IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Скулптури
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скулптури

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 50>
Автор
Порака
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Скулптури
    Испратена: 29.Март.2009 во 20:22

Скулптури

Вајарство во уметностите најчесто се однесува на скулптура, а скулптура (ваја) е било која тридимензионална форма создадена како уметнички израз.
Поимот скулптура исто така се однесува на уметничката дисциплина, акт или уметност на правење скулптури низ манипулација на материјали или во современа уметност, низ поставување на предмет или дури и акт како скулптура.
Уметникот што го прави ова е наречен „вајар“ (или скулптор).Скулптурите често се бојосуваат.
Можат да бидат направени од различни материјали пр:бронза,метал,камен,злато,глина,стакло итн...Според типот може да биде статуа,биста,статуетка,фонтана итн...
Познати македонски вајари: Томе Серафимовски, Боро Митриќески, Бранко Конески, Васил Василев, Жарко Башески, Митко Тошев и др...
Тука можете да ставате скулптури од вашите омилени скулптури или слики од скулптури кои ви оставиле впечаток
кога сте ги виделе.


Изменето од lotus flower - 20.Јули.2011 во 11:58
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:25
Венерa

Мермер
скулптор: Антонио КановаИзменето од lotus flower - 19.Јули.2011 во 09:13
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:43
Eros stringing his bow, Roman copy after Greek original by Lysippos, 2nd century AD, Capitoline Museums, Rome, Italy.

Eros


Изменето од lotus flower - 16.Октомври.2017 во 03:14
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:46
Athena. Goddess of Wisdom and Warfare


Изменето од lotus flower - 03.Април.2012 во 22:54
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:48
Гаутама Буда 

Буда (буквално „разбуден“, од санскрит "budh" - се будам, будење) 
Сидарта Гаутама Буда е мудрец и принц од Индија и живеел Индија во текот на 6 век п.н.е., но се прославил во Кина.Според традициите на тогашното време, принцот се оженил многу млад, на 16 години за една прекрасна и млада принцеза. 
Тој живеел во својот дворец, разполагајќи со сите удобства. Но истовремено,соочувајќи се со реалноста во тогашно време, со страданието на своето население, тој решил дека е потребно да се пронајде решение. И затоа на 29 години, тој го напуштил своето царство барајќи решение и излез од ваквата состојба на народот. 
На 35-годишна возраст Гаутама постигнал Просветление, со кое станал познат како Буда „Просветлениот”. 
Буда го презел учењето за реинкарнација од Ведите, а за Бог ништо не кажувал. Тој сметал дека патот на Хинду е премногу тежок, и советувал поумерени подвизи. Целта на животот е целосен мир, нирвана. 
Главното учење според Буда е: 
- За да има радост мора да има болка. Само откажување од задоволствата води во целосен мир; 
Во почетокот будизмот бил сфаќан само како обична филозофија, но преминала во религија. Изменето од lotus flower - 03.Април.2012 во 22:59
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 14:41
-

Изменето од lotus flower - 03.Февруари.2011 во 17:31
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 15:46
Пиета   на Микеланджело... имал е само 21 години.Изменето од pagane - 30.Март.2009 во 15:46
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:37


Изменето од lotus flower - 14.Мај.2010 во 23:14
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:53
“Come to me now and loosen me from blunt agony. Labor and fill my heart with fire. Stand by me and be my ally.” ― Sappho, The Complete Poems [Credit - The Pushkin State Museum of Fine Arts - Moscow, Russia]

Изменето од lotus flower - 25.Јануари.2019 во 17:03
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 14:07Таа, коjа некогаш е била красива      Огjуст Роден
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 14:36


Малата балерина-Едгар Дега
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:09

Делото Мојсеј од Микеланџело

 
Кога ќе застанете пред овој фраеров мермерен,
сфаќате што мислеле другите кога ви велеле, ,,го одзема здивот,,
Со неговата изработка е поврзана една приказна
Кога во жарот на својот уметнички занес, Микеле го завршил делото,
застанал пред него, долго го гледал, замавнал со чеканот и го акнал по колено, ,,ЗОШТО НЕ ПРОЗБОРИШ???,,
 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 22:22
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 00:59

Октавијан Август (латински:Gaius Iulius Caesar Octavianus Augustus) е првиот римски император. Роден е во 63 п.н.е. како Гај Октавијан, а покасно е попознат како Гај Јулиј Цезар Октавијан. Со Римската империја управувал од 27 п.н.е. до 14 п.н.е. Во 43 п.н.е. заедно со Марк Антониј и Марк Емили создале политички сојуз, попознат како Втор триумвират. Неговата титула август на латински јазик значи “возвишен“ во религиозна мисла на зборот. Покасно, оваа титула станала титула на сите римски цареви кои го наследиле. Октавијан август се смета за една од најважните личности во историјата на Римската империја. Тој создал еден нов облик на управување во внатрешноста на империјата, кое се задржало во следните триста години. Тој ја вратил власта на римскиот Сенат, но во исто време ја зачувал својата автократична позиција. Постепено го разработил принципот со кој со републиката владее едноличен владител.Изменето од lotus flower - 30.Јули.2011 во 07:52
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 50>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,236 секунди.