IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МКД Молитва
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МКД Молитва

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 23:15
ne e smesno...glupavo e.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 02:46
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Читам... читам... и никој да кажи што најмногу го изнасмеало ....
 
 
СВЕТИ НИКОЛА МИ СЕ ЈАВИ НА СОН И МИ РЕЧЕ: И ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ ...   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 
Е ОВА БЕШЕ ВРВ НА ГЛУПОСТА!!!
 
 
Асја - права си за “идиотите“ што не разбираат богословие..., ама сепак треба и кон нив да имаш љубов. Нели и тие се од твојот  народголема%20насмевка
 
Toj врв на глупоста е подржан од протерејот Станоевски - секретар на Скопската епархија на МПЦ. голема%20насмевка
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 12:05
glupo od pocetok do kraj!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:49

Ne mi se veruva deka toa go davaat na MTV


Kako moze nekoj da zboruva vo imeto na Bog izmisleni zborovi koi nemaat nikakva smisla ne mi e jasno.


Ziva katastrofa e toa. Taka ne se jakne patriotskiot duh na drzavata so izmislici. Koj go smislil ova, alal da mu e...


Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 02:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa go davaat na MTV


Kako moze nekoj da zboruva vo imeto na Bog izmisleni zborovi koi nemaat nikakva smisla ne mi e jasno.


Ziva katastrofa e toa. Taka ne se jakne patriotskiot duh na drzavata so izmislici. Koj go smislil ova, alal da mu e...


 
Како може некој да измислува во името на Бог јас можам да разберам, има се и сешто по светов, па и тоа. Но како може еден протереј и секретар на Скопската епархија на МПЦ да ја подржи таа измислица?
И како е можно МПЦ да не реагира на ова и тој сеуште да е на функција?
Ова е уште еден доказ дека патриотизмот и етнофилетизмот се многу поважни во МПЦ отколку вистината, па затоа се прифаќа се што е македонштина - затоа што на тој начин најдобро ја држат рајата.
Еднаш дури и Гоце Делчев го нарекоа "апостол" иако нема никакви податоци дека Гоце бил христијанин. Напротив, има бугарски извори дека Гоце честопати се подбивал со христијанството и си кинел листови од Библијата од кои потоа си правел ризли за што бил и укорен од Даме Груев (или Јане Сандански беше, не ме држете за збор).
Но, што да очекуваме од една црква во чие име (МПЦ) не стои називот "Христијанска", туку за поважно се сметало да се вметне називот "Македонска".
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 06:02
Интересно што "протестантите" во Македонија доста се противат на патриотски пројави, додека во земјите во кои нивниот начин на практикување на верата е застапен со векови, токму тие цркви се промотори на национализмот и на идеологијата "нацијата пред се" (особено во ова се активни баптистите и евангелистите во САД, кои не носат крстови, но затоа задолжително носат американско знаменце закачено на реверот).
И повторно - претерано е симптоматично ова занимавање со туѓите проблеми, а постојано молчење за своите... некое многу измислено чувство на безгрешност создава...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 11:36
zidarski, за кои тоа "свои проблеми" ми зборуваш? Каква врска имам јас со некој протестант во Америка кој обесил американско знаме на себе? Има ли таков член воопшто на форумов? Кон кого го упатуваш тоа "своите"?
Јас никогаш не сум ставил ниту америчко, НИТУ македонско знаме ниту на ревер, ниту на било што. Јас сум првенствено христијанин, а потоа македонец. Јас не правам никаква разлика меѓу христијанин од Македонија и христијанин од Албанија, Косово, Грција или Србија. Моето државјанство пред се е во Божјото Царство и тоа е мојата националност - христијанин.
Тоа е мојот проблем, проблемот кој произлегува од Светото Писмо:
 

Галатјани: 3:28 Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Исус Христос.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Интересно што "протестантите" во Македонија доста се противат на патриотски пројави, додека во земјите во кои нивниот начин на практикување на верата е застапен со векови, токму тие цркви се промотори на национализмот и на идеологијата "нацијата пред се" (особено во ова се активни баптистите и евангелистите во САД, кои не носат крстови, но затоа задолжително носат американско знаменце закачено на реверот).
И повторно - претерано е симптоматично ова занимавање со туѓите проблеми, а постојано молчење за своите... некое многу измислено чувство на безгрешност создава...


Da, tocno e deka vo USA protestantite se golemi patrioti, no da ne zaboravime i deka Boris Trajkovski bese golem patriot koj ja sakase svojata Makedonija iako bese protestant. Duri toj se zalagase za resavanjeto na problemot na MPC so SPC. Bese golem covek, neka pociva vo mir, Bog da go prosti....

Inaku, politikata ne treba da se identifikuva so veroispovedta,togas se stvaraat golemi problemi.

Posebno Isus ni zapoveda da ne bideme del od svetot i da se cuvame od svetskite raboti koi nosat razdor pomegju hristijanite. A politikata e naj razedinuvacka rabota, zaradi politikata i MPC ima problemi so priznavanjeto od SPC.

Treba da se prasame kako ISUS gleda na hristijanite koga si go pravat eden na drug toa?
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 00:21
oce nas koj si nabesata
da bide carstvo tvoje
da bide volja tvoja....
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 11:37
Авторот на молитвата во одбрана на својот текст

Заговорници и платеници на странските разузнавачки служби - такви биле оние кои зборувале лошо за кусиот документарец кој одеше на програмата на Македонската Радио Телевизија.

„Бев сигурен дека кога мојот македонски народ ќе ја слушне молитвата, ќе бијат камбаните на среќата и портите на рајот ќе се затресат. Знаев дека кога моите Македонци ќе ја слушнат молитвата, ќе видат дека Господ ја сака Македонија, но бев премногу сигурен дека ќе се затресат и портите на пеколот и самиот ѓавол ќе се огласи против молитвата“, рече Ниче Димовски.

------
Se oglasi avtorot na Mkd molitva, koj ni prostuva na site koi sme se izjasnile negativno za negoviot spot ( isto i nie mu prostuvame), i najavuva deka kon krajot na Mart kje ja otkrie i soopshti najgolemata vistinska tajna i kje go dovede celiot svet na poklonenie vo Makedonija, tokmu kako shto nagovestil vo MKd molitva...celoto intervju e na videoto na sl. link:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105104




Изменето од Marko sk - 01.Март.2009 во 12:08
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 12:52
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Еднаш дури и Гоце Делчев го нарекоа "апостол" иако нема никакви податоци дека Гоце бил христијанин. Напротив, има бугарски извори дека Гоце честопати се подбивал со христијанството и си кинел листови од Библијата од кои потоа си правел ризли за што бил и укорен од Даме Груев (или Јане Сандански беше, не ме држете за збор).

Но, што да очекуваме од една црква во чие име (МПЦ) не стои називот "Христијанска", туку за поважно се сметало да се вметне називот "Македонска".


Вакви рекла-кажала работи не секогаш се точни. Дај ни извор точно да прочитаме каде тоа Гоце Делчев го правел тоа што ти го наведе. Точно е дека не се знае точно дали Гоце Делчев бил Православен Христијанин или Унијат ( сепак Кукуш бил центар на унијатството во Македонија ), меѓутоа никаде не е спомнато дека така правел. Повели, докажи го тоа што го зборуваш, бидејќи така ќе остане само рекла-кажала.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.