IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Diskusii za filmovi
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Diskusii za filmovi

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 03:07
Vo Makedonija ne se dava ovoj film vo 3D?

Shteta !

Inaku, ne znam dali e podobro da go gledash na monitor ili na filmsko platno... vo ovoj film prostorot i atmosferata se mnogu bitni.

Bash bi sakal da go slushnam vasheto mislenje za filmot posle gledanjeto vo 2D.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 14:48

Јас го гледав филмот на монитор. Не ме воодушеви нешто посебно. Најверојатно бидејќи барем јас не видов некоја приказна во него.

Убаво е реалистично направен, измонтиран... технички ОК ама приказната ми е некако штураааа...
Можеби треба повторно да го гледам, но и после тоа не верувам дека нешто посебно ќе ме потресе.
 
Мое лично мислење е дека е направен повеќе да се презентира нова технологија одколку да се направи приказна која после гледање би предизвикала реакција: УУУУУАААААУУУУУ!голема%20насмевка
 
Ако може воопшто да се споредува Терминатор првиот дел мноооогу повеќе ми се допаѓа од она што го наследи. (споредбата ја кажувам за Терминатор - Терминатор, не Терминатор - Аватар).
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 15:55
Дефинитивно, поради техничките неможности (пред се 3D), Аватар манијата не ја "тресе" Македонија, како што и потврдува денешниот натпис во "Време":

Манијата за „Аватар“ не ја тресе Македонија

Штета!!!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 10:17
Originally posted by gocemk gocemk напиша:

Дефинитивно, поради техничките неможности (пред се 3D), Аватар манијата не ја "тресе" Македонија, како што и потврдува денешниот натпис во "Време":

Манијата за „Аватар“ не ја тресе Македонија

Штета!!!
 
Значи во право сум кога викам дека е направен повеќе за презентација на нова технологија. намигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 19:33

Eve vecherva sum vo iskushenie da gledam kino snimka od filmot.

Voobichaeno taka nepravam.
Chekam da izleze oficijalen DVD/BR i od nego RIP.

Na prsti se brojat filmovite koi sum gi gledal i se bile kino snimka
ili nekoja od raboten dub/copy so time code (chitaj SW ep III )

:)


Pozdrav

Igor

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 05:11
Originally posted by gocemk gocemk напиша:

Дефинитивно, поради техничките неможности (пред се 3D), Аватар манијата не ја "тресе" Македонија, како што и потврдува денешниот натпис во "Време":

Манијата за „Аватар“ не ја тресе Македонија

Штета!!!


Se slozhuvam so napisot vo "Vreme", a tokmu toa go napishav vo prvichniot komentar:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Sega go gledav AVATAR vo 3D.

Odlichni animacii i grafiki koi se razraboteni do takvi detali kakvi shto ne e videno do sega, odlichna montazha, dosega najdobar 3D efekt shto imam videno, zapletot ne e premnogu originalen, gledachot go stava vo dispozicija da gi proceni akciite na golemite sili od aspekt na onie pomalite, amerikancite nema da bidat promnogu odusheveni od toj motiv, vo duh e so moderniot "zelen" i spiritualen svetogled ...

... s'e na s'e, mislam deka kje sobere grst Oskari.


Prikaznata ne e neshto originalno, no ne e petparichna i vo sebe nosi dobra poraka koja e pogodna za ovie vreminja vo koi vladeat interesite na korporaciite podrzhani od silnite armii na svetsite sili.

No filmov definitivno e napraven taa poraka da ja prikazhe so edno novo, do sega nevideno tehnichko nivo. Iako vo nego ima romatichna vrska koja bi gi sobralo simpatiite na gledachite, glavniot adut za nivnoto regrutiranje na strana na domorodnoto naselenie e tokmu prezentiranjeto na ubavinata na nivniot svet koj mozhe da se realizira edinstveno preku novata 3D tehnologija.

Da se gleda ova delo vo klasichen 2D format e da se promashi celta na negovoto sozdavanje. Toa e kako da se producira kolor film poradi raznobojnite efekti koi se vo funkcija na porakata, pa potoa istiot da se gleda vo crno-bela tehnika.

Za ovoj film vo idnina kje se govori kako reperna tochka vo istorijata koja gi razdvojuva "nekogashnata 2D" i "novata 3D" filmska tehnologija i animacija. Toj kje bide granichniot kamen... a nie kje bideme onie koi kje rechat "jas se sekjavam na toa vreme".




Изменето од Zoran K - 29.Јануари.2010 во 05:30
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 05:06
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас го гледав филмот на монитор. Не ме воодушеви нешто посебно. Најверојатно бидејќи барем јас не видов некоја приказна во него.

Убаво е реалистично направен, измонтиран... технички ОК ама приказната ми е некако штураааа...
Можеби треба повторно да го гледам, но и после тоа не верувам дека нешто посебно ќе ме потресе.
 
Мое лично мислење е дека е направен повеќе да се презентира нова технологија одколку да се направи приказна која после гледање би предизвикала реакција: УУУУУАААААУУУУУ!голема%20насмевка
 
Ако може воопшто да се споредува Терминатор првиот дел мноооогу повеќе ми се допаѓа од она што го наследи. (споредбата ја кажувам за Терминатор - Терминатор, не Терминатор - Аватар).


Aleksandar, nekogas nema potreba da se bara posebna prikazna i drama za nesto da bide dobro ili ako nema dlaboka poraka da se diskreditira. Ova za mene e kako BACK TO BASIC vo filmot. Uste od samiot pocetok na nickelodeonite ili prvata proekcija na Lumier lugjeto se vozbuduvale so ednostavni dvizecki sliki. Lugjeto plakjale za da gledaaat podvizna slika od voz kako vleguva vo zeleznicka stanica i tolku намигнување. Ili covek java konj намигнување. Ili lugje izleguvaat od fabrika намигнување. Sepak i kolku toa ednostavno da izgleda sepak nosi poraka i vozbuduva emocija. Toa e i Avatar i slicnite mega tehnoloski proekti na Hollywood koi gi kritikuvaat deka nemale prikazna, ama sepak rusat rekordi vo prodazba i profit. Toa kazuva deka lugjeto sakaat da doziveat emocija, dali toa kje bide poradi dramaticna scena ili zaradi nakakva super akciska scena ne e bitno. Vo sekoj slucaj se vozbudeni. Isto kako sto se kacuvaat na Roller Coaster. Nema posebna prikazna vo toa - chista vozbuda намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 20:49
Koga sme kaj Sci-Fi filmovi, dali ste go gledale "District 9" ?

Za razlika od Avatar, evtino napraven, zamislen kako dokumentaren "od raka so handycam" snimen, 2D gledliv i so vechno aktuelnata poraka, koja e prikazhana na podrug nachin otkolku vo Avatar. Da ne govoram deka krajot ochebijno nagovestuva vtor del...

Ne bi se zachudil ako vleze vo konk*rencija za najdobar stranski film na ovogodishniot natprevar za Oskari.






Изменето од Zoran K - 04.Февруари.2010 во 04:23
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 11:50
Jas pochanv da go gledam.
Ke go dogledam vija denishta.
Pa da go komentiram.

Inaku producent Peter Jackson.
Snimen na RED ONE.


Pozdrav

Igor

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 04:23
Avatar e nominiran za 9 Oskari.

Ne znam kolku e vazhno, no snimen e so Sony kamera.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 09:24
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Avatar e nominiran za 9 Oskari.

Ne znam kolku e vazhno, no snimen e so Sony kamera.
 
А камерава со CCD чипови била или со CMOS?збунетост
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 14:30
CCD намигнување. Mislis deka kje se zamaraat so jello vision rolling shutter cmos artefakti na tolku mnogu postprodukciski efekti? 
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 15:11
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Avatar e nominiran za 9 Oskari. Ne znam kolku e vazhno, no snimen e so Sony kamera.

 
А камерава со CCD чипови била или со CMOS?збунетост


Kamerite se 3CCD, 2/3inch, 2.2MP.

Povekje za niv vidi tuka.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 16:46

Линков нешто не е ОК. тага

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.