IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Давање органи за трансплантација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Давање органи за трансплантација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Давање органи за трансплантација
    Испратена: 09.Април.2009 во 17:05
Vo modernive vreminja medicinata dojde do zavidno nivo vo uspeshnosta na transpatiranje na organi.

Toa se pravi od zhivi dariteli, kako i do pochinati od nesrekji, neizlechivi bolesti ili prirodna smrt.

Me interesira koj e vashiot pogled kako vernici na ovaa praktika? Dali toa e soobrazno so vasheto veruvanje, dali imate nekakov citat od knigite koj bi ja podrzhuval ili dovel vo prashanje ovaa medicinska procedura ?

Moeto mislenje e deka dobrovolnoto daritelstvoto na organi ne se kosi so verskite ubeduvanja. Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 17:06
prema mene sekoja rabota moze da se kosi so site ubeduvanje, samo nesmee da se kosi so covecnosta

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 17:10
Anakine, ateisto dragi, da znaesh deka , verojatno nesakajki, na nekoj nachin go parafrazirash Isus.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 17:12
ne e nesakajki,, jas sum svoj bog
ako i isus bil bog
togas zboruvame isto

bidete svoi bogovi kje go parafrazirate so vaseto odnesuvanje ISUSAголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 20:01
jas sum za DA ili ZA,kako sakate
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 00:17

Se slozuvam so davanjeto na organi i transplantacija, toa e humano nesto a i ne se kosi so verskite nacela.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 01:14
Колку што се сеќавам, пред 4-5 години имаше баш некоја медиумска дискусија во Македонија околу ова и ставот на многу високи свештеници во МПЦ беше дека е сосема во ред, затоа што не се коси со принципите на верата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 12:53
Божјиот Дух во повеќе наврати предупреди преку пророчката Реч за денешно време дека транслапнтацијата на органи и крвната трансфузија се духовно незаконски и мошне опасни!

Секој клетка е носител на одредени информации и има своја вибрација. Клетките, органите, крвта и тн.. соодветствуваат на светлите и темните страни на душата која се отелотворила во физичкото тело. Смислата на човековиот живот е тој преку спознавање и поправање на своето грешно, т.е. преку разградување на своите лоши страни, со Божја помош, повторно стане божествен, за да после смртта тој/таа како душа може да се врати во вечното постоење - нашата вистинска татковина и реалност - каде нема патење и смрт.

Доколку сега се додадат туѓи клетки, кои се носители на туѓи информации(а со тоа и носители на туѓи гревови), преку трансфузија на крв или трансплантација на органи тогаш примателот превзема нешто што не му е својствено и доаѓа до тешки дисхармонии во телото и душата на примателот. Воедно, дарувателот(бер разлика дали бил клинички мртов, волонтер, или жртва на трговци со органи) станува кармички врзан за примателот и обратно. Воедно, се изградува една испреплетена мрежа на навразности и помеѓу оние кои тоа го извршиле и/или одобриле(политичари, научници, лекари, цркви и сл...)

Сепак, секој поединец ја задржува својата слободна волја како во евентуална хитна ситуација како ќе се одлучи и постапи. Но никој нема право и не би смеел некому да одзема орган без негово директно одобрение(на пр. кај клинички мртви луѓе).


Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 12:58

Нашиот вистински живот не е овој тука на Земјата - тој е само една попатна станица во нашиот развој кон трајна среќа и мир во нашиот вистински Живот - духовниот. Телото не сме ние, тоа е само обвивка, инструмент на свеста - душата.

При трансфузијата на крв олеснителна околност е дека туѓите крвни клетки се заменуваат со тек на време(околу 100 дена) со нови, но никој не се прашува како и е на душата во тој период. Не ретко пациентите кои примиле крв, после тоа се некое време депресивни.

Многу полошо е при трансплантацијата на органи. Додека трансплантираниот орган е жив(функционален) душата на дарителот е врзана за него и не може да се замине понатака. Тогаш таа бескрајно многу пати и неретко се обидува да влиае на светот на мислите и чувствата на примателот(може бидејќи се двајцата енергетски врзани преку органот) да го наведе на серија постапки кои (навидум случајно) ќе предизвикаат оштетување на органот до таа мера да тој одумре, бидејќи душата сака да си оди понатака а живиот орган ја спречува во тоа. Примателот пак, мора воедно и да се бори со дел од гревовите на оној чиј е органот иако тој изворно нема ништо со нив. Тоа води до натамошни судбински удари и патила.

Многумина од незнаење и непознавање на духовните закони, кои се закони на вистинскиот Живот, мислат дека со трансплантацијата спасуваат живот и прават добро дело, но за жал со тоа само се продолжува страдањето и се подготвуваат серија нови страдања низ кармичката врска која при тоа се создала а која учесниците во овој или во некој нареден живот ќе мораат, честопати, горчливо да ја разрешат.

За ова повеќе во книгата(достапна е на хрватски јазик): Јас Јас Јас: Пајакот во мрежата - Законот на одговарање и законот на проекција.



на англиски јазик може бесплатно да се симне тука (пдф формат)


Изменето од Majkl - 10.Април.2009 во 13:02
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 14:41
Interesno viduvanje i interpretiranje na neshtata.

Sega nemam vreme, no vo prva prilika kje napisham neshto sto neodamna go doznav i sto na nekoj nachin go podrzhuva napishanoto od Majkl.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 21:31




Imav prilika da sledam edno izlaganje na Dr.Bruce Lipton (koj e lekar i doktor po biologija, nekogashen profesor na University of Wisconsin Medical School, kako i istrazhuvach vo Stanford University) vo koe toj gi izlozhuvashe nagovite iskustva vo domnot na biologijata na kletkite dobieni so istrazhuvanjata vo sferata na kloniranjeto i transplantiranjeto.

Podatokot koj mene posebno mi privleche vnimanie e deka kletkite se predavateli i premnici na informacii vo opseg koj do denes voopshto ne bil poznat ili za koj ne se govorelo poshiroko od povekje prichini.

Kako eden interesen primer na megjusebna komunikacija megju kletki na organi, koi duri i ne pripagjaat na isto telo, e faktot deka koga dve srca kje se postavat edno do drugo, po izvesno vreme, tie samite kje go sinhroniziraat svoeto poedinechno chukanje vo eden zaednichki unison i kje chukaat kako po dogovor.

Odamna se znae deka kletkite imaat razni, takanarecheni senzori (receptori) na svojata obvivka (cipa/opna), preku koi primaat signali od okolinata i komuniciraat so nea. Taka doznavaat dali, na primer, doagja hrana za da gi otvaraat takanarechenite "kanali" i da ja vnesat vo sebe, dali se naogjaat vo toksichna sredina za da gi drzhat zatvoreni kanalite od svojata obvivka i da se zashtitat i t.n. Biologijata na kletkata raboti vaka: signal nadvor od nea (hemijski, svetlosen, toploten...) doagja do senzorite, toa predizikuva promena vo proteinite i posledovatelno ja menuvaat sostojbata koja kje gi uslovi funkciite na kletkata. Poednostaveno kazhano senzorite, so nivnata svest za sredinata vo koja se naogjaat, predizvikuvaat fizichka reakcija na kletkata. Po definicija toa e percepcija (svest za okolinata preku fizichka senzacija).   

Koga kletkata vleguva vo komuna so drugi kletki za da izgradi slozheno organizirano tkivo ili organ, taa vleguva vo komunikacija so drugi kletki i se odnesuva so niv vo eden zaednichki dogovor. Vo sprotivno, ako taa ne sorabotuva i ne se odnesuva soodvetno na "dogovorot" vo komunata, pochnuva da se odnesuva svoevolno i postanuva maligna - narodno poznato kako rak.

Koga kletkite vleguvaat vo komunalen zhivot tie znachi se odreknuvaat od svoevolnoto veruvanje za onoa sto se odnesuva vo okolinata i toa go predavaat kako funkcija na komunata ili nekoe centralno mesto vo nea kako niven glaven vodach. Poednostaveno kazhano, kletkite so svoite senzori primaat informacii, potoa tie gi razmenuvaat vo komunalniot sistem koj reshava sto kje storat za dobrobit na celata komuna. Prevedeno praktichki na nivo na chovek, kletkata ja chita okolinata, ja prakja taa informacijata preku nervniot sistem do mozokot, ovoj ja interpretira informacijata i prakja instrukcija nazad do kletkata kako taa da se odnesuva.

Ubeduvanjeto vo biologijata e deka komunikacijata (primanje i predavanje na informacii) na kletkite e po hemijksi procesi, preku razmena na molekuli, sto korespondira so Njutonoviot model koj veli deka Svetot e materija. Toa e bazata na koja se potpira i gradi farmacevtskata industrija na lekovi.

No ako toa e tochno, togash kako dvete srca, spomnati na pochetokot, koi poteknuvaat od dva razlichni choveka i ne se povrzani megjusebno, go sinhroniziraat svoeto chukanje bez da bidat vo mozhnost hemijski da razmenat informacija za sebe ???

Vlezete vo realnosta a kvantnata mehanika. Taa veli deka Svetot e energija i deka vo sushtina razlichnoto nivo na taa energija ja determinira interpretacijata na materijata onaka kako sto ja percepirat kletkite i taa ja odreduva mozhnosta na realiziranje na nejziniot potencijal kako takov. Atomite i molekulite vsushnost se elektromagnetski polinja.

Kletkite, nivnite komuni i ultimativno organite i slozhenite organizmi energetski se povrzani megjusebno.

Se izvinuvam za vaka dolgiot voved, no mislev deka bez nego ne kje mozhe da se razberat rabotite koi sledat.

Gi spomnavme dvete srca i sinhronizacijata vo nivnoto chukanje. Toa se sluchuva bidejki tie ne samo sto energetski komunicirale megju ostanatite kletki i organi od teloto na lugjeto od koi originalno poteknuvale, tuku energetski komuniciraat i megjusebno.

Sto se sluchuva koga tie kje bidat presadeni vo telata na drugi lugje? Od iskustvo znaeme deka lugjeto koi dobile transplanti imaat sekjavanja i afiniteti koi im pripagjaat na donorite. Taka, na primer, se sekjavaat na sluchki koi nikogash ne im se sluchile, sakaat hrana koja nikogash ne im se dopagjala i t.n.

Do sega oficijalnata nauka zatvorashe ochi na ovie posledici od transplantaciite, no vo posleno vreme vakvite mentalno/fizichki posledici stanuvaa se pochesti i poupadlivi, pa nemozhat povekje da se otfrlaat kako izmislici i kako posledici od traumata na operaciite.

Kletkite, megju ostanatite receptori imaat i takanarecheni "sopsteni raspoznavachi". So niv tie gi prepoznavaat kletkite od sopstvenata komuna. Dokolku napravat kontakt so kletka od svojata komuna tie ja prifakjaat, a dokolku napravat kontakt so tugja kletka tie ja otfrlaat.

Ako se eliminiraat ovie receptori togash kletkata nemozhe da pravi "sopstveno prepoznavanje" i stanuva generichna (bez identititet) i mozhe da bide stavena vo bilo koja druga komuna (vo chovek, zhivotno ili ptica) i taa nema da bide otfrlena.

Kletkata ja prima informacijata za identitetot preku svoite snezori (anteni), a toa znachi deka toj identitet e NADVOR od nea.

Koga se transplatiraat organi, kletkite na transplatiraniot organ so svoite "anteni" kontinuirano i neprekinato se konektiraat so donorot na organot, teloto vo koe originalno postoel i od koe e izvaden. I dodeka donorot e zhiva lichnost nekako mozheme da se soochime so faktort na razmena na energetskata informacija megju zhivite tela, no donorite chesto pati se mrtvi lugje.

I sega doagjame do poentata na ovoj dolg komentar: kletkite od doniraniot organ vospostvuvaat kontakt so lichnosta (informacijata) na umreniot chovek! So drugi zborovi, umiranjeto na onoa sto nie go prepoznavame kako materijalno telo ne e istovremeno i umiranje na lichnosta (energija, duh... narechete ja kako sto sakate). Taa energija, kompletna so site kvaliteti na lichnosta koja zhiveela vo onaa nam poznata materijalna forma, postoi i natamu nadvor od mrtvoto materijalno telo. Vsushnost ova dokazhva deka individualnata chovekova energija (duhot) ne e lokalizirana vo teloto, tuku se naogja nasekade. Zatoa kletkite na transplantiraniot organ ostvaruvaat kontakt so energijata na svojot star sopstvenik (donorot), iako ne se naogjaat vo negovoto, tuku vo sosem drugo strano telo! Koga teloto umira, energijata koja go odrzhuvala, konstruirala i harmonizirala, ostanuva da postoi i ponatamu, bez razliika sto nejzinata materijalna kontrukcija povekje ne postoi. NASHIOT IDENTITET EGZISTIRA NADVOR OD NASHETO TELO!

P.S. Tuka bi zavrshil bidejki poentata beshe da se prikazhi implikacijata na ova otkritie vo respekt na objasnuvanjeto sto prethodno go dade Majkl. Inaku ova e odlichen temel za nauchno objasnuvanje okolu onoa sto znachi duhot za chovekot, negovata egzistencija, posledicite od nekogashniot zhivot, sto se sluchuva ponatamu so nego, kako veruvanjata i molitvite rezultiraat so izlekuvanje na bolesti, kako se sluchuva evolucijata na teloto i t.n.

Dokolku ima interes za seto ova mozheme da prodolzhime vo toj pravec, inaku ne bi digresiral nepotrebno.


Изменето од Messenger - 13.Април.2009 во 01:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 21:34
Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 21:51
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.


Ќе те има бе среќа
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 22:00
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.

Изменето од Majkl - 12.Април.2009 во 22:01
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.