IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 11 причини да бидеш атеист!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

11 причини да бидеш атеист!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 19:40
od samoto ragjaje BOG mi dokaza deka postoi so toa sto sozdade SOVRSENA KREATURA vidi moze da ima mn slicni na tebe no nikoj ne moze da bide site sme razllicni/diferentni SOVRSENI KREATURI OD RACETE NA BOG amin.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 23:44

Na site 11 pricini koi gi naveduva avtorot ima Bibliski odgovori, samo nemam vreme da gi pisuvam...

Edno nesto ke vi kazam...Jas ZNAM deka ima BOG. Ne mislam, tuku ZNAM.


I uste iljadnici pricini(izgovori) da najdete nema da mozete da napravite Bog da ne postoi.


Toa e kako malo dete koga si gi pokriva ocite so dlanka koga gleda nesto strasno i misli deka nema nisto pred nego.

Mislite deka ako ne veruvate ke imate opravdanie pred Boga za vaseto neveruvanje?

Bog ne e covek, Toj znae sto se slucuva vo vasite misli i vo vasata dusa i znae koj ne veruva i zosto nekoj ne veruva i poradi koi pricini ne veruva.

Covek mozes da izlazes, no Boga ne. Vo Nego e Izvorot na Zivotot i treba da bidete blagodarni sto ste zivi. AMIN!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 23:59
 a, jas pa ti vikam ,..bog ne ti postoi!,...AMIN!
i
 
shto sega?,...eve ,..da recheme ,..deka si vo pravo,.i postoi!..i samo zatoa ,..shto jas ,..ili drug nekoj ne veruva deka ,..postoi,..toa i samo toa e edinstvena prichina da si go okrkame od nego!,....,...kakava logika ima tuka be?,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 00:12
.....ustvari,....najdov kogo da prashuvam za,...logika!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:05
A koj gi sozdal dinosaurusite?
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 11:53
mozebi loso go postaviv prasanjevo, no otsekogas me interesiralo koe e religioznoto objasnuvanje za dinosaurusite. tokmu taa necelosnost na informaciite, i nekonzistentnost vo religioznite prikazni se del od pricinite poradi koi sum ateist.
 
drugata pricina se parite sto popovite obozavaat da gi zemaat, kako i tvrdenjeto od student na teologija deka se zapisal tamu bidejki toa e profitabilna rabota, biznis kako i sekoj drug.
 
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:10
Originally posted by dimi dimi напиша:

A koj gi sozdal dinosaurusite?
 
Бог.
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

mozebi loso go postaviv prasanjevo, no otsekogas me interesiralo koe e religioznoto objasnuvanje za dinosaurusite. tokmu taa necelosnost na informaciite, i nekonzistentnost vo religioznite prikazni se del od pricinite poradi koi sum ateist.
 
Не знам кое е религиозното објаснување за диносаурсите, но знам кое е христијанското објаснување, а тоа гласи дека Бог ги создаде нив како и друго. Тоа е целата приказна и се разбира дека таа не е, ниту може да биде, иста во различните вери и религии. Но сепак таа е конзистента во рамките на христијанството (за другите вери не сум компетентен да зборам).
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

 
drugata pricina se parite sto popovite obozavaat da gi zemaat, kako i tvrdenjeto od student na teologija deka se zapisal tamu bidejki toa e profitabilna rabota, biznis kako i sekoj drug.
 
 
Ова ти е многу субјективена причина. Каква врска има Христос и Христовото учење со некој што погрешно го интерпретира или пак го злоупотребува истото? Лоши примери и злоупотреби на верата можеш да најдеш во сите вери (вклучувајќи го и атеизмот!). Сепак тоа не е никаков аргумент, ниту за вистинитоста, ниту за невистинитоста на една вера.
 
Доколку сакаш да провериш дали Христос е вистинската вера, потребно е да Го запознаеш, да ги прочиташ евангелијата, да го прочиташ Светото Писмо, а не да гледаш што прават таму некои попови или некоја самонаречена "црква".
Поздрав!
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:20
Originally posted by dimi dimi напиша:

A koj gi sozdal dinosaurusite?


DIMI JAS EDNAS PRASAV EDEN NOVOVEREC OVA PRASANJE
dobiv vakov odgovor

dinosaurusite gi sozdale lugjeto, se bavele so genetika, i gospod gi sotrel dinosaurusite oti toa nebilo negovo delo

jasno li e sega? газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:28
a ako bog gi sozdal dinosaurusite, zasto nikade ne se spomnuvaat? kako adam i eva se spravuvale so sekogas gladniot T-rex ili pak tie ne ziveele vo ist period?
 
i zosto ako Bog e semokjno bitie ednostavno ne go unisti zloto ili satanata tuku tolku dolgo vreme go tolerira nejzinoto postoenje?
 
***
se razbira deka pricinite kje bidat subjektivni, bidejki se licni, isto kako sto i verata e licna rabota (za razlika od religijata), no mi se dopagja izjavata deka ako me interesira religijata treba da dojdam do izvorot (Svetoto pismo) a ne da gledam sto pravat onie sto ja prenesuvaat religijata (Crkvata)
 
se nadevam deka ne ti smetaat prasanjava no navistina imam mnogu dilemi sto sakam nekoj da mi gi razjasni. edna od niv e kako mozam da se povikuvam na kniga i moralni nacela stari povekje od 2 mileniuma, i tie da mi bidat reper za toa kako da ziveam vo 21 vek?
 
 
 
 
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by dimi dimi напиша:

A koj gi sozdal dinosaurusite?


DIMI JAS EDNAS PRASAV EDEN NOVOVEREC OVA PRASANJE
dobiv vakov odgovor

dinosaurusite gi sozdale lugjeto, se bavele so genetika, i gospod gi sotrel dinosaurusite oti toa nebilo negovo delo

jasno li e sega? газење%20од%20смеење
 
Lugjeto definitivno sozdale nesto.... dali dinosaurusite, dali bogovite ne mi e bas jasno :) zatoa sakam da se informiram
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:37
taka e dimi
da gi sozdal Gospod kje pisuvalo vo biblijata za tie
ogromni sustestva koi vladeeja milioni godini na nasata planeta
no
tolkuvaci na biblijata, za da ja izbegnat ova zamka
tvrdat deka se genetski napraveni od lugjeto
i zatoa ne preziveale

hahahahahhahahahah

jaka teorija nema so, abe na se imat odgovor, samo nikako da ja
prifatat evolucijata
deka prirodata e semokjna

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:49
Originally posted by dimi dimi напиша:

a ako bog gi sozdal dinosaurusite, zasto nikade ne se spomnuvaat?
 
Зборот "диносаурс" за прв пат е воведен во 19 век и затоа е невозможно истиот да се најде во книгите кои биле напишани пред тоа, па ни во Библијата. Но сепак тие се спомнуваат во Библијата како ѕверови, змејови и сл.
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

kako adam i eva se spravuvale so sekogas gladniot T-rex ili pak tie ne ziveele vo ist period?
 
 
Адам и Ева не ги хранеле животните, туку тие самите си се хранеле со растенијата. Библијата учи дека на почетокот, пред падот во грев и пред потопот сите животни јаделе само растенија т.е. немало месојадци.
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

i zosto ako Bog e semokjno bitie ednostavno ne go unisti zloto ili satanata tuku tolku dolgo vreme go tolerira nejzinoto postoenje?
 
 
Има добра причина за тоа, но одговорот е обемен. Мислам дека на овој линк ќе го најдеш одговорот (таму барем го најдов јас):
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8747
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

***
se razbira deka pricinite kje bidat subjektivni, bidejki se licni, isto kako sto i verata e licna rabota (za razlika od religijata), no mi se dopagja izjavata deka ako me interesira religijata treba da dojdam do izvorot (Svetoto pismo) a ne da gledam sto pravat onie sto ja prenesuvaat religijata (Crkvata)
 
Браво! И јас го направив истото и затоа еве денес, благодарение на Бог, сум библиски христијанин. 
 
Originally posted by dimi dimi напиша:

se nadevam deka ne ti smetaat prasanjava no navistina imam mnogu dilemi sto sakam nekoj da mi gi razjasni. edna od niv e kako mozam da se povikuvam na kniga i moralni nacela stari povekje od 2 mileniuma, i tie da mi bidat reper za toa kako da ziveam vo 21 vek? 
 
Познавам еден што може да ти разјасни голем број од твоите дилеми. Ако сакаш можам да те поврзам со него.
Библиските моралните норми се Божјите норми кои им се дадени на луѓето и тие се непроменливи и важат за сите векови. Не убивај, не сведочи лажно, не прељубодејствувај итн се Божјите морални норми и за 21век, а ќе бидат и за 22, и за 23, без разлика што луѓето нема да се придржуваат до нив и сл.


Изменето од Pravoslaven - 11.Февруари.2009 во 12:51
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 13:22
И јас ќе дадам одговор на твоите прашања, но од точка на гледиште која јас сум ја прифатил за вистинита(телепатските пораки од Божествениот свет преку пророкот за денешно време) - а дали тие тебе ќе те задоволат и дали ќе ги прифатиш тоа е твој слободен избор...
Originally posted by dimi dimi напиша:

mozebi loso go postaviv prasanjevo, no otsekogas me interesiralo koe e religioznoto objasnuvanje za dinosaurusite. tokmu taa necelosnost na informaciite, i nekonzistentnost vo religioznite prikazni se del od pricinite poradi koi sum ateist.
Диносаурусите како и се што постоело и постои во природните царства првобитно било создадено во Небото. Не материјалното сино небо, туку во духовниот универзум.

Кога се случил тнр. Пад на ангелите, настан од негативен карактер со непрегледни космички димензии, отпаднатите битија повлекле со себе и дел од создавањето во Небесата(планети, сонца, минерали, растенија, животни) надолу во провалијата. Низ безбројни милијарди години тие духовни форми, поради одвоеноста од Бога, станувале се` погруби додека во еден момент не добиле материјална форма(значи, според ова сфаќање: не ја создал Бог материјата и човечкото тело).

Кога диносаурусите ја населувале планетата Земја, метаморфозата на паднатите битија(души) во човечки тела не била завршена. Значи ние сме постоеле, но не како луѓе на земјата. Се` она што е одвоено од Бога е несовршено и деградирано. Насилните зрачења кои ги емитувале паднатите битија влиаел на пореметување на однесувањето на животните. Некои од нив станале агресивни, и почнале да ги јадат другите. Тоа дошло и до израз во нивниот физички изглед. Звучи неверојатно, но идните луѓе, тогаш присутни како нематеријални или делумно-материјални битија се тие коишто влиаеле на промените на Земјата и во Вселената(материјалната).

Во меѓувреме диносаурусите ја завршиле својата функција во Небесата(духовниот универзум) и нивните форми се трансформирале во понатамошни облици низ духовната еволуција.

Originally posted by dimi dimi напиша:

drugata pricina se parite sto popovite obozavaat da gi zemaat, kako i tvrdenjeto od student na teologija deka se zapisal tamu bidejki toa e profitabilna rabota, biznis kako i sekoj drug.

Исус од Назарет во кого беше отелотворено едно високо духовно битие - Христос, не изучуваше теологија и не беше свештеник. Тој изучи еден занает(тесар) со кој што се издржуваше. Тој не дозволуваше да биде платен за духовните проповеди што ги даваше.
Originally posted by dimi dimi напиша:

a ako bog gi sozdal dinosaurusite, zasto nikade ne se spomnuvaat? kako adam i eva se spravuvale so sekogas gladniot T-rex ili pak tie ne ziveele vo ist period?
Можеби древните легенди за аждери и змејови всушност се однесуваат токму на нив, но ова е само моја лична претпоставка.

Што се однесува до Адам и Ева, според учењето кое го имам прифатено, тие не се дословно првите луѓе, туку првите потполно материјални луѓе(луѓе какви што сме ние физички денес) кои воедно почнале да се размножуваат преку сексуални односи, и првите луѓе кои имале потполно материјални деца.

Originally posted by dimi dimi напиша:

i zosto ako Bog e semokjno bitie ednostavno ne go unisti zloto ili satanata tuku tolku dolgo vreme go tolerira nejzinoto postoenje?
Затоа што Бог е конечната есенција на се` што постои. Кога Тој некого би уништил, би настанала ланчана реакција и на крајот Тој самиот себе си би се уништил. Злото не го создал Бог, тукуе тоа резултат на паднатите битија кои сакале да станат Бог самиот - а тоа е невозможно. Бог го допуштил падот на ангелите бидејќи секое духовно битие и човекот имаат слободна волја. На тој начин Бог им дарувал на сите можност самите да се уверат во бесмисленоста на своите тежнениа да станат Бог.

Човекот е самиот одговорен за злото кое го снаоѓа. Исус затоа предупреди: „Што човек сее, тоа тој и ќе жнее!„ Последиците т.е. жетвата меѓутоа можат да дојдат до израз во оваа или некоја наредна инкарнација(отелотворување) веќе според тоа кога ќе созреат. Но ако правовремено ги препознае и ги отстрани со Христова помош преку покајување, простување и молење за прошка, и поправање на стореното(онолку колку е тоа сеуште можно) тогаш многу нешто може да се неутрализира и да се спречи благовремено.


Изменето од Majkl - 11.Февруари.2009 во 13:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 16:35
Off-topic, no sepak nekako povrzano so posledniot odgovor...

majkl, toa e chisto gnostistichno interpretiranje na Boga, negovata Kreacija i nastanuvanjeto na materijalniot svet, se razbira so nekoi minimalni varijacii kako sto go imalo i megju razlichnite gnostistichki uchenja.

Interesno e deka ova e mnogu slichno na Isusovite propovedanja zabelezhani vo anatemisanite i unishteni gnostistichki pisanija do koi, vo relativno skoreshni vreminja, doagjame sosem sluchajno so arheoloshkite iskopuvanja.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.