj topic, beshe spomnata Marija Magdalena, hmmm, izgleda Da Vinci Code ostavil tragi...

Изменето од Marko sk - 17.Април.2009 во 22:09
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 21:20
Месинџер, последниот твој пост ми личи како кога некој ќе раскине, па другиов она во стилот спасува „не не, ЈАС уствари тебе ти раскинувам“.голема%20насмевка

Како што забележа муабетот го завршив јас, бидејќи не понуди ниеден доказ за да се потврди твоето доста нелогично лингвистичко тврдење.

Не се работи воопшто тука за што мене ми одговара. Мене ништо не ми одговара и се ми одговара. Ама мене ми личи ти некаква агенда имаш, па не сакаш да прифатиш ништо поинаку, дури и кога аргументирано држи повеќе вода.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 20:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Cekam na tvojot odgovor, brate messi, ajde nestrpliv sum.

Sto pisuva vo gnostickite tekstovi?


Nemam najden direkten odgovor.

Sto mislish ti?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 20:38
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Ниту пак ти си лингивиста, ниту Библиски текстуален критичар (ако не се лажам). Денешните Библиски преводи, не се раководат од тоа што некој неписмен од минатото мислел, туку што најголемите стручњаци во таа област денес мислат.За да го тврдиш ова, не е доволно да кажеш дека „можеби ТОЈ во 24 стих и сето тоа ТОЈ претходно не е исто“. Треба истото да го ДОКАЖЕШ со лингвистички докази.Засега, такви докази немаш.Значи ставаме клуч на муабетот додека не дојде некој „постручен“ да ти помогне.


Pravoslaven,

Nemam namera da razgovaram na vakov ton. Ne znaesh koj sum, ne znash sto sum studiral, ne znaesh sto znam, ne prifakjash ochigledni argumenti, veruvash vo nekoi raboti samo zatoa sto nekoj nekogash neshto rekol ... zatoa shto mozhebi neshto ti se dopagja kako e recheno...

Vo sekoj sluchaj, ti se izvinuvam ako te obespokoiv. Eve, jas gresham i ti si vo pravo. Muabetot e zavrshen.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:50

Cekam na tvojot odgovor, brate messi, ajde nestrpliv sum.

Sto pisuva vo gnostickite tekstovi?
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:49
Ниту пак ти си лингивиста, ниту Библиски текстуален критичар (ако не се лажам). Денешните Библиски преводи, не се раководат од тоа што некој неписмен од минатото мислел, туку што најголемите стручњаци во таа област денес мислат.

За да го тврдиш ова, не е доволно да кажеш дека „можеби ТОЈ во 24 стих и сето тоа ТОЈ претходно не е исто“. Треба истото да го ДОКАЖЕШ со лингвистички докази.

Засега, такви докази немаш.

Значи ставаме клуч на муабетот додека не дојде некој „постручен“ да ти помогне.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:43
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

<font size="2" color="#009900">20 А Петар, кога се заврти, виде дека по него оди оној кого Исус го
сакаше и кој на вечерата се беше навалил на градите Негови
и прашуваше:
„Господи, кој ќе Те предаде?” 21 Штом го виде Петар него, Му рече на Исус: „Господи, а овој, пак, зошто?”22 Исус му рече: „Ако сакам тој да остане додека да дојдам, тебе што ти е? Ти врви по Мене!” 23
И се пренесе овој збор меѓу браќата дека тој ученик нема да умре. Но
Исус не му рече дека нема да умре, туку: „Ако сакам тој да остане
додека дојдам, тебе што ти е?”24 Тој е ученикот кој сведочи за овие настани и ги напиша; и знаеме дека сведоштвото негово е вистинско.
Штом тоа го утврдивме, можеме да се занимаваме со другото прашање, дали „љубимецот“ е Јован, или некој друг, за кое се сложувам со тебе, дека е покомплексно.


Se slozhuvam deka vo vremenskata linija ova e poslednoto vo evangelieto. Vo vrska so konekcijata sto si ja napravil so crveni bukvi kje se povtoram ushte ednash:

[QUOTE=Messenger>

Ova e samo potvrda deka napishanoto e od Isusov uchenik (kako sto sekogash se naznachuvaat apostolite koi gi pishuvale Evangelijata) i deka toj svedochi za negovata verodojstojnost. Toa mu doagja kako potpis i avtorizacija. Nishto povekje.

Nedorazbiranjeto so ovie posledni zborovi i prehodnite stihovi doagja od malu poznatiot fakt deka site ovie tekstovi bile pishuvani bez nikakva interpukcija, golemi bukvi, oddelevuvanje na zborovi i novi redovi, onaka kako sto toa nie go imame denes. Ovie nekogashni tekstovi bile pishuvani kako eden neprekinat zbor od pochetokot do krajot na tekstot. Onoa sto nie go imame denes, kako nekakvo prepoznatlivo moderno chetivo, so korektna gramatika i forma, se ragja mnogu, mnogu podocna i toa bilo napraveno spored mislenjeto na onoj sto za prv pat go ispechatil Nov Zavet vo takva forma. A toj ne bil nitu lingvista, nitu Biblijski tekstualen kritichar. [/QUOTE>
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam.

Biblijata e avtentichna samo za onie koi ja prepishuvale.

Jas ciiram bidejki sme se dogovorile da ja koristime kako zaednichki izvor na informacii. Sekoe citiranje na drugi pisanija ne bi bilo prifateno i seriozno razgledano. Znachi so potpoln respekt se rakovodam spored opshto prifatenite normi na chlenovite od ovoj forum.

Jovan bil Isusov sakan uchenik, no spored site informacii od Evangelijata toj sigurno ne bil "ljubeniot uhcenik" za kogo zboruvame.

Velish deka "spored biblijata toa e Apostool Jovan". Toa ne e spored Biblijata, tuku spored tolkuvanjata na nekoi teolozi. Toa se samo interpretacii koi, kako sto vidovme, ne mozhat da izdrzhat nikakva poseriozna analiza, pa spored toa, iako mozhebi se vo duhot so establiranata Hristijanska religija, tie ednostavno ne drzhat voda.

A sto mislish ti? Na krajot od analizata, onaka najiskreno, sto mislish koe bi mozhel da bide toa dete sto se chuvstvuva tolku blisko do Isusa za da mu sedi v skut i da mu lezhi na gradi, koe plache i se moli pod negoviot krst i koe kje bide posineto od Isusovata majka?


Da ne mislis na nekoe dete na Marija Magdelena? Ima i takvi verzii...

P.S. Prvo mislev deka mislis na Marija Magdelena, no koga rece" koe e toa momce" malku me zamisli....

Изменето од KINGDAVID - 17.Април.2009 во 19:37
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:34
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

ЈАС ЗНАМ!!!!


- МАРИЈА МАГДАЛЕНАнамигнување


Zhenite imaat neverojaten instinkt...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:30
Ќе ги оставам за момент неточностите во овие излагања, кои ги има неколку, да те потсетам дека „љубениот ученик“ не се спомнува последен пат кога Исус од крстот го предава во грижа на Марија.

Последен пат се среќава како писател на Евангелието. Еве што вели:

20 А Петар, кога се заврти, виде дека по него оди оној кого Исус го сакаше и кој на вечерата се беше навалил на градите Негови и прашуваше: „Господи, кој ќе Те предаде?” 21 Штом го виде Петар него, Му рече на Исус: „Господи, а овој, пак, зошто?”22 Исус му рече: „Ако сакам тој да остане додека да дојдам, тебе што ти е? Ти врви по Мене!” 23 И се пренесе овој збор меѓу браќата дека тој ученик нема да умре. Но Исус не му рече дека нема да умре, туку: „Ако сакам тој да остане додека дојдам, тебе што ти е?”24 Тој е ученикот кој сведочи за овие настани и ги напиша; и знаеме дека сведоштвото негово е вистинско.

Штом тоа го утврдивме, можеме да се занимаваме со другото прашање, дали „љубимецот“ е Јован, или некој друг, за кое се сложувам со тебе, дека е покомплексно.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 19:30

ЈАС ЗНАМ!!!!

- МАРИЈА МАГДАЛЕНАнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.