IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Архитектурата и политиката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Архитектурата и политиката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 11:33
Idat vo komplet so narodnata nosija...
DeepBlue
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:59
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a opinci ? .......... kamo opinci  збунетост

газење%20од%20смеење
Дали некогаш сум ти рекол дека не си тАчен?смеење

Нептуне, ај ако можеш направи една групна слика (компилација) со сите нови архитектонски решенија за во центарот на Скопје. Да видиме како би изгледал плоштадот тогаш.намигнување




Изменето од Zlatnik - 30.Март.2009 во 02:59
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 20:23
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Ednostavno, sami donesete sud, formirajte mislenje. Ako nekoj ve prasa, imajte stav.
Vaka ke vi izgleda del od plostadot Makedonija ako se izgradi crkvata:



Sama po sebe, crkvata ne e losha, no vo momentalnata slika na plostadot voopsto ne se vklopuva! Estetski i prakticno(go zadusuva prostorot i prostorot ja zadusuva crkvata). No istiot objekt pokraj tecenieto na rekata Vardar bi bil interesen.
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:


Vaka ke vi izgleda drug del od glavniot (zasega i edinstven so site atributi da stane, bidejki e nedooformen) plostad vo naseto sakano Skopje:



Iako ne sum ljubitel na tirani od tipot na Alexandar, ako tolku gradjanite imaat zelba i pari koj sum jas da im zabranam? Ama ima eden problem. Ochigleden e epten! Spomenikot za tolku mal plostad kako Skopskiot e PREGOLEM! Koga gradskiot plostad bi bil 3x pati pogolem so 3x pati pogolemi zgradi okolu nego, spomenikot (tolkav kako na slikata) navistina bi mozel da bide grandiozno delo i ubavo bi se vklopuval.

Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:



Mnogu dobro se vklopuva so rekata Vardar i kejot(ama da bide bez grafiti), no odvratno so pozadinata.

Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Ova vi e ustavniot sud, koj veke pocna da se gradi:


Uste edna prekrasna gradba so odvratna okolina. T.e. okolinata i ne e tolku losa no ne se vklopuva so objektot(isklucok e belata zgrada levo). Zamislete go objektot bez okolinata, samo so mostot, kejot i plavata voda na Vardar(ama da bide postojano taka ubavo plava) se dobuiva mnogu poinakvo cuvstvo - poubavo e - ama ne realno, bidejki okolnite objekti si stojat...

Изменето од Majkl - 30.Март.2009 во 20:26
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:04
Tolku sum razocarana vo ovoj pogled.........sto mozam da kazam deka ovde kaj nas nisto ne ide nikakva ....... arhitektura i stil......
dovolno da gi vidam krpenicite ,dolepenicite na zgradite takanareceni "nadgradbi" sto veruvajte i sto da se gradi impozantno vo bilo koj grad (ne zboruvam samo za Skopje).........ke tepa pogledot na nagrdeni zgardi.....

A za bezbednosta da ne zboruvam ....i toa e zakon ???

...lugje kako ke vi tekne dolepite, nadradite samo vie platite toa sto treba da se plati vo opstina ....pa dozvola ke dobiete i sto ako pola stanari se bunat i se plasat za svojata imovina .........
A sega komentari za drugo??!!??? .......
ma kaki , HAOS IN LAOS definitivno..........
tolku ima nepravda so ovie nadradbi arhitektonski i seizmoloski neopravdano da mi se kreva kosata.........
pa sega da se raspravame za drugi objekti kade i dali da se gradat..........ma ako sakaat odozgora na Trgovskiot neka gi izgradat!!ama bas ne me interesira .....

epten sum razocarana .....a dali sme mokni nesto???

Jas na moja imovina ne mozam da reagiram sto mi e zagrozena a ne za drugo......a be ajde!!!...............

So mi trebase da vlezam ovde....poarno mi bese vo drugi temi ....eve se uzrujav sega
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 06:26
Полирика, архитектура, уменост, од се по малку, ама многу пари


Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 06:26
па за 10 000 000 ЕВРА мислам може да се направи леарна и да си лееш се што сакаш после без пари.

и тренспортот ке биде по ефтин после
Кон врв
hariing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hariing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 10:26
hit vo Italija,
se rascu deka Mikelangjelo voskresna vo skopje,
cela firenca e na noze,
turistickite agencii se prebukirani,
nema sloboden let za skopje........
........
leonardo se vrti vo grobot,
''koj sega kje ja gleda mojata kupola"
..............
homer posthumno pisuva nova odiseja
.......
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 14:50
газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 20:38
ех, кога ќе си ги видам коментариве на темава, уште од 2009 година, уште пред да излезат фамозни клипчиња и во време кога само два од објектите беа почнати со изградба изненадување
тогаш никој не беше заинтересиран, требаше да се извади клип на јутјуб, па да се крене галама (погрешна галама) и потоа пак да се стиши и народот фино лепо да се помири со сето тоа...
ееее, алал нека ни е политиката, и народот кој толерира вакви глупости

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2012 во 22:45
Epa cestito...

Na vladarite renovirana zgrada,
na avtorite visoka plata
na gragjanite Grcki Partenon palata... sred Skopje...

Изменето од Marko Polo 1 - 03.Февруари.2012 во 22:47
Incredible Blue
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2012 во 23:17
NEO BAROK (gran teatro de la Habana, Cuba, izgradena 1907-1914)...





Ahitektura na STAR VEK (antika)(Hram Parthenon, Atina)




Vlada na Republika Makedonija, yet to be builded... sho bi rekle - doprva kje ja nabildame...





Inaku, glavna karakteristika na Barokniot stil vo arhitekturata e krivata, nepravilna linija... Mozebi ja ima vo enterierot na novata ni vlada???       Ja ima, i tocno znam koj ja ima...
Incredible Blue
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2012 во 23:54
Imam genijalna ideja...


Da go renoviraat skoro dogradeniot gradski, t.z. Arena Filip II da izgleda kao Rimski Koloseum, a?


Samo ne znam kade kje ja smestime piramidata... ne, ne staklena kao onaa u Luvr nego originalna, od kamen, ko u Egipet... i dva-tri obeliska pored...
Incredible Blue
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 00:12
a,...za ponekoja sfinga,...zarem nema mesto ?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 23:34
да менуваш фасада на било кој објект, било каде во светот, во било кој стил, е во најмала рака дебилно... и дури и ако промената после неколку дебати и планирања испадне дека е принудна и неизбежна, следува ептен експертско размислување за изнаоѓање на дизајн, кој се согласува со претходниот и задржува одредени параметри на објектот
тука имаме применување на стил, за кој објектот нема ни основна геометриска основа која одговара на таквиот стил, а камо па геометриска основа, и тоа е нај иритантното нешто кај промената на фасадиве...
колку за споредба, замислете си да се примени нешто убер современо на Ристиќева...
еве, не се дискутира и тоа како секој објект си има свое културно-историско значење и е сведок за времето во кој е изграден исто како фотографија
и ова го зборам од дизајнерски, архитектонски и културно - историски аспект

а што се однесува до политиката и економијата, може да кажам само едно
вакви циркузантски изведби, поради комплицираноста на зафатот, може опасно да коштаат колку изградбата на еден помал објект, згора на тоа, имаме скапи камени материјали и нивна специфична изработка, а на објектот треба да се додаваат и нови конструкции...
плус сето тоа проективе не поминуваат низ никаква цивилизирана процедура, а ни се пикаат во врат, без никаков аргумент кој барем малку ќе ја смири јавноста, а се кријат и основни и најважни информации, како да се работи за воена база... јас дури денес дознав кои се архитектите на одбраното решение...
ако ништо друго, барем малку, како и секој друг нормален политичар, да се обидат да ги претстават проективе и да ги оправдаат, а не само да ни викаат „сакајте ги и не се прашувајте зошто, ниту пак се обидувајте да ги сопрете“

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.