IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Имате ли своја молитва?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Имате ли своја молитва?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 23:10
Исто така и Духот и помага на нашата слабост, зашто ние не знаеме за што да се молиме, како што треба: но Самиот Дух посредува за нас со неискажливи воздишки.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 23:48
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Да дае госпо да цркне.-редовна моја молитва голема%20насмевка (шала.)

najde so Bog da se salis ajde...
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 14:30




Пресвета Богородице, мајко на Христа Бога, моли Го Твојот Син и наш Бог, да се смилува над нас и да ни ги прости нашите многубројни прегрешенија.








Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 00:29
Nema Potreba od toa Bogorodica da se moli za tebe,za toa sto ona go ne moze toa ti licno mozes da se pomolis za tvojte greski,Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 00:48




Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

...Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.


„Рече безумникот во срцето свое...“





Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 01:18



Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

...Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.
       

Човеку, (не можам да те наречам - пријателу), кога би имало анкета на форумот за најлуда изјава (пост) убеден сум дека твојава би победила.

Какво е ова хулење на Мајката Божја!? Зарем Онаа, Која е почесна од херувимите и пославна од серафимите, ја изедначуваш со skalica, со мене, со тебе!? Онаа, Која се удостои да Го роди Спасителот на светот, ја правиш еднаква на нас!?

Патем, не заборави дека ова е молитва на skalica, а не твоја, и таа не е предмет на дискусија.

Што ти стана?

Ја гледаш ли темава!?

Убеден сум дека оваа изјава не произлегува од здрав разум!






Изменето од Miki_P - 19.Февруари.2009 во 01:33
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:46
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Да дае госпо да цркне.-редовна моја молитва голема%20насмевка (шала.)

najde so Bog da se salis ajde...

А зошто да не? Па зарем бог не разбира од шала? И, дали тој (бог) воопшто некогаш се насмеал? Во моментов не ми текнува дека во библијата има спомнато такво нешто. Знам дека има пишано како тој се налутил, како се разгневил, како убивал ... но не се сеќавам дека сум прочитал како тој се насмевнал!
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

...Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.
       
Какво е ова хулење на Мајката Божја!?
...
Што ти стана?

Убеден сум дека оваа изјава не произлегува од здрав разум!
 
А што е хулење?
Дали на Пентакосталец или мене или на било кој друг, „Мајката Божја“ мора да ни’ значи исто што и тебе? Дали поради тоа што таа за нас е обична жена како и сите други (за ова имам да пишам и друго, ама ај, не е темата) ние треба да трпиме лични навреди? Па можете ли еднаш да прифатите дека има луѓе кои не мислат како вас, без притоа лично да ги навредувате? Дали ти имаш здрав разум што го правиш ова? Чукни се малку по таа твојата!

И на крај, како што е насловот на темата и, како што вели Мики во неговиов цитат:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

...Патем, не заборави дека ова е молитва на skalica, а не твоја, и таа не е предмет на дискусија.
    
овде секој има право да си каже своја молитва, и таа да не биде предмет на дискусија. Се надевам дека и мојава молитва ќе го има истиот третман. Таа е моја молитва со која барам една работа од бог (значи го сметам за жив):
Оче наш, иже јеси на небеси, остани где и јеси.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 21:53
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Nema Potreba od toa Bogorodica da se moli za tebe,za toa sto ona go ne moze toa... Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.


Насловов на темава „не е добар“. Таа требаше да се вика:

Еретичките ставови за молитвите на Православните христијани.

Безбожнику, Пречистата Богородица, (Мајката на Спасителот а преку Него и на сиот свет), е најсветото и најчистото што светот можеше да Му го понуди на Небесниот Цар. Таа е Небесна Царица, а тоа ја направи Нејзиниот Син и наш Бог. Таа е најголемата молитвеничка пред Престолот на Севишниот за сиот свет.

Погледај колку бил силен ѓаволот, нашол слуга што ќе ја понижува Онаа Која Бог ја возвишил.

Зарем не си загрижен што си постанал „гласноговорник“ на сатаната, и што „твоите“ напишани зборови во овој пост, всушност, не се твои.

Многу е симптоматично тоа што „твоите“ ставови се идентични со ставовите на човекоубиецот.

Негова намера, од искони, е да се обесвети сè што е свето.

Мајко Божја, Пресвета Богородице, моли се и за овој што се претворил во слуга на ѓаволот, и помолгни му да собере сили за да може да се оттргне од неговите канџи, па заедно - тој, јас, и сиот свет да Те прославуваме Тебе, Вистинската Небесна Царица.



Изменето од skalica - 19.Февруари.2009 во 21:55
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 22:23



Originally posted by skalica skalica напиша:

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Nema Potreba od toa Bogorodica da se moli za tebe,za toa sto ona go ne moze toa... Bogorodica ne e nisto povekje od tebe.


Насловов на темава „не е добар“. Таа требаше да се вика:

Еретичките ставови за молитвите на Православните христијани.

Безбожнику, Пречистата Богородица, (Мајката на Спасителот а преку Него и на сиот свет), е најсветото и најчистото што светот можеше да Му го понуди на Небесниот Цар. Таа е Небесна Царица, а тоа ја направи Нејзиниот Син и наш Бог. Таа е најголемата молитвеничка пред Престолот на Севишниот за сиот свет.

Погледај колку бил силен ѓаволот, нашол слуга што ќе ја понижува Онаа Која Бог ја возвишил.

Зарем не си загрижен што си постанал „гласноговорник“ на сатаната, и што „твоите“ напишани зборови во овој пост, всушност, не се твои.

Многу е симптоматично тоа што „твоите“ ставови се идентични со ставовите на човекоубиецот.

Негова намера, од искони, е да се обесвети сè што е свето.

Мајко Божја, Пресвета Богородице, моли се и за овој што се претворил во слуга на ѓаволот, и помолгни му да собере сили за да може да се оттргне од неговите канџи, па заедно - тој, јас, и сиот свет да Те прославуваме Тебе, Вистинската Небесна Царица.



Господ, брату, да те чува, и да те благослови.

Инаку, можеби ставовите ти се „престроги“, но Божјата вистина се брани и на таков начин. Тоа, верувам, го направи од ревност за заштита на Мајката Божја, а преку неа и на Светото Православие од кривоклетници.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 00:50

   Molitva od edna stara germanska crkovna pesnarka:

O Gospodi, Tvoeto slovo da ne bide zaludno za nas.

Ako go otkrieme, a ne go ljubime, ako go slusame a ne go vrsime, ako mu veruvame a ne mu bideme poslusni.

Otvori ni gi usite i srceto, za da go sfatime pravilno Tvoeto slovo. Amin.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 00:58

               Gospodi, Tatko moj!

Ti me poznavas vo mojot strav i mojata taga.

           Ti znaes kako e so mene,

       Pomogni mi da imam doverba vo Tebe,

             deka me drzis i nosis,


   iako nekogas ne mozam nisto da vidam od toa


Vo imeto na Tvojot sakan Sin, a nas Spasitel Isus Hristos

                         AMIN!

Изменето од KINGDAVID - 20.Февруари.2009 во 00:59
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 13:38

Господи,

Сега кога решив да тргнам по твоите патеки,
кога го правам првиот чекор кон Вистината,
веднаш го чувствувам присуството на злиот
и неговата голема желба да ме врати кон себе....

Не ми давај Боже да скршнам од твојот пат,
Не ме пуштај да си отидам од Тебе,
Те молам давај ми помали искушенија
а поголема сила за да ги издржам........

АМИН!
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 14:41
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Господи,
Не ми давај Боже да скршнам од твојот пат,
Не ме пуштај да си отидам од Тебе,
Те молам давај ми помали искушенија
а поголема сила за да ги издржам........

АМИН!


Навистина многу убаво!!а за искушенијата... само да видиш што те чека кога ќе дојде на ред прват исповед и причестување со телото и крвта Христови! барем кај мене лично беше доста интресно,а и од муабети со повеќе браќа и сестри видов дека тоа е случај кај многу луѓе,кога се обраќаат кон Бога.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 15:03
Obicno lugeto koga se molat se molat dva i dva da ne bidat cetri
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.