IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - „ДАЛИ ДЕНЕС РАЗГОВАРАВТЕ СО ВАШЕТО ДЕТЕ?''
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„ДАЛИ ДЕНЕС РАЗГОВАРАВТЕ СО ВАШЕТО ДЕТЕ?''

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: „ДАЛИ ДЕНЕС РАЗГОВАРАВТЕ СО ВАШЕТО ДЕТЕ?''
    Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:51
Bidejki IDIVIDI sekogash gi sledi aktuelnite temi i nastani i se trudi da dade svoj pridones vo podobruvanje na zivotot na site, a najmnogu na semejstvoto kako najvazen opshtestven segment...ubavo e da go odbelezime i ova so svoi konstruktivni komentari... a najmnogu so spoveduvanje vo delo na kampanjata na...

 

Првата детска амбасада во светот Меѓаши- Република Македонија,  

по трет пат ја спроведува кампањата за одговорно родителство со повеќе внимание и љубов кон децата,

но сега со слоганот

„ДАЛИ ДЕНЕС РАЗГОВАРАВТЕ СО ВАШЕТО ДЕТЕ?''

 За таа цел изработени се шест мотиви за билборди, со различни ситуации на семејства: родители кои се презафатени и немаат време да им посветат внимание на децата и да разговараат со нив и родители кои им посветуваат внимание и време на децата и разговараат со нив за сите секојдневни активности и преокупации кои ги имаат децата.

Амбасадата Меѓаши преку 42 билборди во градот Скопје и 18 билборди во другите градови во Македонија  ќе ја пренесе пораката дека на децата  треба да им посветиме време и внимание. Со децата треба да се разговара, да се прашаат како им е, како поминаа на училиште, како со другарчињата, како ги совладуваат наставните соддржини и се што е во сферата на нивните потреби и интереси.

Оваа кампања е продолжение на кампањата "Дали денес го гушнавте вашето дете" и „Дали денес му кажавте на вашето дете колку го сакате?'' кои Првата детската амбасада во светот Меѓаши ги спроведуваше на почетокот на 2007 и 2008 година. Целта на кампањата е поттикнување на одговорно родителство. Колку почесто на децата им се покажува љубов прегрнувајќи ги, бакнувајќи ги и кажувајќи им "те сакам", толку повеќе ќе сакаат да покажат дека ја заслужуваат. Љубовта овозможува градење на чувство на самодоверба и самопочит кај децата. Но, сами по себе, гушкањето и кажувањето на детето дека е сакано, не се доволни. Потребно е и да се разговара...

Кампањата и оваа година се спроведува во партнерство со Акцент Медиа кои бесплатно отстапија 60 локаци низ Република Македонија на кои се поставени билбордите. Илустрациите се изработени од Смиле Цветановски, илустратор, Податоците на нашиот СОС телефон за деца и млади 0800 12222 (бесплатна линија) говорат дека децата се повеќе се осамени и отуѓени. Дека родителите се помалку им посветуваат внимание и време за разговор.

Намерата е да влијаеме на создавање поодговорно родителство.     

www.childrensembassy.org.mk


 



Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 14:57
denes ne ama navecer naogjam vreme sekogas da porazgovaram so niv
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:22
ДЕНЕС УЧЕВМЕ ЗАЕДНО ДА ПОПРАВИМЕ ОЦЕНКА.
ДИСКУТИРАВМЕ ЗА ШКОЛОТО И НЕКОИ ДРУГАРИ.
КОМЕНТИРАВМЕ ЗА ФОРУМОТ ДА ДА ДА...
СЕ СОВЕТУВАВМЕ ШТО ДА СТОРИ НА УЧИЛИШТЕ ЗА ОЦЕНКАТА...
МУ ГИ ВРЗАВ ВРВКИТЕ, СЕ ГУШНАВМЕ, СЕ БАЦИВМЕ И ЧАО ДО ВЕЧЕР.
*****************************************************

А МАЛАТА САБЈЛЕ ЈА ГУШНАВ ЈА ПОДГОТВИВ ЗА ГРАДИНКА И ЌЕ СЕ ВИДИМЕ ЗА 1 СААТ.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:56
i toa kakov razgovor ... ednata daj 100 evra za knigi .... drugata bese poskromna ... samo 500 den da i se najdat a maliot , jaden toj samo 300 za sendvic i kredit vo mobilniot ................. mnogu ubavo se iznazboruvavme голема%20насмевка

Изменето од miroslav_g8 - 29.Јануари.2009 во 15:56
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 16:06
Sva srekja shto imash ''samo'' tri deca
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 16:52
JAS prvin   da go napravam pa posle ke pravam muabet   

Изменето од zaguben - 29.Јануари.2009 во 16:52
Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 23:58
Jas ne sum roditel tuku sum dete i ke se zamesam vo temava zatoa sto sakam da kazam nesto...Iako ziveam so majka mi i tatko mi vo ista kuka mozno e da se sluci da ne se vidime cela nedela...Ne mi nedostiga nisto,ni jadenje(sekogas ima zgotveno nesto)ni pari bla bla bla...Mi nedostiga nekogas razgovor so majka mi ili tatko mi...Ama denesnicava nie malku zeznata..Dvajcata na rabota jas doma...Jas na skolo tie doma...Tie na nekoi drugi obvrski jas doma,jas na trening tie doma i taka celo vreme si igrame brkanica
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 00:14

- kade e majka ti?!

- ne znam!!
 
 
 
....i tolku beshe,..razgovorot.тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 00:24
" Тепајте ги вашите деца, се' додека не ви признаат зошто ги тепате"

тага
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 00:27
Јас сум против тепање,но сепак функционира
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 11:42
Originally posted by brza brza напиша:

- kade e majka ti?!

- ne znam!!
 
 
 
....i tolku beshe,..razgovorot.тага

...kolku da e ova na shegovit nacin napishano...e vistinito...i e slika na 90% od "razgovorite" na nash*te semejstva...
 Site nie ziveeme edni pokraj drugi, a ne edni so drugi. Site imame svoi grizi, a ne gi spodeluvame. Nekako naviknavme "deka nema fajde ako kazam". A ima fajde. Ako ne si kazam doma..kadeтага?  Ako doma ne me soslushaat... kade? Iskreno se prashuvam koga zaboravivme da razgovarame...da se slushame edni so drugi?

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 11:55
.....uzivaat da dojdat dodeka gotvam......najomileno mesto za razgovor ni e kujnata.......dodeka bea pomali potprasuvav ,no sega zadovolstvo mi e koga ke dojdat sami i ke mi kazat....mamçe ,imam da ti kazam nestoсреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 12:23
A tek ona...mamce...aj da ne te maci ljubopitnosta...cek jas da ti kazam...znam deka ginesh da doznaeshгазење%20од%20смеење...a jas bozem ne zainteresirana...a navistina GINAM za da doznaamнамигнување
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 14:57
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас сум против тепање,но сепак функционира

како тоа функционира?
Многу сум против тепањето и не го применувам како казна.

...и покрај обврските што ги имам ,и покрај работата секој дневно раговарам со моето дете.Никогаш не го пропуштам првиот слободен момент во текот на моето работно време да и се јавам по телефон и да ја прашам како спиела и кои се плановите за тековниот ден.Ако не успеам преку текот на денот да раговараме подолго ,тогаш обавезно на крајот од денот ,пред легнување во постела раговараме како го поминала денот ,што работеле во училиште ,дали има некои проблеми и итн, итн.
... воопшто не ми се допаѓа разговорот што го напишал/а брза :

- kade e majka ti?!
- ne znam!!



....i tolku beshe,..razgovorot.

Како што јас сакам да знам каде е моето дете ,така и јас кажувам каде сум,ако има потреба детето од својот родител да знае каде е .
И да Дали денес го гушнавте вашето дете:
Да ,и тоа неколку пати, и го бакнав и му кажав дека нејзе ја сакам најмногу на свет!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.