IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Diskusii za filmovi
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Diskusii za filmovi

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 08:56
Го изгледав и Rachel Getting Married и со тоа ги комплетирав сите филмови што се номинирани за главна женска улога. Фаворити, како што кажав и во една друга тема, ми се Meryl Streep и Angelina Jolie! Иако и останатите три одлично ја играат улогата што им е доделена (впрочем затоа и се номинирани за оскар )
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 15:47

Slumdog Millionaire child actors on their way to Hollywood for the Oscars

Ayush%20Mahesh%20Khedekar,%20who%20played%20the%20young%20Jamal%20in%20the%20film%20Slumdog%20Millionaire,%20shows%20his%20passport%20at%20the%20international%20airport%20in%20Mumbai

Ayush Mahesh Khedekar, who played the young Jamal in the film Slumdog Millionaire, shows his passport at the international airport in Mumbai


od http://www.telegraph.co.uk/



Pozdrav

Igor


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 19:11
Koga sme vekje kaj filmskata produkcija od ovaa godina, bi vi preporachal ushte eden film koj ne e vlezen vo konk*rencijata za Oskar. Toa e "Gran Torino" rezhiran od Clint Eastwood. Glavnata uloga isto taka ja igra toj i mislam deka taa, zaedno so onaa od Unforgiven, mu e najdobra akterska perfomansa do sega.

Filmot e mal, evtino napraven, no ima odlichna poenta i prekrasno ja pokazhuva segashnata realnost vo multinacionalnata i multikulturnata Amerika. Dobroto e sto neshtata prikazhani tamu se opshtovazhechki za sekoe mesto i site lugje na ovaa planeta.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 20:09
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:


Slumdog Millionaire child actors on their way to Hollywood for the Oscars

Ayush%20Mahesh%20Khedekar,%20who%20played%20the%20young%20Jamal%20in%20the%20film%20Slumdog%20Millionaire,%20shows%20his%20passport%20at%20the%20international%20airport%20in%20Mumbai

Ayush Mahesh Khedekar, who played the young Jamal in the film Slumdog Millionaire, shows his passport at the international airport in Mumbai


od http://www.telegraph.co.uk/



Pozdrav

Igor




hehe... tipicen predoskarovski marketing...среќа ako, i toa e del od spektaklot...
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 20:13
Ke gledate li vecherva dodeluvanjeto na OSCAR ?

Potchuv deka nikoja od nashive nacionalni televizii,
ne otkupila prava...

Ke gledam najverojatno na HRT.
A sega proveriv i RTS (Srbija) ke emituvaat.

Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 22.Февруари.2009 во 20:16
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 00:52
Jas kje go sledam na satelitska.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 06:01
Slumdog Millionaire!!!

Oskar za najdobar film na godinata, oskar za rezhija, oskar za kinematografija (kamera, snimanje...), oskar za filmska montazha, oskar za najdobra muzika, oskar za originalna muzika, oskar za najdobra audio montazha, Oskar za najdobro adaptiran tekst.



Ah, kolku gi sakam i pochituvam onie lugje koi so prekrasniot talent, trud, ljubov i neskriena iskrenost gi prezentiraat svoite idei i razmisluvanja i beskompromisno zastanuvaat lice vo lice so estblishmenot! Bravo!

Oskar za glavna zhenska uloga - Kate Winslet
Oskar za glavna mashka uloga - Sean Penn

Najdobar stranski fim - "Departures" (Japonija)


Изменето од Zoran K - 23.Февруари.2009 во 15:13
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 06:11


Дефинитивно си ги заслужија сите оскари! Единствено изненадување за мене беше Шон Пен (главна машка улога).
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 06:17
Isto i za mene... ne deka chovekot ne si ja odigra ulogata kako sto treba, tuku zatoa shto mislam deka Micky dade neshto povekje...

Pred dodeluvanjeto na Oskarite ja gledav Meryl Streep vo Doubt i go imam istoto mislenje kako za Sean Penn. Kate Winslet si go zasluzhi Oskarot.


Изменето од Zoran K - 23.Февруари.2009 во 06:20
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 06:36
Па добро, јас сепак навивав Meryl Streep да го добие оскарот Не викам дека Kate Winslet не го заслужи, дефинитивно во категоријата за главна женска улога конк*ренцијата беше многу голема!
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 09:26
Eee OSCAR-dzhii, vekje ste pishale !...

голема%20насмевка

Chestitiki za ekipata na "Slumdog Millionaire".
Mi e kjef.


Heat Ledger, Bog da go prosti, OSCAR za Joker vo TDK.


Hugh Jackman beshe dobar prezenter i me iznenadi koga
spomnaa, oti ne sum znael, deka e i brodvejski actor/singer.

Vovednata "niskobudgetna" zaradi
ekonomskata kriza vovedna tochka beshe OK.
Posebno krajot:

"... and i am... Wol-vee-riiiiiiine !!!"


Pozdrav

Igor


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 13:41
Heat Ledger, isto taka, definitivno go zasluzhi priznanieto.

Posledniot Betmen film e najdobar od site do sega, no Ledger so svojata performansa gi zaseni site ostanati akteri... Jas toj film go pomnam samo po negovite sekvenci.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 14:31
zasluzena pobeda na slumdog... no, ne mozam da se ottrgnam od cuvstvoto na uste edna razocaruvacka godina vo filmskiot svet. slumdog, iako dobar film, e daleku od golem film.fina melodrama, so ubav pocetok zaplet i razvrska (i prilichno bombonjerast zavrsetok), no nisto sushtestveno. benjamin button - vetuvacka saga, no isforsirana i pretenciozna prikazna, ni oddaleku vo rangot na isklucitelniot "legenda za esenta" ( slicna konstrukcija, isto brad pitt vo gl. uloga). the wrestler - se, osven igrata na mickey rourke, mi bese veke videno i prilicno prosecno. duri mnogu me potseti na "8 mile" so onoj raperon.среќа Milk ne go gledav, no veke mi e preku glava od biografii vo nedostatok od originalni scenarija. Edinstveno uste sakam da go vidam "the reader", go imam citano istoimeniot roman na bernhard schlink, i mislam deka e fantasticna podloga za dobar film.

vcera popladneto, na edna od hrvatskite televizii go davaa "out of africa" na sidney pollack so robert redford i meryl streep... toa e goleminata za koja zboruvam...
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 15:11
Benjamin button za VFX epten zasluzeno ...vo konk*rencija bea strip krakteri za koi mozam da kazam deka poslednive nekolku godini bea premnogu eksploatirani, taka da button zasuzeno VFX

http://www.benjaminbuttonfx.com/

Изменето од m_p - 23.Февруари.2009 во 15:12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.