IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Болеста и религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болеста и религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:52
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????


Затоа што си човек,затоа!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:56

И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 23:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?


Сите се разболуваат Полжавче,сите до еден! Некој повеќе некој помалку,ама ниту еден не го одминала болеста.

"Што Бог хоќе,оно бива свакоме,
другачије није никад, никоме!"
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 20:48
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????


Kako da ne te zalam polzavce, koga si ni mila i draga na site ovde

Se nadevam deka ne si seriozno bolna, no kako sto rece prijatelot deshad, iako e musliman, go delam negovoto mislenje deka luge sme, site se razboluvame vo ovoj gresen svet ....

Ako sakas religiski odgovor na ova prasanje, Bog ne e vinoven za tvojata bolest, tuku nasledeniot grev od Adam i Eva ne pravi podlozni na bolesti, starost i smrt.

Se dodeka trae ovoj svet i ne dojde Isus se ke bide taka.... Mora da izdrzime, da imame vera i da barame lek koga ke se razbolime i da go cuvame naseto telesno, dusevno i duhovno zdravje kolku sto mozeme...Pozdrav
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 22:49
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

bolesta e jazikot na dusata


Тука веќе навлегуваш во психосоматиката која е во тесна врска и со генетиката!

Си размислувал ли на темата наследен грев?

Поздравен да ми бидеш!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 23:20

Фала ти за ова дека сум ви била мила.........не сум знаела......... .......не е до толку сериозно......

п.с.....и вие сте ми мили затоа се дружам со вас на форумов........
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 10:59
Еден мој роднина еднаш многу убаво кажа:кој искрено бара искрено ќе најдеВо тој контекс ја разбирам зашто на повеќето членови тука им е мило да разговараат со тебе
А сега за болеста,
Еднаш прочитав еден многу интересн текс каде во форма на разговор човекот прашува зашто море толку да страда?!А Бог му вели дека тоа е исто како орезувањето на лозите.Лозарот внимателни и ги расекува сите гранки.лозата како одговор на тоа пушта сокови од стеблото,т.с солзи.
Лозарот знае дека лозата страда но тоа го правин за нејзино добро,затоа што откако ќе за изреже,пообилно ќе раѓа!

сфати го ова во преносна смисла.
Секогаш болеста ни е како потцетување за нашето минливо време тука на земјава.
најстаршна смрт за верникот е ненадејната смрт!затоа и има молитви Бог да не' сочува од ненадејна смрт.
Бог не ја створил болеста (ниту самата смрт),сето тоа е последица од првороденит грев(кој ни ја повредил нашата природа)и сите мора да го носиме тоа со себе.
Додека за бајачките не ме ни чуди што повторно ти се повратила болеста ,бидејќи ако тие исти бајачи не се шарлатани тогаш се слуги на сатаната.
Демонот кога ќе виде дека некој иде кај негов слуга(бајач)он брзо влијае да се повлече болеста за да му се наруга на Бога
,но он отсекогаш бил човекоубиец ,како што вели Христос, и затоа болеста потоа се враќа.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 12:05
"Бог не ја створил болеста (ниту самата смрт),сето тоа е последица од првороденит грев(кој ни ја повредил нашата природа)и сите мора да го носиме тоа со себе."


svashta!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 14:47
најпрвин здраво брза..
види сега....не знам како да се изразам а да не те навредам.гледаш дека на овој форум,кој за потцетување, е за религијата,учество земаат многу форумџии со различна религиозна припадност како и декларирано атеисти кои го почитуиваат правото на другите да веруваат. Вистина е дека не секогаш се согласуваме меѓу себе ,но сепак луѓе сме.
И сметам дека има доста жива и корисна дискусија,и покрај сите наши религиозни или нерелигиозни разлики и ставови.
Е сега е проблемот кога ќе се појават залутани души кои бдеат на интернет(глеам имаш 13521 порака до сега) и смислата им е само да мрчат на све и свашта,користејќи дисквалификации од типот "ај не серете" така да ако сакаш да разговараш за религијата или против религијата и нејзиното влијание во секојдневниот живот бујрум!
а ако не имаш други форуми од типот што прават музичките ѕвеѕди сега и какви гаѓи носела или не носела некоја си пејачка,па таму мрчи колку сакаш.
Сепак да запазиме да се одржи некое ниво на дискусијава на форумов.


Изменето од ahmar1 - 06.Февруари.2009 во 14:50
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 19:51

Пак........ФАЛА ТИ БОЖЕ ШТО МИ ЈА ПОДАРИ БОЛЕСТА........без неа никогаш немаше да те запознаам......
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:10
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Фала ти за ова дека сум ви била мила.........не сум знаела......... .......не е до толку сериозно......

п.с.....и вие сте ми мили затоа се дружам со вас на форумов........


               

Zapomni deka Bog ne e kriv za tvojata bolest, tuku nasledeniot grev koj ne pravi nesovrseni. Slava mu na Boga!

Neka bide sekoe zlo za dobro...Pozdrav do tebe polzavce
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 00:42

Леле колку христијанска љубов имало тука...........
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:21
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?



„ Кога (Исус) одеше, виде еден човек, слеп од раѓање.
Учениците Негови Го прашаа и рекоа: „Рави, кој згрешил? - тој или родителите негови, та се родил слеп?”
Исус им одговори: „Ни тој, ниту родителите негови згрешиле, туку за да се јават делата Божји врз него.“
(Јован 9:1-3)

Се надевам дека овој стих, ќе ти објасни зошто се наоѓаш во таа состојба во која си.
Драга душо, затоа што Бог те засакал со неизмерна љубов. Ако не била болеста, можеби никогаш немало да стигнеш до познавање на вистината и на Бог. Ќе беше здрава во овој живот, но немаше да го наследиш вечниот живот.
Библијата тврди: Подобро без една рака или без една нога во вечен живот, отколку со две раце и две нозе во вечна мака.
Навистина, за секој од нас, Божјите патишта и Божјите постапки се чудни, но се праведни и вистинити.

Бог да те води во твојот живот и да те Благослови.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:25
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И други се -човек- ..па не се разболуваат. Зошто јас? Што направив? Кој му е критериумот на Бог?

Kako sto bese objasneto na prethodnite postovi : Sekoj koj sto ce go prekine struenjeto na silite na Duhot porano ili podocna ce pati, bilo psihicki bilo telesno.

No dur poseanite pricini se izrazat kako posledica postoi tnr. vreme na milost. Toa e period koga Bog go stiti coveka od cuvstvuvanjeto na posledicite koi samiot covek gi predizvikal(znaci: covekot sam, a ne Bog, nitu pak Bog mu praca na coveka posledica kako bolest). Ako covekot vo toj period se prepoznae sebe si i svoeto pogresno mislenje i postapuvanje togas grevot se brise i do posledica nema da dojde. Duhovnite sili vo coveka tecat nepreceno i covekot ostanuva zdrav. Vo sprotivno, po nekoe vreme pricinite stanuvaat aktivni i donesuvaat odredeni posledici. Vremeto na sozrevanje na posledicata moze da trae pokratko ili podolgo, duri i so inkarnacii. Zatoa se veli po smisla: Bozjite melnici melat poleka!

E sega ti si taa koja se poznava sebe si i koja moze da gi otkrie pricinite na svoite energetski blokadi. Za toa e potrebno da se zivee migot i koristi denot. Nasite misli i postapki da gi odmeruvame vo odnos na Bozjite zakoni.

Изменето од Majkl - 08.Февруари.2009 во 10:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.