IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Болеста и религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болеста и религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:31
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?

Kako sto bese objasneto na prethodnite postovi : Sekoj koj sto ce go prekine struenjeto na silite na Duhot porano ili podocna ce pati, bilo psihicki bilo telesno.

No dur poseanite pricini se izrazat kako posledica postoi tnr. vreme na milost. Toa e period koga Bog go stiti coveka od cuvstvuvanjeto na posledicite koi samiot covek gi predizvikal(znaci: covekot sam, a ne Bog, nitu pak Bog mu praca na coveka posledica kako bolest). Ako covekot vo toj period se prepoznae sebe si i svoeto pogresno mislenje i postapuvanje togas grevot se brise i do posledica nema da dojde. Duhovnite sili vo coveka tecat nepreceno i covekot ostanuva zdrav. Vo sprotivno, po nekoe vreme pricinite stanuvaat aktivni i donesuvaat odredeni posledici. Vremeto na sozrevanje na posledicata moze da trae pokratko ili podolgo, duri i so inkarnacii. Zatoa se veli po smisla: Bozjite melnici melat poleka!

E sega ti si taa koja se poznava sebe si i koja moze da gi otkrie pricinite na svoite energetski blokadi. Za toa e potrebno da se zivee migot i koristi denot. Nasite misli i postapki da gi odmeruvame vo odnos na Bozjite zakoni. Mnogu pomaga pritoa iskrenata molitva kon Hrista - iscelitelot na nash*te dushi, bidejci toj prebiva vo nas i poblizok ni e od sopstvenite race i noze. Toj nas nè poznava podobro od nas samite i rado bi nè vodel dokolku mu dozvolime.

Originally posted by gospel gospel напиша:


„ Кога (Исус) одеше, виде еден човек, слеп од раѓање.
Учениците Негови Го прашаа и рекоа: „Рави, кој згрешил? - тој или родителите негови, та се родил слеп?”
Исус им одговори: „Ни тој, ниту родителите негови згрешиле, туку за да се јават делата Божји врз него.“
(Јован 9:1-3)
Toa bi znacelo deka sepak nemame slobodna volja stom Bog nè odbira kako zrtvi vrz koi treba negovite dela da se pokazat. Neli e ova nepravedno, a Bog e pravednost? Patem, Bog e sovreshen. Kako togas toj od svojata sovrshenost mozhe da ni dade ili isprati neshto shto go nema - t.e. nesovrshenosta vo forma na bolest?


Изменето од Majkl - 08.Февруари.2009 во 10:36
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 11:12
Bog se pravi za da bide ceneto od nasite oci zar ti povekje ili bilo koj kje go vrednuvase raspnuvajeto na ISUS ako ne se slucese kako sto se sluci primer ako ISUS dojde i umrese so prirodna smrt a so cel da bidat prosteni nasite grevovi i voskrsese po tri dni zar kje ja vrednuase svetot negovata smrt kako sto kje go vrednuva raspnuvajeto

taka da Bog imal plan so toj covek i za da bide fer vo nasite i oci i posle drugi da ne go slavat toj covek mu ja dal bolesta primer Bog mozel na mnogu pod drug nacin da go izvrsi toj cekor so covekot od ragjaje sto bil bolen bez na nikoj krivicata...taka da znaes kakvi se lugjeto ako vidat nesto ne obicno kaj nekoj odma go slavat mu se molat ne znam sto{a Samo Bog e dostoen za Cest i Slava}
amin.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 12:26

Мајкл, дали за тебе и твојата заедница во негативното (болката) нема (или неможе да постане) баш ништо позитивно?
Дали луѓето што (директно или индиректно) го обвинуваат Бога како несовршен само затоа што го допуштил негативното (Јован 9:1-3), ја познаваат доволно СОВРШЕНАТА ВИСТИНА која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС?



Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Пак........ФАЛА ТИ БОЖЕ ШТО МИ ЈА ПОДАРИ БОЛЕСТА........без неа никогаш немаше да те запознаам......



Ти се восхитувам на верата, полжавче!
Луѓето кои дури и допуштената болка ја наречуваат дар од БОГА, се посебни луѓе!


Изменето од spiros - 08.Февруари.2009 во 12:26
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 12:29
Originally posted by spiros spiros напиша:


Мајкл, дали за тебе и твојата заедница во негативното (болката) нема (или неможе да постане) баш ништо позитивно?
Дали луѓето што (директно или индиректно) го обвинуваат Бога како несовршен само затоа што го допуштил негативното (Јован 9:1-3), ја познаваат доволно СОВРШЕНАТА ВИСТИНА која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС?

Naprotiv. Postojano se veli deka vo sè treba da go barame i potvrduvame pozitivnoto. No negativnoto ne doadja od Boga tuku od nas samite. Bog nikogas ne go dopusta negativnoto, toj samo ne se vmesuva vo ona sto covekot samiot si go predizvikal. No ako covek saka i pravilno dozvoli, Bog moze da pristapi i da mu pomogne

Изменето од Majkl - 08.Февруари.2009 во 12:30
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 12:49
ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 13:03
Originally posted by spiros spiros напиша:

ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!
Ce se spasat onie koi ostvaruvaat a ne onie koi samo veruvaat. Verata bez dela e mrtva. Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.(parafraziram) "Koj ovie moi zborovi gi slusa i po niv zivee, toj e kako mudar covek sto kukjata svoja ja izgradil na karpa. I koga nadojdoa branovi, dozdovi porojni i vetrovi taa ostana cvrsto da stoi. No onoj koj zborovite moi gi slusa a ne gi zivee, nalikuva na nerazumen covek koj svojata kukja ja izgradil na pesok i koga nadojdoa burite taa se srushi i padot nejzin bese golem."
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 13:35
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.
 
Од каде знаеш дека Исус ја кажал таа споредба?
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 14:11
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.

Од каде знаеш дека Исус ја кажал таа споредба?
Pravoslaven, ti ja sfacam poentata na prasanjeto, ne si prviot koj toa me prasal.

Citatot go spomnav bidejki e nesto sto e poznato na poveceto posetiteli na forumov i veruvaat deka se Isusovi zborovi i gi uvazuvaat kako odreden avtoritet, nasproti Hristovite objavi za denesno vreme koi eden del od posetitelite(a toa si e nivno pravo) ne gi prifacaat kako verodostojni Hristovi zborovi. No temata ne e toa. Za ova moze na drugo mesto da se pravi muabet ili vo l.p.

Изменето од Majkl - 08.Февруари.2009 во 14:12
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 16:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

ВИСТИНАТА е дека БОГ го допуштил негативното и дека баш Неговата Милост се инкарнирала во ИСУС и со тоа се вмешал, за да нё спаси сите а посебно тие што веруваат!
Ce se spasat onie koi ostvaruvaat a ne onie koi samo veruvaat. Verata bez dela e mrtva. Isus zatoa ja kaza sporedbata so mudriot i nerazumniot covek.(parafraziram) "Koj ovie moi zborovi gi slusa i po niv zivee, toj e kako mudar covek sto kukjata svoja ja izgradil na karpa. I koga nadojdoa branovi, dozdovi porojni i vetrovi taa ostana cvrsto da stoi. No onoj koj zborovite moi gi slusa a ne gi zivee, nalikuva na nerazumen covek koj svojata kukja ja izgradil na pesok i koga nadojdoa burite taa se srushi i padot nejzin bese golem."




*БОГ да биде на сите МИЛОСТИВ и да им даде на сите *СВЕТЛИНА и *ДУХ та да можат и правилно да веруваат и убави плодови (дела) да раѓаат!


Среќни се сите кои врз Вистинската МИЛОСТ БОЖЈА (ХРИСТОС) го градат своето постоење со вера, збор и дело а не само врз правдината на “своите“ дела и учења!

Бидејќи, МИЛОСТА БОЖЈА е повредна од сите дела и учења на овој свет!

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 17:00
Еееехвоздивнување тага Еве, јас сум типичен пример за болест предизвикана од религијата!изненадувањенамигнување
Според цитатов на Полжавчево наше...:
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Леле колку христијанска љубов имало тука...........

... испаѓа дека воопшто не ја чувствува мојава атеистичка љубов!сршено%20срце
Ама, ако! Јас си ја сакам, иако таа не ме „рецка“!трепкањесмеење големо%20гушкањељубовбакнеж
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 20:11

Леле љубов на сите страни.........атеистичка, христијанска, муслиманска, недефинирана, дефинирана..........секаква..........важно е љубов.......

А кој беше универзалната, најголемата, апсолутната ЉУБОВ?????????



Те рецкам, те рецкам........редовно........хахахах
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 21:27
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

...
Те рецкам, те рецкам........редовно........хахахах

Yes, yes, yeeeessss ...   
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... А кој беше универзалната, најголемата, апсолутната ЉУБОВ?????????

Човечката, разбира се!намигнување

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 22:04
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстаршна смрт за верникот е ненадејната смрт!затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Од каде ти е оваа констатација дека најстрашна смрт за верникот е ненадејната смрт?

Верникот верува дека после смртта ке оди кај Господ, а дали ке биде тоа ненадејно или не, тоа не е важно.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 23:18


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најстрaшна смрт за верникот е ненадејната смрт! Затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.


Токму така! Црквата учи дека ненадејната смрт не е добра за верникот, затоа што може да умре непокајан, неподготвен. Додека, пак, ако има знаци за наближување на смрт (пр. преку болест) има можност да се подготви и преку св. Покајание и Исповед и преку соединувањето со Христа преку Св. Тајна Причест.

Веруваме дека малкумина верници успеале, по примерот на благоразумниот разбојник, подготвени да влезат во Царстото Небесно.

Токму затоа, верникот - член на Црквата Христова, постојано мора да размислува за последниот час и да се подготвува за него. Затоа и апелираме, легнувањето навечер да биде со Вечерни молитви зашто не знаеме дали токму таа ноќ ќе бидеме повикани на „долгиот пат“. Истото важи и за преку денот - со Утринските молитви и други молитви низ денот. Ако сакаме постојано да бидеме будни и подготвени, тоа можеме да го правиме со живата и исцелителна Исусова молитва.

p.s. Протестантите ова не го разбираат, и токму затоа имаме причина повеќе да се молиме за и тие наши браќа и сестри во Христа Господа да ни се придружат по патот на спасението.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.