IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 06:49
Очигледно многумина се тесни со видиците кога станува збор за оваа тема. Не е страшно човек со тесно видилиште, опасен е оној кој не сака да го прошири сопствениот но и притоа атакува во најразлични форми не знаејќи дека со својата омраза и потреба некого да навреди нанесува многу повеќе штета отколку што некој бисексуалец, хомосексуалец, некоја трансродова личност итн може нему да му наштети. Реалната опасност и имагинарниот страв од лгбт лицата се два различни поими.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 09:20
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Очигледно многумина се тесни со видиците кога станува збор за оваа тема. Не е страшно човек со тесно видилиште, опасен е оној кој не сака да го прошири сопствениот но и притоа атакува во најразлични форми не знаејќи дека со својата омраза и потреба некого да навреди нанесува многу повеќе штета отколку што некој бисексуалец, хомосексуалец, некоја трансродова личност итн може нему да му наштети. Реалната опасност и имагинарниот страв од лгбт лицата се два различни поими.

И тесен ми е видикот, и сељак сум, наречи ме како сакаш, твоја работа, и не сакам да ги проширувам видиците кои вие што ги пропагирате, ама немој да си земаш превише слобода мене да ме малтретираш поради тоа што сакаш да се шибаш одпозади а воедно и да правиш егзибиции по улиците.





"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 09:29
Jas tebe nikade ne te spomnav, ama ako si ja imas muvata na kapata - bujrum. A tebe voopsto nema sto da te zanima sto pravam jas od pozadi... A ocigledno i te kako si go imas piknato nosot vo ovie raboti pa njushkash, ne gledam druga pricina zasto tolku bi se izrevoltiral pa duri i do stepen da te zanima dali sakam odzadi ili ne. Ama so ke ti objasnuvam, tolku si poln so neosnovan revolt sto duri i te zaslepuva taka da sekoj moj obid da napisam nesto poopsirno ke bide zaludno.

Ehhh, kade otide pristojnosta vo covestvoto.. вртење со очи


Изменето од ekszi88 - 14.Октомври.2012 во 09:29
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 10:02
Не е само случај со хомосексуалците, луѓето имаат тенденција да отфрлаат се` што е различно од нив, и во позитивна и во негативна смисла. Примери: инвалиди, лица со посебни потреби, ментално ретардирани, бездомници, екстремно сиромашни... потоа лица со екстремно висок коефициент на интелигенција, уметници, научници и сл...
 
Значи во светот постои отприлика 10% од оваа група на луѓе кои отскокнуваат во различна смисла од ,,нормалните,, луѓе и 90% ,,сива маса,, за која би се рекло ,,ни смрди ни мириса,, која отфрла се` што не се вклопува во нивниот ,,совршен свет,,...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 10:11
Не е толку трагично нечие неприфаќање туку вакво брутално вербално напаѓање кое што навистина не можам да разберам со која пеонта. На пример многумина се борат против абортусот, а ете, јас сум за абортусот, ама не ги атакувам сите спротивно мисленици со толкава агресија. Јас немам потреба мене цел свет да ме сака, ама сакам да шетам слободно и без страв и не гледам како побогу ако утре јас се оженам тоа некому ќе влијае. Страв заснован на ништо, ете тоа е. Инаку да, луѓето се што е малку поразлично не само што го отфрлаат туку вербално или физички го напаѓаат... Трагично. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 10:18
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Не е само случај со хомосексуалците, луѓето имаат тенденција да отфрлаат се` што е различно од нив, и во позитивна и во негативна смисла. Примери: инвалиди, лица со посебни потреби, ментално ретардирани, бездомници, екстремно сиромашни... потоа лица со екстремно висок коефициент на интелигенција, уметници, научници и сл...
 
Значи во светот постои отприлика 10% од оваа група на луѓе кои отскокнуваат во различна смисла од ,,нормалните,, луѓе и 90% ,,сива маса,, за која би се рекло ,,ни смрди ни мириса,, која отфрла се` што не се вклопува во нивниот ,,совршен свет,,...

И ако прашаш било кој психолог или психијатар, ќе ти каже дека тие учат оти оноа што е дефинирано како ненормално од општетсвото не е ништо друго туку арбитрарно решение според мометалниот просек во тоа општество.

Доказ за тоа се нештата кои пред векови биле ненормални, а денес се нормални.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 14:50
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:




Ehhh, kade otide pristojnosta vo covestvoto.. вртење со очи





За која пристојност говориш? За пристојноста што голи се шетате по геј парадите и изигравате "обезправени", или пристојноста од типот да регрутирате и ширите геј популација затскриени и маскирани под поимот семејна љубов, топол дом, искривени вредности, посегнување по најневиното (детето)? Се правдате со тоа дека хомосексуалноста не е болест, а убави дефиниции има дадено за тоа... Впрочем и не ви се допадна баш постот што претходно го пишав во друг подфорум и некако не го искоментиравте.



Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас немам потреба мене цел свет да ме сака, ама сакам да шетам слободно и без страв и не гледам како побогу ако утре јас се оженам тоа некому ќе влијае. Страв заснован на ништо, ете тоа е. Инаку да, луѓето се што е малку поразлично не само што го отфрлаат туку вербално или физички го напаѓаат... Трагично. 


Тебе ама никој не те спречува слободно да се прошеташ, никој не ти ги спречува чувствата и намерите во твојот живот. Самите си креирате филмови дека сте обезправени, обезвреднети, омаловажени, а реалната слика не е ни блиску до таа. Впрочем и да е барем пола вистина од тоа што го кажуваш, зошто не посегнеш по коренот на хомосексуалноста. Мене како единка во ова општество ама баш ич не ми сметате, ама па ми смета тоа што постојано се борите за некоја гордост, за некое достоинство... Кој тоа вам ви го скратил или ви го скратува? Најтрагичното е што вашите паради и борби за таканаречени права се најобична фарса... Ако некој хејта тоа сте вие, а само кажувате дека не хејтате. Се додека провоцирате, се до тогаш ќе постои отпор од другата страна, се додека се повикувате на масовни движења за да покажете колку сте бројни, се дотогаш ќе постои отпорот од другата страна. Седнете и реално размислете. Вашите нереални барања оставете ги на страна и терајте си со животот. Приказните намалете ги. Под името на хомосексуалноста ги затскривате и другите недостатоци, маани и неспособности.
Ќе кажам пак... Терајте си го животот и не барајте нереални работи и никој нема да ве спречува.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 16:13
Кој шета гол бе, што тресеш? Јас не шетам гола а и многу од оние што ги знам не би шетале голи. Не знам кој тука има искривенан слика за нештата. Дефиниции дадени од дамнешно време кој што сега во глобала и не важат баш? Како што некогаш и планетата земја била во форма на плоча и сонцето се вртела околу земјата. Топол дом? По default стрејт традиционално семејство е дефиниција за топол дом? Те молам, знам дека ни ти самиот не си убеден во ова што го кажа, ама ај.

Може слободно да се шета? Некој тука дефинитивно зборува од памет. Јас не ги затскривам моите други способности и неспособноси, ама не го негирам и овој мој дел. 

Многу овде генерализирате, ама сте слушнале за варијации? Сите сме пред се личности, ама има некои како што имам наидено на одредени особи овде кои толку се занесени во темата за истополови релации.. побогу очи ќе ти извадат. Сите наеднаш се загрижени за децата.. одете ако сте толку загрижени за нив купете му барем на едно гладно дете сендич и така докажете се дека навистина се грижите. Преку муабет на форум најлесно е да се пропагира за грижливост.. на дело.. малку тешка таа работа.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2012 во 17:46
Релативизацијата на полната припадност е почеток на крајот на оваа цивилизација. Што е следното? Полигамија, полиандрија, брак со деца, со животни? И тоа може да се нарече љубов, си го сакам кучето повеќе од што сакам некои луѓе, и кучето несомнено ме сака нене, еден чекор е до брак. Спијте со кого сакате, никој од нас тоа не го интересира, но немојте да правите норма од вашето девијантно однесување. 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 01:22
искрено, не ми е јасно зошто се прави толкава расправија околку бракот... можеби е тоа затоа што сеуште сум незрел, ама за мене бракот нема никаква врска со љубовта и е тотално непотребна измислица од општеството поради некаква материјална корист
проблемите на кои наидуваат хомосексуалците при недостатокот на еден обичен документ на парче хартија, можам да ги имам и јас доколку изберам да не стапувам во брак поради икс причини
токму затоа, проблемот околу браковите не се состои во сексуалната ориентација, туку во еден ред правни норми, за кои е многу покомплицирано, а поцивилизирано, да се разрешат и никој да нема проблеми
нема потреба да се отвараат хомофоби вс. хомосексуалци тип на конфликти, кога проблемот воопшто не е во сексуалната ориентација... вака само може вечно едните да се докажуваат како се идентични и нормални, а другиве да ги бркаат во вили и факли како вештерки, и конфликтот да се тера вечно...

само очигледно е сеуште потребно прво да осозрее оваа зелена човечка раса, па после да имаме разумни меѓучовечки односи

Изменето од zabegan - 15.Октомври.2012 во 01:23
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 02:30
Значи мииде да се прекрстам со лева рака и да речам........оооооо пичести св,Пеетар
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 06:13
Бракот како парче хартија не е нужен за остварување на правата од заедничкиот живот. Вонбрачните заедници (и децата во нив) се рамноправни пред законот во секој поглед. Причина за инсистирање на релативизацијата на бракот од хомосите не е од економска природа туку рушење на моралните норми во општеството за остварување на нивните цели.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 08:45
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Бракот како парче хартија не е нужен за остварување на правата од заедничкиот живот. Вонбрачните заедници (и децата во нив) се рамноправни пред законот во секој поглед.
 
Не е баш така.
 
Брачната врска пред државата е битна како за одредување на наследност, така и за бројни други нешта во животот кога се работи за земање право на одлучување и одговорност во однос на членовите од таа брачна врска.
 
И додека најголем дел од тие права денес се дадени и на вонбрачните врски, тоа за сега важи само за хетеросексуалните врски. Хомосексуалните во најдобар случај се сметаат како пријателки врски, па по дефолт не ги уживаат истите тие права како оние другите.
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 12:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не е баш така.
 
Брачната врска пред државата е битна како за одредување на наследност, така и за бројни други нешта во животот кога се работи за земање право на одлучување и одговорност во однос на членовите од таа брачна врска.
 
И додека најголем дел од тие права денес се дадени и на вонбрачните врски, тоа за сега важи само за хетеросексуалните врски. Хомосексуалните во најдобар случај се сметаат како пријателки врски, па по дефолт не ги уживаат истите тие права како оние другите.
 
 
 
Friends with Benefits голема насмевка
 
Дајте им ги сите други права освен да се венчаат и да ја викаат заедницата брак. Нека си смислат име (некои гадни ми идат - да се воздржам). Ги разбирам грците...
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.