IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Diskusii za filmovi
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Diskusii za filmovi

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Diskusii za filmovi
    Испратена: 24.Јануари.2009 во 01:57
Znam deka makedonskiot jazik treba da go koristime sto povekje, no ne znam kako ke bide preveden originalniot naslov na ovoj film koj e vlezen vo natprevarot za Oskar ova godina...

Odamna nemam videno takva kvalitetna kamera (wide screen), montazha, muzika vo funkcija na scenata i seopshta kreativnost vo realizacija na filmot.

Ovoj film vi go preporachuvam kako na videografi i ljubiteli na filmskata umetnost.

P.S. Po predlog na Igor ovaa tema od Slamdog Milioner se prekrstuva vo Diskusii za filmovi.

Изменето од Zoran K - 13.Март.2009 во 20:54
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 04:30
Bash denes ja vidov listata nominacii za Oscar i
se spomna vo nekoj text deka "Slumdog" mozhe i da ja zeme
nagradata za Best Motion Picture.

Jas izbrojav nominacii vo 8 kategorii za filmot.
Vkluchuvajki cinematography, editing, music, sound i sound editing.


Ako nekoj go interesira eve ja listata na IMdB:
81st Annual Academy Awards Nominees


Naskoro ke go gledam filmot.
Pa da videme shto ima.

Slumdog Millionaire Trailer


Pozdrav

Igor



Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:04
Interesno e deka za realizacijata na ovoj film bile potrosheni samo 13 milioni dolari, sto e dzheparlak za deneshna filmska produkcija.

Eve neshto sto zbori rezhiserot na filmot Danny Boyle:

http://www.youtube.com/watch?v=HJRzk2WfOAo

Intervju so Denny Boyle:

http://www.cinematical.com/2008/11/12/interview-slumdog-millionaire-director-danny-boyle/

Изменето од Zoran K - 24.Јануари.2009 во 17:38
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:28
Pred nekoj den go gledav "The Wrestler"so Miki Rurk na Aronofski. Neverojatno dobar film..... Se gleda bez zdiv.
Isto taka eftin film..
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:39
Toa e sledniot film sto kje go ledam denovive.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 19:06
благодариме за информациите и на зоки и на тегла!!
slumdog millionaire веке го сметнав... повелете торент-
http://www.mininova.org/tor/2191591

а ево го торентот и за Wresler:
http://www.mininova.org/tor/2197922

поздрав
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 22:58

"The Wresteler" na Aronofsky treba da e dobar film.

Prethodniot mu "Fountain" ne mi legna...


"Wrestler" e sniman na super16mm so
noviot Kodak Vision3 500T za vnatre/nokj i
Kodak Vision2 200T za den.

Kamera ARRI 416.
I 95% od vremeto so 12mm Ultra Prime Lens.
Handheld.

DP e Maryse Alberti.

Kratok PDF na KODAK za filmot:
The Wrestler behind the scenes of The Ram’s world



Na prethodnite mu 3 filma ( Pi, Requiem for a Dream i The Fountain )
DP mu beshe Matthew Libatique. "Muabeti" se deka za ovoj ne im se
poklopile termini, no pak ke se zaedno vo narednite 2 projekta.

Od niv nov "Robocop".
Ke se ubijam ! Robocop na Darren Aronofsky !


Pozdrav

Igor





Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 18:04
Sega go gledav "The Wrestler". Filmot e mnogu dobar i mislam deka Mickey Rourke ja ima odigrano svojata najdobra uloga do denes, a so toa i ja krenal vrednosta na filmov barem za dve skalila.

Narativno i vizuelano ove dva filma ( Slumdog Millionaire i The Wrestler) se razlichno napraveni i vredi da se vidat i dvata. Ako vekje moram da biram, mojot glas bi go dal na Slumdog Millionaire.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 01:33

Na 15ti Feb vo LA e odrzhana godishnata
ASC Outstanding Achievement Awards ceremonija.

Nagradata za Best Cinematography in a Theatrical Release
mu pripadna na Anthony Dod Mantle, BSC, DFF,
direktorot na fotografija na "Slumdog Millionaire".

Osven na 35mm film, snimano e i so Silicon Imaging SI-2K
i sceni so Canon EOS 5D Mark II DSLR.


Pozdrav

Igor

PS: Filmot go gledav. Mi se bendisa.



Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 01:39
И јас го гледав и имам само пофални зборови за филмот!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 02:24
Kje vidime koj kje sobere nagradi utre...

Ne sum gi gledal site filmovi, no od onoa sto imam videno, "Slamdog" bi go nagardiol kako najdobar film, muzika i rezhija, a za najdobra mashka uloga Mickey Rourke mi e favorit... nekako mi e popriroden od Brad Pitt, Sean Penn i Frank Langella. Koga go gledam nego imam chuvstvo deka se igra samiot sebe si...

Sledni za gledanje mi se Rachel Getting Married, The Reader i Doubt. Ne znam kolku od niv kje uspeam da vidam pred izbiranjeto... kolku da navivam za glavna zhenska uloga.

Изменето од Zoran K - 21.Февруари.2009 во 02:24
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 02:29
Ги гледав The Reader и Doubt, и овој вториот повеќе ми се допадна, а за вечерва за гледање ми е Rachel Getting Married
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 02:29
pozdrav zoki
neznam kakva e kamerata
no filmot e BOMBA
alal im vera
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 06:40
Sega gi gledav The Reader i Rachel Getting Married.

Kate Winslet odigra odlichno vo The Reader. Filmot e dobar isto taka, ama vekje mi se smachuva od taa tema... Dali e zhenskata uloga za Oskar? Kate e navistina na visina , ama ne sum siguren...

Rachel Getting Married e ubavo malo filmche koe veruvam deka bi vi se dopadnalo od povekje prichini. Prvata e zatoa sto celoto e snimano od raka, neshto vo stilot na reality-show TV programi... Kamerata mislam deka nitu ednash ne ja imaat staveno na stativ, paniranje levo-desno, zumiranje in-out (zumiranje na film?), dvizhenje bez stadycam (Ace, ti izgore ponudata! ), vtorata e poradi odlichna performansa od strana na site glumci, a tretata e deka kje imate mozhnost da vidite kako izgleda edna amerikanska multinacionalna i multikulturna svadba . Inaku, malata Anne Hathaway pokazha deka ne samo sto ima prekrasni ochi i mila nasmevka, tuku znae da se pretstavi i kako akterka od seriozen kalibar! Dali e za Oskar?

Ne sum siguren bidejki se ushte gi nemam gledano Meryl Streep (sekogash moja favoritka vo predviduvanje "na slepo") vo Doubt, Angelina Jolie (zhenava znae da iznenadi) vo Changeling i Melissa Leo (iznenaduvanjeto doagja koga ne se nadevash) vo Frozen River.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.