IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Ајде нешто за плавите екрани ако може!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ајде нешто за плавите екрани ако може!!!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
MartinK_2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MartinK_2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ајде нешто за плавите екрани ако може!!!
    Испратена: 19.Март.2009 во 18:57
Сакам да прашам дали е нешто посериозно,поврзано со хардвер како на пример:Графичка Карта,Матична Плоча,РАМ Меморија или сл. ако додека играм игра на пр. FIFA 09 на мојот Лаптоп HP 550 2 GB RAM,Core 2 Duo 1,6 Mhz,GMA X 3100 Graphic Card со Shared memory up to 384 MB и така натака...И ме изненади П Л А В   Е К Р А Н и ми го рестартира...
Ова ми се има случено сампо на некои игри:Call of Duty 4,NFS Undercover i FIFA 09 барем до сега...
Дали може од ова да се заклучи дека сепак Лаптоп-ите не служат за игри или да се обратам до сервис,Поздрав кој знае нешто нека пише ! ! !

Изменето од MartinK_2 - 19.Март.2009 во 19:06
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:08
па и не е нејшто сериозно да се плашиш BSOD како BSOD ногу луѓе има што се плашат нај често се јавува со графичка проблем драјвери нејзини и така натакај може и рам да биде проблем ама чим на игри се јавува тогаш пробај со нови Update на драјвери да направиш на графичката па види дали ке прави него другото дали само на игри ти се јавува или и на мирување и така далје има ногу варијати да ти ги бројам сега само таа ти ја кажав update на драјвери на графичката па ако прави пак тогаш пробај формат на компјутерот па па од ново пробај да играш не би требало да се појавува, сите знааме дека лаптопите се ногу изложени на греење па и тоа може да биде значи ако е само на игри тогаш не е сериозно ништо и кој Windows го користиш ???
Кон врв
MartinK_2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MartinK_2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:13
Па да само на играње,во мирување не...Го имам тестирано и РАМ-от преку БИОС и преку Everest нема гајле...Го форматирав зашто мислев да не ми од SP3 ама после тоа без да инсталирам SP3 пробав и се игра ФИФА-та некои 15-20 минути кога-како и ќе се укочи еден момент ќе ми се јави BSOD-от и ќе ми се рестартира!!!Ќе пробам со драјвер понов ако најдам а некој ми кажа да сум пробал со друга верзија на Windows SP2 па ќе видам а и јас мислам дека не е страшно!!!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:12
пробај ако не не играј пробај и со виста
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 22:58
Originally posted by MartinK_2 MartinK_2 напиша:

Сакам да прашам дали е нешто посериозно,поврзано со хардвер како на пример:Графичка Карта,Матична Плоча,РАМ Меморија или сл. ако додека играм игра на пр. FIFA 09 на мојот Лаптоп HP 550 2 GB RAM,Core 2 Duo 1,6 Mhz,GMA X 3100 Graphic Card со Shared memory up to 384 MB и така натака...И ме изненади П Л А В   Е К Р А Н и ми го рестартира...
Ова ми се има случено сампо на некои игри:Call of Duty 4,NFS Undercover i FIFA 09 барем до сега...
Дали може од ова да се заклучи дека сепак Лаптоп-ите не служат за игри или да се обратам до сервис,Поздрав кој знае нешто нека пише ! ! !


Значи лаптопите имаат послабо ладење и на поголемо оптеретување односно максимално оптеретуванње на графичката, доаѓа до преголемо загревање и нормално ќе се исклучи компјутеро или ке се рестартира од причина да не се запали нешто во него.
Проблемот се решава со пасивно ладење, јас барем така го решив и супер си е , и не е нешто скапо подобрите се од 1000 до 1500 денари. намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.