IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Болеста и религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болеста и религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 10:30
Хм, интересни работи наведе Дешад. Овие наведени лекувања сосема се прифатливи од биолошки и нутриционистички аспект. Знаеме дека секој прехрамбен артикл содржи разни материи (витамини, минерали, ензими, алкалоиди ...) кои влијаат на човековиот организам. Веројатно тие рецепти се врз база на долгогодишни искуства од тамошните простори. Најдоброто во сето горенаведено е што оваа терапија не е „помешана“ со некакви баења, гатања, молитви или било какви други „духовни“ исцелителни методи.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 22:18
Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже.
Лекот 100% потекнува од БОГА!

Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !

Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!

За жал многу често, баш преку болот и болестите доаѓа до духовно будење кај нас луѓето.


Бидете здрави, живи и во законот на Духовната (Христова) Слобода!


АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 13:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже...

Од ова логички следи дека ако болеста не е од бог, значи таа е од ѓаволот, а бог ја допушта. Значи бог допушта ѓаволски работи!?
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !

Која логика има и ова? Јас да грешам, а децата (па и до седмо колено) да ги трпат последиците? Љубов невидена!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!

И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајде

Не, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 15:06

Lugeto na pocetokot se stvoreni od Bog sovrseni, nivna zadaca bila da ja napolnat Zemjata so sovrseni luge , i kaj niv nema da postoelo starost, bolest ni smrt.

No posle grevot na Adam i Eva, lugeto go gubat sovrsenstvoto i kaj niv se javuvaat bolesta, starosta i smrtta i nasledno kaj nivnite potomci se prenesuvaat istite raboti.(1 Mojseeva 2:16; Rimjanite 5:12)

Da go poslusaa Boga i da ne trgnaa po Satanata, lugjeto nikogas ne bi se razboluvale i ne bi umirale.

Grevot vodi vo smrt. Adam i Eva gi ragale decata posle napraveniot grev i nivnite deca go nasledile grevot.

Site sme rodeni vo grev, koj, pokraj starosta, bolesta i smrtta ni nosi i zelbi za neispravno postapuvanje, so telesni i dusevni slabosti koi na krajot vodat kon smrt.

Zatoa sto site denes na Zemjata se rodeni vo grev, site nie (i vernicite i nevernicite ) sme podlezni na razlicni bolesti i neispravni postapki.(1 Mojseeva 8:21;Rimjanite 5:12).
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 15:20
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајдеНе, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.


Бог не одредува кому ќе му прости а кому не. Тоа зависи од нашата слободна волја. Ако свесно му приоѓаме на проблемот и сакаме гревот да го прсечеме во коренот, треба искрено да се покаеме и да се исповедаме. Тој (свештеното лице), кај кого ќе се исповедаме, има благодат да разрешува и да остава гревови на паднатите. Таквата духовна власт потекнува од Христа, преку апостолите па се до денешни дни, т.е., до крајот на светот, додека некаде (како во случајот со протестантите и сите други што го изгубија апостолското преемство) не се прекине врската со Христа.

Значи, ќе му се прости на лице што ќе го промени оживотот од корен. Што ќе се преобрази.   На кого ќе му се прости, не зависи од Бога. Само, како што реков, од нашата слободна волја.

Сите сме повикани да го слушаме Словото Божјо, но, и да го пазиме. Оној кој прави поинаку - тој сам се определил да не му биде простено.


Изменето од Miki_P - 03.Февруари.2009 во 15:23
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 21:30

Темнината е одсуство на Светлината. Болеста е одсуство на здравјето.
Како што е темнината неудобна, така и болеста не е пријатна. Нормалната состојба на телото е здравата состојба, зашто Се’Милостивиот и Се’Добриот Татко и Творец на сите и на се’ не создава болни и нездрави, ами здрави луѓе, тела и души.

Телото и душата се два организма кои се меѓусебно поврзани. Умот со мозокот и со нервниот систем, срцето на сокриениот наш човек со телесното срце. Здравјето на нашиот сокриен човек се одразува на здравјето на нашето тело. Здравјето на телото зависи од здравјето на сокриениот човек. Па така доколку некој кажат дека “го боли срце“, тоа е поради тоа што неговото внатрешно - нетелесно срце страдало поради омраза од другите, страдало поради невозвратена љубов, страдало од навреди, предавства (личностни)... И таквите состојби се одразиле на онаа мала мускулеста пумпа под градите. Ако некој кажат дека се “шекнал со умот“, тоа е поради тоа што бил премногу напнат, под стрес, нервозен, многу се оптоварувал со размислувања и сета таа ненормална умствена состојба му го разорила умот и оставиал последици и во неговиот мозок (т.е. телесниот орган).

Апсолутно најсигурниот лек за сите болести е без сомневање - близината до ЖИВИОТ БОГ! Колку поблиски до Него, толку се болестите подалеку од нас. Причината е таа што: близината до Бога не’ нахранува и не’ исполнува со Божјата БлагоДат, а оваа пак ја нахранува нашата душа со сета за неа потребна и соодветна вистинска Храна. Како што на телото му е потребно леб, млеку, масло, јајца, сирење... кои го снабдуваат телото со витамини, минерали, а вежбањето му помага да биде витално и јако и здраво... така читањето на Светото Писмо, отците на Црквата, Молитвите ја хранат, ја исчистуваат од немир, хаос, зло и ја исполнуваат со добро, со љубов, со мир, со радост и со здравје и ја облагородуваат нашата душа, а активното мислење на добри работи, правењето на дела подобни на Светлината, духовниот тренинг... овие ја утврдуваат нашата душа во доброто и и’ даваат сила за да истрае на својот Пат кон Небесниот Отец и ја насочуваат кон каде треба да оди и што треба да прави.

Животот во здравите состојби на душата и’ го обезбедува здравјето и нејзе и на нејзиниот слуга - телото.



Изменето од Pravoslavie - 03.Февруари.2009 во 21:33
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 22:15
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Болеста - иакое е допуштена од БОГА - таа не потекнува од Него, како некој што сака тоа да го прикаже...
1.Од ова логички следи дека ако болеста не е од бог, значи таа е од ѓаволот, а бог ја допушта. Значи бог допушта ѓаволски работи!?
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако родителите живеат против законот на слободата БОЖЈА, тоа со голема вероватност може да се изрази и на новороденчето (или децата воопшто) !
2.Која логика има и ова? Јас да грешам, а децата (па и до седмо колено) да ги трпат последиците? Љубов невидена!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Ако и покрај злоупотребата на законот на слободата БОЖЈА детето е здраво, тоа се должи само на Милоста БОЖЈА!
3.И по трет пат, логички следи прашање, по кои критеруми бог одредува на кого ќе му се смилува, а на кого не? Од тежината на делото? Или тоа е божја воља која никој не ја знае и нетреба да ја знае?ма%20ајдеНе, не. Секако не е така. По се изгледа јас не треба да размислувам логички.



1.БОГ допуштил многу неубави работи бидејќи не е диктатор!


2. Човекот треба да се труди со цело срце да живее според БОЖЈАТА Волја чиста и да не ја загадува иднината на децата, внуците, правнуците, ...!


3.Милоста БОЖЈА е дар! Кој е човекот да му диктира на БОГА кому да му дари Милост а кому не?
Зарем нема право дарителот на тие што се исмејуваат со Неговата Милост, ними и да не им ја дари?




Изменето од spiros - 03.Февруари.2009 во 22:21
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 02:27

Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 02:29
За каква болест се работи,ја откри на време овај пат?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 09:11
1. Само организмот може да се бори со неа (болеста)! Да, има такви случаи кога самиот организам создава одбрамбен механизам. Прост пример се леукоцитите, кои, ако влезе туѓо тело (бактерија, вирус, па и обично трнче ... ) тие бројчано се зглемуваат и се собираат околу него за да го уништат. (Затоа, кога ќе ја видиш крвната слика, бројот на леукоцитите ти е зголемен).
2. За каков надри лекар или поточно за какви „лекарства“ станува збор? Дали со биоенергија, баење... или со тревки, масажа, вежби ...? Ако е нешто од оваа вторава група, да прифатливо е. Познато е дека секоја тревка содржи разни материи (алкалоиди и сл.) кои стимулативно делуваат на клетките. Од тука не е чудно да се појави (привремено) подобрување на состојбата.
Полжавче, извини што не давам одговор од религиозен аспект, но морав да го пишам овој „логичкиот“. Ако не за друго, барем за да, при евентуелен „религиозен“ одговор, можат да се споредат. Баш и мене ме интересира кое е нивното мислење.ајде чекање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 16:53
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Sekoja bolest e posledica na poremetuvanje na energetskiot tek na duhovnite sili vo teloto na covekot. Sekoe poremetuvanje na duhovno-energetskiot tek e posledica na covekovoto sopstveno pogresno mislenje, govorenje i postapuvanje.

Preku odredeni vezbi ili energetsko vmesuvanje na drugi ludje koi sto delumno ili celosno se razbiraat vo toa(treba da se reca deka tuka mozat da demneat i opasnosti), moze da se predizvika povtorno tecenje na silite - posledicata e telesno ozdravuvanje ili ublazuvanje. No toa e samo odstranuvanje na simptomot. Pricinata lezi podlaboko vo covekovoto odnesuvanje i razmisluvanje.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......

Toa znaci deka pricinata koja dovela do energetski zastoj ne bila odstraneta, tuku samo potisnata nazad vo dushata. Toa sto ne e iscisteno, porano ili podocna povtorno ce dojde do izraz vo forma na bolest ili nekoj drug sudbinski udar.

Trajniot lek e vo prepoznavanjeto na naseto pogresno odnesuvanje i koregiranje na istoto so Hristova pomos. Toa za posledica ce ima i podobro tecenje na energiite vo teloto i ozdravuvanje na teloto(dokolku e toa dobro za dushata).

Za podetalno ja preporacuvam knigata "CELOVITO ISCELUVANJE" voopsto ne e skapa - no ako sakas na makedonski mozam da ti ja podaram (znaci, besplatno) i pratam po posta. Vo toj slucaj kontaktiraj me vo L.p.

Изменето од Majkl - 04.Февруари.2009 во 16:59
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 21:06
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ај некој ова теолошки нека ми го објасни........само поеноставно да биде сфатливо......

Добив тешка болест.....докторите викаат не се лечи......само организмот ако може да ти се бори со неа. Пиев триста чуди за имунитет...не биваше.

Отидов на еким- надрилекар...лечел со енергија со не знам што. Идам на контрола резултатите солза чисти...како никогаш....ништо немам........

Иде така година и пол......и после пак се враќа болеста.......

Како ова се објаснува од религиозен аспект. Нели не треба да се оди по бајачи......



Polzavce, bas mi e zal za tebe... Moli se na Bog da ti dade mudrost kako da se lecis, daj Boze da najdes lek i da ni bides ziva i zdrava mnogu godini.

Inaku od Bozja gledna tocka pogresno e da se bara pomos od bajaci,zatoa sto tie sorabotuvaat so Gavolot . Edno ke ti izlecat, a drugo ke ti nastetat, posebno vo mentalen i duhoven pogled.

Bog neka ti dade vodstvo pri izborot na lekuvanje.AMIN
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:43

Кинг Давид......де бе не ме жали толку...

Кажи ми како религиски да си објаснам зошто се разболев? Зошто Бог допушти да се разболам????
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 22:49
pa,..mislam deka , vekje ti kaza chovekot!,...taka e koga te lechi nekoj drug osven gospod!,...zashto,..koga gospod ke te izlechi,..nema vrakjanje,..pravo odish kaj,...nego !среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.